پارکینسون پلاس

فهرست مطالب

سندروم پارکینسون پلاس چیست؟

افراد زیادی با بیماری پارکینسون، که یک بیماری تخریب کننده اعصاب در مغز است آشنا هستند. اما افراد کمی با سندروم پارکینسون پلاس و بیماری های مشابه پارکینسون آشنایی دارند. این سندروم علائمی مشابه پارکینسون دارد اما علت ایجاد و نحوه پیشرفت بیماری در آن کاملا متفاوت است.

فهرست مطالب

سندروم پارکینسون پلاس چیست؟

🔺سندرم پارکینسون پلاس نام گروهی از بیماری های عصبی است که بسیار شبیه به بیماری پارکینسون هستند. از آنجایی که این بیماری ها علائمی مشابه پارکینسون دارند، اغلب به اشتباه پارکینسون تشخیص داده می شوند، در صورتی که این سندروم با استفاده از بسیاری از داروها و درمان های مشابه پارکینسون قابل درمان است.

🔺علائمی که به عنوان سندرم پارکینسون پلاس در نظر گرفته می شوند عبارتند از:

🟠 فلج فوق هسته ای پیشرونده (PSP). PSP باعث ایجاد مشکل در تعادل و عدم ثبات بدن می شود که می تواند شبیه بیماری پارکینسون باشد. برخلاف بیماری پارکینسون، افراد مبتلا به PSP لرزش بدن را تجربه نمی کنند. مشکل آن ها در حرکات چشم است و احتمالاً در مقایسه با افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، مشکلات بیشتری در گفتار، بلع و تغییر در خلق و خوی دارند.
🟠 آتروفی سیستم چندگانه (MSA). MSA یک بیماری پیشرونده است که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد. مانند بیماری پارکینسون باعث سفتی عضلات و مفاصل بدن و از دست دادن تعادل می شود. با گذشت زمان، اثرات این بیماری بر روی سیستم عصبی می تواند منجر به مشکل در عملکردهای ضروری بدن مانند هضم، تنفس و ضربان قلب شود.
🟠 دژنراسیون گانگلیونی کورتیکوبازال (CBGD). CBGD حالتی است که در آن قسمت هایی از مغز کوچکتر می شوند. این حالت باعث ایجاد علائم بسیاری می شود که با بیماری پارکینسون همپوشانی دارند، مانند لرزش بدن و مشکل در تعادل که با گذشت زمان، می تواند منجر به مشکل در صحبت کردن و نوشتن شود.
🟠 زوال عقل لویی بادی (LBD). LBD یک بیماری پیشرونده مغزی است که توسط تشکیل موادی به نام لویی بادی در مغز، ایجاد می شود. افراد مبتلا به LBD ممکن است علائمی شبیه بیماری پارکینسون، زوال عقل یا ترکیبی از هر دو داشته باشند.

علائم سندرم پارکینسون پلاس

علائم پارکینسون پلاس می تواند متفاوت باشند و به شرایطی که دارید بستگی دارند. بسیاری از افراد دارای علائمی هستند که در بیماری پارکینسون هم دیده می شوند، مانند:

⭕ مشکل در تعادل
⭕ لرزش بدن یا لرزش دست
⭕ سفتی یا خشکی عضلات
⭕ مشکل در راه رفتن و ایستادن
⭕ مشکل در کنترل حرکات
⭕خستگی
⭕ گیجی

عللی که باعث بروز پارکینسون پلاس می شوند، در واقع بیماری پارکینسون نیستند و علائم منحصر به فردی دارند.

علائم منحصر به فرد PSP عبارتند از:

🔹به عقب افتادن
🔹تاری دید و مشکل در خواندن
🔹مشکل در حرکت دادن چشم ها به بالا و پایین
🔹لکنت زبان
🔹مشکل در بلع
🔹افسردگی یا سایر مشکلات خلقی
🔹تغییرات رفتاری
🔹خندیدن یا گریه کردن در زمان های نامناسب

علائم منحصر به فرد MSA عبارتند از:

🔸مشکلات تنفسی که در شب بدتر می شوند
🔸سنکوپ یا غش کردن
🔸سرگیجه
🔸لکنت زبان
🔸فشار خون پایین
🔸مشکلات مثانه
🔸اختلالات خواب

علائم منحصر به فرد LBD عبارتند از:

🔹مشکل در پردازش اطلاعات
🔹مشکل در پیروی از دستورالعمل ها
🔹کاهش آگاهی از محیط اطراف
🔹توهم
🔹هذیان
🔹اختلال خواب
🔹تغییرات خلق و خوی

علائم منحصر به فرد CBGD عبارتند از:

🔸مشکل در حرکت به صورت یک طرفه
🔸انقباضات غیر ارادی عضلات
🔸تکان دادن سریع عضلات
🔸مشکل در تمرکز
🔸مشکل در ارتباط
🔸تغییرات رفتاری
🔸مشکل در هماهنگی حرکات، یا آپراکسی
🔸از دست دادن کنترل بازوها به نام “سندرم اندام بیگانه”

تشخیص سندروم پارکینسون پلاس

🔺افراد مبتلا به سندرم پارکینسون پلاس اغلب در سال های اولیه بیماری خود اشتباها به بیماری پارکینسون تشخیص داده می شوند. با این حال، وضعیت آن ها مانند بیماری پارکینسون پیشرفت نمی کند. ممکن است پیشرفت شان سریعتر باشد و یا علائمی داشته باشند که در بیماری پارکینسون وجود ندارد.

🔺هیچ آزمایش قطعی برای تشخیص سندرم پارکینسون یا پارکینسون پلاس وجود ندارد. درعوض، پزشک ممکن است مجموعه ای از آزمایشات را انجام دهد که تعادل، توانایی راه رفتن و هماهنگی شما را بررسی می کنند. اینها معمولاً آزمایشات ساده‌ای در مطب هستند که پزشک راه رفتن، نشستن، ایستادن و انجام سایر حرکات فرد بیمار را تماشا می کند. پزشک ممکن است تست حافظه هم از فرد بگیرد.

🔺پزشک همچنین برای مشاهده دقیق مغز، ممکن است اسکن مغزی را هم تجویز کند، که شامل موارد زیر هستند:

🔵 MRI . از امواج مغناطیسی برای تصویربرداری از بدن استفاده می کند.
🔵 PET. اسکن PET از یک رنگ مخصوص برای بررسی آسیب مغزی استفاده می کند.
🔵 CT. سی تی اسکن می تواند فعالیت مغز را بررسی کند.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

علت ایجاد سندروم پارکینسون پلاس

🔺محققان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد سندرم پارکینسون پلاس می شود. احتمالا برخی از عوامل ژنتیکی یا محیطی وجود دارند که می توانند احتمال ابتلا به این سندرم را افزایش دهند. برای مثال، برخی از دانشمندان این نظریه را مطرح کردند که قرار گرفتن در معرض سموم می‌ تواند باعث ایجاد خطر و ابتلا به بیماری های عصبی شود، اما برای اثبات این ارتباط باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

🔺اگرچه علت اصلی آن مشخص نیست، اما می دانیم که چه تغییراتی در بدن می توانند باعث ایجاد هر کدام از سندرم های پارکینسون پلاس شوند:

PSP. هنگامی که به PSP مبتلا شوید، علت آن تجمع پروتئین در سلول های مغزی است که باعث خراب شدن آن ها می شود. با ادامه این وضعیت، علائم بیماری هم پیشرفت می کنند.
MSA. مانند PSP، پروتئین‌ ها در سلول‌ های مغز جمع می‌ شوند که سیستم عصبی مرکزی و سایر عملکردهای حیاتی را کنترل می‌ کنند.
CBGD. هنگامی که شما CBGD دارید، پروتئینی به نام تاو (tau) در سلول های مغز ایجاد می شود. این تجمع باعث علائم CBGD می شود.

LBD. در بیماری LBD، خوشه های پروتئینی به نام لویی بادی (Lewy bodies) در مغز رشد می کنند. با گذشت زمان، این پروتئین ها تغییراتی در مغز ایجاد می‌ کنند که باعث ایجاد مشکلات حافظه می شوند.

درمان سندروم پارکینسون پلاس

در حالی که هیچ درمان خاصی برای سندرم پارکینسون پلاس وجود ندارد، اما درمان هایی هستند که می توانند علائم بیماری را کنترل کنند. داروهایی که علائم بیماری پارکینسون را درمان می کنند اغلب برای بهبود علائم سندرم پارکینسون پلاس زیاد موثر نیستند.

گزینه های درمانی می توانند شامل موارد زیر باشند:

✅ کمک به راه رفتن و حفظ تعادل. فیزیوتراپی و کاردرمانی می توانند به بهبود راه رفتن و تعادل در فرد مبتلا و به تقویت قدرت و جلوگیری از سقوط کمک کنند. همچنین می توانند به شما یاد بدهند تا چگونه از عصا، واکر و سایر وسایل کمک حرکتی در صورت نیاز استفاده کنید.
کمک به بلع و گفتار. گفتاردرمانگر کمک می کند تا خود را با تغییرات ایجاد شده در زمان بلعیدن و صحبت کردن سازگار کنید. آن ها می توانند به شما در برقراری ارتباط بهتر با دیگران کمک کنند و می توانند غذاها و نوشیدنی هایی را توصیه کنند که قورت دادن شان راحت تر است.
دارو برای مشکلات شناختی و حافظه. پزشک ممکن است داروهای مختلفی را تجویز کند که می توانند به تمرکز و بهبود حافظه کمک کنند. بسیاری از این داروها برای بیماری هایی مانند آلزایمر یا زوال عقل نیز استفاده می شوند.
داروهایی برای مشکلات حرکتی. ممکن است برای شما داروهایی تجویز شود که می تواند به شما در کنترل عضلات و حرکت کمک کند. این داروها همچنین ممکن است مشکلات سفتی و تعادل را برطرف کنند.
داروهایی برای کمک به علائم خلقی. اگر افسردگی، اضطراب یا سایر نگرانی‌های مربوط به خلق و خو را تجربه می‌کنید، پزشک می تواند داروهایی را تجویز کند که به کاهش این علائم کمک می کنند.

زندگی با سندروم پارکینسون پلاس

🔺اگرچه در حال حاضر درمانی برای متوقف کردن پیشرفت سندرم پارکینسون پلاس وجود ندارد، اما درمان های کمکی وجود دارند که می توانند به مدیریت علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کنند.

🔺زندگی با سندرم پارکینسون پلاس به فرد و شرایط خاصی که دارد بستگی دارد. اگر در زمان تشخیص، فرد به بیماری دیگری مبتلا نباشد، معمولاً طول عمر بیشتری نسبت به فردی که در حال حاضر به سایر بیماری های دیگر مبتلاست، خواهد داشت. پزشک وضعیت بیمار را در طول زمان بررسی می کند و می تواند میزان پیشرفت را اطلاع دهد.

سخن آخر

سندرم پارکینسون پلاس نامی است که به گروهی از بیماری ها داده می شود که علائمی مشابه بیماری پارکینسون دارند اما پارکینسون نیستند. برخی از آن ها زمانی ایجاد می شوند که پروتئینی خاص در مغز تجمع می یابد و منجر به آسیب عصب های مغزی می شود. سندرم پارکینسون پیشرونده است، اما با درمان، می توان علائم را مدیریت کرد تا کیفیت زندگی را بهبود بخشید.

✅ مطالعه بیشتر: آیا بیماری پارکینسون واگیردار است؟

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن