سلژیلین

فهرست مطالب

سلژیلین (سلجیلین) برای پارکینسون | Eldepryl | Zelapar

سلژیلین (سلجیلین) برای کمک به کنترل علائم بیماری پارکینسون ( اختلالی در سیستم عصبی که باعث مشکلاتی در حرکت، کنترل عضلات و تعادل می‌ شود) در افرادی که ترکیب لوودوپا و کاربیدوپا مصرف می‌ کنند، استفاده می‌شود. سلژیلین می تواند در زمان کاهش تاثیر دوز لوودوپا به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک کند.

فهرست مطالب

نحوه مصرف سلژیلین

🔸سلژیلین به صورت کپسول و قرص حل شونده مصرف می شود. این کپسول معمولا دو بار در روز همراه با صبحانه و ناهار مصرف می شود. قرص خوراکی حل شونده هم معمولاً یک بار در روز قبل از صبحانه بدون غذا، آب یا مایعات دیگر مصرف می شود. دستورالعمل نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. سلژیلین را دقیقا طبق دستور، کمتر یا بیشتر از آن مصرف نکنید. اگر بیش از حد سلژیلین مصرف کنید، ممکن است افزایش ناگهانی فشار خون را تجربه کنید.

🔸اگر قرص حل شونده مصرف می کنید، قرص را تا زمان مصرف از داخل جعبه و پوشش آن خارج نکنید. قرص را روی زبان خود قرار دهید و صبر کنید تا حل شود. قرص را قورت ندهید. ۵ دقیقه قبل از مصرف قرص و تا ۵ دقیقه بعد از مصرف قرص چیزی نخورید یا ننوشید.

🔸در صورت مصرف قرص حل شونده، پزشک در ابتدا ممکن است با دوز کم سلجیلین شروع کند و بعد از شش هفته دوز را افزایش دهد.

🔸در صورت بروز حالت تهوع، درد معده یا سرگیجه به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است دوز لوودوپا/کاربیدوپا را در طول درمان با سلژیلین کاهش دهد، به خصوص اگر علائم غیرعادی ای تجربه کنید. اگر نمی دانید چه مقدار دارو باید مصرف کنید، از پزشک خود سوال کنید. دوز هیچ یک از داروهای خود را تغییر ندهید مگر اینکه پزشک به شما بگوید که باید این کار را انجام دهید.

🔸سلژیلین می تواند به کنترل علائم پارکینسون کمک کند، اما این دارو بیماری را درمان نمی کند. بدون مشورت با پزشک مصرف سلژیلین را قطع نکنید. اگر به طور ناگهانی مصرف داروهای بیماری پارکینسون مانند سلژیلین را قطع کنید، ممکن است تب، عرق کردن، سفت شدن ماهیچه ها و از دست دادن هوشیاری را تجربه کنید. اگر پس از قطع مصرف سلژیلین این علائم یا سایر علائم غیرعادی دیگر را تجربه کردید با پزشک خود تماس بگیرید.

سلژیلین

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف سلژیلین

🔸اگر به سلژیلین یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

🔸اگر هر یک از داروهای تجویزی یا بدون نسخه زیر را مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف کرده‌اید یا قصد مصرف آن را دارید، به پزشک خود اطلاع دهید: دکسترومتورفان (Robitussin)؛ مپریدین (Demerol)؛ متادون (دولوفین)، پروپوکسیفن (داروون)؛ ترامادول و سایر داروهایی که حاوی سلژیلین هستند (Eldepryl، Emsam، Zelapar). اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید یا اخیراً مصرف کرده اید، ممکن است پزشک به شما بگوید که سلژیلین مصرف نکنید. اگر مصرف سلژیلین را متوقف کنید، ممکن است پزشک توصیه کند که این داروها را تا حداقل ۱۴ روز از آخرین مصرف سلژیلین مصرف نکنید.

🔸به پزشک بگویید که چه داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید. حتما به یکی از موارد زیر اشاره کنید: داروهای ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین (Elavil) و ایمی پرامین (Tofranil). کاربامازپین (Carbatrol، Equetro)؛ داروهایی برای علائم سرفه و سرماخوردگی یا کاهش وزن؛ نافسیلین فنوباربیتال؛ فنی توئین (دیلانتین)؛ مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین مانند سیتالوپرام (سلکسا)، اسیتالوپرام (لکساپرو)، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین (لووکس)، پاروکستین (پاکسیل) و سرترالین (زولوفت). و ریفامپین (Rifadin، Rimactane). پزشک ممکن است دوز داروهای تان را تغییر دهد یا شما را با دقت بیشتری از نظر عوارض جانبی دارو تحت نظر داشته باشد.

🔸اگر بیماری کبدی یا کلیوی دارید یا قبلاً داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید.

🔸اگر به فنیل کتونوری حساسیت (PKU؛ یک بیماری ارثی که در آن باید رژیم غذایی خاصی برای جلوگیری از آسیب به مغز که می تواند باعث ناتوانی شدید ذهنی شود) دارید، بدانید که قرص های حل شونده حاوی فنیل آلانین هستند.

🔸اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف سلژیلین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
✅ مطالعه بیشتر: پارکینسون در زنان و بارداری زنان

🔸سلژیلین ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر و غش در هنگام بلند شدن خیلی سریع از حالت دراز کشیدن شود. زمانی که برای اولین بار مصرف سلژیلین را شروع می کنید، این حالت بیشتر دیده می شود. برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از رختخواب بلند شوید و چند دقیقه قبل از ایستادن پاهای خود را روی زمین بگذارید.

سلژیلین

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

از پزشک خود بپرسید که آیا در طول درمان با سلژیلین نیاز به پرهیز از هر گونه غذا دارید یا نه. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که تا زمانی که سلژیلین را دقیقاً طبق دستور مصرف می کنید، می توانید رژیم معمولی خود را ادامه دهید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

💊 اگر برای درمان بیماری پارکینسون از قرص سلژیلین استفاده می کنید، به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز همزمان مصرف نکنید.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

عوارض جانبی سلژیلین

⭕ سرگیجه
⭕ سبکی سر
⭕ غش کردن
⭕ خشکی دهان
⭕ حالت تهوع
⭕ استفراغ
⭕ دل درد
⭕ مشکل در بلع
⭕ سوزش سردل
⭕ اسهال
⭕ نفخ

یبوست
⭕ مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
⭕ رویاهای غیر معمول
⭕ خواب آلودگی
⭕ افسردگی
⭕ درد، به خصوص در پاها یا پشت
⭕ درد یا ضعف عضلانی
⭕ لکه های بنفش روی پوست
⭕ جوش های پوستی
⭕ قرمزی، تحریک یا زخم در دهان (درصورت مصرف قرص های حل شونده)

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

🔴 سردرد شدید
🔴 درد قفسه سینه
🔴 ضربان قلب سریع، نامنظم یا تپنده
🔴 تعریق
🔴 حالت تهوع و استفراغ ناگهانی و شدید
🔴 گیجی

🔴 سفتی عضلات یا درد گردن
🔴 لرزش غیرقابل کنترل بخشی از بدن
🔴 حرکات غیرعادی که کنترل آنها دشوار است
🔴 توهمات (دیدن چیز یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند)
🔴 مشکل در تنفس

افرادی که مبتلا به پارکینسون هستند ممکن است در معرض افزایش خطر ابتلا به ملانوم (نوعی سرطان پوست) باشند. اطلاعات کافی برای تشخیص اینکه آیا سلژیلین یا داروهای دیگر برای پارکینسون خطر ابتلا به ملانوم را افزایش می دهد وجود ندارد. در مورد خطرات مصرف سلژیلین و اینکه آیا باید در طول درمان پوست خود را معاینه کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

سلژیلین ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

سلژیلین

نگهداری و یا دفع سلژیلین

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

علائم مصرف بیش از حد سلژیلین می تواند شامل موارد زیر باشد:

🔹خواب آلودگی
🔹سرگیجه
🔹غش
🔹تحریک پذیری
🔹بیش فعالی
🔹تحریک
🔹سردرد شدید
🔹توهمات (دیدن چیزهایی یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند)
🔹سفتی فک

🔹سفتی و قوس شدن پشت
🔹تشنج
🔹کما (از دست دادن هوشیاری برای مدتی)
🔹نبض سریع و نامنظم
🔹درد قفسه سینه
🔹کند شدن تنفس
🔹تعریق
🔹تب
🔹پوست سرد و مرطوب

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری :

  • Eldepryl®
  • Zelapar®

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن