لرزش خوش خیم چیست ؟ چگونه ایجاد و درمان می شود؟

عموما افرادی که دچار لرزش در اندام هایی مثل دست یا پا می شوند سریعا آن را بیماری پارکینسون تعبیر می کنند (برای آشنایی بیشتر با این بیماری مقاله بیماری پارکینسون را مطالعه نمایید). این در حالی است که اختلال حرکتی لرزش خوش خیم نیز علائم اولیه مشابهی را دارد و تقریبا 2.2% از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. در مقاله ای که پیش رو دارید سعی داریم تا شما را با این اختلال حرکتی بیشتر آشنا نماییم.

لرزش خوش خیم

لرزش خوش خیم چیست؟

لرزش خوش خیم ، شایع ترین اختلال حرکتی است که به آن عنوان لرزش خوش خیم، لرزش خانوادگی و لرزش ارثی نیز گفته می شود. بیماران مبتلا به لرزش خوش خیم لرزش غیر قابل کنترل (ترمور) در دست، سر، صدا، یا سایر نقاط بدن را تجربه می کنند. این وضعیت معمولا در بزرگسالان شروع می شود و به تدریج ممکن است با افزایش سن بدتر گردد. لرزش معمولا در هنگام کشیدن دست ها به جلو و حرکات ظریف دست، مانند نگه داشتن یک فنجان، یا استفاده از قاشق و یا نوشتن بیشتر می شود. لرزش دست ها زمانی که اندام در وضعیت استراحت باشد، مانند هنگامی که دست ها روی ران پاها قرار می گیرند، متوقف می گردد. استرس اغلب لرزش را به طور موقت بدتر می کند.

علت لرزش خوش خیم چیست ؟

علت لرزش خوش خیم ناشناخته است، اما در بیش از نیمی از بیماران عضو دیگری از خانواده نیز مبتلا است. محققان هنوز نتوانسته اند ژن یا ژن هایی که باعث لرزش خوش خیم می شوند را کشف کنند. در بیماران با سابقه خانوادگی لرزش خوش خیم نشانه ها و علایم ممکن است در سنین پایین تر ظاهر شوند. محققین تصور می کنند منشا لرزش خوش خیم مغز است، اما اسکن های مغز بیماران طبیعی بوده است. هیچ آزمون تشخیصی برای لرزش خوش خیم وجود ندارد. با این حال پزشک ممکن است خون بیمار را برای عللی که می تواند لرزش را تشدید کنند، مثل بیماری های تیرویید بررسی کند. برخی داروها نیز ممکن است لرزش را بدتر کنند .

آیا درمانی برای لرزش خوش خیم وجود دارد؟

درمان های موثری برای کاهش لرزش وجود دارند، اما بهبودی کامل دیده نمی شود. با استفاده از فنجان و ظروف سنگین و حتی مچ بندهایی که وزنه سنگین کوچکی به آن متصل است می توان به برخی از بیماران کمک کرد. مصرف دارو برای بعضی از بیماران سودمند است، داروها معمولا بر اساس آزمون و خطا به بیماران داده می شوند، در بعضی از بیماران درمان تاثیر بیشتری خواهد داشت.

داروهایی که ممکن است کمک کننده باشند عبارتند از :
• مهارکننده های گیرنده بتا مانند: پروپرانولول
• داروهای ضد صرع مانند: پریمیدون، گاباپنتین، توپیرامات و کلونازپام

پزشک ممکن است به بیمار پیشنهاد کند مصرف کافئین و مواد محرک دیگر و برخی از داروهایی که باعث لرزش می شوند را کاهش بدهد. در برخی از انواع لرزش ممکن است تزریق بوتولینیوم مؤثر باشد. سم بوتولینیوم در عضلاتی که باعث لرزش می شوند تزریق می گردد، که به طور موقت باعث ضعیف شدن عضلات و کاهش لرزش می شود. تزریق باید دو تا چهار بار در سال تکرار شود و برای بیماران مبتلا به لرزش سر و لرزش صدا موثرتر است. اگر چه درمان دارویی برای برخی از بیماران مبتلا به لرزش ممکن است کمک کننده باشد و در ابتدا باید این داروها مورد استفاده قرار گیرند، اما برای کسانی که دارای لرزش شدید هستند ممکن است عمل جراحی در نظر گرفته شود . متخصص مغز و اعصاب می تواند انتخاب بهترین روش درمانی را با توجه به وضعیت بیمار توصیه کند.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

روش های دارویی برای تمامی بیمارانی که به لرزش خوش خیم مبتلا هستند کاربردی نخواهد بود و برخی از بیمارانی که لرزش های شدیدتری دارند که درمان های دارویی برای آن ها پاسخگو نمیباشد میبایست از روش های جراحی استفاده کنند. بیشتر این روش ها بر ناحیه ای از مغز به نام تالاموس تاثیر میگذارد که انواع آن به شرح زیر است:
• تحریک مغزی عمیق (DBS)
• تالاموتومی
• التراسونیک متمرکز (FUS)
• رادیوتراپی گاما (GKS)

DBS چیست؟

DBS یکی از انواع جراحی های مغزی است که در آن یک سیم نازک و عایق شده را که الکترود مینامند در مغز قرار میدهند. برای بیماران لرزش خوش خیم الکترود معمولا در ناحیه تالاموس قرار داده میشود و به دستگاه ضربان سازی متصل میشود که در زیر پوست و در ناحیه قفسه سینه قرار گرفته است. این دستگاه سیگنال های الکتریکی را به ناحیه تالاموس ارسال میکند و با کاهش فعالیت های غیرطبیعی در این ناحیه از مغز به بهبود لرزش کمک میکند. در این روش درمانی به جز در محل اتصال الکترود به بافت مغز آسیب دائمی نمیرسد و این خود یک مزیت به شمار می آید. این روش برای درمان لرزش در دو طرف بدن قابل انجام است.

تالاموتومی چیست؟

تالاموتومی یک روش جراحی است که در آن یک سیم نازک موقتا در تالاموس بیمار قرار میگیرد. پس از آن نوک انتهای سیم مقداری گرم میشود تا قسمت کوچکی از بافت تالاموس را بسوزاند. در انتهای پروسه سیم خارج میشود. این روش باعث کاهش فعالیت های غیرعادی مغز و کاهش لرزش میشود.برخلاف DBS این روش تنها برای اعمال به یک طرف بدن مناسب است.

FUS چیست؟

مشابه روش تالاموتومی در FUS نیز یک قسمتی از بافت تالاموس سوزانده میشود تا لرزش در بیمار کاهش یابد. البته در این روش نیازی نیست تا در جمجمه بیمار حفرهای ایجاد شود بلکه با استفاده از امواج التراسونیک متمرکز این کار صورت میپذیرد. تاثیر آن بر عملکرد بیمار مشابه روش جراحی تالاموتومی است.

GKS چیست؟

GKS روش دیگری است که در آن از پرتوهای رادیویی برای سوزاندن قسمتی از بافت تالاموس مشابه روش تالاموتومی استفاده می شود. در این روش نیز هیچ حفره ای در جمجمه ایجاد نمی شود. این روش طی چند هفته تا چند ماه تاثیر خود را نشان می دهد.

لرزش خوش خیم

این جراحی ها چگونه انجام می شوند؟

در تمامی این روش ها دقت بسیار بالایی برای رسیدن به هدف نیاز است. بنابراین،از یک چارچوب محکم برای نگهداری سر در حین عکسبرداری ها استفاده می شود. این ویژگی به پزشکان اجازه می دهد تا الکترود یا پرتو التراسونیک و یا موج گاما را به دقت به مکان مورد نظر هدایت کنند. بیمار عموما در حین این پروسه هوشیار است و در انجام برخی تست ها شرکت می کند. این ویژگی باعث می شود تا پزشک مطمئن باشد که لرزش با کمترین آسیب به دیگر بخش ها کاهش می یابد.

محدودیت اصلی و پیچیدگی این روش ها در چیست؟

این درمان ها برای بیماران قطعی نیستند و ممکن است لرزش دوباره بازگردد. مشابه هر روش درمانی دیگر این روش ها نیز ریسک هایی
دارند:
• کاهش تعادل و هماهنگی بین اعضا
مشکلات گفتاری
• سستی یا سوزش در بازوها یا دست ها

با تغییر تنظیمات دستگاه ضربان ساز در روش DBS این ریسک ها می توانند از بین بروند اما در دیگر روش های درمانی این ویژگی وجود ندارد. در موارد نادری در روش DBS و تالاموتومی سکته و یا خونریزی مغزی مشاهده شده است . همچنین در روش های FUS و GKS نیز در مواردی التهاباتی اطراف ناحیه مورد درمان گزارش شده است.

آیا لرزش خوش خیم نوعی از بیماری پارکینسون است؟

خیر، برخلاف لرزش خوش خیم که حدودا ده برابر شایع تر از بیماری پارکینسون است، لرزش دست در بیماری پارکینسون زمانی که دستان در حالت استراحت است بیشتر از زمانی است که از آن ها برای فعالیت استفاده می شود. نشانه های دیگر بیماری پارکینسون، که در بیماران با لرزش خوش خیم وجود ندارند شامل کندی حرکت، اختلال در راه رفتن و سایر علایمی است که در معاینه عصبی یافت می شوند.

لرزش خوش‌خیم چه اثراتی بر روی زندگی فرد مبتلا دارد ؟

لرزش خوش‌خیم باعث کاهش طول عمر نمی شود. لرزش ممکن است در طول زمان افزایش یابد، اما این تغییرات معمولا آهسته است، که به طور معمول چندین سال طول می کشد. در نهایت برخی بیماران ممکن است درجاتی از ناتوانی را تجربه کنند، مانند: مشکل در نوشتن، غذا خوردن، نوشیدن و یا حتی احساس خجالت در اجتماع. لرزش خفیف به طور معمول نیاز به درمان ندارد و درمان زود هنگام، سیر طبیعی بیماری را متوقف و یا کند نمی کند . شروع درمان دارویی را زمانی می توان مدنظر داشت که لرزش فعالیت های روزانه بیمار را تحت تاثیر قرار داده و یا باعث مشکلاتی برای بیمارگردیده است.

منبع


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن