سرگیجه در بیماران پارکینسون

احساس سرگیجه معمولاً علائم گزارش شده در بیماران پارکینسون (PD) است. اکثر متخصصان اتفاق نظر دارند که سرگیجه را می توان به طور کلی به عنوان احساس چرخش یا دوران تعریف کرد و احساس می تواند با مشکل تعادل همراه باشد.

به طور کلی، هر دو علامت در افراد در مراحل اولیه پارکینسون کمتر قابل توجه است. در افراد مسن مبتلا به پارکینسون بیشتر احساس سرگیجه حس می شود. بسیاری از افراد مبتلا به PD حتی بدون علائم سرگیجه یا گیجی دچار اختلال در عملکرد دهلیزی (مشکلات تعادل مربوط به گوش داخلی) می شوند.

در حالی که این علائم عدم حرکت شایع است، پزشکان اغلب تشخیص را از دست می دهند. برای بهینه سازی درمان خود، بدانید که چگونه سرگیجه را شناسایی کنید، بنابراین می توانید با تیم مراقبت خود این مسئله را حل کنید.

سرگیجه در بیماران پارکینسون

دلایل شایع سرگیجه در بیماران پارکینسون و نحوه درمان آن ها:

  • افت فشار خون ارتوستاتیک: افت مداوم فشار خون که هنگام حرکت از حالت نشسته به ایستاده یا از حالت خوابیده به حالت نشسته یا ایستاده ایجاد می شود. می تواند منجر به از دست دادن هوشیاری موقت شود. این مهمترین دلیل سرگیجه در افراد مبتلا به پارکینسون است که از آن چشم پوشی می شود. OH را می توان با: هیدراتاسیون (نوشیدن 6-8 لیوان آب در روز)، جوراب های فشاری، افزایش نمک در رژیم غذایی و گاهی با داروها (مانند فلورینف، میدودرین، درکسیدوپا یا مستینون) درمان کرد. حرکت دادن پاها قبل از ایستادن می تواند خون را در بدن پمپاژ کند و به طور بالقوه علائم را کاهش دهد.
  • سرگیجه یا سرگیجه ناشی از دارو: آگونیست های دوپامین رایج ترین داروهای مرتبط با سرگیجه در PD هستند. با کمک پزشک، این مسئله مربوط به دارو را می توان با از بین بردن دوز دارو و قطع آهسته دارو یا داروهای ایجاد کننده عارضه، درمان کرد. داروهای رایج همراه با سرگیجه شامل داروهای ضدتشنج، ضد فشار خون، آنتی بیوتیک، داروهای ضد افسردگی، ضد روان پریشی، داروهای ضد درد و داروهای ضد التهاب است.
  • تحریک مغز عمیق (DBS): این روش جراحی می تواند با سرگیجه همراه باشد. هر یک از علائم می تواند به زودی پس از جراحی ظاهر شود. یک متخصص بهداشت با روشن و خاموش کردن دستگاه، مشخص می کند که آیا سرگیجه ناشی از دستگاه است. پس از خاموش شدن دستگاه ، باید توسط سرپرست یا تیم پزشکی تحت نظر شما قرار گیرد تا سرگیجه یا گیجی برطرف شود. اگر این مشکل برطرف شود، ممکن است لازم باشد پزشک محل الکترودها را بررسی کند (معمولاً با تصویربرداری از مغز) و احتمالاً دستگاه را دوباره برنامه ریزی کنید. روشن و خاموش کردن دستگاه ممکن است کافی نباشد و ارزیابی کامل گوش و حلق و بینی لازم باشد.
  • سرگیجه موضعی پاروکسیسمال خوش خیم (BPPV): سرگیجه ناگهانی هنگام چرخیدن در رختخواب یا گیجی که فقط چند ثانیه طول می کشد. با استفاده از مانور Dix-Hallpike می توان آن را تشخیص داد. با مراجعه به یک فیزیوتراپیست متخصص در توانبخشی دهلیزی یا با یادگیری یک سری حرکات ساده که می توانید خودتان در خانه مانند مانورهای Semont انجام دهید، این مشکل قابل درمان است. تحقیقات اخیر نشان داده است که BPPV ممکن است در 11٪ افراد مبتلا به PD و سرگیجه تجربه شود.
  • سردردهای میگرنی: درد در سر می تواند دلیل احتمالی سرگیجه یا گیجی باشد. برخی از متخصصان از این امر به عنوان سرگیجه ناشی از میگرن یاد می کنند. در بیشتر موارد، درمان سردرد یا میگرن می تواند سرگیجه را برطرف کند.
  • حمله ایسکمی گذرا یا سکته مغزی: شروع ناگهانی سرگیجه، معمولاً در حضور علائم عصبی دیگر، احتمالاً می تواند یک حمله ایسکمی گذرا (حمله ای کوتاه مانند سکته مغزی) یا سکته باشد. در صورت مشکوک بودن به سکته مغزی، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید و تحت درمان های تصویربرداری و بالقوه مربوط به سکته مغزی قرار بگیرید.

در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون (که فقط چند سال است تشخیص داده شده)، سرگیجه در بسیاری از موارد با نمره پایین تر ارزیابی شناختی مونترال (یک آزمایش تفکر) مرتبط است که احتمال سرگیجه یک علامت غیر حرکتی همراه با افت شناختی است.

سرگیجه یا گیجی می تواند به دلایل زیادی مرتبط باشد و فقط مختص پارکینسون نیست. علائم می تواند ناشی از داروها، فشار خون پایین، اضطراب، سرماخوردگی، آنفولانزا، کم آبی بدن، بیماری های قلبی و موارد دیگر باشد. اگر به طور منظم دچار سرگیجه یا سرگیجه می شوید، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع: parkinson.org


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن