نقش ورزش در دیستونی چیست؟ آیا ورزش می‌تواند آن را بهبود ببخشد؟

دیستونی، نوعی اختلال حرکتی می ‌باشد که چرخش یا حالت ‌های غیر عادی در بخش ‌های متفاوت بدن را به دنبال دارد. بیمار معمولا با چرخش و پیچش رخ داده اسپاسم یا لرزش را نیز تجربه می‌کند. انواع مختلفی از دیستونی وجود دارد که بنا به نوع آن ارگان‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در برخی مواقع، بخش‌ های بدن ثابت مانده و یا قفل می ‌شود و در دیگر مواقع، انقباض‌ ها گاهی اوقات رخ می‌ دهند. با این حال، نقش ورزش در دیستونی موثر بوده و نمی‌توان منکر تاثیر آن در مدیریت بیماری شد. در مقاله دیستونی چیست ما بیشتر درباره مشخصات و انواع این بیماری صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم تا به نقش ورزش در دیستونی بپردازیم.

دیستونی ابتدایی از هر 1000 نفر 3 نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری می‌تواند در هر سنی رخ بدهد و منجر به از دست دادن وجه فیزیکی و اجتماعی بیمار شود.

آیا ورزش می‌تواند علائم دیستونی را بهبود ببخشد؟

ورزش درمانی می ‌تواند به مدیریت دیستونی کمک کند. با آنکه نقش ورزش در دیستونی با اهمیت می ‌باشد و علائم بیماری را کاهش می‌دهد اما ورزش به معنای خود درمانی دیستونی نیست.

بهبود دیستونی با ورزش برخی از علائم شامل تعادل ضعیف، وضعیت بدنی ضعیف یا سخت، پویایی و استقامت کم را تحت تاثیر مثبت قرار می ‌دهد. همچنین به بیماران کمک می‌کند تا امور روزانه خود را راحت‌ تر انجام دهند.

نقش ورزش در دیستونی

نقش ورزش در دیستونی و اهداف آن

بهبود دیستونی با ورزش می‌تواند به حفظ سلامت و بهبود عملکرد منجر شود. وقتی دیستونی تشخیص داده شد، به دنبال فیزیولوژیست ورزشی متبحر باشید تا در موارد ذیل به شما کمک کند:

  1. وضعیت مطلوب
  2. قدرت و انعطاف مطلوب دستگاه ماهیچه‌ای اسکلتی بدن برای حفظ و بهبود عملکرد
  3. آموزش رابطه ذهن – بدن و چگونگی کاهش استرس با تمرینات ورزشی

راهنمایی‌های کاربردی فیزیولوژیست ورزشی

نقش ورزش در دیستونی با توجه به نوع آن متفاوت است. بنابراین، به دنبال فیزیولوژیست ورزشی باشید تا شما را با توجه به وضعیت بدنتان درمان کند. راهکارهای آسانی وجود دارد تا بتوانید علائم دیستونی را مدیریت کنید:

  • استرستان را کنترل کنید – استرس معمولا علائم دیستونی را تشدید می‌کند.
  • حفظ هماهنگی و وضعیت مطلوب بدنی حین فعالیت و استراحت
  • اطمینان حاصل کنید که کفش مناسبی پوشیده‌اید – کفش‌های ورزشی ساق‌دار می‌تواند به مچ و زانو کمک کند.
  • برای نشستن صندلی‌های پشت بلند با دسته انتخاب کنید و هنگام خواب از بالش استفاده نمائید.
  • ورزش‌های کم برخورد و متمرکز بر تنفس (مانند شنا، یوگا، پیلاتس و تای چای) باعث افزایش تناسب اندام و کاهش استرس می‌شود.
  • اگر انجام برخی امور خانگی برایتان دشوار بود، هر 5 تا 10 دقیقه به خودتان استراحت بدهید. بسیاری از راهکارهای خانگی هستند تا به شما در انجام امورتان کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن