قرص پرامیپکسول (Pramipexole)

فهرست مطالب

قرص پرامیپکسول (Pramipexole) برای پارکینسون| Mirapex

🔸قرص پرامیپکسول به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان علائم بیماری پارکینسون (PD؛ اختلالی در سیستم عصبی که باعث اختلال در حرکت، کنترل عضلات و تعادل می‌شود)، از جمله درمان لرزش (ترمور) بدن، سفتی و خشکی عضلات، کندی حرکات و مشکل تعادل استفاده می‌شود.

🔸پرامیپکسول همچنین برای درمان سندرم پای بی قرار (RLS؛ وضعیتی که باعث ناراحتی در پاها و میل شدید به حرکت دادن آن ها می شود، به خصوص در شب و هنگام نشستن یا دراز کشیدن) استفاده می شود. پرامیپکسول در دسته ای از داروها به نام آگونیست های دوپامین قرار دارد. این ماده به جای دوپامین، یک ماده طبیعی در مغز که برای کنترل حرکت لازم است، عمل می کند.

مطالعه بیشتر: داروهای بیماری پارکینسون

فهرست مطالب

قرص پرامیپکسول (Pramipexole)

نحوه مصرف قرص پرامیپکسول (Pramipexole)

🔺پرامیپکسول به عنوان قرص استاندارد و قرص آهسته رهش (با اثر طولانی) برای مصرف خوراکی عرضه می شود. هنگامی که پرامیپکسول برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود، قرص معمولی، اغلب سه بار در روز و قرص آهسته رهش معمولاً یک بار در روز مصرف می شود. پرامیپکسول ممکن است با غذا یا بدون غذا مصرف شود، اما مصرف پرامیپکسول با غذا ممکن است به جلوگیری از حالت تهوع ناشی از دارو کمک کند. دستورالعمل نسخه تان را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. پرامیپکسول را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آنچه تجویز شده مصرف نکنید.

🔺قرص های آهسته رهش را به طور کامل ببلعید. آنها را نشکافید، نجوید یا خرد نکنید.

🔺پزشک اغلب با دوز کم پرامیپکسول شروع می کند و به تدریج دوز را افزایش می دهد. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به دوزی که برای شما مناسب است برسید.

🔺اگر از پرامیپکسول برای درمان سندرم پای بیقرار استفاده می کنید، باید بدانید که با ادامه درمان، علائم شما ممکن است بدتر شود، ممکن است علائم در عصر یا بعد از ظهر زودتر شروع شوند یا در اوایل صبح رخ دهند. اگر علائم شما بدتر شد یا در زمان های متفاوتی نسبت به گذشته شروع شد، با پزشک خود تماس بگیرید.

🔺قرص پرامیپکسول علائم بیماری پارکینسون و سندرم پای بیقرار را کنترل می کند اما آن ها را درمان نمی کند. حتی اگر احساس می کنید بهتر شده اید، به مصرف پرامیپکسول ادامه دهید.
بدون مشورت با پزشک، مصرف پرامیپکسول را قطع نکنید. اگر از پرامیپکسول برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می کنید و به طور ناگهانی مصرف دارو را قطع می کنید، ممکن است تب، گیجی، سفتی عضلات، عدم علاقه یا نگرانی نسبت به فعالیت های معمول یا چیزهایی که معمولاً به آن ها اهمیت می دهید، اضطراب، افسردگی، خستگی، مشکل در خوابیدن یا ماندن در خواب، عرق کردن، یا درد را تجربه کنید.

🔺اگر به هر دلیلی مصرف پرامیپکسول را قطع کردید، بدون مشورت با پزشک، دوباره مصرف دارو را شروع نکنید. احتمالاً پزشک دوز شما را دوباره به تدریج افزایش می دهد.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف قرص پرامیپکسول

🟠 اگر به قرص پرامیپکسول یا هر داروی دیگری و یا هر یک از مواد موجود در قرص پرامیپکسول یا قرص های آهسته رهش آلرژی دارید به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از پزشک یا داروساز لیستی از مواد تشکیل دهنده را بخواهید.

🟠 به پزشک بگویید که چه داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتما به یکی از موارد زیر اشاره کنید: آنتی هیستامین ها، سایمتیدین (تاگامت)؛ داروهای آلرژی، بیماری های عصبی و حالت تهوع؛ متوکلوپرامید (Reglan)؛ آرام بخش ها، قرص های خواب آور؛ پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد.

🟠 اگر بیماری اعصاب، مشکل در کنترل حرکت عضلات، اختلال خواب غیر از سندرم پای بیقرار، سرگیجه، غش، فشار خون پایین یا بیماری کلیوی دارید یا تا به حال داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
🟠 اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف پرامیپکسول باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر: بارداری و پارکینسون

🟠 پرامیپکسول ممکن است باعث خواب آلودگی شود یا در طول فعالیت های روزانه باعث به خواب رفتن ناگهانی شما شود. ممکن است قبل از اینکه ناگهان به خواب بروید احساس خواب آلودگی نکنید. تا زمانی که متوجه نشدید پرامیپکسول بر شما چه تأثیری می گذارد، در ابتدای درمان، رانندگی نکنید یا با ماشین آلات خطرناک کار نکنید. اگر در حین انجام کاری مانند تماشای تلویزیون یا سوار شدن در ماشین، ناگهان به خواب رفتید، یا اگر بسیار خواب‌آلود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. تا زمانی که با پزشک خود صحبت نکرده اید رانندگی نکنید و با ماشین آلات کار نکنید.

🟠 الکل نیز می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیافزاید. اگر به طور منظم مشروبات الکلی مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

🟠 قرص پرامیپکسول ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر، حالت تهوع، غش یا تعریق در هنگام بلند شدن خیلی سریع از حالت نشسته یا درازکش شود. هنگامی که برای اولین بار مصرف پرامیپکسول را شروع می کنید یا زمانی که دوز شما افزایش می یابد، این حالت بیشتر است. برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از روی صندلی یا تخت بلند شوید و چند دقیقه قبل از ایستادن پاهای خود را روی زمین قرار دهید.

🟠 برخی از افرادی که داروهایی مانند پرامیپکسول را برای درمان بیماری پارکینسون یا سندرم پای بیقرار مصرف کردند، دچار تمایلات وسواسی، افزایش علاقه به خرید یا رابطه جنسی، مشکلات پرخوری یا سایر هوس‌ها یا رفتارهای شدیدی شدند که برای آن ها اجباری یا غیرعادی بود. اطلاعات کافی وجود ندارد که بگوییم آیا افراد به دلیل مصرف دارو یا دلایل دیگر دچار این مشکلات شده اند. اگر میل شدید به انجام کاری را دارید یا در کنترل هر یک از این رفتارها مشکل دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. این خطرات را به اعضای خانواده خود نیز بگویید تا آن ها در صورت نیاز با پزشک تماس بگیرند.

🟠 اگر از قرص های آهسته رهش استفاده می کنید، ممکن است چیزی شبیه تکه های متورم قرص در مدفوع خود مشاهده کنید. اگر این اتفاق افتاد، به خصوص همراه با بدتر شدن علائم بیماری پارکینسون، با پزشک خود تماس بگیرید.

قرص پرامیپکسول (Pramipexole)

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

💊 اگر برای درمان بیماری پارکینسون از قرص پرامیپکسول معمولی استفاده می کنید، به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز همزمان مصرف نکنید.

💊 اگر قرص پرامیپکسول طولانی رهش مصرف می‌کنید و یک نوبت را فراموش کرده‌اید، به محض یادآوری، دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر بیش از ۱۲ ساعت از نوبت فراموش شده گذشته است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و به برنامه منظم خود ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز همزمان مصرف نکنید.

عوارض جانبی قرص پرامیپکسول

یبوست
⭕ اسهال
خشکی دهان
⭕ مفاصل متورم، سفت یا دردناک
⭕ درد در کمر، بازوها یا پاها
تکرر ادرار یا نیاز فوری به ادرار کردن
⭕ مشکل در ادرار کردن یا درد هنگام ادرار کردن

برخی از عوارض جانبی جدی تر هستند، در صورت تجربه هر کدام از آن ها حتما با اورژانس تماس بگیرید:

🔴 توهم (دیدن چیزهایی یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند)، گیجی، رفتار پرخاشگرانه، بی قراری، افکار غیر طبیعی
🔴 تغییر در بینایی
🔴 حرکات غیر طبیعی بدن که نمی توانید کنترل کنید
🔴 تغییراتی در نحوه نشستن یا ایستادن که نمی توانید کنترل کنید، مانند خم شدن گردن به جلو، خم شدن کمر به جلو، یا کج شدن به پهلو هنگام نشستن، ایستادن یا راه رفتن
🔴 ادرار تیره یا مایل به قرمز 
🔴 حساسیت عضلات
🔴 سفتی یا درد عضلانی
🔴 ضعف عضلانی

قرص پرامیپکسول (Pramipexole)

نگهداری و یا دفع پرامیپکسول

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری : Mirapex

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن