لرزش دست عصبی

فهرست مطالب

لرزش دست عصبی | علت و کنترل لرزش دست عصبی

لرزش دست عصبی یکی از حالت هایی است که افراد ممکن است در اثر احساس اضطراب آن را تجربه کنند.

اضطراب و استرس می تواند علائم دیگری غیر از لرزش دست داشته باشد:

  • تنش عضلانی
  • مشکل در تمرکز
  • افزایش ضربان قلب
  • لرزش (ترمور) یا لرزش غیرقابل کنترل در بدن

لرزش دست عصبی ناشی از اضطراب خطرناک نیست، اما می تواند ناراحت کننده باشد. گاهی اوقات از دست دادن کنترل بدن در هنگام اضطراب می تواند به سرعت به علائم دیگر تبدیل شود.

فهرست مطالب

لرزش دست عصبی به علت حملات هراس (پانیک)

حملات پانیک و اضطرابی که منجر به حمله می‌شوند، دارای ویژگی‌های مشترک هستند، اما شرایط یکسانی ندارند. هر دو شرایط می توانند منجر به علائم فیزیکی شوند که از کنترل شما خارج است، از جمله لرزش دست

اگر به اختلال اضطراب فراگیر مبتلا هستید، موقعیت‌های معمولی ممکن است باعث ایجاد احساس ترس شدید در شما شوند. ممکن است به سختی تمرکز کنید. همچنین ممکن است با احاطه شدن با ترس و نگرانی ناشی از افکارتان، ذهن خود را “خالی” تجربه کنید.

علاوه بر این، سردرد، درد عضلانی و سایر دردهایی که غیرقابل توضیح هستند ممکن است با افکار مضطرب همراه شوند.

حملات پانیک همیشه دلیل مشخصی ندارند. هنگامی که به دلیل یک محرک خاص دچار حملات پانیک می شوید، به آن حمله پانیک مورد انتظار می گویند. یعنی تا حدودی قابل پیش بینی هستند.

علائم حمله پانیک توسط شخص دیگری قابل مشاهده و شناسایی است، در حالی که علائم اضطراب بیشتر در ذهن شما رخ می دهد و ممکن است تشخیص آن سخت تر باشد.

کنترل لرزش دست عصبی

زمانی که فهمیدید دچار حملات پانیک و اضطراب شدید، مبارزه با علائم برای کنترل شان ممکن است باعث طولانی‌تر شدن آن ها شود.

موثرترین استراتژی برای متوقف کردن لرزش ناشی از هراس یا اضطراب این است که بدن خود را به حالت آرامش برگردانید. تکنیک های خاصی می تواند به شما کمک کند آرام شویدو لرزش بدن و دست عصبی خود را کنترل کنید:

💚 آرامش پیشرونده عضلانی این تکنیک بر انقباض و سپس رهاسازی گروه های مختلف عضلانی تمرکز دارد. این کار را می توان همزمان با تنفس عمیق انجام داد. هدف از تمرین این تکنیک این است که بدن خود را آرام کنید. که می تواند لرزش بدن شما را متوقف کند.

💚 یوگا به تنظیم تنفس و بازگرداندن آرامش به بدن بسیار موثر است. تمرین منظم یوگا به به کاهش اضطراب کمک بسیاری می کند.

💚 تمرینات ذهن آگاهی یا مدیتیشن نیز می توانند به رفع لرزش دست عصبی کمک بسیاری کنند.

لرزش دست

روش های دیگر درمان لرزش دست عصبی

راه حل های طولانی مدت برای افراد مبتلا به اختلال اضطراب یا هراس می تواند شامل دارو و مراجعه به یک درمانگر یا روانپزشک باشد. روش های درمانی مختلفی می توانند به شما در شناسایی محرک های اضطراب کمک کنند. این روش ها شامل:

💙 درمان شناختی رفتاری (CBT)
💙 گفتار درمانی
💙 درمان حساسیت زدایی و پردازش مجدد حرکات چشم (EDMR)

اگر مکرراً اضطراب یا حملات پانیک را تجربه می کنید، باید با پزشک درمورد دارو درمانی صحبت کنید. این داروها عبارتند از:

🧡 بنزودیازپین ها داروهایی هستند که به آرامش ذهن و آرامش بدن کمک می کنند. آلپرازولام (زاناکس)، کلردیازپوکساید (لیبریوم) و کلونازپام (کلونوپین) نمونه هایی از این دسته از داروها هستند که برای تسکین اضطراب و هراس کوتاه مدت استفاده می شوند. هم پزشکان و هم بیماران باید بدانند که بنزودیازپین ها با خطر وابستگی و اعتیاد همراه هستند. براساس سازمان غذا و دارو برگه ای حاوی هشدار داخل جعبه این قرص ها قرار دارد.

🧡 مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs). این یک دسته از داروها که ممکن است برای درمان طولانی مدت تجویز شوند. اسیتالوپرام (لکساپرو)، فلوکستین (پروزاک) و پاروکستین (پاکسیل) نمونه هایی از این نوع دارو هستند که معمولاً برای درمان افسردگی و اضطراب تجویز می شوند.

🧡 مهارکننده های مونامین اکسیداز (MAOIs). MAOI برای درمان اختلال هراس استفاده می شود و می تواند برای بهبود اضطراب نیز موثر باشد. دی کربوکسامید (مارپلان) و ترانیل سیپرومین (پارنات) نمونه هایی از این نوع دارو هستند.

درمان‌های جایگزین، مانند دمنوش های گیاهی و مکمل‌ها، می‌توانند اضطراب و حملات پانیک را برای برخی افراد کاهش دهند. تحقیقات بیشتری باید در مورد درمان های گیاهی انجام شود تا مشخص شود که آیا موثر هستند یا خیر.

به یاد داشته باشید که داروهای گیاهی لزوما برای بدن شما بهتر از داروهای شیمیایی نیستند. گیاهان دارویی خواصی دارند که مانند داروهای دیگر عوارض جانبی و تداخل ایجاد می کنند.

سخن آخر

وجود لرزش در بدن مانند لرزش دست عصبی در اثر حملات اضطراب و هراس می تواند بسیار ناخوشایند باشد، اما با دارو، درمان و تشخیص مناسب می توان این مشکل را برطرف کرد.

قاشق یار هوشمند “قاشق ضد لرزش دست”

قاشق یار هوشمند ضد لرزش دست ابزاری است برای کمک به افرادی که دارای لرزش دست هستند. 

این قاشق کمک می کند بدون نگرانی از بیرون ریختن غذا با آرامش خاطر کنار عزیزان تون غذای خود را صرف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن