زوال عقل یا دمانس در بیماران پارکینسون

بیماری پارکینسون (PD) به دلیل علائم حرکتی همراه مانند لرزش و حرکت آهسته شناخته شده است. مردم تعجب می کنند که تغییرات شناختی از جمله علائم غیر حرکتی پارکینسون هستند. زوال عقل یا دمانس در بیماران پارکینسون یکی از مواردی است که در مراحل پیشرفته بیماری ممکن است پدیدار شود.

تقریباً نیمی از افراد مبتلا به پارکینسون تحت تأثیر اختلال خفیف شناختی قرار می گیرند: تغییراتی در حافظه و تفکر بوجود می آید، اما برای تأثیرگذاری بر فعالیت های روزانه کافی نیست.

زوال عقل در پارکینسون

با پیشرفت پارکینسون، افراد مبتلا به این بیماری می توانند مشکلات حافظه و تفکر قابل توجه یا شدیدتری پیدا کنند. زوال عقل به این معنی است که فرد دارای تغییرات شناختی دائمی است که به اندازه کافی قابل توجه است و می تواند زندگی روزمره را تحت تأثیر قرار دهد. ترکیبی از اختلالات حرکتی و شناختی می تواند فرد پارکینسون را برای شرکت در محیط های اجتماعی و انجام فعالیت های اساسی محدود کند.

راهنمای ارتباط با بیماران پارکینسون و مراقبین آن ها (دستورالعمل تخصصی)

زوال عقل همچنین می تواند به طور جدی بر شریک زندگی فرد بیمار تأثیر بگذارد. کاهش قابل توجه شناختی در یک فرد مبتلا به پارکینسون با استرس شریک مراقب همراه است. برای مراقب بهتر از کسانی که به این بیماری مبتلا هستند، مراقبان افراد مبتلا به دمانس در پارکینسون نیز باید مراقبت از خود را در اولویت قرار دهند.

مشکلات و علائم پارکینسون در ارتباط با خلق و خو، خواب، داروها یا سایر مشکلات پزشکی همه می توانند مانند زوال عقل به نظر برسند. از آنجا که بسیاری از عوامل دیگر می توانند بر مهارت های شناختی در PD تأثیر بگذارند، تشخیص دقیق آن ضروری است.

برای مطالعه بیشتر درمورد مشکلات خواب در بیماران پارکینسونی به این مقاله مراجعه کنید.

تغییر در ساختار و شیمی مغز باعث بروز مشکلات حافظه و تفکر در بیماری پارکینسون (PD) می شود. پروتئین آلفا-سینوکلئین در پارکینسون مهم است. این پروتئین توده های چسبنده ای را تشکیل می دهد که body Lewy نامیده می شوند و عملکرد طبیعی مغز را مختل می کنند. تصور می شود که زوال عقل پارکینسون مربوط به بادی لوئی باشد.

انواع زوال عقل

زوال عقل بادی لوئی (LBD) اصطلاحی است که شامل دو نوع مختلف زوال عقل است که با آن علائم شروع می شود:

 • زوال عقل بیماری پارکینسون (PDD) – زمانی تشخیص داده می شود که فرد مبتلا به PD پس از یک سال یا بیشتر علائم حرکتی، دچار افت شناختی قابل توجهی شود (معمولاً پس از سال ها تجربه علائم حرکتی).
 • زوال عقل با بادی لوئی (DLB) – هنگامی تشخیص داده می شود که کاهش شناختی اولین علامت باشد، یا هنگامی که افت شناختی و علائم حرکتی با هم شروع می شوند و پیشرفت می کنند. این را می توان به عنوان Dementia with Lewy Bodies (DLB) نیز نام برد.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

علائم زوال عقل

تغییرات بالقوه تفکر، حافظه و رفتار در افراد مبتلا به زوال عقل پارکینسون می تواند دامنه گسترده ای داشته باشد.

تغییرات حافظه و گیجی

 • علائم می تواند از فراموشی نحوه انجام کارهای ساده مانند تهیه قهوه تا مشکل تمرکز، یادگیری، به خاطر سپردن یا حل مسئله باشد.
 • افراد مبتلا به PDD می توانند دچار گیجی شوند.
 • افراد مبتلا به PDD می توانند اختلال حافظه کوتاه مدت و طولانی مدت را تجربه کنند.

تغییر حالت ، توهم و پارانویا

 • افراد مبتلا به PDD می توانند آشفته، تحریک پذیر یا حتی پرخاشگر شوند.
 • PDD می تواند باعث توهم شود. مردم ممکن است چیزهایی را ببینند، بشنوند یا احساس کنند که واقعی نیستند.
 • PDD می تواند باعث توهم شود. افراد ممکن است باورهای عجیب یا غیرواقعی داشته باشند از جمله تفکر پارانوئید، سوظن یا بی اعتمادی.

مشکلات درک بینایی

PDD می تواند مشکلات بصری-ادراکی ظریفی ایجاد کند. این مشکلات می توانند منجر به سوبرداشت یا توهم بینایی شوند. می تواند شامل پیدا کردن اشیا در یک مکان شلوغ یا مشکل در پیمایش مکان های آشنا یا ناآشنا باشد. نور کم یا دژنراسیون ماکولا در شب می تواند این چالش ها را افزایش دهد.

چالش های زبان

 • با پیشرفت PDD، افراد مبتلا ممکن است در نامگذاری اشیا دچار مشکل شوند یا نام آن ها را اشتباه بخوانند.
 • برای افراد مبتلا به PDD درک جملات پیچیده در مواردی که یک سوال یا اطلاعات همراه با سایر جزئیات باشد دشوار است.
 • افراد مبتلا به PDD می توانند مشکلات گفتاری مانند مشکل در تولید کلمات را تجربه کنند حتی وقتی می توانند به کلمه ای که می خواهند بگویند فکر کنند. علائم حرکتی می تواند باعث کندی یا اختلال در گفتار شود.

درمان زوال عقل

با پزشک پارکینسون، ترجیحاً متخصص مغز و اعصاب یا متخصص اختلالات حرکتی، در مورد نگرانی های زوال عقل صحبت کنید. اگرچه راهی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری وجود ندارد، اما پزشک می تواند به مدیریت علائم کمک کند.

دارو

مطالعات نشان داده است که داروهای تجویز شده برای بیماری آلزایمر دارای مزایایی در زوال عقل PD هستند، از جمله ریواستیگمین (تنها داروی PDD مورد تأیید FDA)، دونپزیل و گالانتامین. همچنین پزشک می تواند مشاوره و سایر روش های درمانی را به شما توصیه کند.

اصلاح شناختی

پزشک شما ممکن است توصیه کند که با یک روانشناس مغز و اعصاب یا یک گفتار درمانگر آموزش دیده کار کنید که می تواند درمان شناختی را ارائه دهد. این روش به افراد مبتلا به اختلال شناختی روش هایی را می آموزد که برای جبران مشکلات حافظه یا تفکر از طریق:

 • آزمایشی که نقاط قوت شناختی را برای غلبه بر مناطق ضعیف تفکر شناسایی می کند.
 • برجسته کردن استراتژی های مشخص برای کمک به عملکرد روزمره.

افرادی که در مراحل اولیه PDD هستند می توانند به طور مستقل از مهارت های درمانی شناختی استفاده کنند. شرکای مراقبت و اعضای خانواده می توانند با پیشرفت زوال عقل به کاربرد استراتژی ها کمک کنند.

مدیریت رفتار

این نوع درمان تغییراتی را در محیط اعمال می کند تا مشکلات حافظه، بینایی و درک یا جهت گیری را به حداقل برساند. این استراتژی ها شامل به هم ریختن و ساده سازی مناطق زندگی برای کاهش سردرگمی و استفاده از روشنایی سطح پایین در شب برای کاهش سوبرداشت ها و گیجی بینایی است.

یک روال روزمره منظم همچنین می تواند به افراد مبتلا به زوال عقل مرتبط با پارکینسون کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشند.

منبع: parkinson.org


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن