علائم اولیه پارکینسون

فهرست مطالب

۱۰ علامت اولیه پارکینسون چیست؟ | بررسی علائم هشدار پارکینسون

تشخیص اینکه شما یا یکی از عزیزانتان مبتلا به بیماری پارکینسون (PD) هستید، دشوار است. علائم اولیه پارکینسون به ندرت در برخی افراد مشاهده می شود. مطالعه بیشتر: بیماری پارکینسون چیست؟

در زیر ۱۰ مورد از علائم اولیه وجود بیماری پارکینسون بیان شده است اما توجه داشته باشید که هیچ یک از این علائم اولیه به این معنی نیست که باید نگران باشید، اما اگر بیش از یکی از این علائم را دارا هستید، باید با پزشک مشورت کنید.

لرزش بدن

لرزش دست و بدن

آیا متوجه لرزش یا لرزش خفیف در انگشت، شست، دست یا چانه خود شده اید؟ لرزش هنگام استراحت یکی از علائم اولیه بیماری پارکینسون است. 

چه لرزشی نرمال است؟
لرزش بعد از ورزش زیاد، اگر استرس دارید یا آسیب دیده اید، می تواند طبیعی باشد. لرزش ممکن است ناشی از دارویی باشد که مصرف می کنید.

مطالعه بیشتر: علت لرزش دست چیست؟

دست خط کوچک

دست خط کوچک

آیا دست خط شما بسیار کوچکتر از گذشته شده است؟ ممکن است توجه کرده باشید که نحوه نوشتن کلمات در صفحه تغییر کرده است، برای مثال اندازه حروف کوچکتر و کلمات در هم جمع شده اند. تغییر در دست خط ممکن است نشانه ای از بیماری پارکینسون به نام میکروگرافیا باشد.

چه تغییری نرمال است؟
گاهی اوقات نوع نوشتن ممکن است با افزایش سن، سفتی دست ها و انگشتان و یا ضعف بینایی تغییر کند.

مشکل در بویایی

آیا متوجه شده اید که دیگر بوی خاصی از غذاها را احساس نمی کنید؟ اگر به نظر می رسد در بوییدن غذاها مشکل دارید، باید از پزشک خود در مورد پارکینسون سوال کنید. مطالعه بیشتر: کاهش بویایی در بیماران پارکینسون

چه تغییری نرمال است؟
حس بویایی شما می تواند در اثر سرماخوردگی، آنفولانزا یا گرفتگی بینی تغییر کند، اما زمانی که بهتر شدید، باید به حالت عادی برگردد.

مشکل در خوابیدن

مشکل در خواب

آیا زمانی که عمیقاً به خواب می روید، در رختخواب مدام حرکت می کنید؟ گاهی اوقات، همسر شما متوجه حرکات زیادتان می شود و این حرکات زیاد و ناگهانی مانع از خواب او می شود. حرکات ناگهانی در هنگام خواب و یا بی خوابی ممکن است نشانه ای از بیماری پارکینسون باشد. مطالعه بیشتر: اختلال خواب در بیماران پارکینسون

چه تغییری نرمال است؟
طبیعی است که همه در خواب حرکت کنند یا غلت بزنند. به طور مشابه، تکان‌های سریع بدن هنگام خواب اولیه یا هنگام خواب سبک‌ تر رایج و اغلب طبیعی است.

مشکل در راه رفتن

مشکل در راه رفتن

آیا در بدن، بازوها یا پاهای خود احساس سفتی می کنید؟ آیا دیگران متوجه شده اند که هنگام راه رفتن بازوهای شما مانند قبل تاب نمی خورند؟

گاهی سفتی هنگام حرکت از بین می رود. در غیر این صورت، می تواند نشانه بیماری پارکینسون باشد. نشانه اولیه ممکن است سفتی یا درد در شانه یا لگن باشد. گاهی اوقات مردم می گویند پاهایشان به زمین چسبیده است. مطالعه بیشتر: فریزینگ در بیماران پارکینسون

چه تغییری نرمال است؟
اگر به بازو یا شانه خود آسیب وارد کرده اید، ممکن است تا زمانی که بهبود یابید نتوانید از آن استفاده کنید یا بیماری دیگری مانند آرتریت ممکن است همین علامت را ایجاد کند.

یبوست

یبوست

آیا هر روز به سختی و با تلاش فراوان دفع دارید؟ فشار بر حرکت روده می تواند نشانه اولیه بیماری پارکینسون باشد و باید با پزشک خود مشورت کنید.

چه تغییری نرمال است؟
اگر آب یا فیبر کافی در رژیم غذایی خود ندارید، می تواند در مزاج شما مشکل ایجاد کند. همچنین برخی از داروها، به ویژه داروهایی که برای درد استفاده می شوند، باعث یبوست می شوند. اگر هیچ دلیل دیگری مانند رژیم غذایی یا دارو وجود ندارد که باعث اختلال در حرکت روده شود، باید با پزشک خود مشورت کنید.

مشکل در گفتار

مشکل در گفتار

آیا در هنگام صحبت کردن دیگران به سختی صدای تان را می شنوند؟ اگر تغییری در صدای شما ایجاد شده است، باید به پزشک مراجعه کنید تا شما را در رابطه با بیماری پارکینسون بررسی کند. گاهی اوقات ممکن است فکر کنید که افراد دیگر شنوایی خود را از دست داده اند، در حالی که شما واقعاً آرام تر صحبت می کنید. مطالعه بیشتر: اختلال گفتار دربیماران پارکینسون

چه تغییری نرمال است؟
سرماخوردگی یا ویروس های دیگر می توانند باعث شوند صدای شما متفاوت به نظر برسد، اما وقتی سرفه یا سرماخوردگی خود را پشت سر می گذارید، باید به صدایی مشابه قبل بازگردید.

صورت ماسکی شکل

آیا به شما گفته شده است که چهره ای جدی یا افسرده دارید، حتی زمانی که روحیه بدی ندارید؟ این حالت اغلب صورتی ماسکی شکل نامیده می شود و از علائم اولیه بیماری پارکینسون می باشد.

چه تغییری نرمال است؟
اگر چنین است، باید از پزشک خود در مورد بیماری پارکینسون سوال کنید. برخی از داروها می توانند باعث ایجاد همان ظاهر جدی یا خیره در شما شوند، اما بعد از قطع دارو باید به حالت قبل باز می گردید.

سرگیجه یا غش

سرگیجه یا غش

آیا متوجه شده اید که اغلب هنگام بلند شدن از صندلی احساس سرگیجه می کنید؟ احساس سرگیجه یا غش می تواند نشانه فشار خون پایین باشد و می تواند با بیماری پارکینسون (PD) مرتبط باشد و یکی از علائم اولیه پارکینسون تلقی شود.

چه تغییری نرمال است؟
امکان دارد هر کسی با ایستادن احساس سرگیجه کند، ولی اگر این حالت به طور منظم اتفاق می افتد، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

حالت خمیده بدن

خم شدن بدن

آیا مانند گذشته نمی توانید به راحتی صاف بایستید؟ اگر شما یا دوستان و آشنایان تان متوجه شده اید که هنگام ایستادن در حال خم شدن هستید، این می تواند از یکی علائم اولیه بیماری پارکینسون باشد. {مطالعه بیشتر در مقاله حالت خمیده یا تغییر وضعیت در بیماران پارکینسون}

چه تغییری نرمال است؟
اگر صدمه ای دیده اید یا مریض هستید، ممکن است باعث شود که شما کج بایستید. همچنین، وجود مشکل در سلامت استخوان های تان می تواند شما را دچار قوز کند.

اگر پارکینسون دارید چکار می توانید بکنید؟

با پزشک خود برنامه ای برای بررسی سلامت و شناخت علائم اولیه پارکینسون تان ایجاد کنید. این برنامه می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ارجاع به متخصص مغز و اعصاب
  • مراجعه به کاردرمانگر، فیزیوتراپیست یا گفتاردرمانگر
  • ملاقات با یک مددکار پزشکی برای صحبت در مورد تاثیر پارکینسون بر زندگی شما
  • برای به تاخیر انداختن علائم بیشتر، یک برنامه ورزشی منظم شروع کنید.
  • با خانواده و دوستان خود صحبت کنید که می توانند حمایت لازم را برای تان فراهم کنند.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

منابع: www.parkinson.org

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن