رژیم غذایی بیماری پارکینسون

فهرست مطالب

بهترین رژیم غذایی برای بیماران پارکینسون

بیماری پارکینسون یک بیماری عصبی است که بر روی حرکت فرد تأثیر می گذارد. برخی رژیم های غذایی به پیشگیری از ابتلا به پارکینسون ممکن است کمک کنند. همچنین، برای برخی از افراد مبتلا به این بیماری، ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی شان ممکن است به کنترل علائم کمک کند.

بیماری پارکینسون می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، مردان حدودا ۵۰٪ بیشتر از زنان به این بیماری مبتلا می شوند.

برخی از علائم رایج پارکینسون عبارتند از:

لرزش بدن یا لرزش دست
⭕ سفتی بدن
مشکل در راه رفتن
عدم تعادل و افتادن
⭕ مشکل در هماهنگی حرکات

فهرست مطالب

غذاهای مضر و مفید برای پارکینسون
رژیم غذایی پارکینسون

غذاهای مفید برای پارکینسون

غذاهای زیر برای کند کردن پیشرفت بیماری یا کاهش خطر بیماری پارکینسون ممکن است مفید باشند.

روغن ماهی و اسیدهای چرب امگا ۳ برای پارکینسون

برخی تحقیقات نشان می دهد که روغن ماهی ممکن است به کند کردن پیشرفت پارکینسون کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که چربی های امگا ۳ ممکن است به کاهش التهاب عصبی، بهبود انتقال عصبی و کاهش سرعت تخریب عصبی کمک کنند. بنابراین، مصرف بیشتر ماهی های چرب غنی از امگا ۳ یا مصرف مکمل امگا ۳ ممکن است برای افراد مبتلا به پارکینسون مفید باشد.

ماهی و غذاهای دریایی که حاوی سطوح بالایی از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند عبارتند از:

🐟 ماهی خال مخالی
🐟 ماهی سالمون
🐟 شاه ماهی
🐟 صدف خوراکی
🐟 ساردین
🐟 آنچوی

غذاهای مضر و مفید برای پارکینسون

روغن ماهی منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا ۳ است که فواید سلامتی دیگری نیز دارد. همچنین ممکن است به بهبود سلامت قلب و عروق و عملکرد مغز کمک کند و به کاهش سرعت زوال عقل و اختلال شناختی کمک کند.

اسیدهای چرب امگا ۳ علاوه بر فواید مستقیم احتمالی برای مبتلایان به پارکینسون، ممکن است به کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و اختلال حافظه به طور کلی کمک کند. این موارد علائم ثانویه پارکینسون هستند.

مطالعه بیشتر: رژیم مدیترانه ای برای پارکینسون

باقلا برای پارکینسون

موثرترین دارو برای پارکینسون لوودوپا است. باقلا حاوی لوودوپا است، بنابراین برخی از مردم معتقدند که می تواند به درمان علائم پارکینسون کمک کند.

لوبیا فاوا ممکن است به افراد مبتلا به پارکینسون کمک کند، اما مهم است که مردم از آن به عنوان جایگزینی برای درمان های تجویزی توسط پزشک استفاده نکنند.

تحقیقات زیادی در مورد اثربخشی باقلا در کند کردن پیشرفت پارکینسون انجام نشده است. با این حال، یک مطالعه منبع معتبر نشان می دهد که مصرف باقلا ممکن است منجر به بهبود قابل توجهی در عملکرد حرکتی افراد مبتلا به پارکینسون شود، بدون اینکه عوارض جانبی ایجاد کند.

غذاهای حاوی مواد مغذی برای بیماران پارکینسون

برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به پارکینسون اغلب کمبود مواد مغذی خاصی از جمله کمبود آهن، ویتامین B1، ویتامین C، روی و ویتامین D دارند.

مطالعه فوق اشاره می کند که برخی از این کمبودها ممکن است با التهاب عصبی و تخریب عصبی مرتبط باشند که از عوامل کلیدی در پارکینسون هستند.

بنابراین، افراد مبتلا به پارکینسون ممکن است نیاز باشد غذاهای زیر را بیشتر مصرف کنند:

غذاهای حاوی آهن

✅ جگر
✅ گوشت قرمز
✅ لوبیا
✅ آجیل

غذاهای حاوی ویتامین B1

🟦 نخود فرنگی
🟦 موز
🟦 پرتقال
🟦 آجیل
🟦 نان با آرد کامل (نان سبوس دار نانی که با آرد سبوس نگرفته پخته باشند)

غذاهای حاوی ویتامین C

🟦 مرکبات
🟦 فلفل
🟦 توت فرنگی
🟦 کلم بروکلی
🟦 سیب زمینی 

غذاهای حاوی روی

✅ گوشت
✅ صدف
✅ نان
✅ محصولات غلات، مانند جوانه گندم

غذاهای حاوی ویتامین D

✅ ماهی روغنی
✅ گوشت قرمز
✅ زرده تخم مرغ
✅ برخی از غذاهای غنی شده

مطالعه بیشتر: تاثیر ویتامین D بر پارکینسون

غذاهای مضر و مفید برای پارکینسون

آنتی اکسیدان برای پارکینسون

رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری در بدن هستند که برای سلامتی ضروری اند. با این حال، اگر عدم تعادل وجود داشته باشد و رادیکال‌های آزاد بیش از حد لازم باشند، می‌توانند باعث آسیب به بافت چربی، DNA و پروتئین‌های بدن شوند.

آسیبی که این رادیکال های آزاد ایجاد می کنند به عنوان استرس اکسیداتیو شناخته می شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که میزان رادیکال های آزاد در بدن بیش از حد زیاد باشد که به آسیب سلولی کمک می کند. برخی از تحقیقات استرس اکسیداتیو را با پیشرفت پارکینسون مرتبط می‌دانند.

آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را کنترل می کنند، بنابراین پیروی از یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان می تواند به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک کند. بنابراین، فرد مبتلا به پارکینسون ممکن است بخواهد غذاهای غنی از آنتی اکسیدان را در رژیم غذایی خود مصرف کند.

برخی از منابع خوب آنتی اکسیدان عبارتند از:

🟢 بلوبری، زغال اخته، انگور، گیلاس، توت فرنگی و تمشک
🟢 گردو، گردو و آجیل برزیلی
🟢 ادویه هایی مانند زردچوبه
🟢 گیاهانی مانند جعفری
🟢 پودر کاکائو و محصولات کاکائو
🟢 کلم بروکلی، کنگر فرنگی، اسفناج و کلم پیچ
🟢 میوه های خانواده مرکبات
🟢 چای سبز
🟢 لوبیا چیتی، لوبیا سیاه و لوبیا چشم بلبلی

آنتی اکسیدان

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

غذاهای مضر برای پارکینسون

تعدادی غذا وجود دارند که ممکن است علائم بیماری پارکینسون را بدتر کنند یا پیشرفت این بیماری را تسریع کنند. این غذاها شامل موارد زیر است:

غذاهای فراوری شده

✅ مواد غذایی کنسرو شده
✅ نوشابه های گازدار
غلات صبحانه
✅ چیپس
✅ بیکن
✅ غذاهای آماده
✅ آب نبات
✅ کیک ها

تغذیه

علائمی مانند مشکل در بلع و مشکل در گفتار و اختلال بویایی در پارکینسون رایج است.

با توجه به اینکه غذاهای فرآوری شده ممکن است سبب بدتر شدن علائم در پارکینسون شود، افراد مبتلا به این بیماری بهتر است این مواد غذایی را تا حد ممکن مصرف نکنند.

برخی از غذاهای لبنی

برخی تحقیقات نشان می دهد که محصولات لبنی ممکن است خطر بیشتری در رابطه با ابتلا به پارکینسون داشته باشند. به عنوان مثال، مطالعه ای نشان می دهد که مصرف شیر بدون چربی و کم چرب ممکن است با افزایش خطر ابتلا به این بیماری مرتبط باشد.

مطالعه دیگری از منبعی معتبر اضافه می کند که مصرف ماست و پنیر ممکن است با پیشرفت سریعتر بیماری در پارکینسون مرتبط باشند.

بنابراین، فرد مبتلا به پارکینسون ممکن است بخواهد از مصرف مقادیر زیاد این محصولات لبنی خودداری کند.

غذاهای مضر و مفید برای پارکینسون

چربی اشباع و کلسترول

برخی از مطالعات نشان می دهند که مصرف چربی در رژیم غذایی ممکن است خطر ابتلا به پارکینسون را افزایش دهد.

اگرچه مصرف بیشتر کلسترول می تواند خطر پارکینسون را در افراد افزایش دهد، مصرف بیشتر اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه ممکن است این خطر را کاهش دهد.

بنابراین، فرد مبتلا به پارکینسون بهتر است مصرف کلسترول و میزان چربی های اشباع شده را کاهش دهد تا به کنترل علائم این بیماری کمک کنند.

با این حال، مطالعات بیشتری برای کشف ارتباط بین چربی، رژیم غذایی و پارکینسون مورد نیاز است.

غذاهایی که جویدن آن ها سخت است

بسیاری از افراد مبتلا به پارکینسون در جویدن و بلعیدن غذا مشکل دارند. در این صورت فرد به کمک پزشکی نیاز دارد. یک متخصص گفتار و زبان ممکن است بتواند به فرد کمک کند تا بر این مشکل غلبه کند.

با این حال، اگر جویدن و بلعیدن غذاهای خاصی برای فردی سخت است، بهتر است از خوردن این غذاها اجتناب کند:

🟠 غذاهای سفت
🟠 غذاهای خشک و خرد شده
🟠 گوشت های سفت 

غذاهای مضر و مفید برای پارکینسون

اگر فردی مایل به خوردن گوشت است، می تواند از آبگوشت یا سس استفاده کند تا آن را نرم کرده و غذا خوردن را آسان تر کند. همچنین می توان گوشت را به قطعات کوچکتر خرد کرد یا آن را له کرد.

نوشیدن یک نوشیدنی همراه با غذا نیز می تواند جویدن و بلع را آسان تر کند.

غذاهای نمکی

سالمندان به گردش خون خوب در سراسر بدن نیاز دارند تا اثرات علائم پارکینسون را به حداقل برسانند. غذاهای شور، مانند چیپس و غذاهای کنسرو شده، می توانند منجر به مشکلاتی مانند فشار خون بالا شوند که می تواند علائم پارکینسون را بدتر کند.

مصرف الکل

بر اساس مطالعات، تأثیر الکل بر بیماران پارکینسون قطعی نیست، اما این یک واقعیت شناخته شده است که مصرف بیش از حد الکل تأثیر منفی بر بدن و ذهن دارد. برای بیمارانی که در حال مبارزه با پارکینسون هستند، حفظ وضعیت روانی و داشتن بدنی سالم ضروری است. بنابراین، توصیه می شود مصرف الکل را محدود کنید یا نوشیدن الکل را به طور کامل ترک کنید تا به بهترین شکل علائم را به حداقل برسانید و با پارکینسون درازمدت مقابله کنید.

غذاهای مضر و مفید برای پارکینسون

خلاصه مطلب

بیماری پارکینسون دومین بیماری تخریب کننده عصبی شایع در دنیاست است که با لرزش، سفتی و مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل مشخص می شود. فرد مبتلا به پارکینسون همچنین ممکن است در هماهنگی خود مشکل داشته باشد.

بعضی غذاها ممکن است علائم پارکینسون را کاهش دهد. این غذاها شامل روغن ماهی، باقلا، غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان و غذاهای غنی از ویتامین های B1، C و D است.

همچنین برخی از غذاها هستند که فرد مبتلا به پارکینسون بهتر است از خوردن آنها اجتناب کند. آن ها شامل غذاهای فرآوری شده مانند میوه ها و سبزیجات کنسرو شده، محصولات لبنی مانند پنیر، ماست و شیر کم چرب و آن هایی که دارای کلسترول و چربی اشباع بالا هستند می باشد.

فرد مبتلا به پارکینسون ممکن است در جویدن و بلعیدن غذا نیز مشکل داشته باشد. بنابراین، بهتر است از غذاهایی که جویدن و بلعیدن آن ها دشوار است، مانند گوشت های سفت، اجتناب کند.

منبع: medicalnewstoday

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن