رایحه درمانی با روغن گیاهی برای پارکینسون

فهرست مطالب

رایحه درمانی با روغن گیاهی برای پارکینسون

🔸بسیاری از افراد مبتلا به پارکینسون به درمان های مکملی مانند طب سوزنی، رایحه درمانی و داروهای گیاهی علاقه مند هستند. این درمان های غیر معمول اغلب بر اساس تکنیک های قدیمی و سنتی انجام می شوند.

🔸اگرچه شواهد علمی کمی در مورد استفاده از آن ها به عنوان نوعی درمان پارکینسون وجود دارد، به نظر می رسد بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری تکنیک های درمانی مکمل را مفید می دانند، به ویژه برای آرامش و کاهش استرس و افسردگی. در این مقاله درمورد تاثیر رایحه درمانی با روغن های گیاهی بر روی بیماری پارکینسون صحبت می کنیم.

🔸همیشه قبل از امتحان هر نوع درمان مکملی با پزشک خود مشورت کنید. بسته به اینکه پارکینسون چه تاثیری بر روی شما دارد، برخی از تکنیک های درمانی جایگزین ممکن است مناسب شما نباشند و برخی از داروهای گیاهی می توانند با داروهای مورد استفاده برای درمان پارکینسون واکنش بدی نشان دهند.

فهرست مطالب

🔹آروماتراپی یا رایحه درمانی یک شیوه سنتی است که در آن از روغن های ضروری گیاهی (اسانس گیاهان معطر) برای بهبود سلامت جسمی، روانی و عاطفی استفاده می شود.

🔹هر اسانس دارای خواص درمانی متمایز است که برای درمان بدن و ذهن استفاده می شود. روغن‌های خاص با شرایط رایجی مانند خستگی، دردهای عضلانی، سفتی مفاصل، استرس، سردرد، بی‌خوابی، افسردگی و اضطراب و همچنین افزایش سطح کلی آرامش و گردش خون مرتبط هستند.

🔹رایحه درمانی یک درمان مکمل است که نه فقط علائم، بلکه کل حالات بدن فرد را بهبود می بخشد.

رایحه درمانی با روغن گیاهی برای پارکینسون

تاثیر رایحه درمانی بر پارکینسون

🔸افراد مبتلا به پارکینسون اغلب برای بهبود کیفیت زندگی خود به آروماتراپی یا رایحه درمانی روی می آورند.

🔸اگرچه تحقیقات علمی کمی در مورد فواید رایحه درمانی در پارکینسون وجود دارد، فواید آن بیشتر درمورد جمعیت عمومی مورد مطالعه قرار گرفته است. بسیاری از مردم متوجه شده اند که به آن ها کمک می کند تا آرام شوند و نشاط آور است. اگر مشکلات مربوط به استرس را بتوان برطرف کرد، برخی از علائم پارکینسون ناشی از استرس ممکن است با رایحه درمانی بهبود یابند.

دو روش عملی برای مصرف روغن های گیاهی برای پارکینسون وجود دارد:

🟠 از طریق پوست با استفاده از ماساژ 
🟠 از طریق استنشاق

🔸مولکول‌ های اسانس‌ به جریان خون می‌ روند و در بدن متابولیزه می‌ شوند تا سلامت جسمی، ذهنی و عاطفی را افزایش دهند.

🔸آروماتراپی یک مهارت تخصصی است و انتخاب اسانس مورد نظر باید بر اساس نیازهای فردی در نظر گرفته شود. روغن‌ های ضروری بسیار قوی هستند و باید با احتیاط استفاده شوند، بنابراین همیشه به دنبال مشاوره باشید، دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید و پزشک خود را از هر دوره درمانی مطلع کنید.

مزایای بالقوه رایحه درمانی در پارکینسون عبارتند از:

💠جسمی: درد عضلانی، سفتی و درد مفاصل، ضعف اندام ها، یبوست، گردش خون ضعیف و گرفتگی عضلات را می توان از طریق ماساژ – چه در کل بدن یا به صورت موضعی در اطراف ناحیه آسیب دیده، بهبود داد.
💠روانی و عاطفی: افسردگی، اضطراب، بی خوابی، حالت تهوع و سردرد را می توان از طریق ماساژ و یا استنشاق بهبود داد.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

روغن های گیاهی برای بهبود علائم پارکینسون

🔹اسانس ها، عصاره هایی هستند که از تبخیر یا فشرده شدن گیاهان به دست می آیند. این روغن های گیاهی به دست آمده را می توان برای مدیریت علائم بسیاری از بیماری از جمله پارکینسون استفاده کرد.

🔹در مطالعه ای که در سال ۲۰۲۰ انجام شد، نشان داد که التهاب در بدن یکی از عوامل بدتر شدن علائم پارکینسون است، اما با استفاده از رایحه درمانی می توان به کاهش التهاب و بهبود این علائم کمک کرد.

اسانس اسطوخودوس

🔸اسطوخودوس یک اسانس رایج است که به خاطر رایحه آرام بخشش استفاده می شود. معمولاً به عنوان یک عطر اضافه شده در صابون، لوسیون و یا شمع ها یافت می شود.

🔸افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن است به سختی بخوابند. اسطوخودوس با خواص قوی و آرام بخشی که دارد، جای تعجب نیست که بتوان از آن به عنوان یک کمک کننده برای خواب بهتر استفاده کرد.

🔸مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۳ نشان داد، افراد مسن‌ تری که مصرف بنزودیازپین‌ ها (داروهای آرام‌ بخش) را به‌ عنوان یک داروی کمک‌ کننده خواب متوقف کرده‌اند، شب‌ ها نمی توانند به درستی بخوابند. با این حال، زمانی که آن ها شروع به استفاده از روغن اسطوخودوس کردند، مدت خواب آن ها به اندازه زمان مصرف دارو افزایش یافت.

اسانس پرتقال شیرین

🔹افرادی که مبتلا به PD هستند ممکن است از تغییرات خلق و خو و اضطراب رنج ببرند. پرتقال شیرین دارای رایحه ای ملایم و از مرکباتی است که نشان داده خلق و خو و علائم اضطراب را بهبود می بخشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ نشان داد افرادی که رایحه مرکبات را به مدت ۹۰ ثانیه استنشاق کردند، تغییرات موقتی در مغز تجربه کردند و سطح آرامش و راحتی در آن ها افزایش پیدا کرد.

🔹افزودن اسانس پرتقال شیرین برای رایحه درمانی ممکن است به کاهش اضطراب مربوط به PD کمک کند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون مورد نیاز است.

اسانس نعناع فلفلی

🔸یکی از درمان های اصلی برای پارکینسون، داروی ترکیبی به نام لوودوپا/کاربیدوپا است. عوارض جانبی احتمالی این دارو حالت تهوع و استفراغ است.

🔸نعناع فلفلی یک طعم دهنده و افزودنی معطر و محبوب است که می تواند برای کمک به مدیریت مشکلات گوارشی مانند حالت تهوع و استفراغ استفاده شود. یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ نعناع استنشاقی را به عنوان درمانی برای تهوع آزمایش کرد. مشخص شد که این دارو حتی از ترکیبی از نعناع و داروهای سنتی تهوع موثرتر است.

🔸در صورت بروز حالت تهوع، چند قطره اسانس نعناع فلفلی را به دستگاه پخش کننده رایحه اضافه کنید تا به بهبود حالتان کمک کند.

اسانس رزماری

🔹رزماری گیاهی سبز رنگ با برگ هایی شبیه به درخت همیشه سبز است. تصور می شود اسانس این گیاه به کاهش التهاب، درد و عفونت کمک کند.

🔹یک فرضیه که کارشناسان در حال بررسی آن هستند این است که پارکینسون می تواند با التهاب مغزی ایجاد شود. استفاده از رزماری به دلیل خواص ضد التهابی آن ممکن است تأثیر مثبتی بر افراد مبتلا به PD داشته باشد.

🔹مطالعه‌ ای در سال ۲۰۱۶ نشان می‌ دهد که اجزای رزماری، رازیانه و میرتل ممکن است اثر محافظتی در برابر پارکینسون داشته باشند.

اسانس دارچین

🔸دارچین یک ادویه خانگی است که بو و طعمی آشنا دارد. در پخت، چای و به عنوان اسانس استفاده می شود.

🔸مطالعه ای وجود دارد که دارچین را به عنوان یک عامل محافظتی در برابر پیشرفت پارکینسون نشان می دهد. مطالعه ای در سال ۲۰۲۱ نشان داد که اسانس‌های گونه های مختلف دارچین می‌ توانند بر محافظت از مغز تاثیر داشته باشند. تحقیقات بیشتری باید انجام شود، زیرا این مطالعه فقط بر روی حیوانات انجام شده است و آزمایش‌ های انسانی هنوز انجام نشده است.

ملاحظات درمانی

در حالی که مطالعات اولیه نشان می دهد که برخی از این اسانس ها ممکن است به عنوان روش های درمانی مکمل در بهبود پارکینسون و دیگر شرایط موثر باشند، به خاطر داشته باشید که تحقیقات در این موارد محدود است. همیشه قبل از افزودن روش های مکمل به روال مراقبتی خود، با پزشک صحبت کنید.

نحوه استفاده از رایحه درمانی برای پارکینسون

۲ راه برای جذب اسانس روغن گیاهی وجود دارد که عبارتند از:

🟢 رایحه درمانی: رایحه درمانی منظور استنشاق اسانس گیاهی است. این کار را می توان از طریق دستگاه پخش کننده اسانس یا بخور در هوا انجام داد. چند قطره روغن رقیق شده در آب دستگاه بریزید و از آن استفاده کنید. برای این کار در دستگاه های بخور یا دیفیوزر سرد استفاده کنید.

🟢 جذب موضعی: این روش زمانی است که مقدار کمی اسانس را روی پوست قرار می دهید تا جذب شود. می توان از طریق ماساژ اسانس بر روی پوست یا از لوسیون های حاوی آن اسانس استفاده کنید.

رایحه درمانی
رایحه درمانی

خلاصه

🔹بیماری پارکینسون یک بیماری پیشرونده است که سیستم عصبی را تحت تاثیر قرار می دهد. در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده و قطعی ندارد. تنها درمان هایی برای کمک به مدیریت پیشرفت بیماری و علائم آن وجود دارند.

🔹رایحه درمانی با استفاده از روغن های گیاهی یک درمان مکمل است که ممکن است به کاهش علائم پارکینسون کمک کند.

🔹اسطوخودوس می تواند به خواب کمک، پرتقال شیرین به رفع اضطراب کمک کند و نعناع فلفلی حالت تهوع را کاهش می دهد. در مطالعات نشان داده شده است که رزماری و دارچین به طور بالقوه پیشرفت PD را کاهش می دهند. با این حال، برای تعیین اثربخشی این دو اسانس در مدیریت پارکینسون باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

منبع: verywellhealthepda

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن