مشکلات تنفسی در بیماران پارکینسونی

برخی از افراد مبتلا به بیماری پارکینسون ممکن است دچار تنگی نفس شوند. هنوز علت مشخصی درمورد مشکلات تنفسی در بیماران پارکینسونی ، تعداد دفعات آن یا تاثیری که داروها بر تنفس می گذارند، وجود ندارد. چندین دلیل تنگی نفس در PD عبارتند از:

  • “تحلیل رفتن” یک تجربه معمول در میان افراد مبتلا به PD است که چندین سال است که از لوودوپا استفاده می کنند. این مورد زمانی اتفاق می افتد که سود دارو از بین رفته و علائم PD (از جمله تنگی نفس) قبل از دوز بعدی برگردد.
  • دیسکینزی تنفسی به وقوع تنفس نامنظم و سریع هنگامی که داروهای لوودوپا به اوج اثر خود می رسند اشاره دارد. ممکن است همراه با حرکات غیر ارادی بدن باشد که معمولاً به عنوان دیسکینزی تجربه می شود.
  • اضطراب یکی از علائم رایج PD است که ممکن است تنگی نفس را تشدید کند، چه به خودی خود و چه به عنوان یک نتیجه از بین بردن دارو.
  • ذات الریه آسپیراسیون، پس از پایین آمدن غذا یا مایع در لوله اشتباه ایجاد می شود. پارکینسون پیشرفته می تواند خطر بلع، خفگی و ذات الریه آسپیراسیون را افزایش دهد.
  • موارد دیگر غیر PD شامل شرایطی مانند آسم، آلرژی، بیماری ریوی، بیماری قلبی و سایر شرایطی است که ممکن است باعث تنگی نفس شود.
مشکلات تنفسی در بیماران پارکینسونی

درمان

درمان مشکلات تنفسی در PD بستگی به شناسایی علت آن ها دارد. هیچ درمان خاصی برای تنگی نفس در بین افراد مبتلا به پارکینسون وجود ندارد و آزمایشات ممکن است نشان دهد که همه چیز طبیعی است. ممکن است که مشورت در مورد داروها با پزشک موثر باشد.

نکاتی برای کنار آمدن با مشکلات تنفسی در بیماران پارکینسونی

  • برای شناسایی و درمان دلایل تنگی نفس غیر پارکینسونی از جمله بیماری های ریوی، بیماری های قلبی یا عدم تهویه و تحمل جسمی با پزشک خود مشورت کنید.
  • تا حد امکان ورزش کنید. تنگی نفس ممکن است باعث شود فرد حرکت کمتری داشته باشد. فعالیت بدنی کمتر باعث می شود نفس عمیق بکشید. فعال ماندن عملکرد ریوی را بهبود می بخشد.
  • برای کنار آمدن با اضطراب گام بردارید. با پزشک خود صحبت کنید تا بفهمید چه چیزی اضطراب را ایجاد می کند و روش های درمانی (داروها، ورزش، تغییر سبک زندگی) و روش هایی را که برای شما مفید هستند پیدا کنید.
  • با پزشک خود در مورد ارزیابی انجام شده توسط آسیب شناس گفتار زبان (SLP) صحبت کنید که می تواند به شما در حل مسائل مربوط به بلع کمک کند.
  • ترک سیگار.

منبع: parkinson.org


شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *