تری هگزی فنیدیل یا آرتان

فهرست مطالب

تری هگزی فنیدیل یا آرتان در درمان پارکینسون

تری هگزی فنیدیل یا آرتان همراه با سایر داروها برای درمان علائم بیماری پارکینسون و برای کنترل علائم (لرزش، تکلم) ناشی از برخی داروها استفاده می شود. تری هگزی فنیدیل در دسته ای از داروها به نام آنتی موسکارینی است که با شل کردن عضلات و تکانه های عصبی که عملکرد ماهیچه ها را کنترل می کنند، عمل می کند.

فهرست مطالب

نحوه مصرف تری هگزی فنیدیل یا آرتان

تری هگزی فنیدیل یا آرتان به صورت قرص و شربت و معمولاً با یا بدون غذا سه یا چهار بار در روز مصرف می شود. تری هگزی فنیدیل را تقریباً هر روز در یک ساعت مشخص مصرف کنید. دستورالعمل های نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. تری هگزی فنیدیل را دقیقا طبق دستور و آن را بیشتر یا کمتر از آنچه پزشک تجویز کرده است، مصرف نکنید.

مصرف آرتان را به طور ناگهانی و بدون مشورت با پزشک خود قطع نکنید، به خصوص اگر از داروهای دیگری نیز استفاده می کنید. توقف ناگهانی می تواند باعث بازگشت علائم بیماری پارکینسون شود.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از استفاده از تری هگزی فنیدیل یا آرتان

🟠 اگر به تری هگزی فنیدیل، هر داروی دیگری یا هر یک از مواد تشکیل دهنده آرتان حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. 

🟠 پزشک خود بگویید که چه داروهای تجویزی و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتما به یکی از موارد زیر اشاره کنید: مانند آرام بخش ها.

✅ مطالعه بیشتر: عوارض جانبی داروهای پارکینسون

🟠 اگر مبتلا به گلوکوم، فشار خون بالا، مشکلات سیستم ادراری یا پروستات، مشکلات معده، یا بیماری قلبی، کلیوی یا کبدی هستید به پزشک خود اطلاع دهید.

🟠 اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف تری هگزی فنیدیل باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر: پارکینسون در زنان و بارداری زنان

🟠 اگر قصد جراحی دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که آرتان مصرف می کنید.

🟠 اگر ۶۵ سال یا بیشتر دارید، در مورد خطرات و مزایای مصرف تری هگزی فنیدیل با پزشک خود صحبت کنید. افراد مسن معمولا نباید از تری هگزی فنیدیل استفاده کنند زیرا به اندازه سایر داروهایی که می توان برای درمان همان بیماری استفاده کرد، ایمن یا موثر نیست.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

رژیم غذایی معمولی خود را دنبال کنید، مگراینکه پزشک دستور خاصی بدهد.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و برنامه دوز منظم خود را ادامه دهید. برای جبران نوبت فراموش شده دو دوز همزمان مصرف نکنید.

عوارض جانبی تری هگزی فنیدیل یا آرتان

داروی آرتان مانند هر داروی پارکینسون دیگری دارای عوارضی است، در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک خود اطلاعت دهید:

سرگیجه یا تاری دید
خشکی دهان
❌ ناراحتی معده
❌ استفراغ
یبوست
❌ سردرد
مشکل در ادرار کردن

مطالعه بیشتر: مشکلات گوارشی در پارکینسون

تری هگزی فنیدیل یا آرتان

برخی از عوارض جانبی می توانند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید:

🔴 کهیر
🔴 ضربان قلب سریع، نامنظم یا تپنده
🔴 تب
🔴 گیجی
🔴 هذیان یا توهم

نگهداری و یا دفع تری هگزی فنیدیل یا آرتان

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

موارد اورژانسی

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری :

  • Artane®
  • Tremin®

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن