گفتار درمانی برای بیماران پارکینسون

فهرست مطالب

گفتار درمانی برای بیماران پارکینسون : تاثیر بر ارتباطات فردی و گفتار

بیماری پارکینسون اختلالی عصبی است که به طور تدریجی و در اثر زوال سلول‌های مغزی مولد دوپامین‌ رخ می‌دهد. فقدان این سلول‌های مغزی موجب می‌شود که فرد نتواند ماهیچه‌های صاف را کنترل کند بنابراین دچار لرز‌ش‌های غیرقابل کنترل اعضا می‌شود. علایم شایع بیماری پارکینسون عبارتند از سفتی عضلات، لرزش، قد خمیده، حرکات بدن نامنظم، عدم توانایی در راه رفتن که در آن پاها بر روی زمین کشیده می‌شوند. یکی دیگر از علایم شایع بیماری پارکینسون مشکل در تکلم، تلفظ واژگان که با از دست دادن فرم چهره رخ می‌دهد.

همانگونه که گفته شد بیماری پارکینسون می‌تواند روی تکلم و گفتار تاثیر بگذارد. یکی از مطالعات صورت گرفته در خصوص گفتار درمانی برای پارکینسون که بیمارستان دولتی سنگاپور ارائه شد به این امر اختصاص دارد که چگونه گفتار درمانی می تواند برای بیماران مبتلا به پارکینسون مفید باشد. گفتار درمانی می تواند به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک کند که با خیال راحت نوشیدنی و غذای خود را میل کنند و فصاحت بیشتری در گفتار پیدا کنند. بیماران مبتلا به پارکینسون با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کنند مثلاً چیزهایی ساده مانند راه رفتن، رفتن برای خرید، سفارش غذا و خوردن که می‌تواند برای آن ها دشوار باشد. آنچه که بسیاری از مردم نمی دانند این است که با کمک کردن می‌توان به راحتی به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون در حل مشکلاتشان یاری داد. عبارتند از:

پارکینسون بر نوع بلعیدن در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون تأثیر می گذارد

پارکینسون بر نوع بلعیدن در افراد مبتلا تأثیر می گذارد. وقتی که عملکرد عضلات مربوطه ضعیف شود، حتی نوشیدن آب در این مورد می‌تواند خطرناک باشد. در این صورت آب یا غذا می تواند به ریه ها وارد شود.

مشکل اغلب حادتر از این است چرا که احساس و اراده در فرآیند بلع دخیل است. بنابراین بلع به عنوان یک فرآیند پیچیده نیاز به عملکرد ماهیچه ها و همچنین احساسات دارد. هنگامی که این احساس ضعیف است، فرد نمی تواند به طور دقیق حس کند که چه زمانی بلعیدن را شروع کند. علاوه بر این، اگر آب به طور تصادفی وارد راه هوایی شود، ممکن است همیشه سرفه ایجاد نکند، چرا که سرفه باعث پاک شدن مجرای هوایی می‌شود.

گفتار درمانگر می تواند تشخیص دهد که کدام یک از این مشکلات در حال حاضر وجود دارد و توصیه هایی برای مقابله با چنین علائمی را ارائه دهد. ممکن است فرد برای انجام معاینه بلع نیاز به معاینه بلع رادیولوژیک داشته باشد، که به مطالعات فلورسکوپی بلع (VFSS) مشهور است این نوع مطالعات به گفتار درمان کننده کمک می کند تا بداند که کدام یک از مواد غذایی و یا مایع بیشترین ایمنی را برای بیمار دارد.

گفتار درمانی برای بیماران پارکینسون

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

برخی نکات مفید

  • اگر پرستار هستید اجازه بدید فرد مبتلا به بیماری پارکینسون با سرعت خود و با قاشق مناسب خود غذا را بخورد. هرگز وی را وادار به سریع خوردن نکنید.
  • در صورت لزوم، می تواند با یک قاشق مایع را مصرف کند. نوشیدن از نی مستلزم هماهنگی بیشتر است و همیشه توصیه نمی شود.
  • مراقب باشید که در طول زمان غذا خوردن یا هنگام نوشیدن سرفه نکند. این اغلب نشانه ای است دال بر اینکه چیزی در راه هوایی و احتمالا در ریه ها گیر کرده است.
  • نظارت دقیق بر علائم عفونت، مانند خلط و یا تب بیش از حد. در این صورت به یک دکتر ریه مراجعه کنید.

ارتباطات و گفتار در بیماری پارکینسون چگونه است؟

کسی که مبتلا به بیماری پارکینسون است ممکن است به سختی شروع به صحبت کند. گفتار می تواند از تپق زدن تا مبهم بودن متغییر باشد. در بعضی موارد، شروع گفتار ممکن است تحت تاثیر تغییرات شناختی قرار گیرد که در اثر پیشرفت بیماری رخ می دهد.

هدف از گفتار درمانی برای بیماران پارکینسون استراتژی هایی است که به فرد کمک می کند تا بهتر ارتباط برقرار کند. مهم است که از طریق یک دوره گفتار درمانی کار را شروع کنیم تا اطمینان حاصل شود که استراتژی های آموخته شده در موارد مورد نیاز مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

یک رویکرد گفتار درمانی در بیماران پارکینسون، تشویق به استفاده از صدای بلند است. تمرکز بر بهبود صدای بلند اغلب تاثیر مثبت بر روی وضوح گفتاری دارد. یک دوره فشرده گفتار درمانی به شما این اطمینان را خواهد داد که آنچه آموخته شده، به خوبی کاربرد دارد. ممکن است آموزش استراتژی های اضافی برای کمک به افراد در به حداکثر رساندن پتانسیل ارتباطی آن ها مفید باشد.

عدم تکلم می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری پارکینسون و مراقبین آن ها بسیار ناراحت کننده باشد. به همین ترتیب می توان گفت که غذا و آب می تواند تهدیدی واقعی برای هر کسی که دچار مشکل در بلعیدن است، به حساب آید. مراجعه به یک گفتار درمانگر در مراحل ابتدایی می‌تواند به افراد کمک کند تا برخی از این مشکلات را پیش بینی کنند و یا با آن ها کنار بیایند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن