پاسخ به سوالات متداول درمورد بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون، بیماری پیش رونده ای است که به علت تخریب سلول های عصبی اتفاق می افتد و با کاهش نوروترانسمیتر دوپامین در مغز همراه است. مبتلایان این بیماری، همواره با عوارضی نظیر سفتی و لرزش در دست و پا و محدودیت حرکات بدنی دست و پنجه نرم می کنند. در اینجا به پرسش های متداول در مورد پارکینسون پاسخ داده شده است. پاسخ به سوالات پارکینسون


پرسش اول

مادر من ۷۰ سال دارد و از ۶ ماه پیش مبتلا به بیماری پارکینسون شده است. ضمنا او از چند سال پیش دچار سرگیجه بوده که اخیرا شدیدتر شده است. مایلم بدانم دلیل سرگیجه او چیست.

پاسخ

بعضی از داروهای سرگیجه می توانند باعث بروز علائم پارکینسون شوند. بعضی از داروهای پارکینسون نیز، می توانند باعث سرگیجه شوند. همچنین، باید مطمئن شوید که مشکل مادر شما ناشی از مسائل مربوط به گوش و ENT نیست. در آخر، سرگیجه، خود می تواند یکی از علائم بیماری پارکینسون باشد.


پرسش دوم

آیا غذاهایی هستند که با مصرف آنها بتوان از بیماری پارکینسون پیشگیری کرد؟

پاسخ

در بعضی منابع، غذاهایی به منظور افزایش دوپامین در مغز، معرفی شده اند. از جمله می توان از بادام، آووکادو، موز، لبنیات و لوبیا نام برد. البته، صادقانه بگویم که تاکنون، شواهدی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.


پرسش سوم

من یک زن ۶۲ ساله هستم و از ۲ ماه گذشته، در بعضی شرایط، مثل وقتی در رختخواب دراز میکشم و یا در هواپیما، دچار حالتی می شوم که باید برای رفع آن دست و پایم را تکان بدهم. آیا این می تواند علامتی برای شروع پارکینسون باشد؟ لازم به ذکر است که بجز این، هیچ علامت دیگری ندارم.

پاسخ

احتمالا مشکل شما به دلیل پارکینسون نیست. ممکن است علت آن سندروم پای بیقرار (restless leg syndrome) باشد. این عارضه بیشتر عصرها یا شب ها و در زمانی که مشغول استراحت هستید، اتفاق می افتد و می تواند به کمبود آهن مربوط باشد. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید و از او برای روشن شدن موضوع، راهنمایی بخواهید.


پرسش چهارم

من یک زن ۵۰ ساله هستم. از ده سال پیش، دچار لرزش در دست راست و سفتی در مفاصل شده ام. برای ۲ ماه تحت نظر پزشک، داروی ایندرال مصرف کردم و چون نتیجه ای نداشت مصرف آن را قطع کردم. در ضمن، بیش از ۱۰ سال است که داروی استاتین مصرف می کنم و هر روز یک تا دو فنجان قهوه می خورم. آیا مصرف دراز مدت استاتین یا قهوه می تواند باعث بروز عوارض فوق شود؟

پاسخ

از آنجا که بیماری پارکینسون یک بیماری پیشرونده است، احتمال پارکینسون در شما ضعیف است. ممکن است شما دچار لرزش اولیه (Essential Tremor) شده باشید. تفاوت لرزش ناشی از پارکینسون و لرزش اولیه این است که اولی معمولا در حالت استراحت، و دومی، در هنگام فعالیت یا وقتی بدن را در حالت خاصی نگه داشته ایم، اتفاق می افتد. مصرف استاتین و قهوه، هر دو بدون ضرر است و شواهدی بر علیه آنها در رابطه با بیماری پارکینسون وجود ندارد.


پرسش پنجم

آیا در بیمار مبتلا به پارکینسون، تخلیه ادرار دچار مشکل می شود؟

پاسخ

عموما، این بیماران، مشکل تکرر ادرار و نه تخلیه ادرار دارند. در صورتی که هیچ دلیل دیگری نظیر بزرگی پروستات نباشد، نگران multiple system atrophy (سندروم آتروفی چند سیستمی) خواهیم شد که از علائم پارکینسون است.


پرسش ششم

پدربزرگ من سه سال پیش به بیماری پارکینسون مبتلا شده است. اخیرا دچار توهم شد و پزشک علت آن را زیاد بودن دوز داروی مصرفی تشخیص داد و اقدام به کم کردن آن نمود. هرچند توهم او برطرف شده، اما نگرانی من این است که آیا دوز فعلی برای درمان بیماری موثر خواهد بود؟

پاسخ

باید توجه کنید که بیماری پدر بزرگ شما، یک بیماری پیش رونده است. داروها مانع از تخریب عصب نمی شود بلکه کمبود دوپامین ناشی از تخریب را جبران می کند. امکان دارد در آینده، او به دوز بالاتر دارو نیاز پیدا کند. در آن صورت، برای سرکوب عوارضی مثل توهم، به داروهای آنتی سایکوتیک یا ممانعت کننده های کولین استراز نیاز خواهد بود.


پرسش هفتم

آیا ورزش منظم، فعالیت فیزیکی یا ذهنی به پیشگیری و درمان پارکینسون کمک می کند؟

 پاسخ 

بعضی مطالعات حیوانی نشان داده اند که ورزش می تواند در مقابل پارکینسون، اثر محافظت کنندگی داشته باشد. به علاوه، ورزش منظم باعث کاهش مشکلات شناختی در این بیماری خواهد شد. معمولا ورزشی که فرد را به فیتنس قلبی عروقی برساند، تشویق می شود. به علاوه، استفاده منظم از مغز و فکر کردن به راه حل ها از کاهش ظرفیت ذهنی جلوگیری می کند. پاسخ به سوالات پارکینسون


پرسش هشتم

کنجکاوم بدانم چه عواملی باعث بروز بیماری پارکینسون می شود؟

پاسخ

علت اصلی بیماری هنوز ناشناخته است. می دانیم که تجمع پروتئینی به نام Lewy Bodies در مغز منجر به این بیماری می شود. اما چگونگی آن معلوم نیست. به هر حال تداخل اثر ژنها و عوامل محیطی در اینجا موثر است.

پاسخ به سوالات پارکینسون

 


شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

 

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *