رازاگیلین یا راساژیلین

فهرست مطالب

رازاگیلین | راساژیلین | Rasagiline برای پارکینسون

راساژیلین یا رازاگیلین (Rasagiline) به تنهایی یا همراه با داروهای دیگری برای درمان علائم بیماری پارکینسون استفاده می شود. راساژیلین در دسته ای از داروها به نام مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAO) نوع B قرار دارد که با افزایش مقدار برخی از مواد طبیعی در مغز باعث بهبود عملکرد مغز می شود.

فهرست مطالب

نحوه مصرف رازاگیلین یا راساژیلین

💊 رازاگیلین به صورت قرص خوراکی و معمولا یک بار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف می شود. راساژیلین را تقریباً هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید. دستورالعمل نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. رازاگیلین را دقیقا طبق دستور و کمتر یا بیشتر از آن مصرف نکنید.

💊 پزشک در ابتدا ممکن است این دارو را با دز کم شروع کند و سپس دز را بر اساس پاسخ بدن شما به این دارو افزایش دهد.

💊 بدون مشورت با پزشک مصرف راساژیلین را قطع نکنید. پزشک احتمالاً میزان دز مصرفی را در ابتدا به تدریج کاهش خواهد داد. اگر به طور ناگهانی مصرف رازاگیلین را متوقف کنید، ممکن است علائم ترک مانند تب، سفتی عضلات، بی ثباتی بدن، لرزش بدن یا عدم هماهنگی، یا تغییر در هوشیاری را تجربه کنید. در صورت کاهش دوز رازاگیلین و مشاهده هر یک از این علائم به پزشک خود اطلاع دهید.

رازاگیلین یا راساژیلین

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

💊 رازاگیلین به صورت قرص خوراکی و معمولا یک بار در روز با غذا یا بدون غذا مصرف می شود. راساژیلین را تقریباً هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید. دستورالعمل نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. رازاگیلین را دقیقا طبق دستور و کمتر یا بیشتر از آن مصرف نکنید.

💊 پزشک در ابتدا ممکن است این دارو را با دز کم شروع کند و سپس دز را بر اساس پاسخ بدن شما به این دارو افزایش دهد.

💊 بدون مشورت با پزشک مصرف راساژیلین را قطع نکنید. پزشک احتمالاً میزان دز مصرفی را در ابتدا به تدریج کاهش خواهد داد. اگر به طور ناگهانی مصرف رازاگیلین را متوقف کنید، ممکن است علائم ترک مانند تب، سفتی عضلات، بی ثباتی بدن، لرزش یا عدم هماهنگی، یا تغییر در هوشیاری را تجربه کنید. در صورت کاهش دوز رازاگیلین و مشاهده هر یک از این علائم به پزشک خود اطلاع دهید.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

قبل از مصرف راساژیلین

🔺اگر به رازاگیلین، هر داروی دیگری یا هر یک از ترکیبات موجود در قرص راساژیلین حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین از داروساز لیستی از مواد تشکیل دهنده آن را بخواهید.

🔺اگر از محصولات بهبود دهنده سرفه و سرماخوردگی حاوی دکسترومتورفان، سیکلوبنزاپرین، مپریدین و متادون استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید. پروپوکسیفن، مخمر سنت جان، یا ترامادول و همچنین اگر از مهارکننده‌های MAO مانند فنلزین (ناردیل)، سلژیلین، یا ترانیل سیپرومین استفاده می‌ کنید یا مصرف آن ها را در دو هفته گذشته متوقف کرده‌ اید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر یک یا چند مورد از این داروها را مصرف می کنید، ممکن است پزشک به شما بگوید که رازاگیلین مصرف نکنید.

🔺به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای دیگری با نسخه، بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. هر یک از موارد زیر را حتما ذکر کنید: آمفتامین ها، داروهای ضد افسردگی؛ سایمتیدین؛ ضد احتقان ها برای چشم یا بینی؛ داروهای کنترل وزن حاوی افدرین؛ آنتی بیوتیک های فلوروکینولون از جمله سیپروفلوکساسین، گاتی فلوکساسین، لووفلوکساسین، نورفلوکساسین و افلوکساسین، فلووکسامین؛ داروهایی برای درمان آسم؛ داروهایی برای درمان فشار خون بالا؛ داروهایی برای درمان بیماری های روانی؛ داروهایی برای درمان درد؛ فنیل پروپانولامین؛ سودوافدرین و تیکلوپیدین. اگر فلوکستین (پروزاک، سارافم) مصرف می کنید یا مصرف آن را در ۵ هفته گذشته متوقف کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد.

مطالعه بیشتر: عوارض جانبی داروهای پارکینسون

🔺اگر فشار خون بالا، بیماری روانی یا روان پریشی، بیماری کلیوی یا کبدی دارید یا قبلاً داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.
اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف رازاگیلین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

✅ مطالعه بیشتر: پارکینسون در زنان و بارداری زنان

🔺باید بدانید که رازاگیلین ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر، حالت تهوع، تعریق و غش در هنگام بلند شدن خیلی سریع از حالت خوابیده شود. این در ۲ ماه اول مصرف رازاگیلین بیشتر دیده می شود. برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از رختخواب بلند شوید و چند دقیقه قبل از ایستادن پاهای خود را روی زمین بگذارید.

🔺رازاگیلین ممکن است باعث فشار خون بالا و خطرناکی شود. دستور پزشک را در مورد داروها و غذاهایی که باید از آن ها پرهیز کنید را به دقت دنبال کنید. اگر سردرد شدید، تاری دید یا هر یک از علائم دیگری که در ادامه به عنوان عوارض جانبی جدی ذکر شده است را دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

🔺افرادی که به بیماری پارکینسون مبتلا هستند در مقایسه با افرادی که به پارکینسون مبتلا نیستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ملانوم (نوعی سرطان پوست) هستند. مشخص نیست که آیا این افزایش خطر ناشی از بیماری پارکینسون یا داروهای مورد استفاده برای بیماری پارکینسون مانند رازاگیلین یا عوامل دیگر است. باید به طور منظم توسط یک متخصص پوست ویزیت شوید تا پوست خود را از نظر ملانوما بررسی کنید.

🔺باید بدانید که برخی از افرادی که رازاگیلین یا داروهای مشابه را برای درمان بیماری پارکینسون مصرف کرده‌اند، میل شدید به قمار، افزایش میل جنسی و سایر تمایلاتی را داشتند که قادر به کنترل آن نبودند. اگر در حین مصرف راساژیلین، تمایل زیادی به کارهای نامتعارف داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید.

رژیم غذایی با سافینامید

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

🔹در طول درمان با راساژیلین، باید از خوردن غذاهایی که حاوی مقادیر بسیار بالایی تیرامین هستند، مانند پنیرهای کهنه خودداری کنید. با پزشک یا متخصص تغذیه خود در مورد غذاهایی که باید در طول درمان خودداری کنید یا اگر پس از خوردن یا نوشیدن برخی غذاها در حین مصرف رازاگیلین احساس خوبی ندارید، صحبت کنید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

⭕ برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز مصرف نکنید. دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و نوبت بعدی خود را در زمان معمول روز بعد مصرف کنید.

رازاگیلین یا راساژیلین

عوارض جانبی راساژیلین (رازاگیلین)

داروی راساژیلین مانند هر داروی پارکینسون دیگری دارای عوارضی است، در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک خود اطلاعت دهید:

⭕ سردرد خفیف
⭕ درد مفاصل یا گردن
⭕ سوزش سردل
⭕ حالت تهوع
⭕ استفراغ
⭕ دل درد
یبوست
⭕ اسهال
⭕ از دست دادن اشتها و کاهش وزن
⭕ علائم شبیه آنفولانزا
⭕ تب
⭕ تعریق

⭕ چشم های قرمز، متورم و یا خارش دارند
خشکی دهان
⭕ لثه های متورم
⭕ بی ثباتی، لرزش یا عدم هماهنگی
⭕ حرکات غیر ارادی و مکرر بدن
⭕ کمبود انرژی
⭕ خواب آلودگی
⭕ رویاهای غیر عادی
افسردگی
⭕ درد، سوزش یا بی حسی در دست ها یا پاها
⭕ کهیر
⭕ کبودی یا تغییر رنگ بنفش روی پوست

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

🔴 سردرد شدید
🔴 تاری دید
🔴 تشنج
🔴 درد قفسه سینه
🔴 تنگی نفس یا مشکل در تنفس
🔴 گیجی و بیهوشی

🔴 گفتار کند یا دشوار
🔴 سرگیجه یا غش
🔴 ضعف یا بی حسی دست یا پا
🔴 توهم
🔴 بی قراری شدید
🔴 مشکل در تفکر واضح یا درک واقعیت

نگهداری و یا دفع راساژیلین

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

موارد اورژانسی

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

علائم مصرف بیش از حد رازاگیلین ممکن است تا ۱ تا ۲ روز پس از مصرف ظاهر شود. علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

🔸خواب آلودگی
🔸سرگیجه
🔸غش
🔸تحریک پذیری
🔸بیش فعالی
🔸بی قراری یا بی قراری
🔸سردرد شدید
🔸توهم آور
🔸گیجی
🔸از دست دادن هماهنگی
🔸مشکل در باز کردن دهان
🔸اسپاسم سفت و سخت بدن که ممکن است شامل قوس کمر باشد

🔸تکان دادن عضلات
🔸تشنج
🔸از دست دادن هوشیاری
🔸ضربان قلب سریع یا نامنظم
🔸درد در ناحیه بین شکم و قفسه سینه
🔸مشکل در تنفس یا کند شدن تنفس
🔸اسهال
🔸تب
🔸تعریق
🔸پوست خنک و لطیف
🔸لرزیدن
🔸افزایش اندازه مردمک (دایره سیاه در وسط چشم)

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری :

  • Azilect®

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن