تغذیه بیماران ضربه مغزی

فهرست مطالب

۸ ماده مغذی در تغذیه بیماران ضربه مغزی

تغذیه در بیماران ضربه مغزی بخش مهمی از فرآیند بهبود آن ها محسوب می شود. در این مقاله به بررسی مواد غذایی تاثیر گذار در بهبود ضربه مغزی پرداخته ایم اما قبل از آن بهتر است که ببینیم تاثیر ضربه مغزی بر مغز چگونه است و چگونه می توان اثرات آن را کاهش داد و یا از بین برد.

✅ مطالعه بیشتر: بازیابی و بهبود بعد از ضربه مغزی

فهرست مطالب

تغذیه بیماران ضربه مغزی

تاثیر ضربه مغزی بر مغز

💠وقتی دچار ضربه مغزی می شوید، مغز به داخل جمجمه فشار وارد می کند در نتیجه آن برخی از بافت های عصبی نیز می توانند کشیده و حتی پاره شوند. این پارگی فرآیندهای مخرب خاصی را در مغز فعال می کند.

💠اول، تعادل یون ها و مواد شیمیایی در مغز تغییر می کند، که عملکرد سلول های عصبی را مختل می کند. این عدم تعادل باعث تولید رادیکال های آزاد (مولکول های ناپایدار که به سلول آسیب می زند) می شود که باعث التهاب بافت مغز و کاهش جریان خون می شود. همه این ها می توانند منجر به بسیاری از اثرات ضربه مغزی مانند سردرد، سرگیجه، مشکلات شناختی و غیره شود.

💠علاوه بر این، به دنبال ضربه مغزی، سطح منیزیم و روی بلافاصله کاهش می یابد. منیزیم و روی هر دو ابزار مهمی هستند که مغز برای کاهش التهاب و بهبود شناخت پس از آسیب استفاده می کند.

💠بنابراین، برای مقابله با اثرات ضربه مغزی، ممکن است به مصرف غذاهای غنی از منیزیم، روی و آنتی اکسیدان ها نیاز داشته باشید که می توانند به بازسازی مغز شما پس از آسیب کمک کنند.

مطالعه بیشتر: سندروم بعد از ضربه‌ مغزی (PCS) چیست؟

تغذیه مناسب برای بیمان ضربه مغزی

موثرترین مواد غذایی آن هایی هستند که حاوی سطوح بالایی از ترکیباتی به نام فلاونوئید هستند. فلاونوئیدها نه تنها حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که به مبارزه با رادیکال های آزاد در مغز کمک می کنند، بلکه تولید BDNF – پروتئین رشدی که به عنوان کود در مغز عمل می کند – را نیز تحریک می کنند.

علاوه بر این، مغز شما از حدود ۶۰ درصد چربی تشکیل شده است و تقریباً نیمی از آن چربی امگا ۳ است. امگا ۳ برای تقویت BDNF و بازسازی سلول های مغز، حیاتی است.

با در نظر گرفتن همه این موارد، در اینجا ۹ ماده غذایی موثر وجود دارد که می توانند به بهبود مغز پس از ضربه مغزی کمک کنند:

۱- بلوبری

💠بلوبری، حاوی مقادیر زیادی فلاونوئید است و یکی از بالاترین سطوح آنتی اکسیدانی را در بین تمام میوه ها و سبزیجات معمولی دارد.

💠این مواد برای کاهش التهاب و کمک به بهبود مغز بعد از ضربه مغزی عالی هستند. همچنین به بهبود ارتباط بین سلول های مغز و حفظ عملکرد مغز کمک می کنند.

💠برای افزایش میزان مصرف بلوبری، آن را همراه با ماست یا غلات روزانه خود مصرف یا به اسموتی اضافه کنید.

تغذیه مناسب برای بیماران پارکینسون

۲- زغال اخته

🔺زغال اخته یکی دیگر از میوه های غنی از فلاونوئیدها است. همانند بلوبری به کاهش التهاب در مغز و مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند.

🔺برای کسب بیشترین فواید تغذیه ای، سعی کنید زغال اخته تازه بخورید. سس زغال اخته و آب زغال اخته حاوی مواد مغذی زیادی نیستند و مملو از شکرند. این باعث می شود که آن ها برای بیماران ضربه مغزی کمتر مفید باشند.

تغذیه مناسب برای بیماران پارکینسون

۳- چای سبز

🟩مصرف یک یا دو فنجان چای سبز در روز در زمان بهبودی پس از ضربه مغزی می تواند به بهتر شدن هوشیاری، حافظه و شناخت کمک کند. همچنین از مغز شما در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند و التهاب را کاهش می دهد.

🟩علاوه بر همه اینها، چای سبز حاوی اسید آمینه ای به نام L-theanine است که در میان چیزهای دیگر، اضطراب را کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا بدون احساس خستگی آرام شوید.

🟩از آنجایی که یکی از کلیدهای بهبودی خوب پس از ضربه مغزی، اجتناب از استرس و آرامش تا حد ممکن است، چای سبز نوشیدنی عالی برای اضافه کردن به تغذیه بیماران پس از ضربه مغزی است.

تغذیه مناسب برای بیماران پارکینسون

۴- آجیل ها

✔️ مغزهایی مانند گردو نه تنها سرشار از آنتی اکسیدان هستند، بلکه منبع خوبی از چربی سالم هستند که به تقویت عملکرد مغز کمک می کند. این موضوع باعث می‌شود که گردو یک مورد عالی برای تغذیه بیماران پس از ضربه مغزی می باشد.

تغذیه مناسب برای بیماران پارکینسون

۵- روغن زیتون

🟡 روغن زیتون فواید مثبت زیادی برای سلامت کلی بدن دارد، اما چیزی که آن را برای بیماران ضربه مغزی عالی می کند این است که ممکن است تولید پروتئین BDNF را افزایش دهد.

🟡 همانطور که در بالا گفتیم، BDNF برای تقویت رشد سلول های مغز بسیار مهم است، که می تواند به بهبود مغز پس از ضربه مغزی کمک کند.

🟡 برای افزودن روغن زیتون بیشتر به رژیم غذایی خود، سعی کنید هنگام پخت آن را جایگزین کره کنید. ممکن است ترجیح دهید از روغن زیتون سبک به جای روغن خالص استفاده کنید زیرا روغن زیتون سبک طعمی خنثی دارد.

🟡 همچنین می توانید از روغن زیتون برای سرخ کردن سبزیجات یا از آن به عنوان سس سالاد استفاده کنید. حتما روغن را با حرارت متوسط هم بزنید تا فواید تغذیه ای آن حفظ شود.

تغذیه مناسب برای بیماران پارکینسون

۶- کلم بروکلی

✔️ بروکلی مملو از آنتی اکسیدان و سایر ترکیبات است که ماده ای عالی برای کاهش التهاب در مغز پس از ضربه مغزی است.

✔️ همچنین سرشار از ویتامین K است. در واقع، مصرف یک فنجان کلم بروکلی به صورت روزانه توصیه شده تا ویتامین K را برای بزرگسالان تامین می کند.

✔️ ویتامین K به بهبود شناخت و حافظه کمک می کند، اما چیزی که آن را به ویژه برای سلامت مغز عالی می کند این است که برای سنتز اسفنگولیپیدها حیاتی است.

✔️ اسفنگولیپیدها نوعی چربی هستند که به طور متراکم در سیستم عصبی مرکزی شما فشرده شده و به سلول های مغز شما کمک می کند سیگنال ارسال کنند.

تغذیه مناسب برای بیماران پارکینسون

۷- شکلات تلخ

🍫 شکلات تلخ دارای سطوح بسیار بالایی از فلاونوئیدها است که آن را به یک میان وعده عالی در طول بهبودی ضربه مغزی تبدیل می کند.

🍫 همچنین منبعی غنی از منیزیم است، ماده مغذی دیگری که پس از ضربه مغزی در مغز تخلیه می شود.

🍫 برای به دست آوردن بیشترین فواید، باید سعی کنید شکلات حاوی حداقل ۷۰ درصد کاکائو بخورید. هر چه درصد کاکائو بیشتر باشد، برای مغز شما مفیدتر است.

۸- ماهی چرب

برخی از بهترین منابع اسیدهای چرب امگا ۳ در انواع خاصی از ماهی های چرب هستند، از جمله:

🐟 ماهی خال مخالی (۴۱۰۷ میلی گرم امگا ۳ در هر وعده)
🐟 ماهی قزل آلا (۴۰۲۳ میلی گرم امگا ۳ در هر وعده)
🐟 ساردین (۲۲۰۵ میلی گرم امگا ۳ در هر وعده)

اگر طرفدار غذاهای دریایی نیستید، می توانید امگا ۳ را از طریق دانه ها و گیاهان خاصی دریافت کنید. لازم به ذکر است که نوع امگا ۳ موجود در گیاهان به نام اسید آلفا لینولنیک به راحتی امگا ۳ موجود در ماهی پردازش نمی شود. بنابراین، برای به دست آوردن همان تعداد فواید، باید بیشتر مصرف کنید.

برخی از بهترین منابع گیاهی امگا ۳ عبارتند از:

🌱 دانه چیا (۴۹۱۵ میلی گرم در هر وعده)
🌱 گردو (۲۵۴۲ میلی گرم در هر وعده)
🌱 سویا (۱۲۴۱ میلی گرم در هر وعده)

مطمئن شوید که پوسته گردو را هنگام خوردن جدا نکنید، زیرا حاوی مقدار زیادی از آنتی اکسیدان های مهمی است که در مورد آن ها صحبت کرده ایم.

غذاهای مضر بعد از ضربه مغزی

همچنین دانستن اینکه از کدام غذاها در تغذیه بیماران در هنگام ضربه مغزی باید اجتناب کرد می تواند مفید باشد.

اول، افرادی که پس از ضربه مغزی بهبود می یابند باید از مصرف الکل خودداری کنند. نوشیدن الکل در حین بهبودی پس از ضربه مغزی می تواند علائم را بدتر کند.

جدا از الکل، اجتناب از غذاهایی که دارای چربی های اشباع شده و قندهای فرآوری شده هستند نیز مهم است. این غذاها می توانند پروتئین BDNF و نوروپلاستیسیته را مختل کنند، همان چیزهایی که می خواهید هنگام بهبودی ضربه مغزی در مغز گسترش دهید.

برخی از غذاهای حاوی چربی اشباع شده و قند عبارتند از:

⭕ محصولات لبنی (کره، خامه، شیر، پنیر و …)
⭕ برش های گوشت چرب مانند استیک 
⭕ گوشت فرآوری شده (سالامی یا کالباس)
⭕ نوشیدنی های شیرین

✅ توجه داشته باشید که این یک ممنوعیت مطلق نیست زیرا برخی از این غذاها (مانند محصولات لبنی) دارای مزایای سلامتی مهمی هستند. اگر می‌خواهید عملکرد مغزتان را بهبود ببخشید، نکته کلیدی این است که این غذاها را کم مصرف کنید.

تغذیه

خلاصه تغذیه مناسب برای بیماران ضربه مغزی

💠در پایان، غذاهایی که باید در طول دوران نقاهت ضربه مغزی روی خوردن آن ها تمرکز کنید، باید حاوی آنتی اکسیدان بالا و منابع غنی امگا ۳ باشند.

💠همچنین باید مطمئن شوید که غذایی که می خورید پروتئین و کالری زیادی دارد تا به مغز شما انرژی بیشتری برای بهبودی بدهد.

💠علاوه بر غذاهای ذکر شده در بالا، هر گونه میوه و سبزیجات با رنگ روشن برای شما مفید خواهد بود. به طور کلی، هر چه رنگ روشن تر باشد، حاوی آنتی اکسیدان بیشتری خواهد بود.

💠امیدواریم این مقاله به شما انگیزه داده باشد که غذاهای جدیدی را امتحان کنید که به بهبود مغز شما پس از ضربه مغزی کمک می کند.

منبع: flintrehab

۳ دیدگاه دربارهٔ «۸ ماده مغذی در تغذیه بیماران ضربه مغزی»

  1. یک دختر

    البته من ضربه مغزی نشدم ولی استرس سردرد و بی خوابی به مغزم آسیب رسانده

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن