داروهای مناسب برای درمان پارکینسون

در سال های اخیر تغییرات قابل توجه زیادی در درمان و دارو پارکینسون ایجاد شده است. دانشمندان داروهای جدیدی ساخته اند و درک بهتری از نحوه استفاده از درمان های قدیمی دارند. این تفاوت بزرگی در زندگی روزمره افراد مبتلا به این بیماری ایجاد کرده است.

مطالعه بیشتر: بیماری پارکینسون چیست؟

بیشتر افراد می توانند با دارو ها از شر علائم پارکینسون خود خلاص شوند. اما برخی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشند البته اگر داروهایشان به اندازه کافی خوب عمل نکنند.

داروهایی که در اوایل بیماری مصرف می‌کنید تأثیر زیادی بر چگونگی ظاهر شدن علائم بیماری پارکینسون در طول زمان دارند. بنابراین مهم است که با یک متخصص مغز و اعصاب یا دیگر متخصصان پارکینسون مشورت کنید تا به شما بهترین شیوه درمان را ارائه کنند.

مطالعه بیشتر: 10 علامت اولیه پارکینسون

توجه کنید: از مصرف خودسرانه هر گونه دارو، کاهش و یا افزایش دز و یا قطع مصرف دارو بدون نظر پزشک خودداری کنید. این پست صرفا جهت اطلاع رسانی است و جنبه قطعی تشخیص ندارد.

چه دارویی برای پارکینسون خوبه؟

در زیر به تعدادی از داروهای رایج بیماری پارکینسون که در کاهش روند بیماری تاثیر بسزایی دارند اشاره شده است.

لوودوپا / کاربیدوپا

قوی ترین و بهترین قرص برای بیماری پارکینسون، لوودوپا است. توسعه آن در اواخر دهه 1960 نشان دهنده یکی از مهم ترین پیشرفت ها در تاریخ پزشکی است. لوودوپا ساده باعث تهوع و استفراغ می شود. برای جلوگیری از این عارضه با کاربیدوپا ترکیب می شود. کاربیدوپا بهترین مکمل لوودوپا است.

لوودوپا زمانی عمل می کند که سلول های مغز شما آن را به دوپامین تبدیل کنند. دوپامین یک ماده شیمیایی است که مغز از آن برای ارسال سیگنال هایی استفاده می کند که به شما کمک می کند بدن خود را حرکت دهید. افراد مبتلا به پارکینسون، دوپامین کافی در مغز خود برای کنترل حرکات ندارند.

✅ مطالعه بیشتر: لوودوپا (Levodopa) و کاربیدوپا (Carbidopa)

لوودوپا

آگونیست های دوپامین

این داروها مانند دوپامین در مغز عمل می کنند. که شامل پرامیپکسول (Mirapex)، روتیگوتین (Neupro) و روپینیرول (Requip) هستند.

می توانید یکی از این داروها را به تنهایی یا همراه با لوودوپا / کاربیدوپا مصرف کنید. برخی از پزشکان ابتدا آگونیست های دوپامین را تجویز می کنند و اگر علائم شما هنوز تحت کنترل نیست، لوودوپا را اضافه می کنند.

آگونیست های دوپامین مانند درمان با لوودوپا خطر مشکلات طولانی مدت را ندارند. بنابراین اغلب اولین انتخاب برای درمان بیماری پارکینسون هستند.

با این حال، این داروها احتمال برخی عوارض جانبی کوتاه مدت مانند تهوع، استفراغ، سرگیجه و گیجی، سبکی سر، توهم و اوهام را افزایش می دهند.

آمانتادین ممکن است به افراد مبتلا به بیماری خفیف پارکینسون کمک کند.

این کار با افزایش مقدار دوپامین در مغز به شما کمک می‌کند علائم پارکینسون کمتری داشته باشید. مطالعات اخیر نشان داده اند که Symmetrel ممکن است به کاهش حرکات غیرارادی که با مصرف لوودوپا رخ می دهند کمک کند. اما ممکن است عوارض جانبی مانند گیجی و مشکلات حافظه ایجاد کند.

آنتی کولینرژیک ها

مانند بنزتروپین (کوژنتین) و تری هگزی فنیدیل (آرتان). این داروها تعادل بین دو ماده شیمیایی مغز یعنی دوپامین و استیل کولین را باز می گرداند. که لرزش و سفتی عضلات را در افراد مبتلا به پارکینسون کاهش می دهد. اما این داروها می توانند به حافظه و تفکر به خصوص در افراد مسن آسیب بزنند. به همین دلیل، امروزه پزشکان به ندرت آن ها را تجویز می کنند.

مهارکننده های Mao-B

مانند سلژیلین و رازاگیلین. این داروها مواد شیمیایی که در مغز دوپامین را تجزیه می کنند، مسدود می کنند. این به مغز کمک می کند تا دوپامین بیشتری برای کار داشته باشد.

برخی شواهد نشان می دهد که سلژیلین ممکن است پیشرفت بیماری پارکینسون را به ویژه در مراحل اولیه کند کند. عوارض جانبی شایع عبارتند از حالت تهوع، سرگیجه یا غش و درد معده.

مطالعات روی حیوانات نشان می دهد که رازاگیلین ممکن است پیشرفت پارکینسون را نیز کند کند. عوارض جانبی شامل سردرد، درد مفاصل، سوء هاضمه و افسردگی است.

مهارکننده های COMT

مانند انتاکاپون، اوپیکاپون و تولکاپون. وقتی لوودوپا مصرف می کنید، یک ماده شیمیایی در بدن شما به نام COMT باعث می شود بخشی از دارو بی فایده باشد. این داروها COMT را مسدود می کنند، بنابراین مغز می تواند به طور موثرتری از لوودوپا استفاده کند که علائم پارکینسون را کاهش می دهد.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

دستورالعمل های دارویی برای بیماری پارکینسون

بهترین ترکیب از داروهای پارکینسون وجود ندارد. شما و پزشکتان باید چند روش درمانی را امتحان کنید تا بهترین روش را برای خود بیابید.

اما دستورالعمل های کلی برای مصرف دارو وجود دارد. حتماً از پزشک یا داروساز خود در مورد نکات خاصی برای درمان خود بپرسید.

💊 قرص ها را به دو نیم نکنید یا کپسول ها را از هم جدا نکنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

💊 ۶ تا ۱۰ لیوان آب در روز بنوشید.

💊 فعالیت بدنی ممکن است به بدن شما در هضم و جذب داروهای شما کمک کند.

💊 نام داروهای خود و نحوه مصرف آن ها را بدانید. نام های عمومی و تجاری، دوزهای مصرفی و عوارض جانبی که ممکن است داشته باشید را بدانید. همیشه فهرستی از آن جزئیات را همراه خود داشته باشید.

💊 داروهای خود را دقیقاً همانطور که پزشک تجویز کرده است مصرف کنید.

💊 مصرف داروهای خود را قطع نکنید یا آن ها را تغییر ندهید مگر اینکه ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر احساس خوبی دارید، باز هم باید آن ها را مصرف کنید. اگر به طور ناگهانی دارو را قطع کنید، ممکن است وضعیت شما بدتر شود.

💊 برای مصرف داروهای خود یک برنامه منظم داشته باشید. آن ها را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید. یک زنگ هشدار تنظیم کنید تا در صورت نیاز به شما یادآوری کند.

💊 یک تقویم دارویی داشته باشید و هر بار که یک دوز مصرف می کنید یادداشت کنید.

💊 اگر یک نوبت را در زمان برنامه ریزی شده فراموش کردید، نترسید. به محض اینکه یادتان آمد آن را مصرف کنید. اما اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه دارویی معمول خود بازگردید.

💊 داروهای تاریخ گذشته را نگه ندارید با پیروی از دستورالعمل های روی برچسب دارو یا برگه اطلاعات بیمار آن ها را دور بریزید. یا در مورد نحوه دفع آن ها با داروساز خود مشورت کنید.

💊 داروها را در مکانی خشک و دور از رطوبت نگهداری کنید (مگر اینکه پزشک یا داروساز به شما بگوید که دارو باید در یخچال نگهداری شود).

💊 داروهای خود را با دیگران به اشتراک نگذارید.

💊 در صورت نیاز در سفرهای طولانی مدت، داروی اضافی همراه خود داشته باشید و آن را در کیف دستی خود نگه دارید، نه در چمدان.

💊 قبل از تمام شدن کامل دارو، نسخه های خود را دوباره تجدید کنید. حداقل 48 ساعت قبل از اتمام با داروخانه تماس بگیرید. اگر برای رفتن به داروخانه مشکل دارید، نگرانی های مالی یا مشکلات دیگری دارید که دریافت داروهایتان را برایتان سخت می کند، به پزشک خود اطلاع دهید. یک مددکار اجتماعی ممکن است بتواند به شما کمک کند.

داروهای پارکینسون

تمام برچسب ها را با دقت بخوانید.

⭕ به همه پزشکان خود در مورد تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید بگویید.

⭕ تمام داروها و غذاهایی که به آن ها حساسیت دارید را بشناسید.

⭕ هر گونه عوارض جانبی که داروهای شما می توانند ایجاد کنند را بررسی کنید. بیشتر واکنش ها زمانی اتفاق می افتد که شما شروع به مصرف چیزی کنید، اما همیشه اینطور نیست. هنگامی که دارو را به درمان خود اضافه می کنید، برخی از واکنش ها ممکن است به تعویق بیافتند یا ممکن است دیر رخ دهند. در مورد هر چیز غیرعادی فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

⭕ در صورت امکان از یک داروخانه استفاده کنید. سعی کنید تمام نسخه های خود را در یک مکان پر کنید، تا داروساز بتواند مراقب داروهایی باشد که ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشند.

⭕ می‌توانید از ابزارهای آنلاین استفاده کنید تا ببینید کدام یک از داروهایتان با هم خوب عمل می‌کنند یا نه.

داروی خارجی یا داروی ایرانی پارکینسون بخرم؟

اینکه دارویی که مصرف می کنید ایرانی باشد یا خارجی و یا اینکه تاثیر کدام بهتر است، باید با پزشک بررسی شود و یا اینکه از داروخانه  که دارو را تهیه می کنید از پزشک داروساز بپرسید تا برای شما تفاوت میان داروها را کامل شرح دهد.

شما حق دارید که بدانید پزشک چه داروهایی را تجویز می کند. هرچه بیشتر در مورد آن ها و نحوه عملکردشان بدانید، کنترل علائم برای تان آسان می شود. شما و پزشکتان می توانید برای ایجاد و تغییر یک برنامه دارویی با یکدیگر همکاری کنید. در مورد آنچه باید از داروها انتظار داشته باشید صحبت کنید تا بدانید که آیا برنامه درمانی شما جواب می دهد یا خیر.

منبع: webmd.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن