عدم تعادل و سقوط در بیماری پارکینسون

یکی از چالش برانگیزترین علائم بیماری پارکینسون (PD) که اساساً کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد ، عدم تعادل است که می تواند منجر به سقوط شود.

سقوط یکی از دلایل عمده مراجعه به مراکز اورژانس و بستری شدن در افراد مبتلا به PD است، بنابراین یافتن راه هایی برای جلوگیری از هر چه بیشتر سقوط برای افراد مبتلا به PD اولویت بالایی دارد. خوشبختانه مواردی وجود دارد که می توانید برای بهبود ثبات و کاهش احتمال سقوط انجام دهید و ما در اینجا برخی از نکات و توصیه های مفید را به اشتراک خواهیم گذاشت.

عدم تعادل و سقوط در بیماری پارکینسون

دلایل سقوط در مبتلایان به پارکینسون

مهمترین و اولین قدم برای جلوگیری از سقوط، شناسایی علت یا علل سقوط است. ممکن است به نظر برسد که همه مبتلایان به PD به یک دلیل یکسان دچار مشکل می شوند، اما در واقع عوامل متعددی وجود دارد که باید ارزیابی شوند.

 • بی ثباتی وضعیتی – این حالت اغلب به عنوان یکی از چهار ویژگی اصلی PD (همراه با لرزش استراحت، برادیکینزی یا کندی حرکات، و سفتی عضلات) شناخته می شود. بی ثباتی وضعیتی به ناتوانی در راست کردن خود پس از برهم خوردن تعادل اشاره دارد. هنگامی که متخصص مغز و اعصاب شما را به عقب هل می دهد، زیرا می خواهد ببیند آیا قادر به جلوگیری از سقوط خود هستید. فرد مبتلا به PD با بی ثباتی وضعیت در صورت تنه خوردن ممکن است زمین بخورد. این علامت به طور معمول در اوایل بیماری وجود ندارد و با پیشرفت بیماری شروع می شود.
 • یخ زدن در راه رفتن (Freezing) – این یک الگوی غیر عادی راه رفتن است که می تواند همراه با PD باشد (و همچنین سایر اختلالات پارکینسونی) که در آن شما دوره های ناگهانی، کوتاه و موقت را تجربه می کنید که در طی آن با وجود قصد راه رفتن نمی توانید پاهای خود را به جلو حرکت دهید. به تعبیری گیر کرده اید. این امر در ظاهر اینگونه تصور می شود که فرد می خواهد سریع گام بردارد در صورتی که پاها در جای خود باقی می مانند، و تنه هنوز دارای حرکت رو به جلو است که باعث افتادن شخص بر روی زمین می شود.
 • راه رفتن با عجله – این یک الگوی غیر عادی دیگر از راه رفتن است که می تواند در برخی از افراد مبتلا به PD رخ دهد. در این نوع راه رفتن، فرد قدم های کوتاهی برمی دارد که کوچکتر و سریعتر می شوند، تا جایی که به نظر می رسد تقریباً در حال دویدن هستند. ممکن است فرد نتواند این الگوی راه رفتن را متوقف کند و ممکن است در نهایت به موانع برخورد کند تا متوقف شودیا در اخر منجر به سقوط شود.
 • دیسکینزیا – حرکات اضافی غیرارادی است که در برخی افراد به عنوان عارضه جانبی خوردن لوودوپا رخ می دهد. در حالت شدید دیسکینزی می تواند فرد را از تعادل خارج کرده و باعث سقوط شود.
 • اختلال عملکرد بینایی – یکی از چالش های شناختی معمولی که می تواند افراد مبتلا به PD را تحت تأثیر قرار دهد، کمبود تفکر فضایی است. کمبودها در این زمینه شناختی منجر به ناتوانی در هدایت خود در سه بعد می شود. ممکن است فردی در مانور در اطراف موانع موجود در اتاق یا پشت سر گذاشتن برای نشستن روی صندلی مشکل داشته باشد. این دشواری همچنین می تواند منجر به سقوط شود.
 • افت فشار خون ارتواستاتیک – یک ویژگی غیر حرکتی شایع PD، افت فشار خون در هنگام تغییر وضعیت سر است. می تواند منجر به سرگیجه و حتی فوت شود، که توسط تماشاچی می تواند به عنوان سقوط تفسیر شود.
 • مشکلات وضعیتی – PD می تواند با حالت خمیده یا کج همراه باشد که می تواند به عدم تعادل کمک کند.

تمرینات حفظ تعادل برای بیماران پارکینسون

جلوگیری از سقوط

درک اینکه چه عواملی در سقوط موثر هستند از آنجایی که هر یک به روش متفاوتی درمان می شوند مهم است.

 • بی ثباتی وضعیت در پارکینسون ممکن است پاسخگوی افزایش داروهای PD باشد.
 • گاهی اوقات می توان با افزایش دارو، دوره های یخ زدگی در راه رفتن و با عجله راه رفتن را کاهش داد.
 • دیسکینزیای را می توان با تنظیم داروهای PD یا شروع آمانتادین یا آمانتادین ER درمان کرد.
 • تعدادی از استراتژی ها می توانند برای کنترل افت فشار خون ارتاستاتیک مفید باشند، از جمله افزایش مایعات و نمک غذایی و همچنین جوراب های فشاری استفاده شوند. در صورت لزوم، داروهایی برای افزایش فشار خون نیز می توانند در نظر گرفته شوند.

گام مهم دیگر در پیشگیری از سقوط – که باید در نظر گرفته شود این است که فرد به چه دلایلی سقوط می کند – آیا اصلاح محیط خانه نیاز است، مانند:

فرش ها و موانع احتمالی را بردارید.
میله های چنگکی را در مناطق کلیدی که احتمال سقوط در آن ها وجود دارد مانند حمام نصب کنید.
کفش مناسب خود را انتخاب کنید: بعضی از افراد کفش هایی با کف لاستیکی را دوست دارند و بعضی دیگر با کف چرم بهتر عمل می کنند. چک کنید کفش ها گشاد نباشند. برای کاهش افتادن در جهت عقب، کفش هایی با کمی پاشنه بپوشید اما کفش پاشنه بلند به پا نداشته باشید.
در صورت سقوط، از دستبند و آویز هشدار پزشکی استفاده کنید.
یک قسمت بسیار مهم در مدیریت فردی که تمایل به زمین خوردن دارد که اغلب نادیده گرفته می شود،

درک اینکه چه عواملی در سقوط مثر هستند از آنجایی که هر یک به روش دیگری درمان می شوند مهم است.

بی ثباتی وضعیت پارکینسون ممکن است پاسخگوی افزایش داروهای PD باشد.
گاهی اوقات می توان با افزایش دارو ، دوره های یخ زدگی راه رفتن و تعطیلات راه رفتن را کاهش داد.
دیسکینزیای آزار دهنده را می توان با تنظیم داروهای PD یا شروع آمانتادین یا آمانتادین ER درمان کرد.
تعدادی از استراتژی ها می توانند برای کنترل افت فشار خون ارتاستاتیک از جمله افزایش مایعات و نمک غذایی و همچنین جوراب های فشاری استفاده شوند. در صورت لزوم ، داروهایی برای افزایش فشار خون نیز می توانند در نظر گرفته شوند.
گام مهم دیگر در پیشگیری از سقوط – که باید در نظر گرفته شود به چه دلایلی سقوط می کند – اصلاح محیط خانه است ، مانند:

 • فرشها و موانع احتمالی را بردارید.
 • میله های چنگکی را در مناطق کلیدی که احتمال سقوط در آنها وجود دارد مانند حمام نصب کنید.
 • کفش مناسب خود را انتخاب کنید: بعضی از آنها کف لاستیکی را دوست دارند و بعضی دیگر با کف چرم بهتر عمل می کنند. چک کنید کفش ها گشاد نیستند و پشتیبانی می کنند. برای کاهش افتادن در جهت عقب کفش هایی با پاشنه کمی بپوشید اما کفش پاشنه بلند نداشته باشید.
 • در صورت سقوط، از دستبند و آویز هشدار پزشکی استفاده کنید.


یک قسمت بسیار مهم در مدیریت فردی که تمایل به زمین خوردن دارد که اغلب نادیده گرفته می شود، ارزیابی تراکم و سلامت استخوان ها است. در صورت تشخیص نازک شدن استخوان ها یا پوکی استخوان، می توان برای بهبود این امر داروهایی تجویز کرد که می تواند از شکستگی در صورت سقوط جلوگیری کند. پزشک مراقبت های اولیه شما می تواند آزمایش تراکم استخوان را انجام دهد، که از طریق اسکن سریع و بدون درد اشعه ایکس انجام می شود.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

چرا پیشگیری از سقوط اینقدر مهم است؟

در بسیاری از مواقع، سقوط باعث آسیب دیدگی یا آسیب دیدگی خفیف و برگشت پذیر نمی شود، با این حال، گاهی اوقات سقوط می تواند آسیب متوسط تا قابل توجهی ایجاد کند.

علاوه بر سقوط ممکن است خود باعث شکستگی یا آسیب سر شود، این سقوط ممکن است منجر به مراجعه به بیمارستان، بستری شدن در بیمارستان یا جراحی شود که گاهی اوقات می تواند مجموعه ای از حوادث را به وجود آورد که احتمال بدتر شدن PD فرد حتی بیشتر می شود. به طور اساسی بستری شدن در بیمارستان می تواند در زمان دارو تداخل ایجاد کند، به عفونت همزمان منجر شود، باعث ایجاد و افزایش توهم و سردرگمی شود. هر یک از این عقب ماندگی ها می تواند باعث ایجاد عقب ماندگی های اضافی شود که می تواند به بدتر شدن PD منجر شود. علاوه بر این، بی حرکتی پس از شکستگی می تواند در اهداف ورزش و فیزیوتراپی تداخل ایجاد کند. به خاطر همه این دلایل و موارد دیگر، انجام هر کاری که می تواند باعث کاهش احتمال سقوط شود امری مهم است.

راه های بیشتر برای کمک به مدیریت تعادل برای افراد مبتلا به PD

فیزیوتراپی

هنگامی که داروها بهینه شده و محیط خانه تا حد ممکن ایمن است، مرحله بعدی در درمان سقوط در پارکینسون ارزیابی جامع توان بخشی توسط یک فیزیوتراپیست آموزش دیده است. سپس یک فیزیوتراپیست برنامه ای را طراحی می کند که می تواند به بی ثباتی وضعیت، یخ زدن در راه رفتن، راه رفتن با عجله، اختلال در عملکرد فضایی و مشکلات مربوط به وضعیت بدن توجه کند، این بستگی به مشکلات فعال شناسایی شده دارد.

دستگاه های کمکی

گاهی اوقات، تعادل تا حدی تحت تأثیر قرار می گیرد که وسیله کمکی برای راه رفتن ضروری شود.

استفاده از عصا اغلب توسط فیزیوتراپیست هایی که با پارکینسون سر و کار دارند توصیه نمی شود. زیرا عصا تنها با یک طرف بدن استفاده می شود، این کار یک عدم تعادل اضافی ایجاد می کند که هنگام استفاده از واکر وجود ندارد. علاوه بر این، عصا خود می تواند درگیر مبلمان یا موانع دیگر شود و به سقوط کمک کند.

به دلیل این نگرانی ها، واکرها اغلب به عنوان وسیله کمکی برای افراد مبتلا به PD پیشنهاد می شوند. واکرها انواع مختلفی دارند که برای افرادی که مشکل راه رفتن دارند در دسترس است. در اینجا یک راهنمای ساده آورده شده است:

 • واکر ساده – فقط یک قاب فلزی بدون چرخ است.
 • واکر چرخ دار – یک قاب فلزی با چرخ. چرخ ها ممکن است روی دو یا چهار پایه قرار بگیرند و چرخ ها ممکن است بچرخند یا ثابت باشند
 • رولاتور – واکر با چرخ های چرخان روی هر چهار پایه و ترمز دستی. ترمزها معمولاً باید متوقف شوند تا واکر متوقف شود. غالباً غلتک دارای یک صندلی و یک سبد برای راحتی است.
 • واکر U-step – خصوصا برای افرادی که پارکینسون بر روی ذهن شان اثر گذاشته طراحی شده است، مخصوصاً یخ زدن در راه رفتن. واکر U-step دارای سیستم ترمز معکوس است و این بدان معناست که بدون درگیر شدن هر چیزی، واکر در حالت ترمز قرار دارد و چرخ ها نمی چرخند. برای چرخاندن چرخ ها باید یک اهرم را گرفت یا فشار داد. بنابراین، در صورت انجماد راه رفتن، واکر باید ثابت بماند. واکر را می توان با یک نور لیزر و یا یک ماژول سیگنال صدا سفارش داد که می تواند برای قطع فریز شدگی بدن استفاده شود.

متخصص طب فیزیکی می تواند به شما کمک کند وسیله کمکی مناسب برای شرایط خاص شما تعیین کند.

واکر ساده
واکر ساده
واکر چرخ دار
 • واکر چرخ دار
 • واکر U-step
 • رولاتور
 • رولاتور
 • آیا باید از واکر استفاده کنم؟

  این سوال مهمی است که بسیاری از افراد مبتلا به پارکینسون با آن دست و پنجه نرم می کنند و بهترین پاسخ آن را متخصص مغز و اعصاب یا فیزیوتراپیست برای هر فرد دارد. اغلب افراد مبتلا به PD نگرانند که اگر شروع به استفاده از واکر کنند، ممکن است به آن “وابسته” شوند و در آینده نمی توانند بدون آن راه بروند. اگر تعادل شما مختل شده و افتادن باعث نگرانی شما می شود، با متخصص مغز و اعصاب در مورد مراحل بالقوه ای که می تواند وضعیت شما را بهبود بخشد و از سقوط جلوگیری کند صحبت کنید (همانطور که در بالا بحث شد). اگر همه تنظیمات انجام شده باشد و تعادل نامناسب همچنان وجود داشته باشد، واقعیت این است که احتمالاً به همین ترتیب باقی خواهد ماند و با استفاده از واکر بدتر و تداوم نخواهد یافت. در آن مرحله، یک واکر برای حفظ استقلال شما ضروری می شود. پذیرش استفاده از آن بهترین راه برای به حداکثر رساندن کیفیت زندگی است.

  منبع: apdaparkinson.org


  دیدگاه‌ خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  آدرس:

  مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
  مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

  فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

  تلفن :

  05191010991
  09056799303

  فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

  Shopping Cart
  به بالای صفحه بردن