درمان لرزش پارکینسون

فهرست مطالب

درمان لرزش پارکینسون | به همراه تمرینات ورزشی

🔸درمان لرزش پارکینسون از طریق روش های گوناگونی از جمله روش دارویی، تغذیه مناسب، کاردرمانی، ورزش و … صورت می گیرد. پارکینسون بیماری است که به تدریج سلول های عصبی مغز را تخریب می کند و مشکلاتی مانند لرزش دست، کند شدن حرکات، چهره بی حالت و یکنواخت، مشکل بلع، سفت شدن اندام ها، مشکلات حرکتی و … را بوجود می آورد. 

🔸در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا درباره این بیماری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

درمان لرزش پارکینسون

🔹لرزش ناشی از این بیماری دارای اثرات منفی بر روان فرد مبتلا است. زیرا لرزش باعث اختلال در عملکرد فرد می شود و فرد مبتلا به سختی می تواند کارهای ساده ای را مانند تکه کردن غذا، قاشق به دست گرفتن، چای یا آب نوشیدن، لباس پوشیدن، استحمام و … انجام دهد.

🔹با درمان لرزش پارکینسون فرد دوباره می تواند چنین کارهای ساده ای را انجام دهد. بنابراین متخصصین باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند. 

🔹برای درمان لرزش پارکینسون داروهایی تجویز می شوند که سطح دوپامین مغز را افزایش می دهند و به این ترتیب لرزش ناشی از بیماری را کم می کنند. زیرا یکی از علت های ایجاد لرزش در این بیماری، کاهش  سطح دوپامین در مغز است. مصرف چنین داروهایی می توانند لرزش را از بین ببرند و سایر علائم این بیماری مانند کندی حرکات، سفتی عضلات و دشواری راه رفتن را کاهش دهند.

🟠 مطالعه بیشتر: داروهای بیماری پارکینسون

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

ورزش

🔺ورزش برای پارکینسون بسیار مهم است. زیرا به وسیله آن میتوان خشکی اندام ها و سفتی عضلات فرد مبتلا را کاهش داد و وضعیت بدنی فرد را بهبود بخشید. 

🔺تمرین ها و حرکات گوناگونی می تواند به عنوان ورزش برای پارکینسون به کار رود. به عنوان مثال راه رفتن، یوگا و تای چی از تمرینات عالی و مهمی هستند که افراد مبتلا به این بیماری می توانند آن را انجام دهند تا انعطاف پذیری بدن خود را افزایش دهند. 

🔺بهتر است ۲ بار در طول روز یعنی صبح ها پس از بیدار شدن و شب ها قبل از خوابیدن از ورزش برای پارکینسون کمک گرفته شود. همچنین توصیه شده مدت زمان انجام حرکات ورزشی ۳ دقیقه در نظر گرفته شود و حتما فرد مبتلا هنگام انجام حرکات، دم و بازدم عمیق داشته باشد تا اکسیژن بیشتری دریافت کند.

🔵 مطالعه بیشتر: یوگا برای پارکینسون

کاردرمانی

🔸کاردرمانی پارکینسون با هدف افزایش فعالیت بدن فرد بیمار صورت می گیرد تا بیمار بتواند توانایی انجام کارهای روزمره خود را به دست آورد. کاردرمانی پارکینسون باعث تقویت روحیه فرد مبتلا می شود، زیرا فرد حس می کند می تواند در فرایند درمان بیماری نقشی فعال داشته باشد و تمرینات و کارهای روزمره زندگی خود را به راحتی و درستی انجام دهد.

🔸حرکات کششی اولین گام برنامه کاردرمانی پارکینسون است. کاردرمانگران معمولا توصیه می کنند تمرینات کششی حداقل ۱۰ دقیقه و ۳ بار در طول هفته انجام شود. بهتر است تمرکز تمرینات روی قسمت های مختلف بدن مانند قفسه سینه، شانه ها و آرنج، زانو، مچ دست، کمر و گردن باشد. در تمرینات کششی باید دقت شود کشش عضلات در حد ملایم باشد و بیمار احساس درد در عضلات نکند.

تمرینات ورزشی

کشش ایستاده

✅ کشش قفسه سینه: روبروی یک گوشه بایستید، بازوها و دست ها را روی دیوار قرار دهید و در حالی که پاهایتان روی زمین است، به جلو خم شوید.

درمان لرزش پارکینسون

✅ کشش پشت: پاهایتان را از هم جدا کنید. کف دست ها را بر روی قسمت پشت تان قرار دهید. به آرامی تنه و گردن خود را عقب بکشید.

درمان لرزش پارکینسون

✅ کشش شانه: پاها را اندازه عرض شانه باز کنید. دستهایتان را از پشت بگیرید و بازوهایتان را به آرامی به عقب بکشید و سرتان را صاف نگه دارید.

درمان لرزش پارکینسون

کشش های خوابیده

✅ کشش چرخشی: به پشت دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید. بازوها باید در اطراف قرار گیرند. هر دو زانوی خود را به یک طرف بچرخانید و دست ها و بالاتنه پشتی را صاف نگه دارید. حرکت را در جهت مخالف تکرار کنید کنید.

درمان لرزش پارکینسون

✅ کشش شانه: به پشت دراز بکشید. اگر از بالش استفاده می کنید آن را فقط زیر سرتان قرار دهید نه زیر شانه هایتان. به آرامی بازوی خود را به سمت سرتان بالا ببرید و پایین بیاورید.

درمان لرزش پارکینسون

کشش های نشسته

✅ کشش گردن و سینه: روی صندلی بنشینید و دستهای خود را در پشت صندلی نگه دارید. سپس گردن را به جلو و عقب ببرید.

✅ کشش همسترینگ: روی صندلی بنشینید و یک پای خود را روی صندلی دیگر قرار دهید. پنجه را با دست بگیرید و به سمت بالا و عقب ببرید. این حرکت را برای پای دیگر تکرا کنید و تا جایی که ممکن است زانو را خم نکنید.

درمان لرزش پارکینسون
درمان لرزش پارکینسون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن