ریزش آب دهان در بیماران پارکینسون

ریزش بیش از حد آب دهان، سیالوره نامیده می شود، یکی از علائم رایج بیماری پارکینسون است و می تواند باعث ایجاد بی نظمی در موقعیت های اجتماعی شود. از خیس شدن ملایم بالش در هنگام خواب تا آبریزش بزاق در لحظات ناخواسته متغیر است. به عنوان مثال، می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که سر پایین باشد، دهان به طور غیرارادی باز نگه داشته شود (همانطور که در PD پیشرفته اتفاق می افتد) یا هنگامی که شخصی به فعالیتی مشغول است و از نیاز به بلع خودکار منحرف می شود.

ریزش آب دهان همراه با مشکلات گفتاری و بلع در بین علائم غیر حرکت وجود دارد حتی اگر دلیل اصلی آن حرکت باشد: کاهش هماهنگی، کندی حرکت (برادیکینزیا) و سفتی عضلات دهان و گلو.

پارکینسون باعث کاهش اقدامات خودکار، از جمله بلع، ایجاد عدم توانایی در مدیریت جریان بزاق در دهان و اطراف آن می شود. در PD معمولاً میزان بزاق بدن شما طبیعی است، اما مشکلات بلع – بلعیدن کمتر یا کاملاً کم – منجر به جمع شدن بزاق در دهان می شود.

هنگامی که شدید باشد، آبریزش نشانگر مشکل جدی در بلع است (که به آن دیسفاژی نیز گفته می شود)، که می تواند باعث خفگی فرد در غذا و مایعات شود و حتی منجر به ذات الریه آسپیراسیون شود.

ریزش آب دهان در بیماران پارکینسون

مدیریت آبریزش آب دهان

اگر در ریزش آب دهان مشکل دارید، می توانید با یک آسیب شناس گفتار زبان ملاقات کنید. این متخصصان می توانند آزمایش بلع را برای تشخیص هرگونه مشکل انجام دهند و همچنین می توانند راهکارهایی برای کمک به شما در زمینه ریزش آب دهان ارائه دهند.

یک ترفند، مکیدن آب نبات سفت یا آدامس، ترجیحاً بدون قند است. آب نبات و آدامس فک و رفلکس خودکار بلع را فعال می کند و می تواند به تخلیه بزاق کمک کند و موقتاً از ریزش آب راحت می شود.

تاکتیک دیگر استفاده از بند عرق روی مچ دست شماست. از آن می توان برای پاک کردن دهان در صورت لزوم استفاده کرد و یک لوازم جانبی نسبتاً غیر قابل مشاهده است.

اگر این استراتژی های سبک زندگی موثر نباشند، با تنظیم داروهای ضد PD ممکن است بلع آسان شود. برخی دیگر از گزینه های دارویی با نسخه نیز وجود دارد:

  • گلیکوپیرولات و سایر داروهای خوراکی آنتی کولینرژیک (تری هکسی فنیدیل، بنزتروپین، هیکوزامین): داروهای خوراکی آنتی کولینرژیک، به عنوان یک کلاس، تولید بزاق را کاهش می دهند. معمولاً به عنوان یک عارضه جانبی (خشکی دهان) درک می شود، اما در این حالت این یک مزیت است. سایر عوارض آنتی کولینرژیک ممکن است دیده شود، از جمله خواب آلودگی، گیجی، استفراغ، سرگیجه، تاری دید، یبوست، گرگرفتگی، سردرد و احتباس ادرار. داروهای آنتی کولینرژیک همچنین می توانند عوارض جانبی ذهنی داشته باشند، بنابراین استفاده از آن ها باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
  • پچ اسکوپولامین: این پچ، داروی ضد کولینرژیک ارائه می دهد که با جذب شدن آن در کل جریان خون، تولید بزاق را کند می کند. عوارض جانبی مشابه مواردی است که با استفاده از داروهای خوراکی آنتی کولینرژیک مشاهده می شود.
  • قطره چشمی آتروپین 1٪ (آنتی کولینرژیک): این روش درمانی به صورت 1-2 قطره زیر زبان در روز برای خشک شدن دهان انجام می شود. عوارض جانبی سیستمیک با این روش درمانی محلی بسیار کم است.
  • سم بوتولینوم A: سم بوتولینوم عضلات را ضعیف می کند. سم بوتولینوم A (بوتاکس) گاهی اوقات برای کاهش تولید بزاق برای افرادی که مشکل ریزش آب دارند استفاده می شود. سم بوتولینوم B (Myobloc) برای درمان دیستونی استفاده می شود. تزریق سم بوتولینوم A به غدد بزاقی گونه و فک باعث کاهش بزاق بدون عوارض جانبی می شود، به جز ضخیم شدن ترشح مخاط دهان. بوتاکس همیشه موثر نیست، اما وقتی کار می کند قبل از اینکه از بین برود و تزریق مجدد لازم باشد، این مزیت می تواند چندین ماه طول بکشد. سم بوتولینوم A می تواند یک درمان موثر برای ریزش شدید آب باشد، اگرچه قرص ها، قطره های پچ و دهان ابتدا باید به منظور صرفه جویی در هزینه امتحان شوند. وقتی ترشحات دهان عمیق و غلیظ است احتمالاً باید از سم بوتولینوم اجتناب شود. سم بوتولینوم B هنگامی که برای دیستونی استفاده می شود باعث خشکی دهان می شود، اما از طرف FDA برای ریزش آب دهان مورد تایید نیست.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

منبع: parkinson.org


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن