لرزش

فهرست مطالب

لرزش (ترمور) بدن چیست؟ |توضیح کامل علت و انواع لرزش بدن

لرزش یا ترمور حرکتی موزون غیرعمدی و غیرقابل کنترل یک قسمت یا یک اندام از بدن است. رعشه می تواند در هر قسمت از بدن و در هر زمان رخ دهد. معمولاً علت آن اختلال در بخشی از مغز است که حرکت عضلانی را کنترل می کند.

لرزش همیشه جدی نیست، اما در بعضی موارد، ممکن است نشان دهنده یک اختلال جدی باشد. بیشتر ترمورها به راحتی قابل درمان نیستند، اما اغلب خود به خود برطرف می شوند.

توجه به این نکته مهم است که اسپاسم عضله، کشیدگی عضله و لرزش یک چیز نیستند. اسپاسم عضله انقباض غیرارادی عضله است. انقباض عضله حرکت ریز کنترل نشده قسمت کوچکی از عضله بزرگتر است. این کشیدگی ممکن است در زیر پوست دیده شود.

فهرست مطالب

لرزش

انواع و علت لرزش بدن

ترمور به دو نوع زمان استراحت و حرکت تقسیم می شود.

ترمور در حالت استراحت در زمان نشستن یا دراز کشیدن اتفاق می افتد. هنگامی که شروع به حرکت می کنید، متوجه می شوید که لرزش از بین می رود. رعشه در حالت استراحت اغلب فقط روی دست ها یا انگشتان تأثیر می گذارد.

ترمورهای حرکتی در حین حرکت قسمت آسیب دیده بدن اتفاق می افتد. ترمورهای عملی بیشتر به زیر مجموعه ها تقسیم می شوند:

🟩 لرزش عمدی هنگام حرکت هدفمند مانند لمس بینی توسط انگشت

🟩 لرزش موضعی هنگام مقاومت در برابر نیروی جاذبه زمین، مانند نگه داشتن بازو یا پا به سمت بیرون

🟩 لرزش در حین کار در طی یک فعالیت خاص مانند نوشتن

🟩 لرزش حرکتی در حین حرکت یک قسمت از بدن مانند حرکت دادن مچ دست به بالا و پایین

🟩 لرزهای ایزومتریک در هنگام انقباض ارادی عضله و بدون حرکت عضله دیگر 

علاوه بر نوع، لرزه ها از نظر شکل ظاهری و علت نیز طبقه بندی می شوند.

لرزش اساسی یا لرزش خوش خیم

لرزش اساسی یا لرزش خوش خیم رایج ترین نوع اختلال حرکتی است.

لرزش های اساسی معمولاً لرزه های وضعیتی هستند. لرزش خوش خیم ممکن است خفیف باشد و پیشرفت نکند، یا ممکن است به آرامی پیشرفت کند. اگر لرزش اساسی پیشرفت کند، اغلب از یک طرف شروع می شود و پس از چند سال هر دو طرف را تحت تأثیر قرار می دهد.

تصور نمی شد که ترمور اساسی مرتبط با بیماری باشد. با این حال، مطالعات اخیر انحطاط خفیف در مخچه، که بخشی از مغز است که حرکت را کنترل می کند را نشان داد یا مرتبط دانست.

ترمور اساسی گاهی با موارد زیر همراه هستند.

🟥 مشکل راه رفتن خفیف 

🟥 ناتوانی شنوایی

🟥 تمایل به دویدن (گام ریز و سریع برداشتن)

لرزش پارکینسون

لرزش پارکینسون معمولاً لرزش در حال استراحت است که اغلب اولین نشانه بیماری پارکینسون است.

در اثر آسیب به قسمت هایی از مغز به وجود می آید که حرکت را کنترل می کنند. شروع آن معمولاً بعد از ۶۰ سالگی است. از یک اندام یا از یک طرف بدن شروع می شود و سپس به طرف دیگر پیشرفت می کند.

✅ مطالعه بیشتر: درمان لرزش پارکینسون

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

لرزش دیستونیک

لرزش دیستونیکی به طور نامنظم رخ می دهد. استراحت کامل می تواند این ترمورها را برطرف کند. این ترمور در افرادی که دیستونی دارند رخ می دهد.

دیستونی یک اختلال حرکتی است که با انقباضات غیرارادی عضلات مشخص می شود. انقباضات عضلانی باعث حرکات پیچشی و تکراری یا حالت های غیرطبیعی مانند پیچ خوردن گردن می شود. این موارد می توانند در هر سنی رخ دهند.

لرزش مخچه

مخچه بخشی از عقب مغز است که حرکت و تعادل را کنترل می کند. لرزش اسکروبلار نوعی لرزش عمدی است که در اثر ضایعات یا آسیب به مخچه ایجاد می شود:

🟣 سکته مغزی

🟣 تومور

🟣 بیماری مانند مولتیپل اسکلروزیس

همچنین ممکن است در نتیجه اعتیاد به الکل مزمن یا استفاده بیش از حد از داروهای خاص باشد.

اگر مصرف مشروبات الکلی مزمن دارید یا در مدیریت داروها مشکل دارید، با یک پزشک صحبت کنید. آن ها می توانند به شما کمک کنند تا یک برنامه درمانی ایجاد کنید که برای شما مناسب باشد. همچنین می توانند شما را با سایر منابع حرفه ای مرتبط کنند تا به شما در مدیریت شرایط خود کمک کنند.

لرزش روانشناختی

لرزش روانشناختی ممکن است به عنوان هر یک از انواع ترمور ظاهر شود. توسط موارد زیر تعیین می شود:

🟡 شروع و بهبود ناگهانی

🟡 تغییر در جهت لرزش و قسمت آسیب دیده بدن

🟡 وقتی حواس شما پرت می شود تا حد زیادی لرزش کاهش می یابد

بیماران مبتلا به لرزش روانشناختی اغلب دارای اختلال تبدیل، یک وضعیت روانشناختی هستند که علائم جسمی ایجاد می کند، یا یک بیماری روانی دیگر است.

لرزش ارتواستاتیک (لرزش پا)

لرزش ارتواستاتیک معمولاً در پاها رخ می دهد. یک انقباض عضلانی سریع و ریتمیک است که بلافاصله بعد از ایستادن شما اتفاق می افتد.

این لرزش اغلب به عنوان عدم ثبات تلقی می شود. هیچ علائم و نشانه بالینی دیگری وجود ندارد. عدم ثبات زمانی متوقف می شود که:

💠 نشسته باشید

💠 در حال بلند شدن باشید

💠 شروع به راه رفتن کنید

لرزش فیزیولوژیک

لرزش فیزیولوژیکی اغلب ناشی از واکنش به موارد زیر است:

🔵 داروهای خاص

🔵 ترک الکل

🔵 شرایط پزشکی، مانند افت قند خون (پایین بودن قند خون)، عدم تعادل الکترولیت ها، یا تیروئید بیش از حد فعال (لرزش دست به علت پرکاری تیروئید)

🔵 مصرف زیاد کافئین (لرزش دست به علت مصرف کافئین)

اگر علت را از بین ببرید، لرزش فیزیولوژیک معمولا از بین می رود.

تشخیص لرزش (ترمور) بدن

بعضی اوقات، لرزش طبیعی تلقی می شود. وقتی استرس زیادی دارید یا دچار اضطراب یا ترس می شوید، ممکن است ترمور ایجاد شود. هنگامی که احساس فروکش کرد، لرزش معمولاً متوقف می شود. ترمور همچنین اغلب بخشی از اختلالات پزشکی است که بر مغز، سیستم عصبی یا عضلات تأثیر می گذارد.

در صورت لرزش غیرقابل توضیح باید به پزشک مراجعه کنید.

در طی معاینه فیزیکی، پزشک منطقه آسیب دیده را مشاهده می کند. ترمور پس از بازرسی بصری مشهود است. با این حال، تا زمانی که پزشک آزمایشات بیشتری انجام ندهد، نمی توان علت ترمور را تشخیص داد.

ممکن است پزشک از شما بخواهد برای ارزیابی شدت ترمور، از شما بخواهد بنویسید یا در چیزی را نگه دارید. پزشک همچنین ممکن است نمونه خون و ادرار را برای بررسی علائم بیماری تیروئید یا سایر شرایط پزشکی جمع آوری کند.

پزشک ممکن است معاینه عصبی را تجویز کند. این آزمایش عملکرد سیستم عصبی شما را بررسی می کند. این اندازه گیری موارد زیر را بررسی می کند:

رفلکس های تاندون

🟠 هماهنگی

🟠 وضعیت بدنی

🟠 قدرت عضلانی

🟠 حجم عضلانی

🟠 توانایی احساس لمس

در طول آزمایش، ممکن است لازم باشد:

  • با انگشت خود بینی تان را لمس کنید
  • مارپیچ بکش
  • انجام سایر وظایف یا تمرینات

پزشک شما همچنین ممکن است الکترومیوگرام یا EMG را تجویز کند. این آزمایش فعالیت غیر ارادی عضله و پاسخ عضله به تحریک عصب را اندازه گیری می کند.

تشخیص لرزش
کشیدن مارپیچ برای تست لرزش

درمان لرزش (ترمور) بدن

اگر بخاطر بیماری زمینه ای که باعث لرزش می شود، تحت درمان قرار بگیرید، ممکن است درمان برای بهبود آن کافی باشد. درمان ترمور شامل موارد زیر است:

دارو

برخی از داروها وجود دارد که معمولاً برای درمان خود لرزش استفاده می شود. پزشک ممکن است آن ها را برای شما تجویز کند. داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

💠 مسدود کننده های بتا معمولاً برای درمان فشار خون بالا یا بیماری های قلبی استفاده می شوند. با این حال، ثابت شده است که آن ها باعث کاهش ترمور در برخی از افراد می شوند.

💠 داروهای آرام کننده، مانند آلپرازولام (Xanax)، ممکن است ترمورهایی را که در اثر اضطراب ایجاد می شوند، تسکین دهند.

💠 داروهای ضد تشنج گاهی برای افرادی تجویز می شود که نمی توانند مسدود کننده های بتا را مصرف کنند یا دارای ترمور هستند که مسدود کننده های بتا به آن ها کمک نمی کنند.

مطالعه بیشتر: درمان لرزش دست با دارو

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس همچنین ممکن است ترمور را تسکین دهد. این آمپول های شیمیایی اغلب به افرادی که لرزه دارند و صورت و سر را تحت تأثیر قرار می دهند، توصیه می شود.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی ممکن است به تقویت عضلات و بهبود هماهنگی شما کمک کند. استفاده از وزنه های مچ دست و وسایل سازگار مانند ظروف سنگین تر و یا قاشق ضد لرزش دست نیز ممکن است به رفع ترمور کمک کند.

جراحی تحریک عمقی مغز

جراحی تحریک مغز ممکن است تنها گزینه برای کسانی باشد که لرزش ناتوان کننده دارند. در طی این عمل جراح یک پروب الکتریکی را به بخشی از مغز شما که مسئول ترمور است وارد می کند.

هنگامی که پروب در جای خود قرار گرفت، یک سیم از پروب وارد قفسه سینه، زیر پوست شما می شود. جراح دستگاه کوچکی را در قفسه سینه شما قرار می دهد و سیم را به آن متصل می کند. این دستگاه برای جلوگیری از ایجاد ترمور در مغز، نبض هایی را به کاوشگر می فرستد.

تحریک عمقی مغز

منبع: healthline.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن