Entacapone انتاکاپون

فهرست مطالب

انتاکاپون (Entacapone) برای پارکینسون| Comtan

انتاکاپون (Entacapone) یک مهارکننده COMT است. این دارو در ترکیب با لوودوپا و کاربیدوپا (Sinemet) برای درمان علائم از بین رفتن اثر دارو در انتهای دوز مصرفی استفاده می شود. انتاکاپون به لوودوپا و کاربیدوپا کمک می کند تا عملکرد بهتری در مغز داشته باشند.

فهرست مطالب

نحوه مصرف انتاکاپون (Entacapone)

انتاکاپون به صورت قرص خوراکی مصرف می شود. این دارو با هر دوز لوودوپا و کاربیدوپا تا ۸ بار در روز مصرف می شود. انتاکاپون ممکن است با یا بدون غذا مصرف شود. انتاکاپون را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است مصرف نکنید.

قرص انتاکاپون به کنترل علائم بیماری پارکینسون کمک می کند، اما آن را درمان نمی کند. حتی اگر احساس خوبی دارید به مصرف انتاکاپون ادامه دهید. 

بدون مشورت با پزشک، مصرف انتاکاپون را قطع نکنید. قطع ناگهانی انتاکاپون ممکن است بیماری پارکینسون را بدتر کند و می تواند اثرات خطرناک دیگری داشته باشد. در صورت لزوم، پزشک در ابتدا دوز مصرفی تان را به تدریج کاهش خواهد داد.

comtan

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف قرص انتاکاپون

🟠 اگر به انتاکاپون یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید.

🟠 به پزشک و داروساز خود بگویید چه داروهای تجویزی یا بدون نسخه مصرف می کنید، به خصوص آمپی سیلین، آپومورفین (Zydis)، بیتولترول (Tornalate)، کلرامفنیکل (AK-Chlor، Chloromycetin)، کلستیرامین (Cholybar، Questran، Questran Light، سایرین)، داروهایی که باعث خواب آلودگی (از جمله داروهای اضطراب و قرص های خواب آور)، دوبوتامین (دوبوترکس)، اپی نفرین (AsthmaHaler، EpiPen Auto-Injector، Primatene Mist، دیگران)، اریترومایسین (E-Base، E.E.S.، E-Mycin، و غیره)، iso. -a-Med Isoetharine، Beta-2، Bronkometer، دیگران)، ایزوپروترنول (Dispos-a-Med Isoproterenol، Isuprel، Medihaler-Iso، دیگران)، متیل دوپا (Aldomet)، فنلزین (Nardil)، پروبنسید (Benemid)، ریفامپین ( ریفادین، ریماکتان)، ترانیل سیپرومین (پارنات)، و ویتامین ها و محصولات گیاهی.

🟠 اگر بیماری کبدی یا سابقه اعتیاد به الکل دارید یا قبلاً داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

🟠 اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف انتاکاپون باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
مطالعه بیشتر: بارداری و پارکینسون

🟠 اگر در حال انجام جراحی، از جمله جراحی دندان، هستید، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که انتاکاپون مصرف می کنید.

🟠 این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که متوجه نشدید انتاکاپون بر شما چه تاثیری تأثیر می گذارد، رانندگی نکنید و یا با ماشین آلات خطرناک کار نکنید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

💊 اگر برای درمان بیماری پارکینسون از قرص پرامیپکسول معمولی استفاده می کنید، به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز همزمان مصرف نکنید.

عوارض جانبی قرص انتاکاپون

سرگیجه
⭕ اسهال
⭕ ناراحتی معده
⭕ حرکاتی که نمی توانید کنترل کنید
⭕ دل درد
⭕ خواب آلودگی

Entacapone انتاکاپون

برخی از عوارض جانبی جدی تر هستند، در صورت تجربه هر کدام از آن ها حتما با اورژانس تماس بگیرید:

🔴 مشکل در تنفس
🔴 توهمات
🔴 تب شدید

🔴 گیجی
🔴 سفتی عضلات
🔴 ضعف با یا بدون تب

نگهداری و یا دفع انتاکاپون

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری :

  • Comtan®

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن