لرزش چیست و دلایل ایجاد آن چه می تواند باشد؟

لرزش یا لقوه در اندام های بدن از شایع ترین اختلالات حرکتی موجود است که در اقصی نقاط جهان افراد بسیار زیادی به آن مبتلا هستند. این لرزش ها میتوانند دلایل متعددی داشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم تا انواع لرزش و دلایل آن را برای شما توضیح دهیم.

لرزش چیست؟

لرزش یا رعشه یا لقوه به حرکاتی غیر ارادی در ماهیچه‌های بدن گفته می‌شود که معمولا حالتی نسبتاً ریتمیک و نوسانی دارند. رعشه رایج‌ترین شکل حرکت‌های غیر ارادی است و می‌تواند در دستان، بازوها، سر، صورت، تارهای صوتی، بالاتنه و پاها رخ دهد. بیشتر مواقع لرزش در دستان اتفاق می‌افتند. در بسیاری از افراد، لرزش یک نشانه برای اختلالی عصبی در بدن است؛ اما می تواند در افراد سالم نیز به دلایل مختلف روی دهد.

اگرچه رعشه یک عامل تهدید کننده زندگی نیست اما در برخی موارد بالاخص با شدت گرفتن آن، میتواند فرد را در انجام کارهای روزمره دچار مشکلات فراوان و یا حتی ناتوانی کند. رعشه غالباً در دوران میانسالی و پیری مشاهده می شود اما احتمال رخداد آن در هر سنی وجود دارد.
ایجاد رعشه یا رعشه در اندام های بدن یک فرد ممکن است علل مختلفی داشته باشد که سبب تقسیم بندی رعشه ها به دسته هایی با شرح زیر می شود:

  • رعشه فیزیولوژیک

رعشه فیزیولوژیک در افراد سالم و در حالت طبیعی رخ میدهد و اهمیت بالینی ندارد. این نوع لرزش معمولا قابل مشاهده نیست و ممکن است در هیجان شدید مانند اضطراب یا ترس به اوج برسد. از دیگر علت‌های تشدید این لرزش می‌توان به افت قند خون ٬ تب٬ خستگی شدید فیزیکی و گرسنگی اشاره نمود. همچنین با تمرکز فرد بر انجام کار توسط دست لرزش آن تشدید می گردد.

 

  • رعشه پاتولوژیک

ترمور پاتولوژیک ناشی از یک اختلال حرکتی است و می تواند نشانه ای از یک بیماری یا اختلال عصبی باشد یا بخودی خود اتفاق بیفتد. برخی بیماری های مغز و اعصاب که موجب اختلال در بخش‌های کنترل‌کننده ی ماهیچه در مغز یا نخاع می شوند ممکن است عامل ایجاد آن باشند.

این اختلال ممکن ‌است شامل لرزش آهنگین و ریتمیک در دست‌ها، بازوها، سروگردن، پاها و یا رعشه در صدا باشد. دشواری در نوشتن و یا نگه‌داشتن قاشق و چنگال از دیگر ویژگی‌های رعشه است. برخی از رعشه‌ها ممکن است در زمان استرس و یا احساسات شدید یا زمانی‌که فرد از نظر فیزیکی خسته شده و یا بدن وی در یک وضعیت خاص قرار گرفته است دیده شوند.

برخی از شایعترین بیماری هایی که ترمور پاتولوژیک در آنها احتمال رخداد دارد عبارتند از:

  1. ام‌اس
  2. پارکینسون ( برای آشنایی روش های درمانی این بیماری مقاله تاثیر ویتامین D بر پارکینسون و نقش ورزش در بیماری پارکینسون را مطالعه نمایید)
  3. لرزش اساسی (برای آشنایی با روش های درمانی مقاله لرزش خوش خیم چیست و چه درمان هایی دارد؟ را مطالعه کنید)
  4. سکته مغزی
  5. ضربه مغزی
  6. بیماری های مزمن کلیه

شرکت فن آسا با آگاهی از نیاز افراد مبتلا به لرزش دست یا بدن محصولی را تولید کرده است تا افرادی که به علت لرزش دست نمی توانند به تنهایی غذا بخورند یا در غذا خوردن مشکل دارند، به راحتی و تنهایی از پس این کار برآیند.

“قاشق یار”، نوعی قاشق هوشمند که با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد قاشق یار به این لینک مراجعه کنید.

 

 

قاشق یار

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *