توانبخشی سکته مغزی

فیزیوتراپی سکته مغزی یکی از مهم ترین بخش های اقدامات توانبخشی پس از سکته مغزی می باشد.

برگرداندن بدن به حالت اولیه پس از سکته مغزی به علت آسیب به بافت های عصبی کارآسانی نیست، هر سال تعداد زیادی از افراد در اثر سکته مغزی با مشکلات عصبی روبرو می شوند، بر طبق آمار سالیانه 800000 نفر در ایالات متحده بر اثر سکته مغزی به مشکلات عصبی گرفتار می شوند.

اگر از سکته مغزی رنج می برید که باعث از دست رفتن تعادل حرکتتان شده است، می توانید روش های گوناگونی را استفاده کنید، که یکی از این روش ها توانبخشی سکته مغزی در خانه است، که با انجام کارهای ساده می توانید به بهبود خود کمک کنید.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

تمرین پا برای بازیابی سکته مغزی

ریچارد سلی مدیر برنامه توانبخشی در انگلستان با انجام یک برنامه ی خصوصی برای افرادی که از مشکلات عصبی و حرکتی ناشی از سکته مغزی رنج می برند، توانسته است به وسیله یکسری تمرینات کمک شایانی به بیماران و خانوادهای آن ها انجام دهد.

یکی از این تمرینات کمک به تقویت پاها و بهبود فعالت های حرکتی افرادی که دچار سکته مغزی شده اند می باشد.

این تمرینات که به آن ها توانبخشی سکته مغزی در خانه گفته می شود با انجام کارهای ساده در خانه ولی کار آمد تاثیر به سزایی در سلامت فرد دارد.

1 – تمرین تنظیم: ایستاده و تعادل

اغلب تعادل و هماهنگی پس از سکته مغزی از دست می رود. این کار می تواند اعمال ساده، مانند ایستادن و پیاده روی را دشوار کند، علاوه بر این ضعف می تواند در اطراف عضلات در خارج از ناحیه لگن رخ دهد. تمرینات توانبخشی سکته مغزی برای ایستادن و تعادل بدن و کمک به بهبود کیفیت زندگی پس از سکته مغزی ضروری است. هنگام انجام این تمرین ها همیشه روی یک میز یا یک سطح پایدار مشابه برای جلوگیری از سقوط خود را نگه دارید.

ورزش 1 :

تمرین پایداری و تعادل پایه: چرخش های جانبی پا برای توانبخشی سکته مغزی کمک می کند

با دست چپ یک جسم ایستاده ثابت را بگیرید پای چپ را رو زمین بگذارید سپس پای راست را از بغل به طرف بیرون بلند کنید و به مدت 10 ثانیه در آن حالت نگه دارید به یاد داشته باشید که پای راستتان باید صاف باشد سپس با پای دیگر همین کار را انجام دهید.

توانبخشی سکته مغزی

این کار را چندین بار تکرار کنید و سپس پا را عوض شود.

ورزش 2:

تمرینات پایداری و تعادل متوسط : افزایش فشار به زانو برای توانبخشی سکته مغزی کمک می کند

هنگامی که به تمرین اول تسلط پیدا کردید به سطح متوسط می روید. بازهم با نگه داشتن یک سطح پایدار پشت خود را صاف و کشیده نگه دارید، وزن خود را بر روی یک پا بیندازید و پای دیگر را بالا بیاورید و 10 ثانیه نگهدارید سپس به آرامی به پایین ببرید بعد با پای دیگر همین کار را انجام دهید.

توانبخشی سکته مغزی

ورزش3:

تمرینات ایستاده و تعادل پیشرفته: نوک انگشتان معکوس برای بهبود توانبخشی سکته مغزی کمک می کند

این بار مستقیم بلند شوید وزن خود را به یک پا منتقل کنید پای دیگر را به صورت کشیده تا جای ممکن به عقب بکشید و در این حالت 10 ثانیه نگه دارید، سپس به آرامی به حالت اولیه برگردانید و همین کار را با پای دیگر انجام دهید.

توانبخشی سکته مغزی

این تمرین ورزشی باعث تقویت عضلات پا و بهبود تعادل می شود.

2- تمرین مجموعه: برتری

اغلب پس از سکته مغزی، لگن و گروه های عضلات مرکزی که برای ایستادن و راه رفتن حیاتی هستند ضعیف می شوند. تمرینات متحرک به تقویت این عضلات اصلی و به توانبخشی سکته مغزی کمک می کند. مانند تمرینات ایستادن و تعادل و تمرینات پا زدن از طریق توانبخشی سکته مغزی برای کمک به بازسازی قدرت و هماهنگی شما مفید است.

ورزش4:

تمرین برتری پایه: جنبش چهار محدوده درونی پا افزایش می یابد

ورزش مرسوم پایه ای به نام جنبش چهار محدوده درونی قدرت را در عضلات ران ایجاد می کند برای انجام این تمرین، یک بالش یا حوله را زیر مفصل زانو قرار داده سپس پشت زانو را به بالش یا حوله به سمت پایین  فشار دهید تا پاشنه پا از زمین جدا شود.

توانبخشی سکته مغزی

ورزش 5:

تمرین پل متوسط: اسکات دیواری

به یک دیوار صاف تکیه داده، پاها را در مقابلتان به صورت جفت قرار داده و به صورت آرام زانو های خود را خم کنید تا 90 درجه برسانید سپس 10 ثانیه در آن حالت بمانید بعد به حالت اولیه ی خود برگردید این کار را چندین مرتبه انجام دهید.

توانبخشی سکته مغزی

ورزش 6:

اسکات دیواری پیشرفته با توپ پیلاتس

برای انجام این تمرین توپ پیلاتس را بر روی دیوار قرار دهید، طوری که توپ بین دیوار و کمرتان قرار بگیرد. مطمئن شوید، که کمرتان صاف است. سپس پاهایتان را در مقابلتان جفت کنید و زانو های خود را خم کنید تا به حالت 90 درجه در بیاید 10 ثانیه در این حالت قرار دهید سپس به حالت ایستاده برگردید.

توانبخشی سکته مغزی

 ورزش7:

تمرین با کش پیلاتس

به کمک این روش افرادی که در اثر سکته مغزی قسمت پایین بدنشان تحت تاثیر قرار گرفته است، می توانند قدرت و هماهنگی را در بدنشان ایجاد کنند.

در این روش روی زمین بنشینید و کش پیلاتس را در کف یکی از پاهایتان قرار دهید به طوری که کف پا رو به جلو باشد، کش را با دو دستتان در جهت خلاف پایتان بکشید.

توانبخشی سکته مغزی

ورزش 8:

تمرین های درازکشیده به پهلو

در این روش به یک طرفتان بخوابید یک دستتان را در پشت گردن تان قرار دهید و دست دیگرتان را در جلوی شکم و به سمت پایین نگهدارید سپس زانوها را روی هم قرار داده و خم کنید، پای بالایی را از قسمت زانو به سمت بالا تا جایی که می توانید، بکشید سپس تا 10 ثانیه نگه دارید و بعد به آرامی به حالت اولیه برگردید، سمت دیگر را نیز به همین شکل انجام دهید.

توانبخشی سکته مغزی

ورزش 9:

تمرینات پیشرفته درازکشیده به پهلو

در این روش پیشرفته به یک طرف خود دراز بکشید، دستی که به طرف زمین است را پشت گردن قرار داده سپس دست دیگر در جلوی شکم و پاهایتان را روی همدیگر و به صورت خمیده قرار دهید، سپس پای بالایی را از قسمت مچ بالا برده و 10 ثانیه در آن حالت نگه دارید بعد به آرامی به حالت اول برگردانید، طرف دیگر را هم به همین شکل انجام دهید.

توانبخشی سکته مغزی

تقویت قدرت و هماهنگی با تمرینات بازیابی سکته مغزی

سکته ی مغزی ممکن است در هر فرد و هر سنی اتفاق بیفتد، اگرچه تقریبا 75 درصد تمام سکته های مغزی بعد از 65 سالگی به بعد اتفاق می افتد، با این حال هر سال تقریبا 600000 نفر از اولین سکته مغزی خود رنج می برند و 185000 سکته مغزی دوم خود را تجربه می کنند، تمام این دلایل به خاطر عدم تحرک بدن می باشد، تنها با حرکات ورزشی می توان با این مشکلات مقابله کرد و کنترل و قوای بدن را می توان به دست گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن