لرزش دست و کافئین

فهرست مطالب

لرزش دست به علت کافئین

🔺کافئین محرکی است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و در برخی افراد می تواند باعث لرزش دست شود. هنگامی که کافئین علت لرزش دست باشد، به عنوان لرزش فیزیولوژیک تقویت شده شناخته می شود (یعنی دلیل پزشکی خاصی ندارد و رفع می شود). همچنین ممکن است به دلیل ترک کافئین دچار لرزش دست شوید.

فهرست مطالب

کافئین و لرزش دست

کافئین چیست؟

🔺کافئین ماده تلخی است که به طور طبیعی در بیش از ۶۰ گیاه از جمله دانه های قهوه، برگ های چای، کولا (مورد استفاده در نوشابه) و غلاف های کاکائو وجود دارد. یکی دیگر از انواع رایج، کافئین مصنوعی است و می توان آن را در طیف وسیعی از داروها و نوشیدنی های انرژی زا یافت.

🔺بیشتر غذاها و نوشیدنی های بسته بندی شده حاوی کافئین این اطلاعات را روی برچسب محصول ذکر می کنند. مصرف کنندگان باید قبل از مصرف در نظر بگیرند که یک محصول دارای چه مقدار کافئین خالص یا کافئین افزوده شده است. مصرف بیش از حد این ترکیب ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارد و عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کند.

🔺کافئین می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم برای اکثر افراد باشد. با این حال، بسته به عوامل متعددی مانند وزن بدن، حساسیت فردی و داروهایی که مصرف می کنید، ممکن است برای سلامتی تان خطرناک باشد. پس از مصرف، تا شش ساعت طول می کشد تا بدن بتواند فقط نیمی از کافئین مصرفی را متابولیزه کند.

کافئین و لرزش دست

🔺لرزش (ترمور) شایع ترین شکل اختلال حرکتی است. فردی که پس از مصرف کافئین دچار لرزش دست می شود، لرزشی تقویت شده بدون هیچ مشکل پزشکی را تجربه می کند. افزایش لرزش فیزیولوژیک ناشی از اثرات کافئین، مشکلات تیروئید یا مصرف مواد مخدر است. لرزش فیزیولوژیک تقویت شده می تواند باعث ایجاد لرزش قابل مشاهده در قسمت های مختلف بدن از جمله دست شود.

🔺تا ۴۰۰ میلی گرم کافئین در روز برای اکثر بزرگسالان بی خطر است. نوجوانان باید هر روز کافئین کم یا نوشیدنی های بدون کافئین مصرف کنند. زنان باردار و شیرده نیز باید مصرف کافئین را محدود کنند.

🔺با این حال، برخی از افراد به کافئین حساسیت دارند، به این معنی که ممکن است اثرات کافئین را در دوزهای بسیار پایین‌تر هم تجربه کنند. اگر به کافئین حساسیت دارید، ممکن است تنها پس از یک فنجان قهوه لرزش دست را تجربه کنید. برخی دیگر ممکن است پس از مصرف نوشیدنی انرژی زا دچار لرزش شوند.

🔺در بیشتر موارد، اگر در اثر مصرف کافئین لرزش دست را تجربه کنید، پس از قطع مصرف کافئین، علائم شما از بین خواهد رفت. کافئین در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها از جمله قهوه، نوشیدنی های انرژی زا، شکلات، چای و نوشابه یافت می شود. اگر دچار لرزش ناشی از کافئین هستید، باید از مصرف محصولات حاوی کافئین خودداری کنید.

کافئین و لرزش دست

عصبانیت و اضطراب حاصل از کافئین

🔺کافئین از معده و روده کوچک وارد جریان خون می شود. هنگامی که وارد جریان خون می شود، سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و باعث می شود احساس بیداری و هوشیاری بیشتری داشته باشید. این هوشیاری را می توان به محض ۱۵ دقیقه پس از مصرف یک فنجان قهوه احساس کرد.

🔺طبق گفته انجمن روانشناسی آمریکا، کافئین نه تنها تحریک ذهنی را افزایش می دهد، بلکه می تواند فشار خون شما را نیز افزایش دهد، باعث تحریک دستگاه گوارش و یا لرزش شود. به همین دلیل است که بسیاری از افراد پس از نوشیدن قهوه دچار لرزش دست یا به طور کلی لرزش بدن می شوند. مصرف کافئین ممکن است در شروع استرس، اضطراب و افسردگی در دانش آموزان راهنمایی و دبیرستان نقش داشته باشد.

🔺سایر عوارض جانبی رایج عبارتند از افزایش ضربان قلب، بیقراری، اضطراب، تعریق، لرزش و تنگی نفس. برای رهایی از لرزش بعد از یک فنجان قهوه، سعی کنید آب بنوشید تا با سرعت بیشتری آن را از سیستم بدن خود خارج کنید.

مطالعه بیشتر: لرزش دست عصبی

کنترل لرزش دست با کاهش مصرف کافئین

🔺در حد اعتدال، مصرف کافئین برای اکثر مردم بی خطر است. ممکن است عادت داشته باشید بعد از بیدار شدن قهوه مصرف کنید، یا عصرها برای افزایش انرژی نوشیدنی انرژی زا بخورید. شاید بعد از مصرف این نوشیدنی‌ها لرزش دست را تجربه نکنید، اما باز هم کافئین بیشتر از حد نیاز دریافت کرده اید.

🔺کافئین بیش از حد می تواند منجر به علائم ناخواسته شود. برخی از علائمی که ممکن است تجربه کنید شامل لرزش، از دست دادن کلسیم، افزایش ادرار، کم آبی بدن، سردرد و افزایش خطر بیماری قلبی عروقی است. بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۹ در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شد، نوشیدن بیش از حد قهوه ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را افزایش دهد. در این مطالعه افرادی که شش فنجان یا بیشتر قهوه در روز می‌نوشیدند مورد بررسی قرار گرفتند.

🔺اگر بعد از مصرف نوشیدنی انرژی زا دچار لرزش بدن می شوید، احتمالاً به دلیل مقدار زیادی کافئین موجود در آن است. یک نوشیدنی انرژی‌زای بزرگ دارای ۱۶۰ میلی‌گرم کافئین در ۱۶ اونس مایع است. در مقایسه، ۶ اونس مایع قهوه دم کرده تنها ۱۱۵ میلی گرم کافئین دارد. این بدان معناست ک اثراتی مانند لرزش دست، مشکل در خواب یا ضربان قلب بیشتر و سریع تری را تجربه می کنید.

🔺شما می توانید با کاهش میزان کافئین مصرفی از لرزش و سایر علائم مصرف بیش از حد کافئین جلوگیری کنید. یکی از کارهایی که می توانید برای جلوگیری از لرزش دست انجام دهید این است که نوشیدنی های کافئین دار را با نوشیدنی های فاقد کافئین مانند آب، آب میوه و چای های بدون کافئین جایگزین کنید.

🔺اگر روزانه مقدار زیادی کافئین می نوشید، باید به آرامی مصرف کافئین خود را کاهش دهید. به عنوان مثال، می توانید یک فنجان قهوه را با چای بدون کافئین جایگزین کنید یا حتی آن را به طور کلی حذف کنید. اگر خیلی سریع مصرف کافئین را کنار بگذارید، می تواند باعث علائم ترک مانند سردرد شود.

منبع: livestrong.com

قاشق یار، قاشق هوشمند ضد لرزش دست

آیا شما هم لرزش دستی دارید که مانع غذا خوردن و انجام کارهای روزمره تان می شود؟

قاشق یار هوشمند فن آسا می تواند راه حل مناسبی برای لرزش دست شما باشد. برای اطلاعات بیشتر بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن