جراحی پالیدوتومی

فهرست مطالب

جراحی تالاموتومی و پالیدوتومی برای بیماری پارکینسون

تالاموتومی (Thalamotomy) تخریب دقیق ناحیه کوچکی از مغز به نام تالاموس است که برخی از حرکات غیرارادی را کنترل می کند. قبل از جراحی، اسکن های دقیق مغز با استفاده از سی تی اسکن یا MRI برای شناسایی محل دقیق درمان انجام می شود.

فهرست مطالب

 

در بیماری پارکینسون، بخشی از مغز به نام گلوبوس پالیدوس بیش فعال است. این امر باعث کاهش فعالیت قسمت دیگری از مغز می شود که حرکت را کنترل می کند.

در پالیدوتومی (Pallidotomy)، جراح بخش کوچکی از گلوبوس پالیدوس را با ایجاد اسکار (برش) از بین می‌برد. این کار باعث کاهش فعالیت مغز در آن ناحیه می شود که ممکن است به تسکین علائم حرکتی مانند لرزش و سفتی کمک کند.

فرد در حین جراحی بیدار است، اما ناحیه سر که ابزار در آن قرار می گیرد با بی حسی موضعی بی حس می شود. جراح یک کاوشگر توخالی را از طریق یک سوراخ کوچک در جمجمه به محل مورد نظر وارد می کند. یک ماده بسیار سرد، نیتروژن مایع، در داخل پروب به گردش در می آید. کاوشگر سرد، بافت مغز مورد نظر را از بین می برد. سپس پروب برداشته می شود و زخم بسته می شود.

جراحی در یک سمت مغز، در سمت مخالف آن انجام می شود. به عنوان مثال، اگر در دست راست خود لرزش داشته باشید، سمت چپ مغز شما درمان می شود. در صورت نیاز می توان این روش را در سمت دیگر مغز نیز تکرار کرد، اما خطر بروز مشکلات گفتاری و شناختی پس از جراحی را تا حد زیادی افزایش می دهد.

تالاموتومی
پالیدوتومی

ادامه درمان بعد از جراحی تالاموتومی و پالیدوتومی

جراحی معمولاً به ۲ روز بستری شدن در بیمارستان نیاز دارد. اکثر افراد در عرض حدود ۶ هفته به طور کامل بهبود می یابند.

علت جراحی

تالاموتومی

تالاموتومی امروزه به ندرت انجام می شود. ممکن است برای درمان لرزش شدید در یک طرف بدن (اغلب در بازو یا پا) که به داروها پاسخ نمی دهند استفاده شود. برای حرکت آهسته (برادی‌کینزی)، مشکلات گفتاری یا مشکلات راه رفتن کمکی نمی‌کند.

پالیدوتومی

پالیدوتومی ممکن است زمانی انجام شود که فرد مبتلا به بیماری پارکینسون پیشرفته دارای موارد زیر باشد:

🔴 نوسانات شدید حرکتی، مانند دیسکینزی و عدم پاسخ به درمان دارویی در اثر مصرف طولانی مدت لوودوپا

🔴 لرزش شدید یا ناتوان کننده، سفتی، یا حرکت آهسته (برادیکینزی) که دارو دیگر نمی تواند آن را کنترل کند.

هنگامی که فرد به درمان با لوودوپا پاسخ ندهد، احتمالا پالیدوتومی انتخاب خوبی برای درمان نیست. برخی از مطالعات نشان می دهد که افراد مبتلا به علائم پارکینسون که با درمان لوودوپا بهبود نمی یابند، از نتیجه پالیدوتومی سود زیادی نمی برند.

تاثیر تالاموتومی و پالیدوتومی بر پارکینسون

تالاموتومی

تالاموتومی ممکن است به لرزش بدن کمک کند. هیچ مدرکی وجود ندارد که برای سایر علائم بیماری پارکینسون موثر باشد.

پالیدوتومی

پالیدوتومی ممکن است لرزش، سفتی عضلات، حرکت آهسته و سایر علائم حرکتی را کاهش دهد. تعادل و گفتار ممکن است بهبود یابد.

مشخص نیست که اثرات پالیدوتومی چقدر طول می کشد. مزایا ممکن است با گذشت زمان در برخی افراد محو شوند.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

عوارض جراحی تالاتومی و پالیدوتومی

این نوع جراحی های مغز امروزه نسبت به گذشته خطرات کمتری دارند. فناوری به جراح این امکان را می دهد تا با دقت بالایی ناحیه ای از مغز را که تحت درمان قرار می گیرد شناسایی کند. عوارض جدی و دائمی غیر معمول هستند.

تالاموتومی

عوارض تالاموتومی می تواند شامل موارد زیر باشد:

🟢 ضعف، از دست دادن حس، یا از دست دادن حرکت ارادی (فلج)

🟢 سردرگمی موقت

🟢 سکته مغزی ناشی از خونریزی در مغز است که گاهی اوقات می تواند منجر به مرگ شود

🟢 مشکلات تعادل موقت

🟢 بی حسی در اطراف دهان (منجر به ترشح آب دهان) و دست ها

🟢 عفونت

🟢 تشنج

🟢 دویدن غیرقابل کنترل و یا برداشتن قدم های ریز

🟢 از دست دادن حجم عضلانی

🟢 اختلال در گفتار، زمانی که جراحی در هر دو طرف مغز انجام شود، این احتمال بسیار بیشتر است

🟢 مشکلات فکر و حافظه (اختلال شناختی)

تالاموتومی به ندرت استفاده می شود. اثربخشی، خطر کمتر و ماهیت غیر مخرب تحریک عمقی مغز، آن را به روش جراحی ترجیحی برای درمان بیماری پارکینسون تبدیل کرده است. حتی برای مواردی که تحریک عمقی مغز گزینه ای مناسب نیست، تالاموتومی کمتر از پالیدوتومی استفاده می شود، زیرا پالیدوتومی می تواند طیف وسیع تری از علائم را بهبود بخشد. تالاموتومی می تواند لرزش را کاهش دهد، اما تأثیر قوی بر سایر علائم بیماری یا حرکات غیر ارادی (دیسکینزی) ناشی از درمان طولانی مدت لوودوپا ندارد.

تالاموتومی ممکن است به عنوان مکمل درمانی لوودوپا در نظر گرفته شود، نه به عنوان جایگزینی برای آن. بیماری پارکینسون را درمان نمی کند و نیاز به دارو را برطرف نمی کند. پس از جراحی، درمان با لوودوپا ادامه می یابد و در صورت نیاز دوز تنظیم می شود.

پالیدوتومی

عوارض پالیدوتومی می تواند شامل سکته مغزی ناشی از خونریزی در مغز باشد. بسیاری از افرادی که دچار سکته مغزی می شوند به طور کامل بهبود می یابند و از پالیدوتومی سود می برند. پالیدوتومی باعث ایجاد مشکلاتی در فکر و حافظه (اختلال شناختی) در برخی افراد شده است.

سایر خطرات عبارتند از:

     ⭕ عفونت

     ⭕ تشنج

اثربخشی، خطر کمتر و ماهیت غیرمخرب تحریک عمقی مغز، آن را به گزینه ای ارجح برای اکثر افرادی که قصد جراحی برای درمان بیماری پارکینسون پیشرفته را دارند، تبدیل کرده است. اما پالیدوتومی ممکن است در مواردی در نظر گرفته شود که دارو نتوانسته علائم را به اندازه کافی کنترل کند و تحریک عمیق مغز مناسب نباشد. پالیدوتومی مانند تحریک عمیق مغز نه بیماری پارکینسون را درمان می کند و نه نیاز به دارو را برطرف می کند. پس از جراحی، درمان با لوودوپا و سایر داروها ادامه می یابد و دوزها در صورت نیاز تنظیم می شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن