روپینیرول (Ropinirole)

فهرست مطالب

روپینیرول (Ropinirole) برای درمان پارکینسون

روپینیرول (Ropinirole) به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان علائم بیماری پارکینسون، از جمله لرزش بدن، سفتی عضلات، کندی حرکات و مشکل در تعادل استفاده می‌ شود. روپینیرول در دسته ای از داروها به نام آگونیست های دوپامین قرار دارد. این ماده به جای دوپامین که یک ماده طبیعی در مغز و برای کنترل حرکات بدن لازم است، عمل می کند.

فهرست مطالب

روپینیرول (Ropinirole)

نحوه مصرف روپینیرول

💊 روپینیرول به صورت قرص معمولی و قرص آهسته رهش (با اثر طولانی) و برای مصرف خوراکی تجویز می شود. روپینیرول بهتر است همراه با غذا مصرف شود تا از ناراحتی معده جلوگیری شود.
هنگامی که روپینیرول برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود، قرص معمولی آن معمولاً سه بار در روز و قرص آهسته رهش یک بار در روز مصرف می شود.
روپینیرول را تقریباً در زمان(های) یکسانی هر روز مصرف کنید. دستورالعمل نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. روپینیرول را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آن مصرف نکنید.

💊 داروهای دیگری نیز وجود دارند که نام هایی مشابه نام تجاری روپینیرول دارند. مطمئن شوید هر بار که نسخه تان را از داروخانه دریافت می کنید، حتما روپینیرول به شما بدهند نه داروی مشابه دیگری. از خوانا بودن نسخه مطمئن شوید. باید نام داروی خود و دلیل مصرف آن را بدانید. اگر فکر می کنید داروی اشتباهی به شما داده شده است، با داروساز صحبت کنید. هیچ دارویی را مصرف نکنید، مگر اینکه مطمئن باشید همان دارویی است که پزشکتان تجویز کرده است.

💊 قرص های آهسته رهش را به طور کامل ببلعید. آن ها را نشکافته، نجوید یا خرد نکنید.

💊 پزشک با دوز کم روپینیرول شروع می کند و به تدریج دوزتان را افزایش می دهد تا علائم را کنترل کند. اگر از روپینیرول برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می کنید، پزشک احتمالاً دوز شما را بیشتر از یک بار در هفته افزایش نمی دهد. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا به دوزی که برایتان مناسب است برسید. دوز دارویی که نیاز دارید بستگی به پاسخ بدن شما به دارو دارد. دستورالعمل پزشک را به دقت دنبال کنید.

💊 روپینیرول علائم بیماری پارکینسون و سندرم پای بیقرار را کنترل می کند اما آن ها را درمان نمی کند. حتی در صورتی که احساس می کنید خوب شده اید، مصرف این دارو را ادامه دهید و بدون مشورت با پزشک، داروی خود را قطع نکنید. اگر روپینیرول مصرف می کنید و به طور ناگهانی مصرف آن را قطع کردید، ممکن است علائمی مانند تب، سفتی عضلات، تعریق، گیجی، درد، عدم علاقه یا نگرانی نسبت به فعالیت های معمول یا چیزهایی که معمولاً به آن ها اهمیت می دهید، اضطراب، افسردگی و خستگی را تجربه کنید. اگر پزشک از شما بخواهد که مصرف روپینیرول را متوقف کنید، احتمالاً ابتدا دوز شما را به تدریج و طی ۷ روز کاهش خواهد داد.

💊 اگر به هر دلیلی مصرف روپینیرول را قطع کردید، بدون مشورت با پزشک، دوباره مصرف دارو را شروع نکنید. پزشک ممکن است، مجدد با دز کم شروع کند.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف روپینیرول

🔺اگر به روپینیرول، یا هر داروی دیگری و یا هر یک از اجزای موجود در قرص روپینیرول حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. از پزشک یا داروساز فهرستی از مواد تشکیل دهنده قرص های معمولی یا طولانی رهش روپینیرول را بخواهید.

🔺به پزشک و داروساز خود بگویید که چه داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتماً به یکی از موارد زیر اشاره کنید: داروهای ضد افسردگی، داروهای بیماری های روانی؛ سایمتیدین (Tagamet، Tagamet HB)؛ آنتی بیوتیک های فلوروکینولون مانند سیپروفلوکساسین (سیپرو) و نورفلوکساسین (نوروکسین). فلووکسامین (Luvox)؛ درمان های هورمونی و داروهای ضد بارداری هورمونی (قرص های ضد بارداری، چسب ها، حلقه ها، و تزریق)؛ انسولین؛ لانزوپرازول (Prevacid)؛ لوودوپا (در Sinemet، در Stalevo)؛ داروهای اضطراب و تشنج؛ داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند؛ متوکلوپرامید (Reglan)؛ مکزیلتین (مکسیتیل)؛ مودافانیل (Provigil)؛ نافسیلین امپرازول (Prilosec، Zegerid)؛ آرام بخش ها و قرص های خواب آور پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد. در صورت قطع مصرف هر گونه دارو در حین مصرف روپینیرول، حتماً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

مطالعه بیشتر: عوارض جانبی داروهای پارکینسون

🔺اگر رفتارهای وسواس گونه و غیرقابل کنترل دارید یا اگر ناگهانی به خواب می روید، فشار خون بالا یا پایین؛ بیماری روحی یا روانی دارید که باعث تفکر یا ادراک غیر طبیعی می شود؛ بیماری قلبی، کبدی یا کلیوی دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

🔺اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، همچنین در صورت شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف روپینیرول باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. روپینیرول ممکن است مقدار شیر مادر را کاهش دهد.
✅ مطالعه بیشتر: پارکینسون در زنان و بارداری زنان

🔺روپینیرول ممکن است باعث خواب آلودگی شود یا باعث شود که در طول فعالیت های روزانه خود به طور ناگهانی به خواب بروید. همچنین ممکن است قبل از اینکه ناگهان به خواب بروید احساس خواب آلودگی نکنید یا علائم هشدار دهنده دیگری نداشته باشید. تا زمانی که متوجه نشدید دارو بر شما چه تأثیر می گذارد، رانندگی، با ماشین آلات خطرناک و در ارتفاعات کار نکنید، یا در فعالیت های خطرناک دیگر شرکت نکنید. اگر در حین انجام کاری مانند تماشای تلویزیون، صحبت کردن، غذا خوردن یا سوار شدن در ماشین، ناگهان به خواب رفتید، یا اگر به خصوص در طول روز بسیار خواب‌ آلود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. 

🔺به یاد داشته باشید که الکل می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیافزاید. اگر به طور منظم نوشیدنی های الکلی مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

🔺در صورت شروع یا ترک سیگار در طول درمان با روپینیرول، با پزشک خود تماس بگیرید. سیگار کشیدن ممکن است اثربخشی این دارو را کاهش دهد.
🔺برخی از افرادی که داروهایی مانند روپینیرول مصرف کردند، تمایلات شدید یا رفتارهایی داشتند که برای آنها اجباری یا غیرعادی بود، مانند قمار، افزایش میل یا رفتارهای جنسی، خرید بیش از حد و پرخوری. اگر میل شدید به این کارها را دارید که کنترلشان دشوار است، حتما با پزشک تماس بگیرید. این خطر را هم به اعضای خانواده خود بگویید تا حتی اگر خودتان هم متوجه نشدید، آن ها با پزشک تماس بگیرند.

🔺باید بدانید که روپینیرول ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر، حالت تهوع یا تعریق در هنگام بلند شدن خیلی سریع از حالت نشسته یا خوابیده شود. زمانی که برای اولین بار مصرف روپینیرول را شروع می کنید یا در زمان افزایش دوز روپینیرول، تجربه این حالت ها بیشتر است. برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از روی صندلی یا تخت بلند شوید و چند دقیقه قبل از ایستادن پاهای خود را روی زمین قرار دهید.

روپینیرول (Ropinirole)

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

از پزشک خود بپرسید که آیا در طول درمان نیاز به پرهیز از هر گونه غذایی دارید یا نه. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که تا زمانی که روپینیرول را دقیقاً طبق دستور مصرف می کنید، می توانید رژیم معمولی خود را ادامه دهید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

🔹اگر برای درمان بیماری پارکینسون از قرص روپینیرول معمولی استفاده می‌کنید و یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید.

🔹اگر برای درمان بیماری پارکینسون از قرص روپینیرول طولانی رهش استفاده می کنید و یک نوبت را فراموش کرده اید، به محض یادآوری، دوز فراموش شده را مصرف کنید. روز بعد به برنامه دوز معمولی خود بازگردید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز همزمان مصرف نکنید.

عوارض جانبی روپینیرول (Ropinirole)

داروی روپینیرول مانند هر داروی پارکینسون دیگری دارای عوارضی است، در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک خود اطلاعت دهید:

⭕ ضعف
⭕ سردرد
⭕ عرق کردن یا برافروختگی
⭕ گیجی
⭕ مشکل در یادآوری یا تمرکز
⭕ اضطراب
⭕ حرکات غیرقابل کنترل و ناگهانی بدن
لرزش بدن
⭕ کاهش حساسیت (پاسخ) به لمس
⭕ نیاز مکرر یا فوری به ادرار کردن
⭕ مشکل در ادرار کردن یا درد هنگام ادرار کردن
⭕ در مردان، مشکل در دستیابی یا حفظ نعوظ
⭕ درد کمر، ماهیچه یا مفاصل

⭕ حالت تهوع و استفراغ
⭕ دل درد
⭕ سوزش سر دل یا گاز
⭕ اسهال
یبوست
⭕ کاهش اشتها
کاهش وزن
⭕ سرگیجه
⭕ خواب آلودگی
⭕ خستگی
⭕ درد، سوزش، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست یا پا
⭕ تورم دست ها، بازوها، پاها، مچ پا، یا ساق پا
خشکی دهان

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

🔴 احساس بدگمانی غیرعادی نسبت به دیگران
🔴 گیجی
🔴 رفتار پرخاشگرانه یا غیر دوستانه
🔴 توهم و هذیان
🔴 غش کردن
🔴 درد قفسه سینه

 

🔴 ضربان قلب آهسته، سریع یا نامنظم
🔴 کهیر و خارش
🔴 تورم صورت، لب ها، دهان، زبان یا گلو
🔴 تنگی نفس
🔴 مشکل در بلع 
🔴 دوبینی یا سایر تغییرات در بینایی

🔸برخی از افرادی که روپینیرول و سایر داروهای مشابه مصرف می کنند، ممکن است تجربه تغییرات فیبروتیک (زخم یا ضخیم شدن) در ریه ها و دریچه های قلب خود تجربه کنید. هنوز مشخص نیست که آیا این مشکل ناشی از روپینیرول است یا خیر. در مورد خطر مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

🔸روپینیرول ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

روپینیرول (Ropinirole)

نگهداری و یا دفع روپینیرول

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

در موارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

علائم مصرف بیش از حد روپینیرول می تواند شامل موارد زیر باشد:

🔺تعریق
🔺ترس از فضای کوچک یا بسته
🔺سختی در کنترل حرکات بدن
🔺ضربان قلب سریع، نامنظم یا تپنده
🔺درد قفسه سینه
🔺ضعف
🔺سرفه کردن
🔺تحریک

🔺حالت تهوع
🔺استفراغ
🔺سرگیجه
🔺غش کردن
🔺توهمات
🔺کابوس ها
🔺خواب آلودگی
🔺گیجی

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری :

  • Requip®
  • Requip®

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن