برادیکینزی

فهرست مطالب

بیماری برادیکینزی و هر آنچه که باید درمورد این بیماری بدانید

🔸بیماری برادیکینزی حرکت آهسته بدن یا عدم توانایی حرکت سریع بدن است. برادیکینزی اغلب ناشی از بیماری پارکینسون است و ممکن است به ضعف عضلانی، عضلات سفت یا لرزش مرتبط باشد. 

🔸در حالی که برادیکینزی می تواند علائم بسیاری از بیماری های پزشکی باشد، اغلب با بیماری پارکینسون ارتباط دارد. یکی از علائم اصلی است که پزشک برای تشخیص بیماری استفاده می کند. 

🔸برادیکینزی همچنین می تواند عوارض جانبی دارو یا نشانه دیگر عوارض جانبی عصبی باشد که مربوط به آکینِسیا (akinesia) است؛ که زمانی رخ می دهد که فرد دچار اختلال در حرکات ارادی و عادی می‌شود. در این مقاله، ما به علائم، نحوه تشخیص، منشاء و درمان برادیکینزی خواهیم پرداخت.

فهرست مطالب

برادیکینری

حقایقی در مورد برادیکینزی

❌ واضح ترین علامت حرکات غیرعادی و آرام است.

❌ پزشک ممکن است گزینه های مختلف درمان برای فرد مبتلا به بیماری را امتحان کند.

❌ متاسفانه، برادیکینزی و سایر علائم بیماری پارکینسون درمان خاصی ندارند.

برادیکینزی چیست؟

درجات مختلفی از بیماری برادیکینزی وجود دارد و اغلب می تواند به این معنی باشد که حرکات روزمره، مانند بلند کردن بازوها یا پاها، خیلی طولانی شود. بیماری پارکینسون عامل اصلی برادیکینزی است. همانطور که بیماری پارکینسون از طریق مراحل مختلف پیشرفت می کند، توانایی فرد برای حرکت و پاسخ به سرعت کاهش می یابد. 

علائم برادیکینزی

🔹علاوه بر حرکات آهسته و عکس العمل غیرارادی، فرد ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

🔹افراد مبتلا به پارکینسون ممکن است متوجه عدم توانایی صحبت کردن شان به روشنی شوند. همانطور که بیماری پیشرفت می کند، حرف زدن آهسته تر شده و درک آن برای دیگران سخت تر می‌شود.

برادیکینزی

تشخیص بیماری برادیکینزی

🔸یک آزمایش خاص برای تشخیص بیماری برادیکینزی وجود دارد. این آزمون به نام آزمون برادیکینزی آکینِسیا یا (B.R.A.I.N) شناخته می‌شود، فرد یک سری از ضربه های سریع متناوب را بر روی یک صفحه کلید با یک انگشت برای یک دقیقه انجام می دهد. سپس پزشک نتایج نمره آزمون را به منظور تشخیص برادیکینزی، بر اساس فاکتور های زیر بررسی می کند:

💠تعداد کلیدهای صحیح ضربه

💠تعداد کلیدهای اشتباه ضربه زده شده

💠مدت زمان لازم برای ضربه زدن به کلیدها

💠زمان جداسازی هر ضربه کلیدی

🔸آزمون برادیکینزی آکینِسیا یک ابزار بسیار قابل اعتماد برای پزشکان است. نتایج به دست آمده برای کمک به تعیین اینکه آیا فرد مبتلا به برادیکینزی و بیماری پارکینسون هست، استفاده می شود.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

درمان برادیکینزی با تغییر شیوه زندگی

🔹در بسیاری از موارد، ممکن است برخی از نشانه های مرتبط با برادیکینزی را با موفقیت درمان کنید. پزشک ابتدا ممکن است توصیه کند که فرد برای تسکین علائم، تغییراتی در شیوه زندگی خود انجام دهد.

🔹هنگام انجام این تغییرات اساسی فرد معمولا می تواند نتایج مثبتی را ببیند. با این حال، مهم است قبل از انجام تغییرات در شیوه زندگی روزانه با پزشک خود مشورت کنید.

برخی از تغییرات بعد از صحبت با دکتر می تواند شامل:

💠خوردن یک رژیم غذایی سالم تر
💠راه رفتن بیشتر
💠شنا کردن
💠اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از سقوط، مانند استفاده از یک دستگیره یا واکر
💠شروع درمان فیزیوتراپی
💠افزایش فیبر در رژیم غذایی

🔹بسیاری از پزشکان همچنین توصیه می کنند که دارو در رابطه با انجام تغییرات در شیوه زندگی روزانه باشد. یک پزشک احتمال دارد که یک دارو تجویز کند که سطح دوپامین بدن را افزایش دهد. دوپامین در داروهای زیر وجود دارد:

کاربیدوپا و لوودوپا (carbidopa-levodopa)
✅ مهار کننده های MAO-B
✅ آگونیست های دوپامین (dopamine agonists)

🔹فرآیند درمان معمولا شامل آزمایش و خطا می شود. یک پزشک باید قبل از یافتن داروی موثر برای بیمار، چندین دارو را امتحان کند.

 🔹شایان ذکر است که برخی داروها، در طول زمان اثر خود را از دست می دهند. به این معنی است که پزشک باید به دفعات داروها یا دوزها را تغییر دهد تا به فرد کمک کند تا نتایج مورد نظر خود را به دست آورد. 

🔹یک روش جراحی هم برای برخی افراد وجود دارد. پزشک می تواند به فرد توصیه کند که تحریک مغزی عمیق انجام دهد. این روش شامل اعمال الکترودهای جراحی به مغز می شود. این الکترودها برای ارسال سیگنال به مغز استفاده می‌شوند که سرعت و حرکت را بهبود می بخشد. این عمل معمولا در افرادی انجام می شود که به دارو پاسخ نداده اند.

علل و منشاء به وجو آورنده برادیکینزی

گذشته از بیماری پارکینسون، بعضی از داروها می توانند باعث برادیکینزی شوند. داروهای ضد پسیکوتیک و سایر داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری های عصبی داروهای رایجی هستند که می توانند باعث بروز علائم برادیکینزی شوند. دانشمندان مطمئن نیستند چرا این اتفاق می افتد، زیرا تحقیقات کافی برای تعیین علت زمینه ای در دسترس نیست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن