آمانتادین

فهرست مطالب

داروی آمانتادین (Amantadine) برای پارکینسون

🔸آمانتادین برای درمان علائم بیماری پارکینسون و سایر شرایط مشابه استفاده می شود. همچنین برای کنترل مشکلات حرکتی که از عوارض جانبی داروهای خاصی است که برای درمان بیماری پارکینسون استفاده می شود، استفاده می شود. 

🔸کپسول آمانتادین آهسته رهش (Gocovri) همراه با ترکیب لوودوپا و کاربیدوپا برای درمان دوره‌های خاموش (زمانی که اثر داروها از بین رفته یا در حال از بین رفتن است) استفاده می‌شود. در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، برای جلوگیری از علائم عفونت ویروس آنفولانزای A و برای درمان عفونت های تنفسی ناشی از ویروس آنفولانزای A استفاده می شود. 

🔸آمانتادین در دسته ای از داروها به نام آدامانتان قرار دارد. تصور می شود که با افزایش مقدار دوپامین در قسمت های خاصی از بدن، مشکلات حرکتی را کنترل می کند؛ یا با جلوگیری از انتشار ویروس در بدن، علیه ویروس آنفولانزای A عمل می کند.

فهرست مطالب

آمانتادین

نحوه مصرف آمانتادین

🟢 آمانتادین به صورت کپسول معمولی، کپسول آهسته رهش (Gocovri)، قرص معمولی، قرص آهسته رهش (Osmolex) و مایع خوراکی عرضه می شود. کپسول ها، قرص ها و داروهای مایع معمولاً یک یا دو بار در روز مصرف می شوند. کپسول هایی با رهش طولانی معمولاً یک بار در روز قبل از خواب مصرف می شوند. قرص های آهسته رهش معمولاً یک بار در روز در صبح مصرف می شوند. آمانتادین را هر روز تقریباً در همان زمان(ها) مصرف کنید. دستورالعمل نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. آمانتادین را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آن مصرف نکنید.

🟢 کپسول و قرص های طولانی رهش را به طور کامل ببلعید. آن ها را نشکافید، نجوید یا خرد نکنید. اگر در بلعیدن کپسول آهسته رهش مشکل دارید، می توانید کپسول را باز کرده و کل محتویات آن را روی یک قاشق چایخوری حاوی سس سیب یا هر غذای نرم دیگری بپاشید. مخلوط را بلافاصله بخورید و بدون جویدن قورت دهید.

🟢 اگر برای بیماری پارکینسون آمانتادین مصرف می کنید، پزشک در ابتدا با دوز کم آمانتادین شروع می کند و به تدریج دوز دارو را افزایش می دهد.

🟢 بدون مشورت با پزشک مصرف آمانتادین را قطع نکنید. اگر به طور ناگهانی مصرف آمانتادین را قطع کنید، ممکن است تب، گیجی، تغییر در وضعیت ذهنی یا سفتی شدید عضلات را تجربه کنید. پزشک احتمالاً دوز دارو را به تدریج کاهش خواهد داد.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف آمانتادین

🟠 اگر به آمانتادین، هر داروی دیگر و یا هر یک از مواد تشکیل دهنده کپسول آمانتادین، کپسول های آهسته رهش، قرص های معمولی و قرص های طولانی رهش یا مایع حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. از داروساز خود لیستی از مواد تشکیل دهنده را بخواهید.

🟠 به پزشک خود بگویید که چه داروهای دیگری با نسخه، بدون نسخه، ویتامین، مکمل غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتما به یکی از موارد زیر اشاره کنید: استازولامید. آنتی هیستامین ها؛ دی کلرفنامید؛ هیدروکلروتیازید با تریامترن (Maxzide، Dyrenium)؛ دارو برای بیماری های روانی، بیماری حرکتی، خواب یا مشکلات ادراری؛ سایر داروها برای درمان بیماری پارکینسون؛ متازولامید؛ کینین (Qualaquin)؛ کینیدین (در Nuedexta)؛ آرام بخش ها؛ بی کربنات سدیم (Alka-Seltzer، در Zegerid)؛ محرک ها؛ یا تیوریدازین. پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد. بسیاری از داروهای دیگر نیز ممکن است با آمانتادین تداخل داشته باشند، بنابراین حتماً پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، حتی داروهایی که در این لیست وجود ندارند، مطلع کنید.

🟠 اگر بیماری کلیوی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. این احتمال وجود دارد پزشک به شما بگوید که آمانتادین مصرف نکنید.

🟠 اگر مشروبات الکلی می نوشید، از داروهای بدون نسخه استفاده می کنید یا قبلاً استفاده کرده اید، یا بیش از حد از داروهای تجویزی استفاده کرده اید یا اگر افسردگی، تغییرات غیرعادی در رفتار یا خلق و خو یا افکار دارید یا داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. در مورد اقدام به خودکشی؛ صرع یا هر نوع تشنج دیگر؛ اختلال خواب؛ عفونت های دستگاه ادراری؛ گلوکوم (شرایطی که در آن افزایش فشار در چشم می تواند منجر به از دست دادن تدریجی بینایی شود). اگزما (درماتیت آتوپیک؛ بیماری پوستی که باعث خشکی و خارش پوست و گاهی ایجاد بثورات قرمز و پوسته پوسته می شود). نارسایی قلبی؛ تورم دست‌ها، پاها، مچ پا یا ساق پا؛ فشار خون پایین؛ یا بیماری کبدی به پزشک خود بگویید.

🟠 اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف آمانتادین باردار شدید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. آمانتادین ممکن است به جنین آسیب برساند.

✅ مطالعه بیشتر: پارکینسون در زنان و بارداری زنان

🟠 آمانتادین ممکن است باعث خواب آلودگی یا تاری دید شود. تا زمانی که متوجه نشدید این دارو بر شما چه تأثیری می گذارد، رانندگی نکنید، با ماشین آلات خطرناک کار نکنید یا در فعالیت های خطرناک شرکت نکنید.

🟠 همچنین آمانتادین ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر و غش در هنگام بلند شدن خیلی سریع از حالت دراز کشیدن شود. زمانی که برای اولین بار مصرف آمانتادین را شروع می کنید یا اگر دوز شما افزایش یافته باشد، این امر شایع تر است. برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از رختخواب بلند شوید و چند دقیقه قبل از ایستادن پاهای خود را روی زمین بگذارید.

🟠 بدون مشورت با پزشک خود واکسن نزنید.

🟠 بدانید که برخی از افرادی که آمانتادین و سایر داروهای مشابه مورد استفاده برای درمان بیماری پارکینسون مصرف می‌ کنند، دچار مشکلات یا تمایلات شدید اجباری یا غیرعادی شده اند، مانند افزایش میل جنسی، پرخوری یا خرج کردن های کنترل نشده. اگر میل شدید به انجام کاری نادرست دارید یا نمی توانید رفتار خود را کنترل کنید، با پزشک تماس بگیرید. این خطر را به اعضای خانواده خود بگویید تا حتی اگر خودتان متوجه نشدید رفتارتان غیرعادی یا مشکل ساز شده است، با پزشک تماس بگیرند.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

از پزشک خود بپرسید که آیا در طول درمان نیاز به پرهیز از هر گونه غذا دارید یا نه. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که تا زمانی که آمانتادین را دقیقاً طبق دستور مصرف می کنید، می توانید رژیم معمولی خود را ادامه دهید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

🔸اگر کپسول، قرص یا نوع مایع آن را مصرف می کنید، به محض یادآوری، دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز همزمان مصرف نکنید.

🔸اگر از کپسول ها یا قرص های طولانی رهش استفاده می کنید، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز مصرف نکنید. اگر فراموش کردید کپسول یا قرص آهسته رهش را برای چند روز مصرف کنید، قبل از مصرف مجدد با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی آمانتادین (Amantadine)

داروی آمانتادین مانند هر داروی پارکینسون دیگری دارای عوارضی است، در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک خود اطلاعت دهید:

⭕ خشکی دهان
⭕ یبوست
⭕ حالت تهوع، استفراغ
⭕ کاهش اشتها
⭕ مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
⭕ رویاهای غیر عادی

⭕ سردرد
⭕ گیجی
⭕ خواب آلودگی
⭕ خستگی
⭕ سفت شدن غیرقابل کنترل ماهیچه ها
⭕ ایجاد کبودی روی پوست

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

🔺توهم و هذیان
🔺عدم احساس امنیت در کنار دیگران
🔺افسردگی
🔺اضطراب
🔺فکر خودکشی 

 

🔺عدم علاقه، اشتیاق یا نگرانی
🔺سرگیجه، سبکی سر، غش، یا تاری دید
🔺تورم دست‌ها، پاها، مچ پا یا ساق پا
🔺مشکل در ادرار کردن
🔺تنگی نفس

آمانتادین

نگهداری و یا دفع آمانتادین

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

علائم مصرف بیش از حد امانتادین می تواند شامل موارد زیر باشد:

💠ضربان قلب نامنظم یا سریع
💠مشکل در تنفس
💠کاهش ادرار
💠تورم دست ها، پاها، مچ پا یا پایین ساق پا
💠بازوها یا پاهای سفت یا سفت
💠کمبود انرژی

💠حرکات غیرقابل کنترل یا تکان دادن قسمتی از بدن
💠مشکل در هماهنگی و تعادل
💠گیجی
💠احساس تعقیب شدن
💠ترس، تحریک پذیری یا رفتار پرخاشگرانه
💠توهم و هذیان

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری :

  • Gocovri®
  • Osmolex ER®
  • Symadine®
  • Symmetrel®

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن