طب سوزنی در پارکینسون

فهرست مطالب

درمان پارکینسون با طب سوزنی

بسیاری از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون (PD) برای مدیریت علائم حرکتی و غیر حرکتی خود به درمان های مکمل و جایگزین از جمله طب سوزنی روی می آورند. در این مقاله قرار است به تاثیر طب سوزنی در بیماری پارکینسون بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

مطالعه بیشتر: بیماری پارکینسون چیست؟

فهرست مطالب

معرفی طب سوزنی

طب سوزنی یک رویکرد مبتنی بر طب چینی برای درمان انواع بیماری ها با ایجاد نقاط خاص روی پوست با سوزن است. پل کامپیستی، متخصص طب سوزنی دارای MS در طب سنتی شرقی ، توضیح می دهد: “طب سوزنی یک روش حداقل تهاجمی برای تحریک مناطق غنی از عصب در سطح پوست به منظور تأثیر بر بافت ها، غده، اندام ها و عملکردهای مختلف بدن است.»

“هر سوزن طب سوزنی در محل وارد شدن آسیب کوچکی ایجاد می کند و اگرچه آنقدر کوچک است که ناراحتی ایجاد نمی کند، اما یک سیگنال است که به بدن می گوید که باید واکنش نشان دهد.” “این واکنش شامل تحریک سیستم ایمنی بدن، افزایش گردش خون در ناحیه، بهبود زخم و تعدیل درد است.” تحقیقات معاصر در مورد طب سوزنی عمدتا بر این نظریه متکی است.

جریان های ملایم الکتریکی یا زهر زنبور رقیق شده را می توان با سوزن برای تقویت اثرات درمانی استفاده کرد.

طب سوزنی برای پارکینسون

تاثیر طب سوزنی بر پارکینسون

محققان به دنبال تاثیر بالقوه طب سوزنی بر علائم حرکتی پارکینسون و همچنین علائم غیر حرکتی هستند:

     🟢 درد

     🟢 خستگی

     🟢 افسردگی

     🟢 اضطراب

     🟢 اختلالات خواب

اما بیشتر داده ها از مطالعات کوچک بدون گروه مقایسه به دست می آید و نتایج آن مخلوط است – برخی از آن ها برای طب سوزنی مفید است و برخی دیگر اینطور نیست.

در بررسی اخیر تحقیقات در مورد پارکینسون و طب سوزنی که در مجله Medicine منتشر شده است، نزدیک به ۱۰۰۰ مقاله در این زمینه مشخص شد. فقط ۱۹ مورد به عنوان آزمون های با کیفیت بالا توصیف شد که طب سوزنی را بدون درمان یا درمان معمولی (به عنوان مثال، لوودوپا) مقایسه می کردند، یا ترکیب طب سوزنی و درمان معمولی را تنها با درمان معمولی مقایسه می کردند. نویسندگان این تحقیقات نشان می دهند که طب سوزنی می تواند بر اساس اثرات مثبت مشاهده شده در این درمان یک درمان تکمیلی برای PD باشد، اما آن ها نیاز به مطالعات دقیق تری برای روشن و تأیید مزایای بالقوه دارند.

خارج از مطالعات بالینی، بسیاری از افراد به طور جدی بهبود علائم خود را با طب سوزنی گزارش می دهند. اما، به نظر می رسد نتایج حاصل شده موقت هستند و درمان های منظم برای حفظ آن ها ضروری است.

به طور کلی، طب سوزنی در پارکینسون بی خطر است.

علت استفاده از طب سوزنی

طب سوزنی عمدتا برای تسکین دردهای مرتبط با انواع بیماری ها و شرایط استفاده می شود، از جمله:

🔵 تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی و بعد از عمل

🔵 درد دندان

🔵 سردردها، از جمله سردردهای تنشی و میگرن

🔵 درد زایمان

🔵 درد کمر

🔵 گردن درد

🔵 آرتروز

🔵 گرفتگی های قاعدگی

🔵 اختلالات تنفسی مانند رینیت آلرژیک

طب سوزنی در پارکینسون

چرا مطالعه طب سوزنی مشکل است؟

طب سوزنی با محدودیت های متعددی در زمینه تحقیق مواجه است. مانند بسیاری از درمان های مکمل، طب سوزنی با اثر دارونما همراه است. محققان گاهی اوقات درمان های معمولی طب سوزنی را در برابر طب سوزنی “ساختگی” (با استفاده از سوزن های کند یا محل های مختلف درج) برای ارزیابی مزایای واقعی آزمایش می کنند، اما این کار به طور قابل توجهی چالش برانگیز است و هنگام تجویز طب سوزنی در مقابل دارونما، مهم است که شرکت کنندگان در مطالعه “درمان” خود را متوقف کنند – یکی دیگر از کارهای دشوار.

همچنین پروتکل های استاندارد طب سوزنی برای پارکینسون وجود ندارد. به عبارت دیگر، هیچ دستورالعمل دقیقی در مورد محل قرار دادن سوزن، استفاده از جریان الکتریکی، مدت زمان درمان، مدت زمان انجام جلسات و نحوه ارزیابی مزایای بالقوه وجود ندارد. که می تواند تا حدی اختلاف نظر در نتایج آزمایشات را به همراه داشته باشد.

طب سوزنی چه خطراتی دارد؟

اگر متخصص طب سوزنی دارای صلاحیت و دارای مجوز است و از سوزن های استریل استفاده کند، خطرات طب سوزنی کم است. عوارض جانبی شایع عبارتند از درد و خونریزی جزئی یا کبودی در جایی که سوزن ها وارد شده اند. سوزن های یکبار مصرف در حال حاضر برای استفاده مناسب هستند، بنابراین خطر عفونت حداقل است. همه کاندیدای مناسبی برای طب سوزنی نیستند اگر موارد زیر را تجربه کنید:

🟠 اختلال خونریزی داشته باشید. در صورت داشتن اختلال خونریزی یا در صورت مصرف داروهای رقیق کننده خون، احتمال خونریزی یا کبودی از سوزن ها افزایش می یابد.

🟠 ضربان ساز داشته باشید. طب سوزنی که شامل استفاده از پالس های ملایم الکتریکی به سوزن ها است، می تواند عملکرد ضربان ساز را مختل کند.

🟠 باردار هستید. تصور می شود که برخی از انواع طب سوزنی باعث تحریک زایمان می شود که می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

آیا طب سوزنی برای شما مناسب است؟

🔵 اگر به طب سوزنی فکر می کنید، با پزشک خود در مورد این که آیا ممکن است در بهبود پارکینسون شما اثر داشته باشد مشورت کنید. به طور کلی بی خطر تلقی می شود، اما مانند هر درمانی، باید مزایای بالقوه را در برابر خطرات احتمالی مقایسه کنید. عوارض جانبی می تواند شامل کبودی و درد در محل های وارد کردن سوزن، خستگی و سبکی موقت یا حتی بدتر شدن علائم شما باشد و بیمه ممکن است هزینه آن را پوشش ندهد.

🔵 پزشک ممکن است بتواند شما را به متخصص طب سوزنی ارجاع دهد. 

🔵 هنگام ارزیابی متخصص طب سوزنی، مطمئن شوید که آموزش، مجوز و صدور گواهینامه لازم را گذرانده است و در مورد آشنایی با درمان پارکینسون و علائم خاص خود سوال کنید. از او بخواهید که دوره درمانی مورد انتظار شما را توضیح دهد (به عنوان مثال، چه تعداد درمان مورد نیاز است، در چه زمانی بهبود را مشاهده خواهید کرد و غیره).

سخن آخر

🔵 طب سوزنی می تواند یک درمان اضافی مفید برای علائم حرکتی پارکینسون و غیر حرکتی باشد و به نظر می رسد به طور کلی بی خطر است. آزمایشات دقیق اضافی با پروتکل های استاندارد و بررسی تاثیرات آن برای ارزیابی کامل نقش طب سوزنی در مدیریت پارکینسون ضروری است.

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن