قرص سافینامید (Safinamide)

فهرست مطالب

قرص سافینامید (Safinamide) برای پارکینسون | نام تجاری Xadago

🔸قرص سافینامید (Safinamide) همراه با ترکیب لوودوپا و کاربیدوپا برای درمان دوره‌های خاموش (زمانی که تاثیر داروها از بین رفته است) در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون (اختلالی در سیستم عصبی که باعث اختلال در حرکت، کنترل عضلات و تعادل می شود) استفاده می‌شود. 

🔸سافینامید در گروهی از داروها به نام مهارکننده های مونوآمین اکسیداز نوع B (MAO-B) قرار دارد. با افزایش مقدار دوپامین (ماده طبیعی که برای کنترل حرکت مورد نیاز است) در مغز عمل می کند.

فهرست مطالب

قرص سافینامید

نحوه مصرف قرص سافینامید (Safinamide)

🟢 سافینامید به صورت قرص خوراکی عرضه می شود. معمولاً با یا بدون غذا و یک بار در روز مصرف می شود. سافینامید را هر روز تقریباً در یک زمان معین مصرف کنید.

🟢 دستورالعمل نسخه تان را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز بخواهید هر قسمتی را که درمورد عملکرد دارو متوجه نمی شوید توضیح دهند.

🟢 دارو را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده مصرف نکنید.

🟢 در ابتدا پزشک با دوز پایین سافینامید شروع می کند و سپس دوز دارو را پس از حداقل ۲ هفته درمان افزایش دهد.

🟢بدون مشورت با پزشک، مصرف سافینامید را قطع نکنید. احتمالاً پزشک قبل از قطع دارو دز مصرفی را کاهش دهد. اگر به طور ناگهانی مصرف سافینامید را متوقف کنید، ممکن است علائم ترک مانند تب، سفتی عضلات، گیجی یا تغییرات در هوشیاری را تجربه کنید. 

🟢 در زمان کاهش دوز سافینامید، در صورت مشاهده هر یک از این علائم به پزشک خود اطلاع دهید.

اقدامات احتیاطی

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف سافینامید

⭕ اگر به سافینامید یا هر یک از ترکیبات موجود در قرص حساسیت (تورم دهان یا زبان، تنگی نفس) دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. می توانید از داروساز لیستی از مواد تشکیل دهنده را بخواهید.

⭕ اگر هر یک از موارد زیر را مصرف می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید: آمفتامین ها (محرک ها) مانند آمفتامین (Adderall Adzenys، Dyanavel XR، در Adderall)، دکستروآمفتامین (Dexedrine، در Adderall) و متامفتامین (Desoxyn). داروهای ضد افسردگی خاص مانند آمی تریپتیلین (Elavil)، آموکساپین، کلومیپرامین (Anafranil)، دزیپرامین (Norpramin)، دوکسپین (Sinequan)، ایمی پرامین (Tofranil)، میرتازاپین (Remeron) و ترازودون. بوسپیرون؛ سیکلوبنزاپرین (Amrix)؛ متیل فنیدات (Aptensio، Metadate، Ritalin، دیگران)؛ مواد افیونی مانند مپریدین (Demerol)، متادون (Dolophine، Methadose)، پروپوکسیفن (Darvon)، یا ترامادول (Conzip، Ultram، در Ultracet). مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SSNRIs) مانند دولوکستین (Cymbalta) و ونلافاکسین (Effexor) و مخمر سنت جان. همچنین اگر از یک مهارکننده MAO مانند ایزوکاربوکسازید (مارپلان)، لینزولید (زیووکس)، متیلن بلو، فنلزین (ناردیل)، سلژیلین (الدپریل، امسام، زلاپار)، یا ترانیل سیپرومین (پارنات) استفاده می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید.

⭕ احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که در دو هفته گذشته نباید سافینامید را همراه با هیچ یک از این داروها مصرف کنید. اگر مصرف سافینامید را قطع کردید، باید حداقل ۱۴ روز قبل از شروع مصرف هر یک از این داروها صبر کنید. همچنین، دکسترومتورفان (در Robitussin DM؛ موجود در بسیاری از محصولات سرفه و سرماخوردگی بدون نسخه) را همراه با سافینامید مصرف نکنید.

⭕ به پزشک خود بگویید که چه داروهای دیگری با نسخه و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. حتما یکی از موارد زیر را ذکر کنید: داروهای ضد روان پریشی مانند کلوزاپین (کلوزاریل، فازاکلو، ورساکلوز) و اولانزاپین (زیپرکسا). بنزودیازپین ها مانند آلپرازولام (Xanax)، دیازپام (Diastat، Valium)، لورازپام (Ativan)، تمازپام (Restoril) و تریازولام (Halcion). داروهای سرماخوردگی و آلرژی (ضد احتقان) از جمله داروهایی که در چشم یا بینی قرار می گیرند. ایماتینیب (Gleevec)؛ irinotecan (Camptosar، Onivyde)؛ ایزونیازید (لانیازید، در ریفامات، در ریفاتر); لاپاتینیب (Tykerb); متوترکسات (Otrexup، Rasuvo)؛ متوکلوپرامید (Reglan)؛ میتوکسانترون؛ روزوواستاتین (کرستور)؛ مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین مانند سیتالوپرام (Celexa)، اسیتالوپرام (Lexapro)، فلوکستین (Prozac، Sarafem، Symbyax، دیگران)، فلووکسامین (Luvox)، پاروکستین (Brisdelle، Paxil، Pexeva) و سرترالین (Zoloft). سولفاسالازین (آزولفیدین)؛ و توپوتکان (Hycamtin). پزشک ممکن است دز داروهای تان را تغییر دهد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد.

⭕ اگر بیماری کبدی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالاً پزشک برای تان سافینامید تجویز نمی کند.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

⭕ اگر بیماری روانی مانند اسکیزوفرنی (بیماری روانی که باعث اختلال در تفکر، از دست دادن علاقه به زندگی، و احساسات قوی یا غیرعادی می شود)، اختلال دوقطبی (خلقی که از افسردگی به هیجانی غیرعادی تغییر می کند) دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر مبتلا به بیماری عصبی یا فشار خون بالا یا پایین هستید؛ دیسکینزی (حرکات غیر طبیعی)؛ یا مشکلات خواب دارید؛ همچنین اگر شما یا یکی از اعضای خانواده مشکل شبکیه چشم یا آلبینیسم (عارضه ارثی که باعث کمبود رنگ در پوست، مو و چشم می شود) دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

⭕ اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین مصرف سافینامید باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

⭕اگر شیر می دهید یا قصد شیر دادن دارید به پزشک خود اطلاع دهید.

⭕ باید بدانید که سافینامید ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود یا باعث شود که در طول فعالیت های روزانه خود به طور ناگهانی به خواب بروید. ممکن است قبل از اینکه ناگهان به خواب بروید احساس خواب آلودگی نکنید یا علائم هشدار دهنده دیگری نداشته باشید. تا زمانی که متوجه نشدید دارو بر شما تأثیر می گذارد، رانندگی نکنید، با ماشین آلات کار نکنید، در ارتفاعات کار نکنید یا در فعالیت های بالقوه خطرناک شرکت نکنید. اگر در حین انجام کاری مانند تماشای تلویزیون، صحبت کردن، غذا خوردن یا سوار شدن در ماشین، ناگهان به خواب رفتید، یا اگر در طول روز بسیار خواب‌آلود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

⭕ به یاد داشته باشید که الکل می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیافزاید. در حین مصرف سافینامید الکل ننوشید.

⭕ باید بدانید که برخی از افرادی که داروهایی مانند سافینامید مصرف می‌کردند، دچار تمایلات یا سایر هوس‌های شدید یا رفتارهایی شدند که برای آن ها اجباری یا غیرعادی بود، مانند افزایش میل به قمار یا رفتارهای جنسی. اگر میل شدید به انجام کاری را دارید یا نمی توانید رفتار خود را کنترل کنید، با پزشک خود تماس بگیرید. این خطر را به اعضای خانواده خود بگویید تا در جریان رفتارهای شما باشند و در صورت لزوم به شما کمک کنند.

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

رژیم غذایی با سافینامید

اگر در طول درمان با سافینامید از غذاهایی که حاوی تیرامین هستند مصرف کنید، ممکن است واکنش جدی ای را تجربه کنید. تیرامین در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها، از جمله گوشت، مرغ، ماهی، مواد غذایی با نگهداری نامناسب یا فاسد شده یافت می شود. همچنین در برخی از میوه ها، سبزیجات و لوبیا، نوشیدنی های الکلی و محصولات مخمری که تخمیر شده اند.

پزشک یا متخصص تغذیه به شما می گوید که از کدام غذاها باید به طور کامل اجتناب کنید و کدام غذاها را می توانید در مقادیر کم مصرف کنید. اگر در حین مصرف سافینامید، غذای حاوی تیرامین می خورید، با پزشک خود تماس بگیرید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و نوبت بعدی خود را در زمان معمول روز بعد مصرف کنید. برای جبران نوبت فراموش شده دوبرابر دوز دارو را مصرف نکنید.

عوارض جانبی سافینامید (Safinamide)

سافینامید ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. اگر هر یک از این علائم شدید را داشتید و یا از بین نرفتند، به پزشک خود اطلاع دهید:

🟠 حالت تهوع
🟠 مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب

برخی از عوارض جانبی می توانند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید:

⭕ بدتر شدن یا بیشتر شدن حرکات بدن که نمی توانید کنترل کنید
⭕ بینایی تغییر می کند
⭕ توهمات (دیدن چیزهایی یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند)
⭕ باورهای هذیانی (باور به چیزهایی که واقعی نیستند)

⭕ بی قراری، توهم، تب، تعریق، گیجی، ضربان قلب سریع، لرز، سفتی یا انقباض شدید عضلات، از دست دادن هماهنگی، حالت تهوع، استفراغ یا اسهال

سافینامید ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

✅ مطالعه بیشتر:

توهم و هذیان در پارکینسون

مشکل بینایی در پارکینسون

دارو

نگهداری و یا دفع سافینامید (Safinamide)

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

در موارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن