سلامت روان در دیستونی و اهمیت مدیریت شرایط آن

برای حفظ سلامتی هر فرد، هم سلامت جسمی و هم سلامت روحی اهمیت دارد. همان طور که با یک بیماری جسمی، سلامت جسمی به خطر می افتد، سلامت روان نیز در شرایط نامناسب تحت تاثیر قرار می گیرد. این مشکل ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد و کاملا معمول است؛ در حقیقت، یک نفر در هر چهار نفر، مشکل سلامت روان را در بعضی از مراحل زندگی تجربه می کند. شرایط سلامت روان یک بیماری کاملا واقعی است و در اغلب موارد به درمان نیاز دارد. سلامت روان برای افراد مبتلا به دیستونی اهمیت دارد زیرا بسیاری از موارد دیستونی در ابتدا با شرایط سلامت اشتباه گرفته می شود. در بیشتر موارد، دیستونی یک بیماری عصبی است و علت سلامت روانی ندارد. سلامت روان در دیستونی

انواع مختلفی از مشکلات سلامت روان وجود دارد. برخی از انواع رایج عبارتند از:

  • افسردگی که شامل احساس غم و اندوه، ناامیدی و ناراحتی، گریه، نگرانی، اعتماد به نفس پایین، کمبود انرژی، مشکلات خواب و نگرانی و دید منفی نسبت به آینده است.
  • اضطراب که شامل علائمی مانند عصبانیت مزمن، تنش و نگرانی، حس هراس، و مشکل تمرکز و خواب است.
  • اختلال وسواس فکری (OCD) اختلالی است که در آن، افکار، الزامات و فعالیت های تکراری ناخواسته، مانع داشتن یک زندگی دلخواه می شود.
  • روان پریشی یک بیماری جدی روانی است، که در آن، یک فرد، توهم (چیزهایی را که وجود ندارد ببیند و بشنود) و یا اوهام (باورهایی داشته باشد که نادرست هستند) را تجربه می کند و علائم آن می تواند آنقدر شدید شود که فرد ارتباط با واقعیت را از دست بدهد.
  • یک مشکل روانشناختی مرتبط استرس است، افرادی که این مشکل استرس را تجربه می کنند، احساس می کنند که بیش از حد کار برای انجام دادن دارند یا بیش از حد در ذهنشان افکار مختلف وجود دارد، یا افراد دیگر خواسته های ناعادلانه ای را به آن ها تحمیل می کنند، یا با شرایطی روبرو می شوند که کنترل آن ها را ندارند چون توانایی مورد نیاز برای مقابله با آن ها، بیش از توانایی آن هاست. همه افراد گاهی استرس را تجربه می کنند و استرس یک مشکل پزشکی تشخیص داده نمی شود، اما استرس شدید ممکن است گاهی منجر به افسردگی یا اضطراب شود و یا نشانه ای از آن ها باشد.

شرایط مرتبط با سلامت روان زیادی وجود دارد که باعث می شود افراد بیمار تمایل به پذیرش خود و دیگران نداشته باشند. بسیار مهم است که این مشکل برطرف شود تا اطمینان حاصل شود که وضعیت سلامت روان، درمان لازم را دریافت می کند.

سلامت روان در دیستونی

رابطه بین دیستونی و سلامت روان

سلامت روان برای بسیاری از افراد مبتلا به دیستونی یک موضوع حساس است زیرا بسیاری از موارد دیستونی در ابتدا با یک شرایط سلامت روان (یا روانشناختی) اشتباه گرفته شده است. در بیشتر موارد، دیستونی یک بیماری عصبی است و علت سلامت روانی ندارد.

با این حال، اگرچه مشکلات سلامت روان به طور معمول باعث ایجاد دیستونی نمی شوند، اما در برخی از موارد، بین دیستونی و سلامت روان رابطه ی مهمی وجود دارد. این رابطه می تواند دو طرفه باشد.

بسیاری از افراد مبتلا به دیستونی استرس و اضطراب را گزارش کرده اند که می توانند علائم دیستونی را تشدید کنند.

علائم دیستونی ممکن است موجب افسردگی یا اضطراب و در نتیجه ی درد، اختلال در فعالیت های روزانه یا انزوای اجتماعی شود.

علاوه بر این، اکنون تصور می شود که افراد مبتلا به دیستونی، بیشتر مستعد تجربه شرایط روحی و روانی مانند افسردگی، اضطراب و اختلال وسواس فکری هستند حتی قبل از ظهور علائم جسمی دیستونی. هنوز مشخص نیست چرا این اتفاق می افتد، اما به نظر می رسد که هر دلیلی که باعث دیستونی می شود، ممکن است بر خلق و خو و نوع رفتار نیز تاثیر بگذارد.

البته بسیاری از افراد مبتلا به دیستونی، هرگز شرایط روحی و روانی ندارند. با این حال، در مواردی که چنین شرایطی ظاهر می شود، اگر این شرایط در کنار نشانه های فیزیکی درمان شوند، توانایی مقابله با دیستونی بهبود زیادی خواهد یافت. علاوه بر این، اغلب افراد مبتلا به دیستونی یاد گرفته اند به این باور برسند که شرایط سلامت روان ممکن است همراه با دیستونی ظاهر شود و چیزی برای شرمندگی وجود ندارد.

یک رابطه دیگر بین دیستونی و مشکلات سلامت روان این است که برخی از داروهایی که برای درمان روان درمانی استفاده می شوند ممکن است باعث ایجاد دیستونی مزمن یا دیس کینزی dyskinesia شوند. البته با نسل جدید این داروها (که مسدود کننده های گیرنده ی دوپامین نامیده می شوند) این احتمال بسیار کمتر از گذشته است؛ اما متاسفانه هنوز یک ریسک کوچک وجود دارد.

مدیریت شرایط سلامت روان

درمان اصلی برای مشکلات سلامت روان، تجویز دارو و گفتار درمانی است.

تجویز دارو

دارو هایی که اغلب برای درمان بیماری های روانی مورد استفاده قرار می گیرند، داروهای ضد افسردگی یا آنکسیولیتیک anxiolytics هستند که برای درمان افسردگی یا اضطراب در برخی افراد موثر هستند، اما برای بعضی از افراد دیگر، گفتار درمانی نیز به همان اندازه موثر است، به ویژه هنگامی که وضعیت سلامت روان شدید نیست.

برای درمان سایکوز، تعدادی از داروهای ضد روان پریشی استفاده می شود. از آن جا که این افراد ریسک ابتلا به دیستونی مزمن tardive dystonia را دارند، افراد مبتلا به دیستونی باید قبل از مصرف این دارو ها با پزشک خود صحبت کنند.

گفتار درمانی

گفتار درمانی در حقیقت یک فرصت و یک بازه زمان منظمی را برای صحبت در مورد مشکلات و کشف احساسات دشوار با یک متخصص حرفه ای و آموزش دیده فراهم می کند. این کار می تواند به مقابله با شرایط خاص، مقابله با بحران، بهبود روابط و یا توسعه روش های بهتر زندگی کمک کند. هدف گفتار درمانی معمولا مشاوره نیست، بلکه به فرد کمک می کند تا احساسات و رفتارش را بهتر درک کند و در نتیجه به تغییر رفتار یا نحوه فکر کردن در مورد چیزها کمک می کند. انواع مختلفی از گفتار درمانی شامل درمان رفتاری شناختی (CBT)، مشاوره و روان درمانی وجود دارد.

سلامت روان در دیستونی

راه های دیگر برای مدیریت سلامت روان

طیف گسترده ای از فعالیت های دیگر نیز می تواند به بهبود سلامت روان کمک کند. این فعالیت ها شامل ورزش فیزیکی، درمان های مکمل، فعالیت های داوطلبانه و سایر مشاغل اجتماعی مانند آموزش بزرگسالان است. برای هر فرد، یک درمان خاص تاثیر گذار است؛ به ویژه برای افراد مبتلا به دیستونی که در آن، شدت و نوع دیستونی تاثیر خواهد گذاشت و در نتیجه مشخص می کند که چه روشی برای درمان مناسب است. باید به یاد داشت که قبل از هر نوع درمان یا رژیم ورزشی، باید با مشاور خود مشورت کنید.

نتیجه گیری

در بسیاری از موارد، دیستونی با مشکلات سلامت روان اشتباه گرفته می شود، در حالی که در بیشتر موارد، دیستونی یک بیماری عصبی است و علت سلامت روانی ندارد. اگرچه همه افراد مبتلا به دیستونی، هرگز مشکلات روحی و روانی ندارند، با این حال، در مواردی که چنین شرایطی ظاهر می شود، درمان این شرایط در کنار نشانه های فیزیکی، توانایی مقابله با دیستونی را بهبود می بخشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن