سلامت روان در دیستونی

فهرست مطالب

سلامت روان در دیستونی و اهمیت مدیریت شرایط آن

دیستونی یک اختلال عصبی است که باعث انقباضات بیش از حد و غیرارادی عضلات می شود. این انقباضات عضلانی منجر به حرکات غیر طبیعی ماهیچه ها و وضعیت بدن می شود و کنترل حرکات را برای افراد دشوار می کند.

افرادی که با دیستونی زندگی می کنند ممکن است طیفی از علائم غیر حرکتی را نیز تجربه کنند که به طور چشمگیری بر فعالیت های روزانه و کیفیت زندگی تأثیر می گذارد. جدا از علائم حرکتی سلامتی روان در دیستونی اهمیت زیادی دارد.

فهرست مطالب

سلامت روان در دیستونی

انواع مختلفی از مشکلات سلامت روان وجود دارد. برخی از انواع رایج عبارتند از:

🟡 افسردگی که شامل احساس غم و اندوه، ناامیدی و ناراحتی، گریه، نگرانی، اعتماد به نفس پایین، کمبود انرژی، مشکلات خواب و نگرانی و دید منفی نسبت به آینده است.

🟡 اضطراب که شامل علائمی مانند عصبانیت مزمن، تنش و نگرانی، حس هراس، و مشکل تمرکز و خواب است.

🟡 اختلال وسواس فکری (OCD) اختلالی است که در آن، افکار، الزامات و فعالیت های تکراری ناخواسته، مانع داشتن یک زندگی دلخواه می شود.

🟡 روان پریشی یک بیماری جدی روانی است، که در آن، یک فرد، توهم (چیزهایی را که وجود ندارد ببیند و بشنود) و یا اوهام (باورهایی داشته باشد که نادرست هستند) را تجربه می کند و علائم آن می تواند آنقدر شدید شود که فرد ارتباط با واقعیت را از دست بدهد.

🟡 استرس خاد، افرادی که مشکل استرس حاد را تجربه می کنند، احساس می کنند که بیش از حد کار برای انجام دادن دارند یا بیش از حد در ذهنشان افکار مختلف وجود دارد، یا افراد دیگر خواسته های ناعادلانه ای را به آن ها تحمیل می کنند، یا با شرایطی روبرو می شوند که کنترل آن ها را ندارند چون توانایی مورد نیاز برای مقابله با آن ها، بیش از توانایی شان است. همه افراد گاهی استرس را تجربه می کنند و استرس یک مشکل پزشکی تشخیص داده نمی شود، اما استرس شدید ممکن است گاهی منجر به افسردگی یا اضطراب شود و یا نشانه ای از آن ها باشد.

💠اضطراب و افسردگی از جمله شایع ترین مسائل غیر حرکتی است که در افراد مبتلا به دیستونی مشاهده می شود.

💠مطالعات نشان داده است که حدود ۷۰ درصد از افراد مبتلا به دیستونی در طول زندگی خود افسردگی و/یا اضطراب را تجربه خواهند کرد.

💠اضطراب و افسردگی به طور قابل توجهی ناتوان کننده و کیفیت زندگی را در دیستونی بدتر می کند. رابطه بین دیستونی، افسردگی و اضطراب پیچیده است. تحقیقات نشان می دهد که در برخی موارد، افسردگی و اضطراب ممکن است در پاسخ به دیستونی ایجاد شود. در موارد دیگر، قبل از شروع دیستونی رخ می دهد و به نظر می رسد بخشی از سندرم دیستونی باشد.

💠ارزیابی و درمان افسردگی و اختلالات اضطرابی بخش مهمی از یک رویکرد جامع برای درمان دیستونی است.

💠کاهش علائم حرکتی مرتبط با دیستونی ممکن است همیشه افسردگی یا اضطراب را کاهش ندهد.

💠گزینه های درمانی افسردگی و اضطراب به نیازهای فردی بیمار بستگی دارد. مداخلات ممکن است شامل تنظیم سبک زندگی، فعالیت های خودیاری، درمان شناختی رفتاری، انواع دیگر مشاوره و/یا طیف وسیعی از درمان های روانشناختی فشرده باشد.

✅ مطالعه بیشتر: درمان افسردگی و اضطراب در حین ابتلا به دیستونی

رابطه بین دیستونی و سلامت روان

🔺سلامت روان برای بسیاری از افراد مبتلا به دیستونی یک موضوع حساس است زیرا بسیاری از موارد دیستونی در ابتدا با یک شرایط سلامت روان (یا روانشناختی) اشتباه گرفته می شود. در بیشتر موارد، دیستونی یک بیماری عصبی است و علت سلامت روانی ندارد.

🔺با این حال، اگرچه مشکلات سلامت روان به طور معمول باعث ایجاد دیستونی نمی شوند، اما در برخی از موارد، بین دیستونی و سلامت روان رابطه ی مهمی وجود دارد. این رابطه می تواند دو طرفه باشد.

🔺بسیاری از افراد مبتلا به دیستونی استرس و اضطراب را گزارش کرده اند که می توانند علائم دیستونی را تشدید کنند.

🔺علائم دیستونی ممکن است موجب افسردگی یا اضطراب و در نتیجه ی درد، اختلال در فعالیت های روزانه یا انزوای اجتماعی شود.

🔺علاوه بر این، اکنون تصور می شود که افراد مبتلا به دیستونی، بیشتر مستعد تجربه شرایط روحی و روانی مانند افسردگی، اضطراب و اختلال وسواس فکری هستند حتی قبل از ظهور علائم جسمی دیستونی. هنوز مشخص نیست چرا این اتفاق می افتد، اما به نظر می رسد که هر دلیلی که باعث دیستونی می شود، ممکن است بر خلق و خو و نوع رفتار نیز تاثیر بگذارد.

🔺البته بسیاری از افراد مبتلا به دیستونی، هرگز شرایط روحی و روانی ندارند. با این حال، در مواردی که چنین شرایطی ظاهر می شود، اگر این موقعیت در کنار نشانه های فیزیکی درمان شوند، توانایی مقابله با دیستونی بهبود زیادی خواهد یافت. علاوه بر این، اغلب افراد مبتلا به دیستونی یاد گرفته اند به این باور برسند که شرایط سلامت روان ممکن است همراه با دیستونی ظاهر شود و چیزی برای شرمندگی وجود ندارد.

🔺یک رابطه دیگر بین دیستونی و مشکلات سلامت روان این است که برخی از داروهایی که برای درمان روان درمانی استفاده می شوند ممکن است باعث ایجاد دیستونی مزمن یا دیسکینزی dyskinesia شوند. البته با نسل جدید این داروها (که مسدود کننده های گیرنده ی دوپامین نامیده می شوند) این احتمال بسیار کمتر از گذشته است؛ اما متاسفانه هنوز یک ریسک کوچک وجود دارد.

سلامت روان در دیستونی

مدیریت سلامت روان در دیستونی

درمان اصلی برای مشکلات سلامت روان، تجویز دارو و گفتار درمانی است.

تجویز دارو

🟢 دارو هایی که اغلب برای درمان بیماری های روانی مورد استفاده قرار می گیرند، داروهای ضد افسردگی یا آنکسیولیتیک anxiolytics هستند که برای درمان افسردگی یا اضطراب در برخی افراد موثر هستند، اما برای بعضی از افراد دیگر، گفتار درمانی نیز به همان اندازه موثر است، به ویژه هنگامی که وضعیت سلامت روان شدید نیست.

🟢 برای درمان سایکوز، تعدادی از داروهای اعصاب تجویز می شود. از آن جا که این افراد ریسک ابتلا به دیستونی مزمن tardive dystonia را دارند، افراد مبتلا به دیستونی باید قبل از مصرف این دارو ها با پزشک خود صحبت کنند.

گفتار درمانی

گفتار درمانی در حقیقت یک فرصت و یک بازه زمان منظمی را برای صحبت در مورد مشکلات و کشف احساسات دشوار با یک متخصص حرفه ای و آموزش دیده فراهم می کند. این کار می تواند به مقابله با شرایط خاص، مقابله با بحران، بهبود روابط و یا توسعه روش های بهتر زندگی کمک کند. هدف گفتار درمانی معمولا مشاوره نیست، بلکه به فرد کمک می کند تا احساسات و رفتارش را بهتر درک کند و در نتیجه به تغییر رفتار یا نحوه فکر کردن در مورد چیزها کمک می کند. انواع مختلفی از گفتار درمانی شامل درمان رفتاری شناختی (CBT)، مشاوره و روان درمانی وجود دارد.

سلامت روان در دیستونی

راه های دیگر برای مدیریت

طیف گسترده ای از فعالیت های دیگر نیز می تواند به بهبود سلامت روان کمک کند. این فعالیت ها شامل ورزش فیزیکی، درمان های مکمل، فعالیت های داوطلبانه و سایر مشاغل اجتماعی مانند آموزش بزرگسالان است. 

برای هر فرد، یک درمان خاص تاثیر گذار است؛ به ویژه برای افراد مبتلا به دیستونی که در آن، شدت و نوع دیستونی تاثیر خواهد گذاشت و در نتیجه مشخص می کند که چه روشی برای درمان مناسب است. باید به یاد داشت که قبل از هر نوع درمان یا رژیم ورزشی، باید با مشاور خود مشورت کنید.

✅ مطالعه بیشتر: نقش ورزش در دیستونی چیست؟ 

نتیجه گیری

در بسیاری از موارد، دیستونی با مشکلات سلامت روان اشتباه گرفته می شود، در حالی که در بیشتر موارد، دیستونی یک بیماری عصبی است و علت سلامت روانی ندارد. اگرچه همه افراد مبتلا به دیستونی، هرگز مشکلات روحی و روانی ندارند، با این حال، در مواردی که چنین شرایطی ظاهر می شود، درمان این شرایط در کنار نشانه های فیزیکی، توانایی مقابله با دیستونی را بهبود می بخشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن