اپیکاپون

فهرست مطالب

کپسول اپیکاپون (Opicapone) برای پارکینسون | نام تجاری Ongentys

اپیکاپون (Opicapone) همراه با لوودوپا و کاربیدوپا (Sinemet، Rytary) برای درمان علائم “دوره خاموش” – زمانی که اثر دارو از بین رفته است – بیماری پارکینسون استفاده می شود. اوپیکاپون یک مهارکننده COMT است. اوپیکاپون به لوودوپا و کاربیدوپا کمک می‌کند تا بیشتر به مغز برسند، جایی که در آن تاثیر دارند.

فهرست مطالب

اپیکاپون

نحوه مصرف کپسول اپیکاپون

🔵 Opicapone به صورت کپسول خوراکی تهیه می شود. معمولاً یک بار در روز قبل از خواب مصرف می شود و باید حداقل یک ساعت قبل یا یک ساعت بعد از غذا مصرف شود. 

🔵 دستورالعمل های روی برچسب محصول و نسخه پزشک تان را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید توضیح دهد. اوپیکاپون را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک توصیه کرده است مصرف نکنید.

🔵 اوپیکاپون بیماری پارکینسون را کنترل می کند اما آن را درمان نمی کند. حتی اگر احساس می کنید حالتان خوب شده است، به مصرف اپیکاپون (Opicapone) ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک، مصرف آن را قطع نکنید. 

🔵 اگر به طور ناگهانی مصرف اوپیکاپون را قطع کنید، ممکن است به یک سندرم جدی مبتلا شوید که باعث تب، سفت شدن عضلات، حرکات غیرعادی بدن و گیجی می شود. 

🔵 پزشک باید دوز اوپیکاپون را به آرامی کاهش دهد و دوز سایر داروهای تان را برای بیماری پارکینسون تغییر دهد.

✅ مطالعه بیشتر: داروهای ضد پارکینسون

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف اپیکاپون (Opicapone)

⭕ اگر به اپیکاپون، هر داروی دیگر یا هر یک از مواد تشکیل دهنده کپسول اوپیکاپون حساسیت دارید، به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. از داروساز لیستی از مواد تشکیل دهنده را درخواست کنید.

⭕ اگر از ایزوکاربوکسازید (مارپلان)، فنلزین (ناردیل) یا ترانیل سیپرومین (پارنات) استفاده می کنید یا در ۲ هفته گذشته مصرف آن ها را متوقف کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که اوپیکاپون مصرف نکنید.

⭕ به پزشک بگویید که چه داروهای دیگری با نسخه و بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. هر یک از موارد زیر را حتما ذکر کنید: داروهای فشار خون بالا، داروهایی که باعث خواب آلودگی می شوند، دوبوتامین، اپی نفرین (اپیپن، پریماتین میست، سایرین)، آرام بخش ها، قرص های خواب آور و آرام بخش. پزشک ممکن است نیاز به تغییر دوز داروهای تان داشته باشد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد. بسیاری از داروهای دیگر نیز ممکن است با اوپیکاپون تداخل داشته باشند، بنابراین مطمئن شوید که پزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید، حتی داروهایی که در این لیست وجود ندارند، مطلع کنید.

⭕ اگر فئوکروموسیتوم یا پاراگانگلیوما (تومور یا غده های کوچک روی یا نزدیک کلیه ها) دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که اوپیکاپون مصرف نکنید.

⭕ اگر دچار خواب آلودگی غیرمنتظره در طول روز یا اختلال خواب، دیسکینزی (حرکات ناگهانی کنترل نشده)، اختلال روانپریشی (بیماری روانی که باعث تفکر یا ادراک غیرطبیعی می شود)، یا بیماری کبدی یا کلیوی می شوید، به پزشک خود اطلاع دهید.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

⭕ اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر با مصرف اوپیکاپون باردار شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.اگر از ایزوکاربوکسازید (مارپلان)، فنلزین (ناردیل) یا ترانیل سیپرومین (پارنات) استفاده می کنید یا در ۲ هفته گذشته مصرف آن ها را متوقف کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالاً پزشک به شما خواهد گفت که اوپیکاپون مصرف نکنید.

⭕ اگر جراحی دارید، از جمله جراحی دندان، به پزشک یا دندانپزشک بگویید که اوپیکاپون مصرف می کنید.

⭕ باید بدانید که اوپیکاپون ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود یا ممکن است باعث شود که در طول فعالیت های روزانه خود به طور ناگهانی به خواب بروید. ممکن است قبل از اینکه ناگهان به خواب بروید احساس خواب آلودگی نکنید یا علائم هشدار دهنده دیگری نداشته باشید. تا زمانی که متوجه نشدید دارو بر شما تأثیر می گذارد، رانندگی نکنید، بر رووی ماشین آلات کار نکنید، در ارتفاعات کار نکنید، یا در فعالیت های بالقوه خطرناک شرکت نکنید. اگر در حین انجام کاری مانند تماشای تلویزیون، صحبت کردن، غذا خوردن یا سوار شدن در ماشین، ناگهان به خواب رفتید، یا اگر به خصوص در طول روز بسیار خواب‌آلود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید. تا زمانی که با پزشک خود صحبت نکنید، رانندگی نکنید، در مکان های مرتفع کار نکنید، یا با ماشین آلات کار نکنید.

⭕ به یاد داشته باشید که الکل می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیافزاید. اگر به طور منظم نوشیدنی های الکلی مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

⭕ باید بدانید که برخی از افرادی که داروهایی مانند اوپیکاپون مصرف می‌کردند، دچار مشکلات جدید یا افزایشی در قمار یا سایر تمایلات شدید مانند تمایلات جنسی می شوند.

⭕ بدانید که اوپیکاپون ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر، و غش در هنگام بلند شدن خیلی سریع از حالت درازکش شود. زمانی که برای اولین بار مصرف اوپیکاپون را شروع می کنید، این حالت بیشتر دیده می شود. برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از رختخواب بلند شوید و چند دقیقه قبل از ایستادن پاهای خود را روی زمین بگذارید.

اپیکاپون

چه دستورات غذایی خاصی را باید رعایت کنم؟

مگر اینکه پزشک به شما دستور دیگری بدهد، در غیر این صورت رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید.

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

باید دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. دوز منظم خود را در زمان بعدی مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده، دوز بعدی را دو برابر نکنید.

عوارض جانبی اپیکاپون (Opicapone) چیست؟

Opicapone ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. اگر هر یک از این علائم شدید است یا از بین نمی روند، به پزشک خود اطلاع دهید:

🟠 یبوست
🟠 خشکی دهان
🟠 مشکل در خوابیدن یا خواب ماندن
🟠 سرگیجه
🟠 کاهش وزن
🟠 حرکات غیر معمول یا کنترل نشده بدن

برخی از عوارض جانبی می توانند جدی باشد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا تحت درمان فوری پزشکی قرار بگیرید:

🔴 توهم (دیدن چیزهایی یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند)
🔴 هذیان (داشتن افکار یا باورهای عجیب و غریب که هیچ مبنایی در واقعیت ندارند)
🔴 رفتار پرخاشگرانه
🔴 غش کردن

مطالعه بیشتر: توهم و هذیان در بیماران پارکینسون

Opicapone ممکن است عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. در صورت بروز هرگونه مشکل غیرعادی در حین مصرف این دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

نحوه نگهداری و دور ریختن اپیکاپون

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

اپیکاپون

در موارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن