Tolcapone

فهرست مطالب

قرص تولکاپون (Tolcapone) برای درمان پارکینسون| Tasmar

تولکاپون (Tolcapone) در ترکیب با لوودوپا و کاربیدوپا برای درمان علائم و نشانه های بیماری پارکینسون استفاده می شود.

هشدار مهم:

احتمال آسیب کبدی در مصرف تولکاپون وجود دارد. اگر بیماری کبدی دارید یا قبلاً داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید. 

اطلاعات تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید. پزشک آزمایش‌های آزمایشگاهی خاصی را قبل از شروع درمان و در طول درمان برای بررسی پاسخ شما به تولکاپون تجویز می‌کند.

همچنین اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فوراً با پزشک تماس بگیرید: ناراحتی معده ای که از بین نمی رود، خستگی مفرط، کمبود انرژی، زردی پوست یا سفیدی چشم، حساسیت در سمت راست بالای معده، خارش، از دست دادن اشتها، مدفوع کم رنگ، یا ادرار تیره.

فهرست مطالب

Tolcapone

نحوه مصرف تولکاپون (Tolcapone)

تولکاپون (Tolcapone) به عنوان یک قرص برای مصرف خوراکی عرضه می شود. معمولاً سه بار در روز مصرف می شود. پزشک به احتمال زیاد این دارو را علاوه بر لوودوپا و کاربیدوپا (Sinemet) تجویز خواهد کرد. دستورالعمل نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. تولکاپون را دقیقا طبق دستور و کمتر یا بیشتر از آن مصرف نکنید.

تولکاپون علائم بیماری پارکینسون را کنترل می کند اما آن را درمان نمی کند. حتی اگر احساس خوبی دارید به مصرف تولکاپون ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک، مصرف تولکاپون را قطع نکنید. قطع ناگهانی تولکاپون ممکن است باعث تب بالا و گیجی شود.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف قرص تولکاپون

🟠 اگر به تولکاپون یا هر داروی دیگری حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

🟠 به پزشک بگویید که چه داروهای تجویزی و یا بدون نسخه ای مصرف می کنید، به ویژه داروهای ضد انعقاد (رقیق‌کننده‌های خون) مانند وارفارین (کومادین)، دزیپرامین (نورپرامین)، دوبوتامین (دوبوترکس)، داروهایی که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند (آرام‌بخش‌ها و قرص های خواب)، ایزوپروترنول (ایسوپرل)، مهارکننده های MAO [فنلزین (ناردیل) یا ترانیل سیپرومین (پارنات)]، متیل دوپا (آلدومت)، و ویتامین ها.

مطالعه بیشتر: داروهای بیماری پارکینسون

🟠 علاوه بر شرایط ذکر شده در بخش هشدار مهم، اگر بیماری قلبی یا کلیوی یا رابدومیولیز (بیماری عضلانی اسکلتی) دارید یا تا به حال داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

🟠 اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف تولکاپون باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر: پارکینسون و بارداری زنان

🟠 اگر قصد جراحی دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید که از تولکاپون استفاده می کنید.

🟠 این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی شود. تا زمانی که متوجه نشدید که تولکاپون بر شما چه تأثیری می گذارد، رانندگی نکنید یا با ماشین آلات خطرناک کار نکنید.

🟠 الکل نیز می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیافزاید.

مطالعه بیشتر: تاثیر الکل بر پارکینسون

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

چه دستور غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

تولکاپون ممکن است باعث ناراحتی معده شود. برای کاهش حالت تهوع بهتر است که همراه با غذا مصرف شود.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

💊 اگر برای درمان بیماری پارکینسون از قرص تولکاپون استفاده می کنید به محض یادآوری، دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز همزمان مصرف نکنید.

عوارض جانبی قرص تولکاپون

تولکاپون ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی رود، به پزشک خود اطلاع دهید:

اختلالات خواب
⭕ دیدن کابوس
⭕ اسهال
سرگیجه
⭕ استفراغ
⭕ افزایش تعریق

اگر هر یک از علائم زیر یا هر یک از موارد ذکر شده در بخش هشدار مهم را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

🔴 توهمات
🔴 گیجی
🔴 ضربان قلب نامنظم

عوارض جانبی داروهای پارکینسون

نگهداری و یا دفع تولکاپون

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری :

  • Tasmar®

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن