پمپ درمانی پارکینسون

فهرست مطالب

درمان با پمپ ، روش جدید درمان پارکینسون

🔸آرزوی تمام افراد مبتلا به پارکینسون، کاهش تعداد قرص های مصرفی در طول روز است. هر چه بیماری پیشرفت می کند، کنترل علائم سخت تر می شود، به همین دلیل پزشک داروهای بیشتر یا دزهای قوی تری برای کنترل علائم تجویز می کند. درمان با پمپ ، نوعی روش درمانی در پارکینسون است که در سال ۲۰۱۵ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شد. در این روش دارو مستقیماً به صورت ژل به روده کوچک منتقل می شود. در این حالت تعداد قرص های مصرفی تا حد زیادی کاهش می یابد و علائم هم کنترل می شود.

🔸در ادامه، در مورد نحوه عملکرد درمان با پمپ و اینکه چگونه ممکن است پیشرفت بزرگی در درمان پارکینسون باشد، به طور کامل توضیح داده ایم.

مطالعه بیشتر: درمان بیماری پارکینسون در خارج و ایران

فهرست مطالب

نحوه عملکرد درمان با پمپ در پارکینسون

🔹در درمان با پمپ در پارکینسون، داروی لوودوپا و کاربیدوپا که پزشک معمولا به صورت قرص تجویز می کند، به صورت یک ژل به اسم دوپا (Doupa) به بدن فرد بیمار وارد می شود.

🔹علائم پارکینسون، مانند لرزش بدن و لرزش دست، مشکل در حرکت، سفتی و خشکی عضلات، همه ناشی از نداشتن دوپامین کافی در مغز است. از آنجایی که نمی توان مستقیماً به مغز دوپامین وارد کرد، از لوودوپا برای افزودن دوپامین بیشتر به مغز استفاده می کنند. مغز زمانی که لوودوپا از آن عبور کند به دوپامین تبدیل می شود.

🔹کاربیدوپا با لوودوپا مخلوط می شود تا از تجزیه زودهنگام لوودوپا در بدن جلوگیری کند. همچنین به جلوگیری از حالت تهوع، یک عارضه جانبی ناشی از لوودوپا کمک می کند.

🔹برای استفاده از درمان با پمپ در پارکینسون، پزشک نیاز به انجام یک جراحی کوچک دارد: آن ها لوله ای را در داخل بدن و قسمتی از روده کوچک و نزدیک معده قرار می دهند. لوله به یک کیسه در قسمت بیرونی بدن متصل می شود که می تواند زیر لباس پنهان شود. یک پمپ و ظرف کوچک حاوی داروی ژل، به نام کاست، داخل کیسه قرار می گیرند. هر کاست دارای ژل ۱۶ ساعته است که پمپ در طول روز به روده کوچک می رساند.

🔹سپس پمپ به صورت دیجیتالی برنامه ریزی می شود تا دارو را در مقادیر صحیح آزاد کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک یا دو بار در روز کاست را عوض کنید.

🔹هنگامی که پمپ را دریافت کردید، باید به طور منظم توسط پزشک تحت نظر باشید. یک متخصص آموزش دیده باید پمپ را برنامه ریزی کند.

پمپ درمانی پارکینسون

اثربخشی درمان با پمپ در پارکینسون

✔️ ترکیب لوودوپا و کاربیدوپا به عنوان موثرترین دارو برای تسکین علائم پارکینسون در حال حاضر در نظر گرفته می شود. درمان با پمپ، بر خلاف قرص ها، قادر به ارائه یک جریان ثابت دارو به بدن است. با مصرف قرص‌، دارو زمان می‌ برد تا وارد بدن شود و پس از، از بین رفتن تاثیر آن باید دوز دیگری مصرف کنید. در برخی از افراد مبتلا به پارکینسون پیشرفته‌، تأثیر قرص‌ ها در نوسان است و پیش‌بینی زمان و مدت اثرگذاری آن ها دشوارتر می‌ شود.

✔️ مطالعات نشان داده اند که درمان با پمپ در تسکین علائم پارکینسون موثر است. این درمان، یک گزینه خوب برای افرادی است که در مراحل بعدی پارکینسون هستند و ممکن است دیگر علائم آن ها با مصرف قرص تسکین پیدا نکند.

✔️ یکی از دلایل این درمان این است که با پیشرفت پارکینسون، نحوه عملکرد معده تغییر می کند. هضم می تواند کند و غیرقابل پیش بینی شود. این اتفاق می تواند بر نحوه عملکرد دارو در بدن در هنگام مصرف قرص ها اثر بگذارد، زیرا قرص ها باید در سیستم گوارش حرکت کنند. رساندن دارو به روده کوچک به شما این امکان را می دهد تا سریعتر و به طور مداوم وارد بدن شود.

مطالعه بیشتر: پارکینسون و مشکلات گوارشی

✔️ به خاطر داشته باشید که حتی اگر پمپ برای شما کاملا موثر باشد، باز هم ممکن است نیاز به خوردن یک قرص در عصر داشته باشید.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

خطرات احتمالی

هر عمل جراحی خطرات احتمالی دارد. برای درمان با پمپ در پارکینسون، این موارد می تواند شامل:

🔴 عفونت در جایی که لوله وارد بدن شده است
🔴 انسداد در لوله وارد شده
🔴 افتادن لوله
🔴 ایجاد نشتی در لوله

به منظور جلوگیری از ایجاد عوارض جانبی، باید به مرتب بررسی شود.

سخن نهایی

🟢 درمان با پمپ هنوز هم محدودیت هایی دارد، زیرا روشی نسبتاً جدید است. همینطور ممکن است راه حل ایده آلی برای همه بیماران نباشد: یک جراحی کوچک برای قرار دادن یک لوله در روده کوچک است و لوله در جای خود نیاز به نظارت و مراقبت دقیق دارد. با این حال، به برخی از افراد کمک می کند تا دوز روزانه قرص خود را کاهش دهند و در عین حال فاصله زمانی طولانی تری بین علائم بوجود می آید.

🟢 آینده درمان پارکینسون هنوز ناشناخته است. همانطور که محققان در مورد پارکینسون و نحوه عملکرد این بیماری بر روی مغز اطلاعات بیشتری کسب می کنند، امید آن ها به کشف درمان هایی است که نه تنها علائم را از بین می برد، بلکه به معکوس کردن خود بیماری نیز کمک کند.

منبع

  1. فرهاد

    سلام دوستان. لطفادرباره مصرف ماریجوانادر کمک به درمان بارگینون تو ضیح دهید . ضممنا صحفه شما مخیلی خوبه . ممنونم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن