بیماری پارکینسون : معرفی بیماری

بیماری پارکینسون دومین بیماری شایع پس از آلزایمر در حوزه بیماری های نوروژنتیک است که تقریبا ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. ما در این مقاله سعی داریم تا این بیماری و راه های متداول درمانی آن را شرح دهیم.

پارکینسون چیست؟

بیماری پارکینسون یک اختلال درازمدت در سیستم عصبی مرکزی است که عمدتا بر سیستم حرکتی تاثیر میگذارد. علائم بیماری معمولا به تدریج و در طی زمان پدیدار می شوند. در مراحل ابتدایی بیماری شایعترین علائم لرزش، سفتی و کندی در حرکت و سختی در هنگام پیاده روی است. مشکلات ذهنی و رفتاری نیز ممکن است رخ دهند. زوال عقل در مراحل پیشرفته بیماری شایع است. افسردگی و اضطراب نیز تقریبا شایع است و در بیشتر از یک سوم مبتلایان به پارکینسون دیده میشود.

علت پارکینسون چیست؟

علت این بیماری ناشناخته است اما پزشکان معتقدند عوامل ژنتیکی و محیطی هردو تاثیرگذار هستند. افرادی که عضوی از خانواده آن ها به این بیماری مبتلاست بیشتر احتمال ابتلا به این بیماری را دارند. همچنین برای افرادی که در معرض برخی آفتکش ها قرار دارند و یا از قبل دچار صدماتی در ناحیه سر شده اند احتمال ابتلا افزایش می یابد. این در حالی است که احتمال ابتلا برای افراد سیگاری و کسانی که چای یا قهوه می نوشند کمتر است. علائم حرکتی این بیماری ناشی از مرگ سلول های ناحیه substantia nigra است که محلی در قسمتی میانی مغز است که موجب کاهش مقدار دوپامین از سطح مورد نیاز در این مناطق می شود.

میزان شیوع پارکینسون در دنیا چه قدر است؟

به عنوان یک قانون این بیماری بین سنین ۴۰ تا ۷۰ سال شروع می شود که اوج آن در دهه هفتاد زندگی است. این بیماری دومین بیماری شایع بعد از آلزایمر در حوزه اختلالات انحطاط نورونی است که حدودا ۱۰ میلیون انسان را در سراسر دنیا درگیر کرده است. تغییرات پاتولوژیکی این بیماری ممکن است سه دهه زودتر از علائم بالینی ظاهر شود.

چه روش هایی برای درمان این بیماری وجود دارد؟

به طور کلی روش های درمان به دو دسته دارویی و جراحی تقسیم می شوند. طیف گسترده ای از عمل های جراحی مغز و اعصاب در طول سال ها برای درمان پارکینسون پیشنهاد شده است. در حال حاضر محبوبترین تکنیک ها عبارتند از: پالیدوتومی، تحریک مغزی عمیق مغزی (DBS) و استفاده از تراشه کاشتنی مولد پالس ( IPG).

داروهای مورد مصرف عبارتند از: Levodopa ، COMT inhibitors ، Dopamine agonists و MAO-B inhibitors .
البته این روش ها حتی با بیشترین دوز اعمالی نمی توانند به طور کامل مشکلات عملکردی و علائم و نشانه ها را بهبود بخشند.

 

منابع: Wikipedia , movementdisorders

 


 

شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

 

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *