لرزش دست و پرکاری تیروئید

فهرست مطالب

لرزش دست و پرکاری تیروئید

🔺لرزش دست می تواند یکی از عوارض پرکاری تیروئید باشد. پرکاری تیروئید منجر به تولید بیش از حد هورمون تیروئید می شود که این اختلال پرکاری تیروئید نامیده می شود. 

🔺غده تیروئید در جلوی گردن قرار دارد و غده اصلی در سیستم غدد درون ریز است – این غده اکثر عملکردهای حیاتی را به روشی درست تنظیم می کند. به عنوان مثال، تیروئید نقش کلیدی در متابولیسم انرژی (سوخت و ساز) دارد.

🔺تیروئید پرکار می تواند چندین علامت مشخص مانند لرزش دست، ضربان قلب تند، فشار خون بالا، افزایش اشتها، کاهش خواب یا کاهش وزن ایجاد کند. همه این علائم ممکن است به طور همزمان وجود نداشته باشند، اما وجود هر یک از آن ها باید فرد را آگاه کند تا به پزشک برای بررسی بیشتر مراجعه کند.

فهرست مطالب

لرزش دست و پرکاری تیروئید

ویژگی های لرزش در پرکاری تیروئید

🔺پرکاری تیروئید وضعیتی است که در آن سوخت و ساز بدن تنظیم می شود و در نتیجه تولید انرژی توسط هر سلول بدن افزایش می یابد. در پرکاری تیروئید تحریکات عصبی بیش از حد معمول می شود و در نتیجه لرزش دست ایجاد می شود.

🔺لرزش بدن (ترمور) ممکن است به سختی قابل دیدن باشد، یا ممکن است آنقدر اغراق آمیز باشد که آب از درون لیوان به بیرون بریزد و یا غذا از داخل قاشق. شدت لرزش به تحریک پذیری عمومی اعصاب بستگی دارد که با وضعیت بدن و همچنین میزان افزایش تولید هورمون تیروئید مرتبط است.

🔺پرکاری تیروئید بین ۲ تا ۱۰ در زنان شایع تر از مردان است. در صورت وجود هر یک از عوامل خطر زیر، لرزش دست ممکن است به دلیل پرکاری تیروئید باشد:

🟠 سابقه خانوادگی بیماری تیروئید

🟠 دیابت نوع ۱

🟠 کم خونی خطرناک

🟠 نارسایی اولیه آدرنال

🟠 مصرف بیش از حد ید در رژیم غذایی

🟠 سن بالاتر از ۶۰ سال

🟠 جنسیت مونث

🟠 سابقه بارداری در ۶ ماه گذشته

🔺مصرف بیش از حد ید در بسیاری از موارد منجر به افزایش جذب این عنصر توسط غده تیروئید می شود. ید در هورمون تیروئید ترکیب می شود و افزایش مصرف آن در نهایت منجر به افزایش سطح هورمون تیروئید می شود.

🔺زنان مبتلا به ناباروری اغلب عملکرد تیروئید ضعیفی دارند و آزمایش تیروئید ممکن است به درمان کم کاری تیروئید اشاره کند.

🔺در تعداد کمی از افراد، افزایش سطح هورمون های تیروئید به دلیل تداخل دارویی بین داروهای مختلف است که به صورت مداوم استفاده می شوند. بنابراین هر داروی جدیدی باید فقط تحت نظر پزشک معرفی شود.

🔺پرکاری تیروئید همچنین منجر به بدتر شدن سایر انواع لرزش مانند لرزش دست می شود.

تشخیص لرزش دست به علت پرکاری تیروئید

🔺برای تشخیص لرزش دست به علت پرکاری تیروئید، باید یک تاریخچه کامل پزشکی همراه با معاینه فیزیکی برای علائم بزرگ شدن و پرکاری تیروئید گرفته شود. در کنار این موارد، اندازه گیری سطح هورمون های تیروئید در خون توصیه می شود.

🔺اگر گره‌های تیروئیدی وجود داشته باشد یا سطح هورمون‌ها به شدت غیرطبیعی باشد، تصویربرداری از غده تیروئید اغلب برای بررسی بیشتر وضعیت بیماری انجام می‌شود. بسته به پارامترهای بالینی و آزمایشگاهی ممکن است تصویربرداری اولتراسوند، CT یا MRI تجویز شود.

تشخیص و درمان پرکاری تیروئید

درمان لرزش دست به علت پرکاری تیروئید

🔺سن بیمار، وجود سایر شرایط پزشکی، قابل قبول بودن روش درمان و در دسترس بودن جراحان خوب تیروئید، همگی در انتخاب درمان موثر هستند.

🔺لرزش دست ناشی از پرکاری تیروئید به درمان مناسب بیماری زمینه ای پاسخ می دهد. بنابراین درمان دارویی در قالب داروهای ضد تیروئید ممکن است کافی باشد. بسته به علائم، ممکن است برای برخی از بیماران جراحی یا سونوگرافی تیروئید توصیه شود.

قاشق یار، قاشق هوشمند ضد لرزش دست

آیا شما هم لرزش دستی دارید که مانع غذا خوردن و انجام کارهای روزمره تان می شود؟

قاشق یار هوشمند فن آسا می تواند راه حل مناسبی برای لرزش دست شما باشد. برای اطلاعات بیشتر بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

منبع: news-medical.net

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن