تاثیر فیزیوتراپی بر پارکینسون

فهرست مطالب

تاثیر فیزیوتراپی بر درمان پارکینسون

بیماری پارکینسون بعد از آلزایمر دومین بیماری تخریب کننده عصبی شایع در دنیا است. فیزیوتراپی نقش بسیار مهمی در توانبخشی افراد مبتلا به پارکینسون، به ویژه در رابطه با مدیریت علائم حرکتی، داشتن ورزش منظم بدنی و پیشگیری از اختلالات ثانویه و عوارض حاصل از پارکینسون دارد. (مطالعه بیشتر: بیماری پارکینسون چیست؟)

حرکت کردن و فعال ماندن برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون (PD) از زمان تشخیص و در طول دوره بیماری بسیار مهم است. نقش فیزیوتراپی این است که به شما کمک کند به خوبی و تا زمانی که ممکن است حرکت کنید و در عین حال در صورت داشتن اختلال حرکتی توانایی حرکت خود را افزایش دهید. تحقیقات اخیر نشان می دهد که فیزیوتراپی – از جمله تمرین راه رفتن و حفظ تعادل، انجام تمرین مقاومتی و ورزش منظم – ممکن است به بهبود یا جلوگیری از علائم پارکینسون کمک کند. (مطالعه بیشتر: علائم اولیه پارکینسون)

توجه: لطفاً قبل از شروع هر برنامه خاص ورزشی، آن را با پزشک یا متخصص مغز و اعصاب خود در میان بگذارید و به یک فیزیوتراپ یا مربی متخصص در بیماری پارکینسون مراجعه کنید.

فهرست مطالب

فیزیوتراپی و افزایش دامنه حرکتی در پارکینسون

یکی از شیوه های تمرینی فیزیوتراپی در پارکینسون استفاده از حرکات اغراق شده است. مثلا در هنگام راه رفتن گام های بلند برمی دارید یا بازوها به حالت اغراق شده بیش از حد به جلو و عقب حرکت می کنند.

این روش راهی برای بازآموزی ماهیچه‌ها و کند کردن پیشرفت هیپوکینزی، حرکات کوچک‌تر و نامتقارنی است که در پارکینسون اتفاق می‌افتد.

فیزیوتراپی در پارکینسون

فیزیوتراپی و تاثیر بر حرکات متقابل بدن در پارکینسون

تمرین دوچرخه برای پارکینسون

حرکات متقابل بدن، مانند گام برداشتن و یا حرکت بازوها در کنار بدن است. بیماری پارکینسون می تواند بر روی این حرکات تاثیر بگذارد و ممکن است باعث توقف حرکت دست ها و یا کوچک شدن گام ها در هنگام راه رفتن شود.

برای مثال یکی از راه های کمک به این مشکل استفاده از دوچرخه های خوابیده است. همچنین فیزیوتراپ توصیه می کند تا در هنگام راه رفتن به حرکت دست ها و فاصله گام های تان دقت کنید و برای اینکه ریتم راه رفتن تان را حفظ کنید می توانید آواز بخوانید یا بشمارید. همچنین رقصیدن و یا انجام ورزش تای چی می تواند بسیار مفید باشد.

فیزیوتراپی و تاثیر بر تعادل در پارکینسون

تعادل طبیعی، تعاملی است بین آنچه می‌بینید (بازخورد بصری)، گوش داخلی شما (که کمک می‌کند تا جهت خود را بیابید) و اینکه چگونه پاهای شما زمین زیر خود را حس می‌کند است. بیماری پارکینسون می تواند بر این سیستم تعادل تأثیر بگذارد و نحوه راه رفتن را ناپایدار کند، که به نوبه خود ممکن است باعث ترس از حضور در مکان های عمومی یا شلوغ شود. 

انجام پیاده روی می تواند کمک کننده باشد. تمرین‌هایی که هدفشان بهبود تعادل است، باید توسط یک فیزیوتراپیست انجام شوند، که به شما کمک می کند تا مشکلات مربوط به تعادل را پیدا کنید و راه‌های جبران آن را به شما آموزش می دهد.

حفظ تعادل

تاثیر فیزیوتراپی بر انعطاف‌پذیری در پارکینسون

انعطاف پذیری در پارکینسون

برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون سفت شدن عضلات خم کننده لگن، همسترینگ و ساق پا شایع است. برای مقابله با این سفتی، بهتر است در فواصل زمانی مکرر در طول روز حرکات کششی انجام دهید، نه فقط یک بار. 

از یک مربی یا درمانگر واجد شرایط که در حیطه پارکینسون تخصص دارد بخواهید تا به شما نشان دهد که چگونه این کار را انجام دهید.

فیزیوتراپی و تمرینات قدرتی در پارکینسون

ماهیچه ها به طور طبیعی با افزایش سن ضعیف می شوند، بنابراین تمرینات قدرتی برای همه مهم است. اما تحقیقات نشان می‌دهد که ضعف عضلانی مشکل بزرگ‌تری برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون است. 

بسته به اینکه در چه مرحله ای از بیماری هستید، می توانید زیر نظر یک فیزیوتراپ تمرینات مقاومتی را با دمبل های سبک یا یک کش مقاومتی (نوعی نوار لاستیکی ضخیم) انجام دهید. 

کلاس های آب درمانی، با استفاده از مقاومت آب برای تقویت ماهیچه‌ها نیز می‌تواند مناسب باشد.

تمرینات قدرتی در پارکینسون

تعیین اهداف حرکتی با فیزیوتراپیست

هر فرد مبتلا به پارکینسون با فیزیوتراپیست بسته به نوع مشکلاتی که دارد به صورت فردی کار می کند. فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند تا برنامه ورزشی خود را بر اساس آخرین تحقیقات و چالش های موجود در زندگی تان بهینه کنید، کارهای چالش برانگیز را دوباره یاد بگیرید یا در خانه ایمن و مستقل بمانید. برخی از رایج ترین اهداف حرکتی برای افراد مبتلا به پارکینسون عبارتند از:

قبل از اولین ملاقات با فیزیوتراپیست به مشکلات حرکتی خود فکر کنید و سوالات مرتبط را یادداشت کنید تا با متخصص در میان بگذارید. پیش از هر جلسه ابتدا همین کار را انجام دهید تا دقیقا بدانید باید بر روی چه فعالیت هایی تمرکز کنید.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن