ریواستیگمین (Rivastigmine)

فهرست مطالب

ریواستیگمین (Rivastigmine) برای پارکینسون| Exelon

ریواستیگمین (Rivastigmine) برای درمان زوال عقل (اختلال مغزی که بر توانایی به خاطر سپردن، تفکر واضح، برقراری ارتباط و انجام فعالیت های روزانه تأثیر می گذارد و ممکن است باعث تغییر در خلق و خو شود) در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر استفاده می شود. ریواستیگمین همچنین برای درمان زوال عقل در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون استفاده می شود. این دارو عملکرد ذهنی (مانند حافظه و تفکر) را با افزایش مقدار یک ماده طبیعی خاص در مغز بهبود می بخشد.

مطالعه بیشتر: بیماری پارکینسون چیست؟

فهرست مطالب

ریواستیگمین (Rivastigmine)

نحوه مصرف ریواستیگمین (Rivastigmine)

🔺ریواستیگمین به صورت کپسول و محلول (مایع) خوراکی می باشد. معمولاً دو بار در روز همراه با غذا در صبح و عصر مصرف می شود. دستورالعمل های نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. ریواستیگمین را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آن چه تجویز کرده مصرف نکنید.

🔺پزشک با دوز کم ریواستیگمین شروع می کند و به آرامی دوز شما را افزایش می دهد.

🔺ریواستیگمین ممکن است توانایی تفکر و یادآوری را بهبود بخشد یا از دست دادن این توانایی ها را کند کند، اما بیماری آلزایمر یا زوال عقل را در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون درمان نمی کند. حتی اگر احساس خوبی دارید به مصرف ریواستیگمین ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک، مصرف ریواستیگمین را قطع نکنید.

🔺اگر محلول خوراکی را مصرف می کنید، همیشه از سرنگ خوراکی حاوی محلول ریواستیگمین برای اندازه گیری دوز خود استفاده کنید. اگر در مورد نحوه اندازه گیری دوز محلول ریواستیگمین سؤالی دارید با پزشک یا داروساز صحبت کنید.

🔺محلول خوراکی ریواستیگمین ممکن است به طور مستقیم از سرنگ بلعیده شود یا قبل از استفاده با مایع مخلوط شود. آن را با یک لیوان کوچک آب، آب میوه سرد یا نوشابه مخلوط کنید. حتماً مخلوط را کاملاً هم بزنید. این دارو را با هیچ مایعی غیر از موارد ذکر شده مخلوط نکنید. اگر دارو با آب، آبمیوه یا نوشابه مخلوط شود، باید ظرف ۴ ساعت مصرف شود.

مطالعه بیشتر: داروهای ضد پارکینسون

ریواستیگمین (Rivastigmine)

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف ریواستیگمین (Rivastigmine)

💠اگر به هر یک از ترکیبات موجود در محلول یا کپسول ریواستیگمین، واکنش آلرژیک داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. از داروساز لیستی از مواد تشکیل دهنده را بخواهید.

💠به پزشک خود بگویید که چه داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین، مکمل غذایی و محصولات گیاهی را مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتما به این موارد زیر اشاره کنید: آنتی هیستامین ها. آسپرین و سایر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil، Motrin) و ناپروکسن (Aleve، Naprosyn)؛ بتانکل (Duvoid، Urecholine)؛ ایپراتروپیوم (Atrovent، در Combivent، DuoNeb)؛ و داروهایی برای بیماری آلزایمر، گلوکوم، بیماری روده تحریک پذیر، بیماری حرکت، زخم، یا مشکلات ادراری. پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد.

💠اگر وزن شما کمتر از ۵۰ کیلوگرم است، اگر آسم، زخم، ضربان قلب غیرطبیعی یا سایر بیماری های قلبی، کبدی، کلیوی یا ریوی دارید یا تا به حال داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

💠اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف ریواستیگمین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. 
مطالعه بیشتر: پارکینسون در زنان و بارداری زنان

💠اگر قصد جراحی دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که ریواستیگمین مصرف می کنید.

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

مگر اینکه پزشک به شما دستور خاصی بدهد، در غیر اینصورت رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

💊 اگر برای درمان بیماری پارکینسون از قرص پرامیپکسول معمولی استفاده می کنید، به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز همزمان مصرف نکنید.

💊 اگر بیش از چند روز مصرف ریواستیگمین را فراموش کردید، قبل از شروع مجدد با پزشک خود صحبت کنید. احتمالاً باید مصرف آن را با دوز پایین‌تر مجدداً شروع کنید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی ریواستیگمین (Rivastigmine)

⭕ حالت تهوع
⭕ استفراغ
⭕ از دست دادن اشتها
⭕ سوزش سر دل یا سوء هاضمه
⭕ دل درد
کاهش وزن
⭕ اسهال
مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
⭕ گیجی

یبوست
⭕ نفخ
⭕ ضعف
سرگیجه
⭕ سردرد
خستگی مفرط
⭕ کمبود انرژی
لرزش بدن یا بدتر شدن لرزش
افزایش تعریق

برخی از عوارض جانبی جدی تر هستند، در صورت تجربه هر کدام از آن ها حتما با اورژانس تماس بگیرید:

🔴 جوش های پوستی و کهیر
🔴  مشکل در تنفس یا مشکل در بلع
🔴  مدفوع سیاه
🔴  خون در مدفوع
🔴  استفراغ خونی یا سیاه
🔴  مشکل در ادرار یا ادرار دردناک

🔴  تشنج
🔴  افسردگی
🔴  اضطراب
🔴  رفتار خشونت آمیز
🔴  شنیدن صداها یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند
🔴  حرکات غیر قابل کنترل و انقباضات عضلانی

ریواستیگمین (Rivastigmine)

نگهداری و یا دفع ریواستیگمین (Rivastigmine)

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

علائم مصرف بیش از حد ریواستیگمین می تواند شامل موارد زیر باشد:

🔺حالت تهوع
🔺استفراغ
🔺افزایش بزاق
🔺تعریق
🔺ضربان قلب آهسته
🔺ناتوانی در نگه داشتن ادرار

🔺کند شدن تفکر و حرکت
🔺سرگیجه
🔺غش کردن
🔺تاری دید
🔺مشکل در تنفس
🔺از دست دادن هوشیاری

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری :

  • Exelon®

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن