فریزینگ (freezing) : نکاتی در مورد راه رفتن بیماران پارکینسون

افرادی که بیماری پارکینسون (PD) دارند ممکن است دچار فریزینگ (freezing) شوند، نتوانند برای چند ثانیه یا حتی دقیقه به جلو حرکت کنند. بسیاری از بیمارانی که از پارکینسون رنج می‌برند اینگونه احساس می‌کنند که گویا پای آن‌ها با چسب به زمین محکم چسبانده شده‌ است. این بسیار ترسناک و ناامید کننده است. انجماد می تواند یکی از علائم رایج پارکینسون باشد. مردم آن را اینگونه توصیف می کنند که انگار پاهایشان به زمین چسبیده است.

فریزینگ چیست؟

  • فریزینگ، ناتوانی موقتی و غیرارادی در حرکت است.
  • ممکن است در هر زمان رخ دهد. به عنوان مثال، ممکن است به نظر برسد که پای شما به زمین چسبیده است یا از بلند شدن از صندلی ناتوان هستید.
    برخی از افراد بیشتر از بقیه انجماد (فریزینگ) را تجربه می کنند.
  • انجماد یا یخ زدگی در راه رفتن بیشتر زمانی اتفاق می افتد که اثر داروها در فرد مبتلا به PD کم شده و یا از بین رفته است و تا نوبت بعدی مصرف باید صبر کند. این حالت انجماد “خاموش” نامیده می شود. معمولاً دوره های انجماد بعد از مصرف دارو کاهش می یابد.
  • علت دقیق یخ زدگی ناشناخته است.

یخ زدگی (Freezing) و سقوط

حدود 38 درصد از افرادی که با بیماری PD زندگی می کنند هر سال سقوط می کنند. سقوط های مربوط به PD بیشتر هنگام چرخش یا تغییر جهت رخ می دهد و اغلب مربوط به یک قسمت انجماد است.
همه کسانی که با PD زندگی می کنند دوره های انجماد را تجربه نخواهند کرد، اما کسانی که آن را تجربه می کنند بیشتر در معرض سقوط هستند.
انجماد خطر سقوط را ایجاد می کند زیرا شروع و پایان یک دوره انجماد غیرقابل پیش بینی است.
غیرقابل پیش بینی بودن یخ زدگی، همراه با تلاش همراهان برای مجبور کردن فرد به حرکت، ممکن است باعث از دست دادن تعادل و زمین خوردن شود.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

نکاتی برای کمک به راه رفتن بیماران پارکینسون

نترسید. بسیار ترسناک است که نتوانید راه بروید. طبیعتاً، دچار اضطراب خواهید شد. این منجر به فریزینگ (freezing) بیشتر می‌شود. فکر نکنید مردم شما را تماشا می‌کنند یا آن‌ها را در انتظار بگذارید. یک جمله است که می‌گوید: “تغییر فکر باعث حرکت می‌شود”. در بسیاری از موارد، مردم دریافته‌اند که اگر آن‌ها بر چیزی دیگری از حرکت کردن فکر کنند، بدن آن‌ها آرام خواهد شد و سپس با خیال راحت حرکت خواهند کرد.

با آهنگ حرکت کنید. پیاده‌روی در اطراف خانه خود را با گوش دادن به موزیک انجام دهید. وقتی گیر کردید، آهنگی را در ذهن بخوانید و بدن خود را با آهنگ هماهنگ کنید. بسیاری از مردم دریافته‌اند که این روش باعث شکستن یخ و راه رفتن بیماران پارکینسون می‌شود.

جهات را در نیم چرخه تغییر دهید. اغلب فریزینگ (freezing) زمانی اتفاق می‌افتد که می‌خواهید چرخش روی پاشنه را انجام دهید. چرخش با دامنه وسیع‌ تری را انتخاب کنید که به شکل نیم‌ دایره است و می‌ تواند فریزینگ (freezing) شما رفع شود.

راه رفتن بیماران پارکینسون

یک نقطه کانونی بیابید. اگر یک علامت روی زمین است، همانند یک خط از آن به‌عنوان راهنما استفاده کنید و بر آن قدم بگذارید. اگر هیچ خطی وجود ندارد و نمی‌توانید خطی بکشید، تصور کنید که پله‌ها را بالا می‌روید. این به شما یادآوری می‌کند که پاهای خود را بلند کنید و به راه رفتن بیماران پارکینسون کمک می‌کند.

سعی کنید حرکت به طرفین یا عقب داشته باشید. فریزینگ (freezing) به نظر می‌آید که بیشتر مردم را از حرکت به جلو بازمی‌دارد. به عقب گام بردارید و سپس یک گام بزرگ به جلو بردارید. اگر تأثیرگذار نبود سعی کنید وزن خود را به طرفین بیندازید. این باعث خواهد شد که به مغز خود کلک بزنید و دوباره به جلو قدم بردارید.

به دوستان یا خانواده خود اطلاع دهید. پیش افراد خانواده یا دوستانی که بیماری پارکینسون دارند نروید. این منجر به عدم راه رفتن بیماران پارکینسون می‌شود. با سرعت آن‌ها راه بروید و اگر نتوانستند راه بروند، از کلمات تشویق‌کننده برای راه رفتن بیماران پارکینسون استفاده کنید.

با پیشرفت بیماری پارکینسون (PD) ، “انجماد” می تواند به یک چالش ایمنی تبدیل شود. تشخیص دهید این علائم پارکینسون چه موقع اتفاق می افتد و بعد از آن چه باید کرد تا آسیب کم شود.

ترفندهایی که به شما کمک می کند که مشکلات فریزینگ را پشت سر بگذارید:

  • وزن بدن خود را از یک پا به پای دیگر منتقل کنید.
  • به موسیقی موزون گوش دهید و با ضرب آهنگ قدم بگذارید.
  • از خط خیالی جلوی خود عبور کنید.
  • از یک دستگاه لیزر موبایل استفاده کنید که خطی را برای شما ایجاد می کند.

آیا فریزینگ قابل کنترل است؟

انجماد (فریزینگ)، علامتی که با مشکل در شروع و تعقیب آرام حرکات تکراری مشخص می شود، یک ویژگی بالینی منحصر به فرد و شناخته شده بیماری پارکینسون (PD) است.

معمولاً در بیماران با مدت طولانی و مرحله پیشرفته بیماری رخ می دهد و علت اصلی ناتوانی است که اغلب منجر به زمین خوردن می شود. در بیماران PD، یخ زدگی معمولاً به صورت حمله ناگهانی بی حرکتی معمولاً در هنگام راه رفتن، تلاش برای چرخیدن هنگام راه رفتن یا نزدیک شدن به مقصد ظاهر می شود.

به طور کلی، انجماد در برابر درمان دارویی مقاوم است، اگرچه در برخی بیماران کاهش یا افزایش دوز لوودوپا ممکن است این علامت را بهبود بخشد.

درمان فریزینگ

مصرف لودوپا:

لوودوپا یک درمان دارویی برای انجماد است و روش های جدید تحویل دارو ممکن است اثربخشی بیشتری را نیز ارائه دهد. مهارکننده های مونوآمین اکسیداز و متیل فنیدات نیز در یخ زدگی در چندین مطالعه بهبود نشان دادند و ممکن است در آینده در درمان بیماران PD با فریزینگ ارزش بالینی داشته باشند. {تا به امروز، لوودوپا استاندارد طلایی برای درمان بیماری پارکینسون است.}

تزریق بوتاکس:

آمانتادین و بوتاکس شواهد کمتری برای درمان موثر فریزینگ نشان دادند، علاوه بر این، آنها با برخی از عوارض جانبی همراه هستند. تزریق بوتاکس به عضلات ساق پا پیشنهاد شده است اما

تحریک عمیق مغزی:

تحریک عمیق مغزی می تواند علائم یخ زدگی را در برخی از بیماران تسکین دهد. بنابراین، تدوین استراتژی های درمانی نیاز به بررسی بیشتر دارد.

تمرینات توانبخشی:

تمرینات تکراری cueing می تواند شدت انجماد، از جمله شنوایی و نشانه های بصری را کاهش دهد. این تکنیک های توانبخشی جدید هستند، زیرا فریزینگ یک علامت پیچیده PD است که توسط عوامل حرکتی، شناختی و عاطفی ایجاد می شود.

ژل روده ای:

یک مطالعه اخیر تأیید کرد که درمان با ژل روده ای لوودوپا-کاربیدوپا 24 ساعته، ممکن است باعث کاهش لوودوپا از “عدم واکنش” و افتادن های مرتبط با آن شود.

منابع: ncbi.nlm.nih.gov و parkinson.org و pubmed.ncbi.nlm.nih.gov و .biomedcentral.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن