پاسخ به سوالات متداول درمورد بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون، بیماری پیش رونده ای است که به علت تخریب سلول های عصبی اتفاق می افتد و با کاهش نوروترانسمیتر دوپامین در مغز همراه است. مبتلایان این بیماری، همواره با عوارضی نظیر سفتی و لرزش در دست و پا و محدودیت حرکات بدنی دست و پنجه نرم می کنند. در اینجا به پرسش های متداول در مورد پارکینسون پاسخ داده شده است.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

مادر من 70 سال دارد و از 6 ماه پیش مبتلا به بیماری پارکینسون شده است. ضمنا او از چند سال پیش دچار سرگیجه بوده که اخیرا شدیدتر شده است. مایلم بدانم دلیل سرگیجه او چیست.

بعضی از داروهای سرگیجه می توانند باعث بروز علائم پارکینسون شوند. بعضی از داروهای پارکینسون نیز، می توانند باعث سرگیجه شوند. همچنین، باید مطمئن شوید که مشکل مادر شما ناشی از مسائل مربوط به گوش و ENT نیست. در آخر، سرگیجه، خود می تواند یکی از علائم بیماری پارکینسون باشد.

آیا غذاهایی هستند که با مصرف آن ها بتوان از بیماری پارکینسون پیشگیری کرد؟

در بعضی منابع، غذاهایی به منظور افزایش دوپامین در مغز، معرفی شده اند. از جمله می توان از بادام، آووکادو، موز، لبنیات و لوبیا نام برد. البته، صادقانه بگویم که تاکنون، شواهدی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

من یک زن 62 ساله هستم و از 2 ماه گذشته، در بعضی شرایط، مثل وقتی در رختخواب دراز میکشم و یا در هواپیما، دچار حالتی می شوم که باید برای رفع آن دست و پایم را تکان بدهم. آیا این می تواند علامتی برای شروع پارکینسون باشد؟ لازم به ذکر است که بجز این، هیچ علامت دیگری ندارم.

احتمالا مشکل شما به دلیل پارکینسون نیست. ممکن است علت آن سندروم پای بیقرار (restless leg syndrome) باشد. این عارضه بیشتر عصرها یا شب ها و در زمانی که مشغول استراحت هستید، اتفاق می افتد و می تواند به کمبود آهن مربوط باشد. در این مورد با پزشک خود مشورت کنید و از او برای روشن شدن موضوع، راهنمایی بخواهید.

من یک زن 50 ساله هستم. از ده سال پیش، دچار لرزش در دست راست و سفتی در مفاصل شده ام. برای 2 ماه تحت نظر پزشک، داروی ایندرال مصرف کردم و چون نتیجه ای نداشت مصرف آن را قطع کردم. در ضمن، بیش از 10 سال است که داروی استاتین مصرف می کنم و هر روز یک تا دو فنجان قهوه می خورم. آیا مصرف دراز مدت استاتین یا قهوه می تواند باعث بروز عوارض فوق شود؟

از آنجا که بیماری پارکینسون یک بیماری پیشرونده است، احتمال پارکینسون در شما ضعیف است. ممکن است شما دچار لرزش اولیه (Essential Tremor) شده باشید. تفاوت لرزش ناشی از پارکینسون و لرزش اولیه این است که اولی معمولا در حالت استراحت، و دومی، در هنگام فعالیت یا وقتی بدن را در حالت خاصی نگه داشته ایم، اتفاق می افتد. مصرف استاتین و قهوه، هر دو بدون ضرر است و شواهدی بر علیه آن ها در رابطه با بیماری پارکینسون وجود ندارد.

آیا در بیمار مبتلا به پارکینسون، تخلیه ادرار دچار مشکل می شود؟

عموما، این بیماران، مشکل تکرر ادرار و نه تخلیه ادرار دارند. در صورتی که هیچ دلیل دیگری نظیر بزرگی پروستات نباشد، نگران multiple system atrophy (سندروم آتروفی چند سیستمی) خواهیم شد که از علائم پارکینسون است.

پدربزرگ من سه سال پیش به بیماری پارکینسون مبتلا شده است. اخیرا دچار توهم شد و پزشک علت آن را زیاد بودن دوز داروی مصرفی تشخیص داد و اقدام به کم کردن آن نمود. هرچند توهم او برطرف شده، اما نگرانی من این است که آیا دوز فعلی برای درمان بیماری موثر خواهد بود؟

باید توجه کنید که بیماری پدر بزرگ شما، یک بیماری پیش رونده است. داروها مانع از تخریب عصب نمی شود بلکه کمبود دوپامین ناشی از تخریب را جبران می کند. امکان دارد در آینده، او به دوز بالاتر دارو نیاز پیدا کند. در آن صورت، برای سرکوب عوارضی مثل توهم، به داروهای آنتی سایکوتیک یا ممانعت کننده های کولین استراز نیاز خواهد بود.

آیا ورزش منظم، فعالیت فیزیکی یا ذهنی به پیشگیری و درمان پارکینسون کمک می کند؟

بعضی مطالعات حیوانی نشان داده اند که ورزش می تواند در مقابل پارکینسون، اثر محافظت کنندگی داشته باشد. به علاوه، ورزش منظم باعث کاهش مشکلات شناختی در این بیماری خواهد شد. معمولا ورزشی که فرد را به فیتنس قلبی عروقی برساند، تشویق می شود. به علاوه، استفاده منظم از مغز و فکر کردن به راه حل ها از کاهش ظرفیت ذهنی جلوگیری می کند.

کنجکاوم بدانم چه عواملی باعث بروز بیماری پارکینسون می شود؟

علت اصلی بیماری هنوز ناشناخته است. می دانیم که تجمع پروتئینی به نام Lewy Bodies در مغز منجر به این بیماری می شود. اما چگونگی آن معلوم نیست. به هر حال تداخل اثر ژن ها و عوامل محیطی در اینجا موثر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن