داروی آپومورفین

فهرست مطالب

داروی آپومورفین برای پارکینسون

آپومورفین (Apomorphine) برای درمان دوره های خاموش (زمانی که اثر دارو از بین رفته است) در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون پیشرفته استفاده می شود. آپومورفین در دسته ای از داروها به نام آگونیست های دوپامین قرار دارد. این ماده به جای دوپامین که یک ماده طبیعی تولید شده در مغز برای کنترل حرکات لازم است، عمل می کند.

داروی آپومورفین به دو نوع تزریقی و زیرزبانی تقسیم می شود.

فهرست مطالب

نحوه مصرف آپومورفین

آپومورفین تزریقی

🟠 آپومورفین تزریقی به صورت محلولی برای تزریق زیر جلدی (درست زیر پوست) استفاده می شود. آپومورفین معمولاً در صورت نیاز طبق دستور پزشک تزریق می شود. دستورالعمل نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. کمتر یا بیشتر از آنجه تجویز شده است استفاده نکنید.

🟠 بین تزریق دوزها حداقل ۲ ساعت صبر کنید.

🟠 پزشک به شما داروی دیگری به نام تری متو بنزامید (تیگان) می دهد تا هنگام شروع تزریق آپومورفین مصرف کنید. این دارو به کاهش احتمال تهوع و استفراغ در هنگام استفاده از تزریق آپومورفین، به ویژه در ابتدای درمان کمک می کند. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که چند روز قبل از شروع تزریق آپومورفین مصرف تری متو بنزامید را شروع کنید و تا ۲ ماه به مصرف آن ادامه دهید. باید بدانید که مصرف تری متو بنزامید همراه با تزریق آپومورفین ممکن است خطر خواب آلودگی، سرگیجه و زمین خوردن را افزایش دهد. با این حال، بدون مشورت با پزشک خود، مصرف تری متو بنزامید را قطع نکنید.

🟠 احتمالاً پزشک با دوز کم تزریق آپومورفین شروع می کند و به تدریج دوز را افزایش می دهد. از پزشک خود بپرسید که اگر بیش از ۱ هفته از تزریق آپومورفین استفاده نکردید چه کاری انجام دهید. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که این دارو را با دوز کم دوباره شروع کنید و به تدریج دوز خود را افزایش دهید.

🟠 محلول آپومورفین در یک مخزن شیشه ای و برای تزریق با قلم مخصوص عرضه می شود. تعدادی سوزن همراه قلم به شما داده می شود و سوزن های اضافی جداگانه فروخته می شوند. همیشه برای هر تزریق از یک سوزن جدید و استریل استفاده کنید. هرگز از سوزن ها استفاده مجدد نکنید و هرگز اجازه ندهید سوزن به هیچ سطحی به جز محلی که دارو را در آن تزریق می کنید، برخورد کند. هرگز قلم را با سوزن متصل به آن نگه ندارید یا حمل نکنید. سوزن های استفاده شده را در ظرف مقاوم در برابر سوراخ شدن و دور از دسترس کودکان دور بیندازید. در مورد نحوه دور انداختن ظرف مقاوم در برابر سوراخ شدن با پزشک خود صحبت کنید.

🟠 اولین دوز تزریق آپومورفین خود را در مطب پزشک تزریق کنید تا پزشک وضعیت تزریق شما را مشاهده کند. پس از آن، می توانید خودتان آپومورفین را تزریق کنید یا از یک دوست یا یکی از اقوامتان بخواهید این تزریق ها را انجام دهد. قبل از اینکه خودتان برای اولین بار تزریق آپومورفین را انجام دهید، دستورالعمل های نوشته شده همراه آن را بخوانید. از پزشک خود بخواهید که نحوه تزریق دارو را به شما یا فردی که دارو را تزریق می کند نشان دهد.

🟠 میزان دز مصرفی را به میلی گرم از پزشک بپرسید تا بر روی قلم تنظیم کنید. 

🟠 قلم تزریقی آپومورفین فقط برای استفاده یک نفر می باشد. قلم خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

🟠 از تزریق آپومورفین روی پوست یا چشم خودداری کنید. اگر آپومورفین روی پوست یا چشم شما وارد شد، فوراً پوست خود را بشویید یا چشمان خود را با آب سرد بشویید.

🟠 می توانید آپومورفین را در ناحیه شکم، بازو یا بالای ساق خود تزریق کنید. به هیچ وجه در ورید یا در ناحیه ای که پوست زخم، قرمز، کبود، زخم، عفونی یا غیر طبیعی است تزریق نکنید. برای هر تزریق از یک نقطه متفاوت استفاده کنید و از بین نقاطی که به شما گفته شده است انتخاب کنید. تاریخ و نقطه هر تزریق را یادداشت کنید. دو بار پشت سر هم از یک نقطه استفاده نکنید.

🟠 همیشه قبل از تزریق به محلول آپومورفین خود نگاه کنید. باید شفاف، بی رنگ و بدون ذرات باشد. اگر کدر، سبز، حاوی ذرات یا اگر تاریخ انقضای روی کارتن گذشته است، از آپومورفین استفاده نکنید.

🟠 میزان تزریق آپومورفین را که در هر بار تزریق مصرف می کنید، یادداشت کنید تا بدانید چه زمانی باید کارتریج دارو را تعویض کنید.

🟠در صورت نیاز می توانید قلم تزریق کننده آپومورفین خود را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. هرگز از ضدعفونی کننده های قوی استفاده نکنید و قلم خود را زیر آب جاری نشویید.

🟠 همیشه قبل از تزریق به محلول آپومورفین خود نگاه کنید. باید شفاف، بی رنگ و بدون ذرات باشد. اگر کدر، سبز، حاوی ذرات یا اگر تاریخ انقضای روی کارتن گذشته است، از آپومورفین استفاده نکنید.

🟠 میزان تزریق آپومورفین را که در هر بار تزریق مصرف می کنید، یادداشت کنید تا بدانید چه زمانی باید کارتریج دارو را تعویض کنید.

🟠در صورت نیاز می توانید قلم تزریق کننده آپومورفین خود را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید. هرگز از ضدعفونی کننده های قوی استفاده نکنید و قلم خود را زیر آب جاری نشویید.

داروی آپومورفین
آپومورفین تزریقی

آپومورفین زیرزبانی

🟢 آپومورفین می تواند به عنوان یک قرص زیر زبانی مصرف می شود. دستورالعمل نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. از آپومورفین زیر زبانی دقیقاً طبق دستور استفاده کنید و کمتر یا بیشتر از آن استفاده نکنید.

🟢 بین دوزها حداقل ۲ ساعت صبر کنید و بیش از ۵ دوز در روز استفاده نکنید.

🟢 هنگامی که شروع به استفاده از آپومورفین زیرزبانی کردید، پزشک به شما داروی دیگری به نام تری متو بنزامید (تیگان) می دهد. این دارو به کاهش احتمال تهوع و استفراغ در هنگام استفاده از آپومورفین، به ویژه در ابتدای درمان کمک می کند. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که ۳ روز قبل از شروع استفاده از آپومورفین، مصرف تری متو بنزامید را شروع کنید و تا ۲ ماه به مصرف آن ادامه دهید. باید بدانید که مصرف تری متو بنزامید همراه با آپومورفین ممکن است خطر خواب آلودگی، سرگیجه و زمین خوردن را افزایش دهد. با این حال، بدون مشورت با پزشک خود، مصرف تری متو بنزامید را قطع نکنید.

برای استفاده از قرص زیر زبانی آپومورفین، مراحل زیر را دنبال کنید:

🟢 آب بنوشید تا دهانتان مرطوب شود.
🟢 قرص را از پوشش خارج کنید و زیر زبان تان بگذارید.
🟢 ممکن است ۳ دقیقه طول بکشد تا قرص حل شود. آن را نجوید یا قورت ندهید. با حل شدن قرص، بزاق خود را قورت ندهید و صحبت نکنید.
🟢 پس از حل شدن کامل دارو، حالا آن را کاملا ببلعید.

داروی آپومورفین

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از استفاده از تزریق آپومورفین

🔵 اگر به آپومورفین یا هر داروی دیگری، سولفیت ها یا هر ماده دیگری در تزریق آپومورفین حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از داروساز لیستی از مواد تشکیل دهنده دارو را بخواهید.

🔵 اگر آلوسترون (Lotronex)، دولاسترون (Anzemet)، گرانیسترون (Sancuso)، اندانسترون (Zofran) یا پالونوسترون (Aloxi) مصرف می کنید، به پزشک اطلاع دهید. در صورت مصرف یکی از این داروها، احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که از مصرف آپومورفین خودداری کنید.

🔵 به پزشک بگویید که چه داروهای دیگری با نسخه، بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتما به یکی از موارد زیر اشاره کنید:
داروهای آلرژی، سرفه و سرماخوردگی. آمیودارون (نکسترون، پاسرون)؛ داروهای ضد افسردگی؛ آنتی هیستامین ها؛ کلرپرومازین؛ دیسوپیرامید (Norpace)؛ دوفتیلید (Tikosyn)؛ اریترومایسین (E.E.S.)؛ هالوپریدول (Haldol); داروهایی برای درمان بیماری های روانی، ناراحتی معده، بیماری قلبی، فشار خون بالا، درد یا تشنج؛ متوکلوپرامید (Reglan)؛ موکسی فلوکساسین (Avelox)؛ شل کننده های عضلانی؛ سایر داروها برای بیماری پارکینسون؛ پیموزاید (Orap)؛ پروکائین آمید؛ پروکلروپرازین (Compro)؛ پرومتازین؛ کینیدین (در Nuedexta)؛ آرام بخش ها؛ سیلدنافیل (ویاگرا، رواتیو)؛ قرص های خواب آور؛ سوتالول (Betapace)؛ تادالافیل (سیالیس)؛ آرام بخش ها؛ واردنافیل (لویترا)؛ یا نیترات هایی مانند ایزوسورباید دینیترات (Isordil، در Bidil)، ایزوسورباید مونونیترات (Monoket)، یا نیتروگلیسیرین (Nitro-Dur، Nitrostat، و غیره). نیترات ها به صورت قرص، قرص زیر زبانی (زیر زبان)، اسپری، چسب، خمیر و پماد عرضه می شوند. اگر مطمئن نیستید که کدام یک از داروهای شما حاوی نیترات است، از پزشک بپرسید. پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای شما داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد. بسیاری از داروهای دیگر نیز ممکن است با آپومورفین تداخل داشته باشند، بنابراین حتماً پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، حتی داروهایی که در این لیست وجود ندارند، مطلع کنید.

 مطالعه بیشتر: عوارض جانبی داروهای پارکینسون

🔵 اگر هنگام استفاده از آپومورفین، نیتروگلیسیرین زیر زبانی مصرف می کنید، ممکن است فشار خون شما کاهش یابد و باعث سرگیجه شود. پس از مصرف قرص نیتروگلیسیرین زیر زبانی، باید حداقل ۴۵ دقیقه دراز بکشید و در این مدت از ایستادن خودداری کنید.

🔵 اگر الکل می نوشید یا اگر آسم دارید یا تا به حال داشته اید به پزشک خود اطلاع دهید. سرگیجه؛ طلسم غش؛ ضربان قلب آهسته یا نامنظم؛ فشار خون پایین؛ سطوح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون؛ بیماری روانی؛ اختلال خواب؛ سکته مغزی، سکته کوچک یا سایر مشکلات مغزی؛ حرکات و سقوط ناگهانی کنترل نشده؛ یا بیماری قلبی، کلیوی یا کبدی.

🔵 اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین استفاده از آپومورفین باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

✅ مطالعه بیشتر: پارکینسون در زنان و بارداری زنان

🔵 اگر قصد جراحی دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که از آپومورفین استفاده می کنید.

🔵 آپومورفین ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که متوجه نشدید این دارو بر شما تأثیر می گذارد، رانندگی نکنید، با ماشین آلات کار نکنید، یا کاری که ممکن است شما را در معرض خطر آسیب قرار دهد انجام ندهید.

🔵 ممکن است در حین استفاده از آپومورفین به طور ناگهانی در حین انجام فعالیت های منظم روزانه خود به خواب بروید. ممکن است قبل از به خواب رفتن احساس خواب آلودگی نکنید. اگر در حین انجام یک فعالیت روزمره مانند غذا خوردن، صحبت کردن یا تماشای تلویزیون ناگهان به خواب رفتید، با پزشک خود تماس بگیرید. تا زمانی که با پزشک خود صحبت نکرده اید، رانندگی و با ماشین آلات خطرناک کار نکنید.

🔵 هنگام استفاده از آپومورفین نباید الکل مصرف کنید. الکل می تواند عوارض جانبی ناشی از تزریق آپومورفین را بدتر کند.

✅ مطالعه بیشتر: تاثیر الکل بر پارکینسون

🔵 برخی از افرادی که داروهایی مانند آپومورفین مصرف می کردند، دچار تمالات وسواسی غیرقابل کنترل می شدند، مانند افزایش میل به قمار یا رفتارهای جنسی. اطلاعات کافی وجود ندارد که بگوییم دقیقاا به دلیل مصرف این دارو یا دلایل دیگری دچار این مشکلات شده اند. اما اگر میل به قمار دارید که کنترل آن دشوار است، یا نمی توانید رفتارهای خود را کنترل کنید، با پزشک خود تماس بگیرید. این خطر را به اعضای خانواده خود بگویید تا حتی اگر خودتان متوجه نشدید با پزشک تماس بگیرند.

🔵 آپومورفین ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر، حالت تهوع، تعریق و غش در هنگام بلند شدن خیلی سریع از حالت درازکش یا نشسته شود. هنگامی که برای اولین بار آپومورفین را شروع می کنید یا دوز مصرفی خود را افزایش می دهید، این حالت بیشتر است. برای جلوگیری از این مشکل، از رختخواب بلند شوید یا به آرامی از حالت نشسته بلند شوید، چند دقیقه قبل از ایستادن پاهای خود را روی زمین بگذارید.

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

رژیم غذایی معمولی خود را دنبال کنید، مگراینکه پزشک دستور خاصی بدهد.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

این دارو معمولاً در صورت نیاز استفاده می شود.

عوارض جانبی آپومورفین

داروی آپومورفین مانند هر داروی پارکینسون دیگری دارای عوارضی است، در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک خود اطلاعت دهید:

عوارض آپومورفین تزریقی

❌ حالت تهوع
❌ استفراغ
یبوست
❌ اسهال
❌ سردرد
❌ خمیازه
❌ آبریزش بینی
❌ ضعف
❌ درد بازو، پا یا کمر
درد یا مشکل در ادرار کردن
❌ درد، قرمزی، درد، کبودی، تورم یا خارش در محل تزریق آپومورفین

عوارض آپومورفین زیرزبانی

❌ استفراغ
خشکی دهان
❌ سردرد
❌ آبریزش بینی
خستگی
❌ قرمزی دهان، زخم، خشکی، تورم یا درد
❌ درد همراه با بلع

برخی از عوارض جانبی می تواند جدی باشد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

عوارض آپومورفین تزریقی

💠کهیر؛ خارش؛ تورم صورت، گلو، زبان، لب ها یا چشم ها؛ مشکل در تنفس و بلع؛ تنگی نفس؛ سرفه؛ یا گرفتگی صدا
💠غش کردن
💠ضربان قلب سریع
💠درد قفسه سینه
💠تورم دست‌ها، پاها، مچ پا یا ساق پا
💠کبودی
💠حرکات غیرقابل کنترل ناگهانی
💠افتادن
💠توهم (دیدن چیزهایی یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند)، رفتار پرخاشگرانه، بی قراری، احساس اینکه مردم علیه شما هستند، یا افکار آشفته
💠افسردگی
💠تب
💠گیجی
💠نعوظ دردناکی که از بین نمی رود

عوارض آپومورفین زیرزبانی

❌ کهیر؛ خارش؛ تورم صورت، گلو، زبان یا لب ها
❌گرگرفتگی
❌ سفتی گلو
❌ مشکل در تنفس یا بلعیدن
افتادن
❌توهم (دیدن چیزهایی یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند)
❌ رفتار پرخاشگرانه
❌ بی قراری، احساس اینکه مردم علیه شما هستند، یا افکار آشفته
❌ تب
❌سفت شدن عضلات 
❌ تغییر در تنفس یا ضربان قلب، یا گیجی
❌ تنگی نفس
❌ ضربان قلب سریع، درد قفسه سینه، یا سرگیجه
❌ نعوظ دردناکی که از بین نمی رود

نگهداری و یا دفع آپومورفین

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

موارد اورژانسی

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

نام تجاری :

  • Apokyn®

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن