آنتی اکسیدان

فهرست مطالب

۱۲ غذای حاوی آنتی اکسیدان برای پارکینسون

آنتی اکسیدان ها برای بدن بسیار مفید و ضروری هستند و افراد دارای بیماری پارکینسون باید مصرف غذاهای حاوی این ماده را در رژیم غذایی خود قرار دهند. در ادامه کمی بیشتر درمورد آنتی اکسیدان و عملکردشان در بدن توضیح می دهیم.

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که هم در بدن تولید می شوند و هم در غذاها یافت می شوند. کار آن ها دفاع از سلول های بدن در برابر آسیب های ناشی از مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد است. هنگامی که رادیکال های آزاد در یک جا تجمع می کنند، حالتی به نام استرس اکسیداتیو در بدن ایجاد می شود که ممکن است به DNA و سایر ساختارهای مهم در سلول ها آسیب بزند.

✅ مطالعه بیشتر: همه چیز درمورد بیماری پارکینسون

متأسفانه، استرس اکسیداتیو مزمن می تواند خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و سرطان را افزایش دهد. خوشبختانه، خوردن یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها می تواند به افزایش سطح آنتی اکسیدان خون برای مبارزه با استرس اکسیداتیو و کاهش خطر ابتلا به این بیماری ها کمک کند.

۱۲ غذای حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

برویم به سراغ لیست غذاهایی که حاوی این ماده هستند:

۱- شکلات تلخ

شکلات تلخ نسبت به شکلات معمولی، مواد مغذی، معدنی و آنتی اکسیدان بیشتری دارد. هر ۱۰۰ گرم شکلات تلخ حاوی ۱۵ میلی مول آنتی اکسیدان است که میزان آن از آنتی اکسیدان موجود در بلوبری (۹.۲) و تمشک (۲.۳) بیشتر است.

علاوه بر این، آنتی اکسییدان های موجود در کاکائو و شکلات تلخ دارای فواید زیادی مانند کاهش التهاب و عوامل خطر بیماری های قلبی است.

همچنین مصرف محصولات غنی از کاکائو مانند شکلات تلخ، فشار خون را کاهش می دهند.

همچنین در مطالعه ای مشخص شد که شکلات تلخ ممکن است خطر بیماری های قلبی را با افزایش سطح آنتی اکسیدان خون و سطح کلسترول خوب (HDL) کاهش دهد.

شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

به طور خلاصه، شکلات تلخ علاوه بر خوشمزه بودن بسیار مغذی است و یکی از بهترین منابع آنتی اکسیدان برای افراد مبتلا به پارکینسون است.

۲- گردو

گردو منبع خوبی از چربی های سالم و مواد معدنی است، به علاوه حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است.

در هر ۱۰۰ گرم گردو، حداکثر ۱۰.۶ میلی مول آنتی اکسیدان وجود دارد.

در مطالعه ای که بر روی افرادی که روزانه ۲۰% از کالری روزانه خود را از گردو به دست می آورند، سطح آنتی اکسیدان موجود در خون آن ها به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد.

در مطالعه دیگری، افرادی که گردو مصرف می کنند، کاهش ۲۶ تا ۳۳ درصدی کلسترول بد را در خون خود تجربه کردند. 

اگرچه گردو منبع خوبی از چربی های سالم است، اما کالری بالایی دارد، بنابراین مهم است که در حد اعتدال آن را مصرف کنید تا از مصرف بیش از حد کالری اجتناب کنید.

گردو حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

به طور خلاصه، گردو، یکی از آجیل های محبوب است که سرشار از مواد معدنی سالم است. چربی ها و آنتی اکسیدان های موجود در آن می توانند سطح کلسترول بد را در خون کاهش دهند و مصرف آن به بیماران پارکینسون توصیه می شود.

۳- بلوبری

اگرچه بلوبری کم کالری است اما سرشار از مواد مغذی و آنتی اکسیدان است. 

بلوبری در هر ۱۰۰ گرم دارای ۹.۲ آنتی اکسیدان است.

در چندین مطالعه نشان داده شده است که بلوبری حاوی بالاترین میزان آنتی اکسیدان در بین تمام میوه ها و سبزیجات است.

علاوه بر این، طبق مطالعات حیوانی، آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری ممکن است کاهش عملکرد مغز را  که با افزایش سن اتفاق می افتد را به تاخیر بیاندازد.

آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری، به نام آنتوسیانین، نشان داده اند که عوامل خطر بیماری های قلبی و سطح کلسترول بد را کاهش می دهند.

بلوبری حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

به طور خلاصه، بلوبری از بهترین منابع آنتی اکسیدان است که به کاهش خطر بیماری های قلبی و به تاخیر انداختن عملکرد مغز با افزایش سن کمک می کند.

۴- توت فرنگی

توت فرنگی یکی از محبوب ترین انواع توت ها در این سیاره است. طعم آن شیرین است و منبع غنی از ویتامین C و آنتی اکسیدان است.

توت فرنگی در هر ۱۰۰ گرم دارای ۵.۴ میلی مول آنتی اکسیدان است.

علاوه بر این، توت فرنگی حاوی نوعی آنتی اکسیدان به نام آنتوسیانین است که به آن رنگ قرمز می دهد. توت فرنگی هایی که آنتوسیانین بیشتری دارند قرمز روشن تر هستند.

تحقیقات نشان داده است که آنتوسیانین ها ممکن است باعث کاهش سطح کلسترول LDL “بد” و افزایش کلسترول HDL “خوب” شوتد و به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند.

توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

بررسی ۱۰ مطالعه نشان داد که مصرف مکمل آنتوسیانین به طور قابل توجهی کلسترول LDL را در میان افرادی که بیماری قلبی یا سطوح بالای LDL داشتند کاهش می دهد.

به طور خلاصه، خلاصه مانند سایر انواع توت ها، توت فرنگی نیز غنی از آنتی اکسیدان هایی به نام آنتوسیانین است که می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلب کمک کند.

۵- کنگر فرنگی

کنگر فرنگی یک نوع سبزی خوشمزه و مغذی است و مردم در دوران باستان از برگ های آن به عنوان دارویی برای درمان بیماری های کبدی مانند یرقان استفاده می کردند.

کنگر فرنگی همچنین منبع عالی فیبر رژیمی، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست.

کنگر فرنگی در هر ۱۰۰ گرم حاوی ۴.۷ میلی مول آنتی اکسیدان است.

کنگر فرنگی به ویژه سرشار از آنتی اکسیدانی به نام اسید کلروژنیک است. مطالعات نشان می دهد که فواید آنتی اکسیدانی و ضد التهابی اسید کلروژنیک ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها، دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی را کاهش دهد.

میزان آنتی اکسیدانی کنگر فرنگی بسته به نحوه تهیه آن می تواند متفاوت باشد.

کنگر حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

جوشاندن کنگر فرنگی ممکن است میزان آنتی اکسیدانی آن را ۸ برابر و بخارپز کردن ممکن است ۱۵ برابر آن را افزایش دهد. از سوی دیگر، سرخ کردن کنگر ممکن است مقدار آنتی اکسیدانی آن را کاهش دهد.

به طور خلاصه، خلاصه کنگر فرنگی سبزی است که دارای بالاترین سطوح آنتی اکسیدان از جمله اسید کلروژنیک است. مقدار آنتی اکسیدانی موجود در آن می تواند بسته به نحوه تهیه متفاوت باشد.

۶- گوجی بری

گوجی بری نوعی میوه‌ خشک و از گیاهان بومی چین و بخشی از طب سنتی آن برای بیش از ۲۰۰۰ سال بوده است.

گوجی بری اغلب به عنوان یک غذای فوق العاده در بازار عرضه می شود زیرا سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است.

گوجی بری در هر ۱۰۰ گرم حاوی ۴.۳ میلی مول آنتی اکسیدان است.

علاوه بر این، حاوی آنتی اکسیدان های منحصر به فردی به نام پلی ساکارید Lycium barbarum است که باعث کاهش خطر بیماری های قلبی و سرطان می شود و ممکن است به مبارزه با پیری پوست کمک کنند.

✅ مطالعه بیشتر: رژیم مدیترانه ای برای پارکینسون

گوجی بری حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

در مطالعه ای، افراد مسن سالم به مدت ۹۰ روز، هر روز یک نوشیدنی گوجی بری با شیر مصرف کردند. در پایان مطالعه، سطح آنتی اکسیدان خون آن ها ۵۷٪ افزایش یافته بود.

در حالی که گوجی بری بسیار مغذی است، خوردن آن به طور منظم ممکن است گران باشد. همچنین تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

به طور خلاصه، گوجی بری منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است و می تواند باعث کاهش خطر بیماری قلبی و سرطان شود و با پیری پوست مبارزه کند.

۷- تمشک

تمشک نوعی توت نرم و ترش است که منبع عالی فیبر، ویتامین C، منگنز و آنتی اکسیدان است.

تمشک در هر ۱۰۰ گرم دارای حداکثر ۴ میلی مول آنتی اکسیدان است.

چندین مطالعه، آنتی اکسیدان ها و سایر اجزای موجود در تمشک را با کاهش خطر ابتلا به سرطان و بیماری قلبی مرتبط دانسته اند.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که آنتی اکسیدان ها و سایر اجزای موجود در تمشک ۹۰ درصد از سلول های سرطان معده، روده بزرگ و سینه را در نمونه آزمایش شده از بین می برند.

و با بررسی پنج مطالعه به این نتیجه رسیدند که خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی تمشک سیاه ممکن است اثرات انواع سرطان ها را کاهش داده و سرکوب کند.

تمشک حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

علاوه بر این، آنتی اکسیدان های موجود در تمشک، به ویژه آنتوسیانین ها، ممکن است التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش دهند. این اتفاق ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

مصرف تمشک با وجود آنتی اکسیدان و خواص دیگری که برای بدن دارد به بیماران پارکینسون توصیه می شود.

به طور خلاصه، تمشک مغذی، خوشمزه و سرشار از آنتی اکسیدان است. مانند بلوبری، سرشار از آنتوسیانین ها و اثرات ضد التهابی در بدن است.

۸- کلم برگ

کلم برگ یکی از مغذی ترین سبزیجات روی کره زمین است و سرشار از ویتامین های A، K و C است. همچنین در هر ۱۰۰ گرم دارای ۲.۷ میلی مول آنتی اکسیدان است.

با این حال، میزان آنتی اکسیدان در انواع قرمز کلم مانند کلم قرمز ممکن است تقریباً دو برابر بیشتر باشد – تا ۴.۱ میلی مول آنتی اکسیدان.

به این دلیل که انواع قرمز کلم، حاوی آنتی اکسیدان های آنتوسیانین بیشتر و همچنین چندین آنتی اکسیدان دیگر هستند که باعث رنگی شدن آن ها می شوند.

کلم برگ همچنین یک منبع گیاهی عالی از کلسیم است، یک ماده معدنی مهم که به حفظ سلامت استخوان کمک می کند و در سایر عملکردهای سلولی نقش دارد.

کلم برگ حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

به طور خلاصه، کلم پیچ یکی از مغذی ترین سبزیجات و پر از آنتی اکسیدان است. اگرچه کلم پیچ معمولی هم سرشار از آنتی اکسیدان است، اما در انواع قرمز کلم میزان آن دو برابر بیشتر است.

۹- کلم قرمز

کلم قرمز دارای مشخصات مغذی قابل توجهی است. همچنین به عنوان کلم بنفش هم شناخته می شود، غنی از ویتامین های C، K و A است و مقادیر آنتی اکسیدان بالایی دارد.

کلم قرمز در هر ۱۰۰ گرم دارای ۲.۲ میلی مول آنتی اکسیدان است. این مقدار بیش از چهار برابر مقدار آنتی اکسیدان موجود در کلم پخته شده معمولی است.

کلم قرمز حاوی آنتوسیانین است، گروهی از آنتی اکسیدان ها که به کلم رنگ قرمز می دهند. آنتوسیانین ها نیز در توت فرنگی و تمشک یافت می شوند.

این آنتوسیانین ها با چندین فواید سلامتی زیادی دارد. سبب کاهش التهاب، حفاظت در برابر بیماری های قلبی و کاهش خطر ابتلا به برخی سرطان ها می شوند.

کلم قرمز حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

علاوه بر این، کلم قرمز منبع غنی ویتامین C است که به عنوان یک آنتی اکسیدان در بدن عمل می کند. ویتامین C ممکن است به تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از پیری پوست کمک کند.

جالب اینجاست که طرز تهیه کلم قرمز نیز می تواند بر میزان آنتی اکسیدان آن تأثیر بگذارد.

جوشاندن و سرخ کردن کلم قرمز ممکن است میزان آنتی اکسیدانی آن را افزایش دهد، در حالی که بخارپز کردن کلم قرمز ممکن است میزان آنتی اکسیدانی آن را تقریباً ۳۵٪ کاهش دهد. 

به طور خلاصه، کلم قرمز یک راه خوشمزه برای افزایش مصرف آنتی اکسیدان است. رنگ قرمزش ناشی از میزان بالای آنتوسیانین ها است که تاثیر زیادی بر روی سلامتی دارند.

۱۰- لوبیاها

لوبیاها گروه متنوعی از حبوبات هستند که ارزان و بسیار سالم هستند. 

لوبیا همچنین دارای فیبر فوق العاده بالایی است که می تواند به منظم نگه داشتن حرکات روده کمک کند.

لوبیاها همچنین یکی از بهترین منابع گیاهی آنتی اکسیدان هستند. برای مثال لوبیا سبز در هر ۱۰۰ گرم حاوی حداکثر ۲ میلی مول آنتی اکسیدان است.

علاوه بر این، برخی از لوبیاها مانند لوبیا چیتی حاوی آنتی اکسیدان خاصی به نام کامفرول هستند. این آنتی اکسیدان دارای مزایای سلامتی چشمگیری مانند کاهش التهاب مزمن و سرکوب رشد سرطان است.

لوبیا حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

برای مثال، چندین مطالعه حیوانی نشان داده است که کامفرول ممکن است رشد سرطان‌ ها را در سینه، مثانه، کلیه‌ ها و ریه‌ ها سرکوب کند.

از آنجا که یبوست یکی از عوارض پارکینسون است، مصرف لوبیاها با آنتی اکسیدانی که دارند برای بیماران پارکینسون توصیه می شود.

با این حال، از آنجایی که بیشتر تحقیقاتی که از مزایای کامفرول حمایت می‌کنند در حیوانات یا لوله‌های آزمایش بوده است، مطالعات بیشتری بر اساس انسان مورد نیاز است.

به طور خلاصه، لوبیا یک راه ارزان برای افزایش مصرف آنتی اکسیدان است. همچنین حاوی آنتی اکسیدان کامفرول است که در مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی دارای فواید ضد سرطانی است.

۱۱- چغندر

چغندر، ریشه یک سبزی است که طعم ملایمی دارد و منبع عالی فیبر، پتاسیم، آهن، فولات و آنتی اکسیدان هاست.

چغندر در هر ۱۰۰ گرم حاوی حداکثر ۱.۷ میلی مول آنتی اکسیدان است.

همچنین غنی از گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام بتالین است که باعث رنگ قرمز در چغندر می شوند و فواید سلامتی زیادی دارند.

به عنوان مثال، چندین مطالعه آزمایشگاهی بتالین ها را با کاهش خطر ابتلا به سرطان در روده بزرگ و دستگاه گوارش مرتبط دانسته اند.

علاوه بر این، چغندر حاوی ترکیبات دیگری است که ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف کپسول‌ های بتالین ساخته شده از عصاره چغندر به طور قابل توجهی درد و التهاب آرتروز را کاهش می‌ دهند.

چغندر حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

به طور خلاصه، چغندر یک منبع عالی فیبر، پتاسیم، آهن، فولات و آنتی اکسیدان است. همچنین حاوی گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام بتالین است که دارای فواید سلامتی زیادی است.

۱۲- اسفناج

اسفناج یکی از مغذی ترین سبزیجات است. سرشار از ویتامین‌ ها، مواد معدنی و آنتی‌ اکسیدان‌ هاست و کالری بسیار کمی دارد.

اسفناج در هر ۱۰۰ گرم دارای ۰.۹ میلی مول آنتی اکسیدان است.

اسفناج همچنین منبع خوبی از لوتئین و زآگزانتین است، دو آنتی اکسیدان که ممکن است به محافظت از چشمان شما در برابر آسیب اشعه ماوراء بنفش و سایر طول موج های نور مضر کمک کنند.

این آنتی اکسیدان ها به مبارزه با آسیب های چشمی که رادیکال های آزاد ممکن است در طول زمان ایجاد کنند، کمک می کند و به بیماران پارکینسون هم مصرف این ماده غذایی توصیه می شود.

✅ مطالعه بیشتر: بهترین رژیم غذایی برای پارکینسون

اسفناج حاوی آنتی اکسیدان برای بیماران پارکینسون

به طور خلاصه، اسفناج سرشار از مواد مغذی، آنتی اکسیدان بالا و کالری کم است. همچنین یکی از بهترین منابع لوتئین و زآگزانتین است که از چشم در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

سخن آخر

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که بدن به طور طبیعی می سازد یا آن ها را می توانید از طریق غذا دریافت کنید.

همچنین از بدن در برابر مولکول های بالقوه مضر به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند که می توانند استرس اکسیداتیو را انباشته و تقویت کنند. متاسفانه استرس اکسیداتیو خطر بیماری قلبی، سرطان، دیابت نوع ۲ و بسیاری از بیماری های مزمن دیگر را افزایش می دهد.

خوشبختانه، خوردن یک رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها می تواند به خنثی کردن رادیکال های آزاد و کاهش خطر ابتلا به این بیماری های مزمن کمک کند.

با خوردن مواد غذایی متنوع در این مقاله، می توانید سطح آنتی اکسیدان های خون خود را افزایش دهید و از فواید سلامتی فراوان آن ها به ویژه برای افراد مبتلا به پارکینسون بهره مند شوید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن