الکل و پارکینسون

فهرست مطالب

تاثیر الکل بر پارکینسون

🔹مصرف زیاد الکل همانند بیماری پارکینسون باعث تخریب نورون های عصبی می شود. بیشتر از نصف افرادی که الکل مصرف می کنند دچار مشکلات شناختی و حافظه می شوند. به طور کل الکل می تواند بر روی موارد زیر تاثیر بگذارد:

⭕ عملکرد حافظه
⭕ عملکردهای واکنشی
⭕ عملکردهای حرکتی و بینایی

🔹مصرف زیاد الکل می تواند به طور باور نکردنی برای سلامتی مضر باشد و می تواند علائم بیماری پارکینسون مانند اختلالات خواب و افسردگی را بدتر کند. علاوه بر این، ترکیب داروهای پارکینسون و مصرف همزمان الکل نتیجه خوبی به همراه ندارد.

🔹اطلاعات کمی در مورد اثرات الکل بر خود بیماری پارکینسون وجود دارد. با این حال، اکثر پزشکان به شما می گویند که اگر داروی پارکینسون مصرف می کنید از مصرف الکل خودداری کنید. در ادامه، برخی از رایج ترین داروهای بیماری پارکینسون و تداخل آن ها با الکل را بررسی می کنیم.

فهرست مطالب

الکل و پارکینسون

لوودوپا و الکل

بسیاری از داروهای بیماری پارکینسون حاوی لوودوپا هستند که به L-dopa نیز معروف است. لوودوپا اساسا یک بلوک ساختمانی شیمیایی است که بدن برای کنترل علائم بیماری پارکینسون به دوپامین تبدیل می کند. الکل می تواند عوارض عصبی لوودوپا مانند خواب آلودگی، سرگیجه و اختلال در تفکر را افزایش دهد. بنابراین، بیشتر دستورالعمل های پزشکی بیان می کنند که هنگام مصرف این دارو باید از مصرف الکل اجتناب کنید یا آن را محدود کنید.

مطالعه بیشتر: قرص لوودوپا/کاربیدوپا

آگونیست های دوپامین و الکل

آگونیست های دوپامین اغلب برای درمان بیماری پارکینسون به جای لوودوپا استفاده می شوند. این داروها می توانند عوارض جانبی قابل توجهی مانند توهم، سرخوشی، روان پریشی و رفتار وسواسی ایجاد کنند. با این حال، مزیت آن ها، ایجاد عوارض جانبی حرکتی کمتری نسبت به سایر داروهای پارکینسون است. آگونیست های دوپامین در ابتدا در دوزهای کوچک تجویز می شوند تا نحوه پاسخ شما را نسبت به آن ها بررسی کنند. با این حال، همیشه باید قبل از مصرف الکل با این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

آمانتادین و الکل

آمانتادین برای درمان علائم بیماری پارکینسون مانند لرزش (ترمور) و سفتی عضلات استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای درمان و پیشگیری از عفونت های تنفسی مانند آنفولانزا استفاده کرد. هنگام مصرف این دارو نباید الکل مصرف کنید. به این دلیل که مخلوط آمانتادین با الکل ممکن است باعث مشکلات گردش خون، سرگیجه، غش و گیجی شود.

مهارکننده های MAO-B و الکل

مهارکننده های MAO-B برای درمان تجزیه دوپامین در مغز استفاده می شوند که به تسکین علائم پارکینسون کمک می کنند. عوارض جانبی شایع عبارتند از حالت تهوع و حرکات غیر ارادی است. مهارکننده های MAO-B می توانند با سایر داروها (مانند داروهای ضد افسردگی) تداخل داشته باشند و فشار خون را تا حد خطرناکی افزایش دهند. از آنجایی که الکل همچنین می تواند فشار خون را افزایش دهد، مصرف الکل با این دارو به شما توصیه نمی شود.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

مصرف الکل و داروهای پارکینسون

🔹اینکه آیا در حین درمان بیماری پارکینسون می توانید الکل بنوشید یا نه به دارویی که مصرف می کنید بستگی دارد. به خصوص اگر نگرانی هایی در مورد وابستگی به الکل یا اعتیاد دارید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

🔹دستورالعمل های پزشکی ذکر می کنند که باید از نوشیدن الکل همراه با هر دارویی که باعث خواب آلودگی، گیجی یا تمرکز می شود، خودداری کنید. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون تصور می کنند که مصرف یک نوشیدنی الکلی مضر نیست، تا زمانی که پزشک این اجازه را داده باشد، این افراد می توانند در حد اعتدال بنوشند.

🔹همیشه باید قبل از اینکه داروی بیماری پارکینسون و الکل را برای اولین بار با هم مصرف کنید، با پزشک خود صحبت کنید. هنگام مصرف الکل هرگز نباید رانندگی کنید یا با ماشین آلات سنگین کار کنید و باید مطمئن شوید که در محیطی امن قرار دارید تا خطر سقوط یا آسیب را به حداقل برسانید.

تاثیر مخرب الکل بر پارکینسون

به طور کل نیازی نیست ثابت کنیم که مصرف زیاد الکل برای مغز و بدن مضر است. ایجاد عدم تعادل یکی از عوارضی است که هم الکل و هم پارکینسون برای فرد ایجاد می کنند که در صورت افتادن می تواند باعث آسیب جدی به فرد شود. مصرف زیاد الکل می تواند عوارض و اختلالات مغزی جدی ای برای فرد مصرف کننده به همراه داشته باشد.

منابع: hiro.care / healthyplace.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن