کاردرمانی برای پارکینسون

فهرست مطالب

تاثیر کاردرمانی بر پارکینسون | {به همراه تمرینات}

کاردرمانی می تواند به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک کند تا در زندگی روزمره خود فعال بمانند. یک کاردرمانگر با بهبود مهارت‌هایتان، نشان دادن راه‌های مختلف برای انجام وظایف یا معرفی تجهیزات مفید به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های روزمره را با سهولت و رضایت بیشتری انجام دهید. کاردرمانگر همچنین ممکن است برای ارتقای استقلال تان تغییراتی در خانه یا محل کار برایتان ایجاد کنید.

همه با انجام کارهایی در طی روز به زندگی خود معنا می بخشیم و چنین فعالیت هایی به ما استقلال می بخشند، این فعالیت می تواند مربوط به کار، سرگرمی ها، زندگی اجتماعی و یا مراقبت از خودمان باشد. اما حفظ این فعالیت ها می تواند به ویژه برای افرادی که با بیماری پارکینسون (PD) زندگی می کنند چالش برانگیز باشد.

فهرست مطالب

کاردرمانی پارکینسون

تاثیر کاردرمانی بر پارکینسون

در بیماری پارکینسون، کاردرمانی به طور کلی ارزیابی، درمان و توصیه هایی را در زمینه های زیر ارائه می دهد:

🟠 ارزیابی نحوه حرکت: شامل کمک به افراد مبتلا به پارکینسون برای تمرکز بر روی راه رفتن، اجتناب از صحبت های غیر ضروری هنگام حرکت، مکث در هنگام صحبت کردن و لمس چیزی محکم برای کمک به تعادل در هنگام راه رفتن و ایستادن است. کاردرمانگران همچنین به بیماران می آموزند که چگونه بدون چرخش ناگهانی و با تعادل جهت خود را تغییر دهند. آن ها همچنین ممکن است نیاز به وسایل کمکی راه رفتن و تغییرات خانه را در فرد مبتلا بررسی کنند.

🟠 پیشگیری از افتادن: با هدف کاهش خطر افتادن، درمانگران توصیه می کنند که افراد مبتلا به PD هنگام حمل وسایلی مانند کیف های مورب شانه، کمربند بدن یا چرخ دستی، توجه کامل و تمرکز خود را روی راه رفتن و استفاده از تجهیزات جایگزین داشته باشند.

🟠 جابجایی از حالت نشستن به ایستادن: تغییر وضعیت از نشسته به حالت ایستاده از روی صندلی، توالت و تخت ممکن است برای افراد مبتلا به PD مشکلاتی ایجاد کند. کاردرمانگران می‌توانند روش های مناسبی مانند استفاده از نشانه‌های شفاهی مناسب و پیشنهاد تجهیزاتی برای کمک به جابجایی‌ها از جمله صندلی‌های مخصوص، صندلی‌های دارای تکیه‌گاه و دوش‌ به جای وان ارائه دهند.

🟠 حرکت در تخت: درمانگران روش های حرکتی را برای چرخیدن در رختخواب، تنظیم موقعیت و بلند شدن از تخت آموزش می دهند.

🟠 وضعیت و نشستن: درمانگران به افزایش آگاهی و اصلاح مشکلات وضعیتی کمک می کنند، نیاز به حمایت وضعیتی را ارزیابی می کنند و مناسب بودن صندلی چرخدار را برای فرد بررسی می کنند.

🟢 مطالعه: حالت خمیده یا تغییر وضعیت بدن در پارکینسون

🟠 خوردن و آشامیدن: درمانگران می توانند وضعیت نشستن خوب، نور کافی و راه هایی را برای حواس پرتی کمتر در هنگام خوردن و آشامیدن توصیه کنند. کاردرمانگران همچنین ارزیابی می کنند که آیا تجهیزات اصلاح شده خوردن و آشامیدن برای به حداقل رساندن مشکلات مورد نیاز است یا خیر.

روال های خودمراقبتی: این به افراد مبتلا به PD کمک می کند که روال مراقبت شخصی آنها کند و خسته کننده شده است، که ممکن است خطر سقوط را افزایش دهد.

🟠 مهارت‌های خانگی: آماده‌سازی وعده‌های غذایی، کارهای خانه و خرید ممکن است به دلیل از دست دادن هماهنگی و تعادل و کاهش توانایی انجام چند کار تحت تأثیر قرار گیرند (جلوگیری از افتادن و عدم تعادل در بیماران پارکینسون).

تجهیزات کوچکی ممکن است برای کمک به ارتقای مهارت‌های خانگی معرفی شوند، مانند دستکش لاتکس بدون لغزش برای باز کردن راحت‌تر شیشه، شیرهای اهرمی برای استفاده راحت از شیرها، و یا قاشق ضد لرزش (قاشق یار) برای جلوگیری از لرزش دست در هنگام غذا خوردن. کمک اضافی برای انجام کارهای خانه مانند اتو کردن، کارهای تعمیر و نگهداری و مدیریت امور کاری ممکن است مورد نیاز باشد.

🟠 مدیریت خستگی: افراد مبتلا به پارکینسون متوجه می شوند که زودتر خسته می شوند (مطالعه: خستگی در بیماران پارکینسون)، که ممکن است به دلیل تلاش برای ایستادن و اقدامات حرکتی ناکارآمد باشد. کاردرمانگران می‌توانند روال‌ها را مرور کنند و به اولویت‌بندی وظایف، بازسازی فعالیت‌ها بر اساس سطوح انرژی، و معرفی دوره‌های استراحت منظم، از جمله خواب خوب، کمک کنند.

🟠 دست خط: افراد مبتلا به PD تمایل به ریزنگاری یا دست خطی که در آن حروف کوچکتر و به جای مستقیم به سمت گوشه های صفحه، متمایل هستند. نشانه‌های دیداری یا شنیداری و همچنین نشستن راحت و عمودی پشت میز با نور خوب ممکن است به دست خط کمک کند.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تمرینات کاردرمانی برای پارکینسون

کاردرمانی از طریق انجام تمرینات تقویتی و مکرر بسیار حیاتی است و انجام حرکات ورزشی مناسب می­ تواند سبب تقویت تدریجی عضلات در هر مرحله گردد. تمرینات قدرتی می­ توانند به صورت بلند کردن وزنه، استفاده از دستگاه­ های ورزشی ورزشگاه­ ها و همچنین استفاده از وسایل خانگی معمولی مانند ظروف کوچک حاوی شن و ماسه باشد.

انجمن قلب دانشگاه آمریکا انجام ورزش­ های زیر را به صورت ۲ تا ۳ روز در هفته و با فواصل زمانی مناسب (به منظور استراحت عضلات) برای همه افراد به خصوص در ورزش برای پارکینسون توصیه نموده است، که باید حداقل یک مجموعه از هر تمرین ۱۰ تا ۱۵ مرتبه تکرار شود.

ایجاد برنامه تقویتی

یک برنامه­ تقویتی حداقل باید شامل تقویت عضلات شکم، ران، ساعد، عضلات پشت و عضلات بازو باشد که در نهایت می­ تواند منجر به کاهش تاثیر رژیم­ های تغذیه ای نامناسب و کاهش لرزش بیماران در پارکینسون شود. لازم به ذکر است که هنگام ورزش برای پارکینسون رعایت نکات زیر ضرورت دارد:

هنگام ورزش نفس خود را حبس نکنید، حین انجام حرکات روی ایستادن یا نشستن خود تمرکز کنید و آن­ ها را به شکل کاملا صحیح انجام دهید، وزنه های دست را نیز خیلی محکم نگه ندارید و در نهایت هرگونه تمرینی که سبب درد عضلانی می­ شود را متوقف نمایید. در ادامه نمونه کاردرمانی مناسب برای کاهش لرزش در بیماران پارکینسون شرح داده شده است.

حرکات کششی ایستاده

حرکت شکل مقابل یک ورزش برای پارکینسون است که باید در حالت چسبیده به دیوار و با رعایت نکات زیر انجام شود:

🟢 فاصله­ ی پاها از دیوار باید ۶ تا ۸ اینچ باشد

🟢 دست­ ها و کمر به حالت آزاد کنار دیوار باشند.

🟢 زانوها به آرامی خم شوند و بدن به سم پایین دیوار کشیده شود.

🟢 نباید زانوها جلوتر از پنجه­ ی پا قرار گیرد.

🟢 بدن را ۵ ثانیه به همین حالت نگه دارید.

🟢 زانوها را صاف کنید و کنار دیوار بایستید

 

کاردرمانی پارکینسون

حرکات نشسته برای تقویت عضلات ران:

🟠 بر روی صندلی بنشینید و دستان خود را بر روی شانه ها به حالت ضربدری قرار دهید.

🟠 به آرامی به جلو حرکت کنید و محکم بایستید

🟠 چند ثانیه به این حالت باقی بمانید.

🟠 به آرامی به عقب حرکت کنید و بر روی صندلی بنشینید.

کاردرمانی برای پارکینسون
کاردرمانی برای پارکینسون

حرکات کششی نشسته برای تقویت عضلات شانه:

🔵 به حالت شکل زیر بر روی لبه­ ی صندلی بنشینید.

🔵 بازوهای خود را به سمت اطراف بدن از دو طرف باز کنید و بین انگشتان دست خود را باز نگه دارید.

🔵 در همین حالت خود را به عقب بکشید و فشار را همزمان به شانه­ های خود وارد کنید.

کاردرمانی برای پارکینسون
کاردرمانی برای پارکینسون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن