ورزش و کاردرمانی برای پارکینسون به همراه تمرینات مناسب

در روش های درمانی بیماری پارکینسون ورزش در کنار سایر عملکردها از قبیل، استفاده از داروها، عمل جراحی، فیزیوتراپی و کاردرمانی می­ تواند منجر به بهبود آن و تسریع روند درمان شود. در واقع مشخصه­ اصلی بیماری پارکینسون (Parkinson) لرزش عمومی بدن و افسردگی ناشی از احساس ناخوشایندی است که در مبتلایان به آن ایجاد می ­­شود، که در نهایت سفتی عضلات در این بیماران مشکل ایجاد نموده است. ورزش برای پارکینسون یک فعالیت مکرر و سازمان یافته بدنی است که در صورت انجام صحیح می ­تواند منجر به بهبود عملکرد و تقویت عضلانی و در نهایت کاهش لرزش در پارکینسون گردد.

 

تمرینات تقویتی مناسب در ورزش برای پارکینسون

در ورزش برای پارکینسون و عموم افراد، کار درمانی از طریق انجام تمرینات تقویتی و مکرر بسیار حیاتی است و انجام حرکات ورزشی مناسب می­ تواند سبب تقویت تدریجی عضلات در هر مرحله گردد. تمرینات قدرتی می­ توانند به صورت بلند کردن وزنه، استفاده از دستگاه­ های ورزشی ورزشگاه­ ها و همچنین استفاده از وسایل خانگی معمولی مانند ظروف کوچک حاوی شن و ماسه باشد.

انجمن قلب دانشگاه آمریکا انجام ورزش­ های زیر را به صورت ۲ تا ۳ روز در هفته و با فواصل زمانی مناسب (به منظور استراحت عضلات) برای همه افراد به خصوص در ورزش برای پارکینسون توصیه نموده است، که باید حداقل یک مجموعه از هر تمرین ۱۰ تا ۱۵ مرتبه تکرار شود.

 

برنامه تقویتی عضلات و روش انجام صحیح

یک برنامه­ تقویتی حداقل باید شامل تقویت عضلات شکم، ران، ساعد، عضلات پشت بدن و عضلات بازو باشد که در نهایت می­ تواند منجر به کاهش تاثیر رژیم­ های تغذیه ای نامناسب و کاهش لرزش بیماران در پارکینسون شود. لازم به ذکر است که هنگام ورزش برای پارکینسون رعایت نکات زیر ضرورت دارد:

هنگام ورزش برای پارکینسون نفس خود را حبس نکنید، حین انجام حرکات روی ایستادن یا نشستن خود تمرکز کنید و آن­ ها را به شکل کاملا صحیح انجام دهید، وزنه های دست را نیز خیلی محکم نگه ندارید و در نهایت هرگونه تمرین که سبب درد عضلانی می­ شود را متوقف نمایید. در ادامه نمونه کار درمانی مناسب برای کاهش لرزش در بیماران پارکینسون شرح داده شده است.

 

حرکات کششی ایستاده

حرکت شکل مقابل یک ورزش برای پارکینسون است که باید در حالت چسبیده به دیوار و با رعایت نکات زیر انجام شود:

ورزش برای پارکینسون

 

حرکت دیواری

 • فاصله­ پاها از دیوار باید ۶ تا ۸ اینچ باشد
 • دست­ ها و کمر به حالت آزاد کنار دیوار باشند
 • زانوها به آرامی خم شوند و بدن به سم پایین دیوار کشیده شود
 • نباید زانوها جلوتر از پنجه­ پا قرار گیرد
 • بدن را ۵ ثانیه به همین حالت نگه دارید
 • زانوها را صاف کنید و کنار دیوار بایستید

حرکت نشسته برای تقویت عضلات چهارگانه در ورزش برای پارکینسون

 • بر روی صندلی بنشینید و دستان خود را بر روی شانه ها به حالت ضربدری قرار دهید.
 • به آرامی به جلو حرکت کنید و محکم بایستید
 • چند ثانیه به این حالت باقی بمانید.
 • به آرامی به عقب حرکت کنید و بر روی صندلی بنشینید.
ورزش برای پارکینسون
ورزش برای پارکینسون

حرکت کششی نشسته

تقویت عضلات شانه در کاردرمانی و ورزش برای پارکینسون

 • به حالت شکل مربوطه بر روی لبه­ صندلی بنشینید
 • بازوهای خود را به سمت اطراف بدن از دو طرف باز کنید و بین انگشتان دست خود را باز نگه دارید
 • در همین حالت خود را به عقب بکشید و فشار را همزمان به شانه­ های خود وارد کنید
ورزش برای پارکینسون
ورزش برای پارکینسون

شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *