روش های درمان لرزش پارکینسون کدامند؟ (تمرینات به همراه تصاویر)

درمان لرزش پارکینسون از طریق روش های گوناگونی از جمله روش دارویی، تغذیه مناسب، کاردرمانی، ورزش و … صورت می گیرد. پارکینسون بیماری است که به تدریج سلول های عصبی مغز را تخریب می کند و مشکلاتی مانند لرزش دست، کند شدن حرکات، چهره بی حالت و یکنواخت، مشکل بلع، سفت شدن اندام ها ، مشکلات حرکتی و … را بوجود می آورد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا درباره این بیماری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

درمان لرزش پارکینسون

لرزش ناشی از این بیماری دارای اثرات منفی بر روان فرد مبتلا است. زیرا لرزش باعث اختلال در عملکرد فرد می شود و فرد مبتلا به سختی می تواند کارهای ساده ای را مانند تکه کردن غذا، قاشق به دست گرفتن، چای یا آب نوشیدن، لباس پوشیدن، استحمام و … انجام دهد. با درمان لرزش پارکینسون فرد دوباره می تواند چنین کارهای ساده ای را انجام دهد. بنابراین متخصصین باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند. برای درمان لرزش پارکینسون برخی داروهایی تجویز می شود که سطح دوپامین مغز را افزایش می دهد و به این ترتیب لرزش ناشی از بیماری را کم می کند. زیرا یکی از علت های ایجاد لرزش در این بیماری، کاهش  سطح دوپامین در مغز است. مصرف چنین داروهایی می توانند لرزش را از بین ببرند و سایر علائم این بیماری مانند کندی حرکات، سفتی عضلات و دشواری راه رفتن را کاهش دهند.

 

ورزش برای پارکینسون

ورزش برای پارکینسون بسیار مهم است. زیرا به وسیله آن میتوان خشکی اندام ها و سفتی عضلات فرد مبتلا را کاهش داد و وضعیت بدنی فرد را بهبود بخشید. تمرین ها و حرکات گوناگونی می تواند به عنوان ورزش برای پارکینسون به کار رود. به عنوان مثال راه رفتن، یوگا و تای چی از تمرینات عالی و مهمی هستند که افراد مبتلا به این بیماری می توانند آن را انجام دهند تا انعطاف پذیری بدن خود را افزایش دهند. بهتر است ۲ بار در طول روز یعنی صبح ها پس از بیدار شدن و شب ها قبل از خوابیدن از ورزش برای پارکینسون کمک گرفته شود. همچنین توصیه شده مدت زمان انجام حرکات ورزشی ۳ دقیقه در نظر گرفته شود و حتما فرد مبتلا هنگام انجام حرکات، دم و بازدم عمیق داشته باشد تا اکسیژن بیشتری دریافت کند.

 

کاردرمانی پارکینسون

کاردرمانی پارکینسون با هدف افزایش فعالیت بدن فرد بیمار صورت می گیرد تا بیمار بتواند توانایی انجام کارهای روزمره خود را به دست آورد. کاردرمانی پارکینسون باعث تقویت روحیه فرد مبتلا می شود، زیرا فرد حس می کند می تواند در فرایند درمان بیماری نقشی فعال داشته باشد و تمرینات و کارهای روزمره زندگی خود را به راحتی و درستی انجام دهد.

حرکات کششی اولین گام برنامه کاردرمانی پارکینسون است. کاردرمانگران معمولا توصیه می کنند تمرینات کششی حداقل ۱۰ دقیقه و ۳ بار در طول هفته انجام شود. بهتر است تمرکز تمرینات روی قسمت های مختلف بدن مانند قفسه سینه، شانه ها و آرنج، زانو، مچ دست، کمر و گردن باشد. در تمرینات کششی باید دقت شود کشش عضلات در حد ملایم باشد و بیمار احساس درد در عضلات نکند.

کاردرمانی پارکینسون

 

کشش های ایستاده

  • کشش قفسه سینه: روبروی یک گوشه بایستید، بازوها و دست ها را روی دیوار قرار دهید و در حالی که پاهایتان روی زمین است، به جلو خم شوید.

 

  • کشش پشت: پاهایتان را از هم جدا کنید. کف دست ها را بر روی قسمت پشت تان قرار دهید. به آرامی تنه و گردن خود را عقب بکشید.
کاردرمانی پارکینسون

 

کاردرمانی پارکینسون

 

  • کشش شانه: پاها را اندازه عرض شانه باز کنید. دست هایتان را از پشت بگیرید و بازوهایتان را به آرامی به عقب بکشید و سرتان را صاف نگه دارید.

کشش های خوابیده

  • کشش چرخشی: به پشت دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید. بازوها باید در اطراف قرار گیرند. هر دو زانوی خود را به یک طرف بچرخانید و دست ها و بالاتنه پشتی را صاف نگه دارید. حرکت را در جهت مخالف تکرار کنید.
کاردرمانی پارکینسون

 

کاردرمانی پارکینسون

 

 

  • کشش شانه: به پشت دراز بکشید. اگر از بالش استفاده می کنید آن را فقط زیر سرتان قرار دهید نه زیر شانه هایتان. به آرامی بازوی خود را به سمت سرتان بالا ببرید و پایین بیاورید.

کشش های نشسته

  • کشش گردن و سینه: روی صندلی بنشینید و دست های خود را در پشت صندلی نگه دارید. سپس گردن را به جلو و عقب ببرید.
کاردرمانی پارکینسون

 

کاردرمانی پارکینسون

 

  • کشش همسترینگ: روی صندلی بنشینید و یک پای خود را روی صندلی دیگر قرار دهید. پنجه را با دست بگیرید و به سمت بالا و عقب ببرید. این حرکت را برای پای دیگر تکرار کنید و تا جایی که ممکن است زانو را خم نکنید.

شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *