بیماری دیستونی چیست ؟ بررسی علت ایجاد و چگونگی تشخیص آن

بیماری دیستونی که به معنای گرفتگی عضلات به صورت غیرارادی و مکرر و طولانی یا بروز وضعیت‌های بدنی خاص است و در واقع یک اختلال حرکتی– عصبی محسوب می‌شود. ما در مقاله پیش رو به بررسی این بیماری و علل و علائم آن می پردازیم.

دیستونی چیست ؟

بیـمار مبتلا به دیستونی اسپاسم های عضلانی غیرارادی و مداوم را تجربه می کند که منجر به حرکات پیچـشی و یا پرشی و وضعیت های غیرمعمول بدن می گردد. این بیماری می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند. اغلب موارد فقط یک قسمت درگیر می شود.
برخی از انواع شایع آن عبارتند از :

 • گرفتگی عضلات گردن که منجر به چرخش ،پیچش و کجی غیر طبیعی گردن می گردد که اغلب با حرکات تند، پرشی و لرزشی همراه است . این وضعیت به عنوان دیستونی گردن، یا تورتیکولی شناخته شده است.
  • انقباض عضلانی صورت به صورت پلک زدن های مکرر یا انقباضات چشم که به آن بلفارواسپاسم گفته می شود.این انقباضات ممکن است با اسپاسم قسمتهای پایینی صورت همراه باشد که به عنوان سندرم Meige شناخته می شود.وقتی فک ویا زبان تحت تاثیر قرار گیرد به آن دیستونی ارومندیبوالر گفته می شود.
  • در اسپاسمودیک دیسفونی یا دیستونی طناب صوتی، بیماران دارای صدای خشن یا گرفته می شوند.
  • دیگر مناطق مبتلا معمولا عبارتند از: دست و پا . زمانی که دست درگیر باشد، اغلب در فعالیتتهای خاص، مانند نوشتن یا نواختن آالت موسیقی بروز می کند که به آن دیستونی specific task یا وابسته به انجام عمل خاص میگویند.
  در موارد نادر، معمولا زمانی که بیماری از دوران کودکی شروع می شود، مناطق بیشتری را تحت تاثیر قرار می دهد که به آن دیستونی منتشر می گویند.

علت دیستونی چیست ؟

علل مختلفی برای این بیماری وجود دارند. برخی از افراد ژن عامل دیستونی را به ارث برده اند. برخی به دلیل آسیب مغزی، عفونت و یا قرار گرفتن در معرض دارو یا مواد شیمیایی به آن مبتلا گردیده اند . بقیه موارد ممکن است سال ها بعد از فعالیت های تکراری مانند نوشتن (بیماری نویسندگان) و یا نواختن آالت موسیقی (بیماری نوازندگان) دچار دیستونی شوند، با این حال برای بسیاری از موارد علت خاصی پیدا نمی شود.

چگونه دیستونی تشخیص داده می شود ؟

اغلب یک متخصص مغز و اعصاب با گرایش اختلالات حرکتی با انجام معاینه می تواند این بیماری را تشخیص دهد . برای برخی افراد، آزمایش خون و یا اسکن مغز ممکن است توصیه شود.پزشک از اطلاعات زیر جهت تشخیص استفاده خواهد کرد :

 • در چه سنی بیماری آغار شده است
  • چه ناحیه ای از بدن را تحت تاثیر قرار داده است
  • آیا بیماری به طور ناگهانی آغاز شده و یا به نظر می آید در حال بدتر شدن است
  • آیا هرگونه مشکالت بالینی مرتبط دیگری وجود دارد

با این حال ممکن است پزشک نتواند علـت بیماری را تشخیص دهد و درابتدا دیستونی دربسیاری از بیـماران تشخیص داده نمی شود یا با بیماری دیگری اشتباه می شود. همچنین بسیاری از بیماران که مبتلا به نوع خفیف بیماری هستند ممکن است به پزشک متخصص در این رشته مراجعه نکنند و بیماری تشخیص داده نشود.

دیستونی چه تاثیری بر زندگی بیمار خواهد داشت؟

در اکثرافراد دیستونی در طی چند ماه و یا گاهی اوقات چند سال پیشرفت می کند. پیشرفت بیماری معمولا تداوم ندارد. در برخی افراد مبتلا ممکن است از یک نقطه بدن به نقاط دیگر گسترش یابد ویا ممکن است علایم دیگری به بیماری اضافه شود

آیا درمانی برای دیستونی وجود دارد ؟

ممکن است درمانی برای این بیماری وجود داشته باشد . اگر پزشک شما علت بیماری را پیدا کند می تواند درمان خاصی را برای آن علت توصیه نماید. در غیر اینصورت حداقل داروهایی وجود دارد که می توانند تسکینی برای بیمار ایجاد کنند .

داروها اغلب باید بر اساس آزمون و خطا داده شوند و بر اساس سنجش فواید دارو در برابر عوارض جانبی احتمالی آن تجویز شوند.

هنگامی که داروها بهبودی کافی را ایجاد نکنند درمان جراحی را باید مدنظر داشت. بهتر است بیمار در مورد گزینه های درمانی با پزشک خود مشورت کند.

 

منبع

 


شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

 

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *