بیماری دیسکینزی چیست؟ چه علائمی دارد و چگونه درمان می شود؟

دیسکینزی یک حرکت غیر ارادی است که نمی توانید آن را کنترل کنید. می تواند فقط بر یک قسمت از بدن مانند سر یا بازو تأثیر بگذارد، یا می تواند بر کل بدن شما تأثیر گذار باشد. دیسکینزی می تواند از خفیف تا شدید و دردناک متغیر باشد و در فعالیت های عادی روزانه اختلال ایجاد کند. همچنین می تواند در فرکانس، زمان و روز رخ دادن متفاوت باشد.

دیسکینزی معمولاً در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون دیده می شود، اغلب به عنوان عارضه جانبی درمان طولانی مدت لوودوپا است. دیسکینزی همچنین می تواند در بیماری های دیگر به غیر از پارکینسون رخ دهد، از جمله اختلالات حرکتی.

دیسکینزی

علائم بیماری دیسکینزی

علائم در افراد مختلف متفاوت است. علائم می توانند با کمی حرکت سر، بازو یا پا بسیار خفیف همراه باشند. علائم همچنین می توانند شدید باشند و شامل چندین قسمت از بدن که به طور غیرارادی حرکت می کنند شوند. برخی از علائم دیسکینزی ممکن است شبیه موارد زیر باشد:

 • بی قراری
 • دست و پا زدن
 • تاب خوردن بدن
 • سوزش سر
 • تکان دادن

دیسکینزی با رعشه ای که اغلب در بیماری پارکینسون اتفاق می افتد، ارتباطی ندارد. همچنین به اختلالات تیک مربوط نمی شود.

Diskensia

علل دیسکینزی

چند علت دیسکینزی وجود دارد، که شامل سکته مغزی، فلج مغزی، مولتیپل اسکلروز و داروهای ضدویروسی است. شایع ترین علت دیس کینزی، دیسکینزی ناشی از لوودوپا (LID) نامیده می شود. LID دیسکینزی را توصیف می کند که به عنوان یک عارضه جانبی از داروهایی که برای درمان علائم بیماری پارکینسون استفاده می شوند، رخ می دهد. یک نوع دیسکینزی دیگر به نام دیسکینزی دیررس از عوارض جانبی برخی داروهای ضد روان پریشی است.

دیسکینزی نتیجه استفاده از داروهای پارکینسون

بیماری پارکینسون یک اختلال حرکتی است و از آنجا که یک بیماری مادام العمر است، داروهایی چون دوپامینرژیک که برای کنترل علائم بیماری پارکینسون مورد استفاده قرار میگیرد بعضا باعث وجود بیماری های دیگری از جمله دیسکینزی می شوند همانطور که داروهای دوپامینرژیک مقدار دوپامین را در مغز افزایش می دهد، به طور موثر علائم بیماری پارکینسون را کاهش می دهد. برای بعضی از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون، نقطه ای وجود دارد که داروها ممکن است قابل تحمل نباشد و رویکردهای جراحی بهترین گزینه هستند.

خبر خوب این است که نه بیماری پارکینسون و نه دیسکینزی خطرناک و تهدید کننده زندگی نیستند. جراحی DBS گزینه ای است که برای سال ها در دسترس بوده است و به عنوان روشی ایمن و قابل تحمل محسوب می شود. در طول سال های گذشته هزاران نفر مبتلا به بیماری پارکینسون مبتلا شده اند که برای LID جراحی کرده اند و نتایج خوب بوده اند. اگر شما یک نامزد برای DBS هستید، سعی کنید که یک عمل جراحی به دقت برنامه ریزی شده داشته باشید و بعد از انجام اقدامات، پیگیری های لازم را انجام دهید، زیرا با این امر شانس خود را برای بهترین نتیجه و بهبودی به حداکثر می رسانید.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

بیماری های مشابه با دیسکینزی

این بیماری می تواند گاهی با برخی از بیماری ها اشتباه گرفته شود که در ادامه به آن ها می پردازیم.

شباهت دیسکینزی به پارکینسون

حرکات غیر ارادی بدن معمولا در افراد مبتلا به پارکینسون دیده می شود که به عنوان یک عارضه جانبی در اثر استفاده طولانی مدت از لوودوپا در نظر گرفته می شود. اما باید بدانید که این بیماری علاوه بر پارکینسون در بسیاری از موارد دیگر دیده شود. در نتیجه، باید بدانید که این بیماری چیزی جدا از پارکینسون است.

دیستونی

گاهی ممکن است بیماری دیستونی ممکن است با دیسکینزی اشتباه گرفته شود. با این حال، دیستونی به جای بروز حرکات غیرارادی باعث می شود عضلات به طور ناخواسته سفت شوند. علت اصلی این مشکل، بیماری پارکینسون است و نه عارضه جانبی دارو! دیستونی به دلیل سطح پایین دوپامین ایجاد می شود که در افراد مبتلا به پارکینسون دیده می شود.

دیستونی اغلب روی پاها، تارهای صوتی، دست ها یا پلک ها تأثیر می گذارد و در بسیاری از مواقع تنها یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار می دهد.همچنین، دیستونی می تواند در اثر مصرف لوودوپا به وجود بیاید، زیرا مصرف این دارو می تواند باعث تغییر سطح دوپامین شود. با کاهش سطح دوپامین افراد ممکن است دیستونی را تجربه کنند.

دیسکینزی تاخیری (TD: Tardive Dyskinesia)

این بیماری افراد مبتلا به بیماری های روانی شدید را که نیاز به درمان طولانی مدت با داروهای ضد روان پریشی دارند، تحت تأثیر قرار می دهد. دیسکینزی تاخیری مانند دیسکینزی است زیرا باعث حرکات غیرارادی می شود. با این حال، حرکات دیسکینزیای تأخیری معمولاً روی زبان، لب ها، دهان یا پلک ها تأثیر می گذارد، علائم دیگر این بیماری به شرح زیر هستند:

 • بهم زدن مکرر لب ها
 • ایجاد شکلک تکراری
 • چشمک زدن سریع
 • بیرون آوردن زبان

TD می تواند خفیف و در بسیاری از موارد قابل برگشت باشد. درصد بیمارانی که به TD شدید یا غیر قابل برگشت مبتلا هستند در مقایسه با بیمارانی که درمان مزمن ضد جنون دریافت می‌کنند بسیار کم است. افراد مسن نسبت به جوانان بیشتر مستعد ابتلا به TD ی شدید و غیر قابل برگشت هستند. داروهای ضد جنون جدید، شیوع TD را به طور چشمگیری کاهش داده اند. اگر چه هیچ درمانی برای TD وحود ندارد با این حال می‌توان با تجویز داروهای ضد جنون جدید در روند درمان جنون، محدود کردن استفاده‌ی طولانی مدت از داروهای نورولپتیک خطر ابتلا به TDرا کاهش داد.

درمان دیسکینزی : آیا این بیماری قابل درمان است؟

درمان دیسکینزی به عامل ایجاد کننده مرتبط است اصولاً در دیسکینزی‌های دارویی حاد با قطع دارو علائم از بین می‌روند ولی دیسکینزی دارویی تاخیری به‌‌ سختی به درمان پاسخ مناسب می‌دهد؛ بنابراین بهترین کار این است که تا حد ممکن از مصرف داروهای مقصر اجتناب شود و در صورت لزوم با حداقل دوز و حداقل مدت ممکن مصرف شوند، و حتی‌ المقدور داروهای آتیپیک ترجیح داده شوند.

به طور کلی درمان این اختلال به نوع دیسکینزی ایجاد شده در بدن فرد و همچنین به درجه شدت آن بستگی دارد. در انواع دیسکینزی که مربوط به داروهای ایجاد کننده اختلال باشد درمان راحت تر است اما در نوع دیسکینزی دیررس درمان کمی سخت خواهدبود. به طور کلی فرد مبتلا به این نوع عارضه بایستی از مصرف داروهایی که سبب تشدید اختلال می گردد اجتناب کند یا حداقل دوز داروی مصرفی را کاهش دهد.

انواع روش های درمان

 1. درمان طبی دیسکینزی
 2.  جراحی عمیق مغزی (DBS) برای دیسکینزی
 3. روش های جراحی برای دیسکینزی وابسته به پارکینسون
 4. درمان دارویی

مطالعات نشان داده اند که انجام ورزش، مانند پیاده روی و شنا، می تواند نقش موثری در درمان این بیماری داشته باشد. همچنین، توصیه می شود کسانی که از این بیماری رنج می برند روش های مدیریت استرس را بیاموزند، زیرا استرس آثار بسیار منفی بر سلامتی دارد. همچنین، استفاده از آگونیست های گیرنده دوپامین از طریق مونوتراپی (اگر بیماری در مراحل اولیه باشد) می تواند سود بخش باشد.

گاهی برای درمان از عمل جراحی استفاده می شود که باید طبق معیارهای خاصی صورت گیرد. در این روش مغز تحریک می شود و همین موضوع نقش موثری در درمان این بیماری دارد. توصیه می شود قبل از هر روش درمانی با پزشک مشورت کنید و در مورد عوارض و فواید آن اطلاعات کافی کسب کنید.

منبع: healthline.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن