لرزش ناشی از سکته چگونه ایجاد می شود؟

اختلالات حرکتی شرایطی هستند که باعث حرکات غیرطبیعی و غیرارادی عضوی از اعضای بدن می شوند. این اختلالات ممکن است به علل مختلفی به وقوع بپیوندند که سکته مغزی به ندرت می تواند یکی از این علل باشد. لرزش ناشی از سکته یکی از علائم پس از سکته مغزی است که برای اولین بار ممکن است به سرعت یا با اندکی تاخیر پس از سکته مغزی اتفاق بیفتد.

لرزش ناشی از سکته، معمولا به دنبال بیماری عروق کوچک مغزی در نواحی مانند هسته های قاعده ای (basal ganglia) است که توسط شریان مغزی میانی یا شریان مغزی خلفی خون رسانی می شوند. در واقع این ساختارها مسئولیت هماهنگی و تنظیم انقباضات عضلانی ارادی را برعهده دارند و در نتیجه، اختلال عملکرد آن ها منجر به لرزش ناشی از سکته و سایر اختلالات حرکتی می گردد.

سکته های خون ریزی دهنده (hemorrhagic stroke) بیشتر از سکته های ناشی از کاهش خون رسانی (ischemic stroke) مسئول شروع لرزش ناشی از سکته هستند. بنابراین شروع حاد لرزش به عنوان یکی از علائم پس از سکته مغزی ممکن است تعیین کننده ی محل و نوع سکته رخ داده باشد. خون ریزی در چند کانون یا یک قطعه از رگ، بیشترین همراهی را با این شرایط دارد. در اغلب موارد لرزش های ناشی از سکته، لرزش های حین فعالیت اند، اما ممکن است شامل اجزای موقعیتی یا حین استراحت نیز باشند.

لرزش ناشی از سکته

علل لرزش ناشی از سکته چیست؟

لرزش ممکن است ناشی از سکته یا عروق غیر طبیعی ای که مسئول بسیاری از سکته ها هستند باشد. سکته در پل مغزی (pons) یا مغز میانی (midbrain) اغلب اوقات با لرزش های حاد سر مرتبط است. از طرفی، لرزش ناشی از پارکینسونیسم می تواند پس از مدتی برطرف شود، در حالی که حمله حاد پارکینسونیسم می تواند اولین نشانه سکته ای باشد که جسم سیاه (substantia nigra) را درگیر کرده است. سکته های هسته قرمز (rubral)، تالاموس (thalamus) و ساقه مغز (brain stem) همگی می توانند سندرم هایی از قبیل سندرم بندیکت (benedikit) و سندرم کلود (claude) ایجاد کنند که باعث ایجاد لرزش در سمت مخالف ناحیه ی سکته کرده می شوند. سایر اختلالات حرکتی نیز ممکن است به عنوان عارضه ی سکته مغزی اتفاق بیفتد که همی بالیسم (hemiballism) و کره یک طرفه (hemichorea) از جمله شایع ترین آن ها هستند.

آیا لرزش هولمز (Holmes’ tremor) یک لرزش ناشی از سکته است؟

نوع خاصی از لرزش وجود دارد که لرزش هولمز (Holmes’ tremor) نامیده می شود، همچنین این نوع لرزش را لرزش هسته قرمز (rubral tremor)، لرزش مغز میانی (midbrain tremor) و لرزش خروجی مغز (cerebellar outflow tremor) نیز می نامند. این لرزش در یکی از اندام ها در حال استراحت دیده می شود و در ابتدای شروع حرکت شدت میابد. این لرزش در هنگام فعالیت عمدی و جهت دار شدت بیشتری میابد، فرکانسی کمتر از 4.5 هرتز دارد، نامنظم است و معمولا اندام فوقانی را درگیر می کند.

اهمیت این لرزش در مورد سکته هایی است که ساقه مغز و گاهی اوقات، مخچه یا تالاموس را درگیر می کنند.این لرزش ناشی از هدایت مختل شده یا تغییر یافته در طی یک یا چند مسیر اولیه است که هسته ی قاعده ای (basal ganglia) و هسته تالاموسی (thalamic nuclei) را درگیر می کند. هسته دندانه دار (dentat nuclei)، هسته قرمز (rubral nuclei)، یا هسته ی زیتونی تحتانی (inferior olivary nuclei) اغلب درگیر هستند. لرزش هولمز (Holmes’ tremor) معمولا بین هفته ها تا ماه ها بعد از سکته مغزی اتفاق می افتد.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

آیا لرزش کامی (palatal tremor)، نوعی لرزش ناشی از سکته است؟

لرزش کامی (palatal tremor) نوع دیگری از لرزش ناشی از سکته است که می تواند به عنوان یکی از علائم پس از سکته مغزی اتفاق بیفتد. در این نوع لرزش انقباضات سریع غیر ارادی در کام نرم (soft palate) اتفاق می افتد که در گذشته با میوکلونوس کامی (palatal myoclonus) اشتباه گرفته می شدند. حرکات دارای ریتم هستند و در حین خواب با شدت های متفاوت تداوم دارند.

بیماران با لرزش کامی علامت دار، علائم پس از سکته مغزی از قبیل رفلکس های مختل ساقه ی مغز و یادگیری حرکتی مختل را نشان می دهند که بیانگر درگیری مغز است. در لرزش کامی (palatal tremor)، آسیب ناشی از سکته هسته قرمز (red nucleus)،هسته زیتونی تحتانی (inferior olivary nucleus) و هسته دندانه دار (dentate nucleus) را درگیر می کند که همگی در لوپ فیدبکی بین هسته های مغز و ساقه مغز که تحریکات حرکتی طناب نخاعی را کنترل می کند، نقش دارند. از دست رفتن این فیدبک ریتم تحریکات را بهم زده و باعث ایجاد لرزش کامی (palatal tremor) می شود.

لرزش پارکینسونی و شبه پارکینسونی چیست؟

شروع حاد لرزش استراحتی پارکینسون ممکن است به دنبال سکته در مغز میانی (midbrain) یا هسته ی قاعده ای (basal ganglia) باشد، به ویژه زمانی که اولین علامت یک سکته در مسیر داخلی (medial tract) جسم سیاه (substantia nigra) است. بیماری منتشر عروق کوچک مغزی می تواند پارکینسونیسم عروقی ایجاد کند که در بعضی موارد با یک لرزش استراحتی خفیف همراه است. این حالت ممکن است تا حدودی با تجویز لوودوپا یا سایر داروهای دوپامینرژیک بهبود یابد.

از طرفی، لرزش فعالیتی در شبه پارکینسونیسم موقعی که با دیگر علائم پس از سکته مغزی مثل پرحرفی (apraxia) و سفتی پاراتونیک (paratonic rigidity) همراه باشد، می تواند نشانه آسیب منتشر مغزی باشد.

درمان چیست؟

علائم پس از سکته مغزی برای بیماران و مبتلایان به سکته مغزی بسیار آزار دهنده است و برای افزایش کیفیت زندگی لازم است تا تمام تلاش خود را برای کاهش شدت علائم پس از سکته مغزی انجام داده باشیم. لرزش ناشی از سکته به عنوان یکی از علائم پس از سکته مغزی ناشایع است که خود محدود شونده بوده و در 90 درصد موارد در طی 6 ماه بهبود میابد. در مطالعات 28 درصد بیماران به طور کامل بهبود یافته اند در حالی که 64 درصد آن ها بهبودی نسبی داشته اند.پاسخ به درمان لرزش ناشی از سکته متغیر، در بعضی موارد خوب و در بعضی موارد بد بوده است. درمان جراحی شامل تحریک عمقی مغز در ناحیه تالاموس (deep brain stimulation) و برداشت انتخابی تالاموس در ناحیه هسته شکمی میانی (nucleus ventralis intermedius) می شود.سایر موارد درمانی شامل درمان شغلی و درمان فیزیکی علائم پس از سکته مغزی شامل کاهش وزن اندام مبتلا به منظور کاهش شدت لرزش ناشی از سکته است. اگر لرزش حاصل از سکته شدید باشد، جراحی مغز و اعصاب عملکردی به عنوان آخرین مرحله کاربرد دارد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن