بیماری پارکینسون

فهرست مطالب

بیماری پارکینسون چیست؟

🔸بیماری پارکینسون (Parkinsons Disease) یک اختلال عصبی پیشرونده است. اولین علائم مشکلات حرکتی است.

🔸حرکات صاف و هماهنگ عضلات بدن توسط دوپامین، ماده ای که در مغز ترشح می شود، امکان پذیر می شود. دوپامین در بخشی از مغز به نام “جسم سیاه” تولید می شود.

🔸در پارکینسون، سلول های جسم سیاه شروع به مردن می کنند. وقتی این اتفاق می افتد، سطح دوپامین کاهش می یابد. وقتی ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش یافت، علائم پارکینسون ظاهر می شود.

✅ مطالعه بیشتر: آیا بیماری پارکینسون واگیردار است؟

فهرست مطالب

علائم بیماری پارکینسون

علائم حرکتی پارکینسون

برخی از علائم اولیه پارکینسون می تواند چندین سال قبل از بروز مشکلات حرکتی آغاز شود.این علائم اولیه عبارتند از:

علائم غیرحرکتی پارکینسون

غیر از علائم حرکتی، علائم غیرحرکتی پارکینسون هم بر روی فرد تاثیر می گذارند و می توانند سال ها قبل از تشخیص پارکینسون در افراد ایجاد شوند. برخی از این علائم عبارتند از:

علت بیماری پارکینسون

علت دقیق ایجاد پارکینسون ناشناخته است. ممکن است هر دو مولفه ژنتیکی و محیطی تاثیر داشته باشند. برخی دانشمندان معتقدند که ویروس ها می توانند پارکینسون را نیز تحریک کنند.

سطوح پایین دوپامین و نوراپی نفرین، ماده ای که دوپامین را تنظیم می کند، با پارکینسون در ارتباط هستند.

پروتئین های غیرعادی به نام لوی بادی (Lewy Body) نیز در مغز افراد مبتلا به پارکینسون یافت شده است. دانشمندان نمی دانند، در صورت وجود، لوی بادی در ایجاد پارکینسون چه نقشی دارند.

اگرچه علت مشخصی وجود ندارد، اما تحقیقات گروه هایی را شناسایی کردند که احتمال ابتلای بیشتری به این بیماری را دارند:

🟠 جنسیت. مردان یک و نیم برابر بیشتر از زنان به پارکینسون مبتلا می شوند.

🟠 نژاد. طبق منبعی معتبر، شیوع پارکینسون در سفیدپوستان در مقایسه با سیاه پوستان یا آسیایی ها بیشتر است. موقعیت جغرافیایی ممکن است یکی از دلایل افزایش خطر باشد.

🟠 سن. پارکینسون معمولاً در سنین ۵۰ تا ۶۰ سال ظاهر می شود. فقط در حدود چهار درصد موارد قبل از ۴۰ سالگی اتفاق می افتد.

🟠 سابقه خانوادگی. افرادی که دارای اعضای نزدیک خانواده با بیماری پارکینسون هستند، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری پارکینسون قرار دارند.

🟠 سموم. قرار گرفتن در معرض سموم خاص ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون را افزایش دهد.

🟠 آسیب سر. افرادی که از ناحیه سر آسیب می بینند ممکن است به بیماری پارکینسون مبتلا شوند.

هر ساله، محققان در تلاشند بفهمند که چرا مردم به پارکینسون مبتلا می شوند.

تشخیص پارکینسون

🔹هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص پارکینسون وجود ندارد. تشخیص براساس سابقه سلامتی، معاینه جسمی و عصبی و همچنین بررسی علائم و نشانه ها انجام می شود.

🔹برای رد سایر شرایط ممکن است از آزمایشات تصویربرداری، مانند اسکن CAT یا MRI استفاده شود. همچنین ممکن است از اسکن حامل دوپامین (DATscan) استفاده شود. اگرچه این آزمایش ها پارکینسون را تأیید نمی کنند، اما می توانند به موارد دیگر کمک کرده و از تشخیص پزشک حمایت کنند.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

انواع پارکینسون (بیماری های شبه پارکینسون)

پارکینسون پلاس

سندرم های پارکینسون پلاس که به آن “پارکینسون غیر معمول” نیز می گویند، بیماری هایی هستند که به مغز و سلول های عصبی شما حمله می کنند. همانطور که از نام آن پیداست، با بیماری پارکینسون مرتبط هستند و بسیاری از علائم مشابه را ایجاد می کنند، اما می توانند مشکلات دیگری را نیز به همراه داشته باشند.

پارکینسون ایدیوپاتیک

بیماری پارکینسون یک اختلال عصبی تخریبگر است که مانع از توانایی مغز برای کنترل حرکات و سایر عملکردهای مرتبط می شود. اصطلاح “ایدیوپاتیک” به یک علت ناشناخته اشاره دارد. در بیماری پارکینسون ایدیوپاتیک، مشخص نیست که چه چیزی باعث این بیماری می شود، اگرچه محققان مشکوک هستند که تغییرات در سلول های مغز و انتقال دهنده های عصبی ممکن است نقش داشته باشند.

انواع پارکینسون به طور جامع در مقاله پارکینسونیسم و تفاوت آن با پارکینسون توضیح داده شده است. پارکینسونیسم هر شرایطی است که باعث ترکیبی از ناهنجاری‌های حرکتی که در بیماری پارکینسون دیده می‌شود – مانند لرزش، حرکت آهسته، اختلال در گفتار یا سفتی عضلانی – به‌ویژه در نتیجه از بین رفتن سلول‌های عصبی حاوی دوپامین (نورون‌ها) ایجاد می‌شود.

امید به زندگی در پارکینسون

🔹بیماری پارکینسون کشنده نیست. با این حال، عوارض مربوط به پارکینسون می تواند طول عمر افراد مبتلا به بیماری را کوتاه کند.

ابتلا به پارکینسون خطر ابتلا به عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی را افزایش می دهد، مانند تجربه:

🟡 سقوط

🟡 لخته شدن خون

🟡 عفونت های ریوی

🟡 انسداد در ریه ها

🔹این عوارض می تواند باعث مشکلات شدید سلامتی شود. حتی می توانند کشنده باشند.

🔹مشخص نیست پارکینسون چقدر امید به زندگی فرد را کاهش می دهد. یک مطالعه به بررسی میزان بقای ۶ ساله نزدیک به ۱۴۰،۰۰۰ نفر مبتلا به پارکینسون پرداخته است. در آن دوره ۶ ساله ۶۴ درصد افراد مبتلا به پارکینسون درگذشت.

🔹علاوه بر این، در طول این مطالعه ۷۰ درصد افراد مبتلا به زوال عقل در بیماری پارکینسون، تشخیص داده شدند. کسانی که به اختلال حافظه مبتلا شده اند، میزان بقای آن ها کمتر است.

🔹درمان مناسب، پیش آگاهی شما را بهبود می بخشد و امید به زندگی را افزایش می دهد.

🔹کاهش سرعت پارکینسون ممکن است امکان پذیر نباشد، اما شما می توانید برای غلبه بر موانع و عوارض آن برای داشتن کیفیت زندگی بهتر تا آنجا که ممکن است تلاش کنید.

درمان پارکینسون

درمان پارکینسون به ترکیبی از موارد زیر بستگی دارد:

طب سنتی و دارو درمانی

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالات زیر مراجعه کنید:

🔸درمان پارکینسون با طب سنتی

🔸داروهای بیماری پارکینسون

🔸درمان پارکینسون با سلول های بنیادی

درمان پارکینسون با سلول های بنیادی

جراحی

تغییر سبک زندگی

پیشگیری و جلوگیری از پارکینسون

🔹پزشکان و محققان نمی دانند که چه عواملی باعث پارکینسون می شوند. آن ها همچنین مطمئن نیستند که چرا در هر فرد متفاوت پیشرفت می کند. به همین دلیل چگونگی پیشگیری از بیماری نامشخص است.

🔹هر ساله، محققان دلیل وقوع پارکینسون را بررسی می کنند و برای جلوگیری از آن چه می توان انجام داد تحقیق می کنند. منبع معتبری نشان می دهد که عوامل سبک زندگی – مانند ورزش بدنی و رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان – ممکن است دارای اثر محافظتی باشد.

🔹اگر سابقه خانوادگی پارکینسون دارید، ممکن است آزمایش ژنتیک را در نظر بگیرید. ژن های خاصی به پارکینسون متصل شده اند. اما مهم است که بدانید داشتن این جهش های ژنی به معنای ابتلا به این بیماری نیست.

🔹با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای آزمایش ژنتیکی صحبت کنید.

{برای اطلاعات بیشتر به مقاله نقش ژنتیک در پارکینسون مراجعه کنید}

سخن آخر

کارشناسان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد پارکینسون می شود. این یک بیماری مادام العمر است که با تغییر در سبک زندگی و درمان های پزشکی قابل کنترل است. اگر علائم پارکینسون را تجربه کردید یا اینکه به تازگی برای تان تشخیص داده شده است و به دنبال راه های جدید برای مدیریت این بیماری هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: healthline

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن