لرزش ناشی از سکته

فهرست مطالب

لرزش ناشی از سکته چگونه ایجاد می شود؟

🟢 اختلالات حرکتی شرایطی هستند که باعث حرکات غیرطبیعی و غیرارادی عضوی از اعضای بدن می شوند. این اختلالات ممکن است به علل مختلفی به وقوع بپیوندند که سکته مغزی به ندرت می تواند یکی از این علل باشد. لرزش ناشی از سکته یکی از علائم پس از سکته مغزی است که برای اولین بار ممکن است به سرعت یا با اندکی تاخیر پس از سکته مغزی اتفاق بیفتد.

🟢 لرزش ناشی از سکته، معمولا به دنبال بیماری عروق کوچک مغزی در نواحی مانند هسته های قاعده ای (basal ganglia) است که توسط شریان مغزی میانی یا شریان مغزی خلفی خون رسانی می شوند. در واقع این ساختارها مسئولیت هماهنگی و تنظیم انقباضات عضلانی ارادی را برعهده دارند و در نتیجه، اختلال عملکرد آن ها منجر به لرزش ناشی از سکته و سایر اختلالات حرکتی می گردد.

🟢 سکته های خون ریزی دهنده (hemorrhagic stroke) بیشتر از سکته های ناشی از کاهش خون رسانی (ischemic stroke) مسئول شروع لرزش ناشی از سکته هستند. بنابراین شروع حاد لرزش به عنوان یکی از علائم پس از سکته مغزی ممکن است تعیین کننده محل و نوع سکته رخ داده باشد. خون ریزی در چند کانون یا یک قطعه از رگ، بیشترین همراهی را با این شرایط دارد. در اغلب موارد لرزش های ناشی از سکته، لرزش های حین فعالیت اند، اما ممکن است شامل اجزای موقعیتی یا حین استراحت نیز باشند.

فهرست مطالب

لرزش ناشی از سکته

علل لرزش ناشی از سکته چیست؟

🔺لرزش بدن ممکن است ناشی از سکته یا عروق غیر طبیعی که مسئول بسیاری از سکته ها هستند باشد. سکته در پل مغزی یا مغز میانی اغلب اوقات با لرزش های حاد سر مرتبط است. از طرفی، لرزش ناشی از پارکینسونیسم می تواند پس از مدتی برطرف شود، در حالی که حمله حاد پارکینسونیسم می تواند اولین نشانه سکته ای باشد که جسم سیاه را درگیر کرده است. 

🔺سکته های هسته قرمز، تالاموس و ساقه مغز همگی می توانند سندرم هایی از قبیل سندرم بندیکت و سندرم کلود ایجاد کنند که باعث ایجاد لرزش در سمت مخالف ناحیه سکته کرده شوند. سایر اختلالات حرکتی نیز ممکن است به عنوان عارضه سکته مغزی اتفاق بیفتد که همی‌بالیسم و کره یک طرفه از جمله شایع ترین آن ها هستند.

آیا لرزش هولمز (Holmes' tremor) یک لرزش ناشی از سکته است؟

🔴 نوع خاصی از لرزش وجود دارد که لرزش هولمز (Holmes’ tremor) نامیده می شود، همچنین این نوع لرزش را لرزش هسته قرمز، لرزش مغز میانی  و لرزش خروجی مغز نیز می نامند. این لرزش در یکی از اندام ها در حال استراحت دیده می شود و در ابتدای شروع حرکت شدت میابد. این لرزش در هنگام فعالیت عمدی و جهت دار شدت بیشتری میابد، فرکانسی کمتر از ۴.۵ هرتز دارد، نامنظم است و معمولا اندام فوقانی را درگیر می کند.

🔴 اهمیت این لرزش در مورد سکته هایی است که ساقه مغز و گاهی اوقات، مخچه یا تالاموس را درگیر می کنند. این لرزش ناشی از هدایت مختل شده یا تغییر یافته در طی یک یا چند مسیر اولیه است که هسته ی قاعده ای و هسته تالاموسی را درگیر می کند. هسته دندانه دار، هسته قرمز، یا هسته زیتونی تحتانی اغلب درگیر هستند. لرزش هولمز (Holmes’ tremor) معمولا بین هفته ها تا ماه ها بعد از سکته مغزی اتفاق می افتد.

آیا لرزش کامی (palatal tremor)، نوعی لرزش ناشی از سکته است؟

🔵 لرزش کامی نوع دیگری از لرزش ناشی از سکته است که می تواند به عنوان یکی از علائم پس از سکته مغزی اتفاق بیفتد. در این نوع لرزش انقباضات سریع غیر ارادی در کام نرم اتفاق می افتد که در گذشته با میوکلونوس کامی اشتباه گرفته می شدند. حرکات دارای ریتم هستند و در حین خواب با شدت های متفاوت تداوم دارند.

🔵 بیماران با لرزش کامی علامت دار، علائم پس از سکته مغزی از قبیل رفلکس های مختل ساقه ی مغز و یادگیری حرکتی مختل را نشان می دهند که بیانگر درگیری مغز است. در لرزش کامی، آسیب ناشی از سکته هسته قرمز، هسته زیتونی تحتانی و هسته دندانه دار را درگیر می کند که همگی در لوپ فیدبکی بین هسته های مغز و ساقه مغز که تحریکات حرکتی طناب نخاعی را کنترل می کند، نقش دارند. از دست رفتن این فیدبک ریتم تحریکات را بهم زده و باعث ایجاد لرزش کامی می شود.

لرزش پارکینسونی و شبه پارکینسونی چیست؟

🟠 شروع حاد لرزش استراحتی پارکینسون ممکن است به دنبال سکته در مغز میانی یا هسته قاعده ای باشد، به ویژه زمانی که اولین علامت یک سکته در مسیر داخلی جسم سیاه است. بیماری منتشر عروق کوچک مغزی می تواند پارکینسونیسم عروقی ایجاد کند که در بعضی موارد با یک لرزش استراحتی خفیف همراه است. این حالت ممکن است تا حدودی با تجویز لوودوپا یا سایر داروهای دوپامینرژیک بهبود یابد.

🟠 از طرفی، لرزش فعالیتی در شبه پارکینسونیسم موقعی که با دیگر علائم پس از سکته مغزی مثل پرحرفی و سفتی پاراتونیک همراه باشد، می تواند نشانه آسیب منتشره مغزی باشد.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

درمان لرزش ناشی از سکته

🔹علائم پس از سکته مغزی برای بیماران و مبتلایان به سکته مغزی بسیار آزار دهنده است و برای افزایش کیفیت زندگی لازم است تا تمام تلاش خود را برای کاهش شدت علائم پس از سکته مغزی انجام داده باشیم. 

🔹لرزش ناشی از سکته به عنوان یکی از علائم پس از سکته مغزی ناشایع است که خود محدود شونده بوده و در ۹۰ درصد موارد در طی ۶ ماه بهبود میابد. در مطالعات، ۲۸ درصد بیماران به طور کامل بهبود یافته اند در حالی که ۶۴ درصد آن ها بهبودی نسبی داشته اند.پاسخ به درمان لرزش ناشی از سکته متغیر، در بعضی موارد خوب و در بعضی موارد بد بوده است. درمان جراحی شامل تحریک عمقی مغز در ناحیه تالاموس و برداشت انتخابی تالاموس در ناحیه هسته شکمی میانی می شود. 

🔹سایر موارد درمانی شامل کاردرمانی و فیزیوتراپی علائم پس از سکته مغزی، همچنین کاهش وزن اندام مبتلا به منظور کاهش شدت لرزش ناشی از سکته است. اگر لرزش حاصل از سکته شدید باشد، جراحی مغز و اعصاب عملکردی به عنوان آخرین مرحله کاربرد دارد.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن