تزریق بوتاکس در بیماران پارکینسون | کنترل اختلالات حرکتی

به احتمال زیاد می دانید که از سم بوتولینوم (که در میان سایر نام های تجاری به آن بوتاکس گفته می شود) برای اهداف آرایشی و بهداشتی برای کاهش چین و چروک استفاده می شود. قبل از استفاده از این روش، از تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) برای اهداف پزشکی برای کنترل حرکات غیر طبیعی به خصوص در بیماری پارکینسون استفاده می شد. در لرزش دست، می تواند اقدامی بسیار موثر برای کنترل انواع مشکلات مربوط به پارکینسون باشد.

سم بوتولینوم چیست؟

سم بوتولینوم ماده ای است که توسط باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. بوتولیسم ناشی از اثرات مضر این سم است. اگر سم وارد جریان خون شود، می تواند در سراسر بدن پخش شود و باعث ضعف گسترده عضلات شود. بوتولیسم در شکل کامل خود باعث ایجاد مشکل در بلع و تنفس می شود و باعث ضعف عضلانی می شود که این عملکردها را کنترل می کنند.

خبر خوب این است که دهه ها پیش دانشمندان آموختند که چگونه این سم را جدا کرده و قدرت آن را برای استفاده پزشکی مهار کنند و می توان با اطمینان آن را در عضلات خاص تزریق کرد تا حرکات ناخواسته آن عضلات کاهش یابد.

بوتاکس چگونه کار می کند؟

معمولاً با ترشح ماده شیمیایی استیل کولین از انتهای عصب، پیامی از عصب به عضله منتقل می شود. هنگامی که سم بوتولینوم به عضله تزریق می شود، توسط انتهای عصب که با عضله ارتباط دارند جذب شده و در آزاد شدن استیل کولین اختلال ایجاد می کند، در نتیجه ارتباط بین عصب و عضله را متوقف می کند. وقتی این ارتباط کاهش می یابد، عضله ضعیف می شود و برخی از علائم پارکینسون کاهش می یابد.

تزریق بوتاکس در بیماری پارکینسون

شرایطی که با تزریق بوتاکس در بیماران پارکینسون درمان می شود

 1. دیستونی دیستونی به پیچش غیرارادی یک قسمت از بدن اشاره دارد، که می تواند دردناک باشد و در حرکت مطلوب فرد تداخل ایجاد کند. در PD، دیستونی به دلیل بیماری می تواند یک علامت حرکتی باشد، اولین بار صبح قبل از مصرف دارو ظاهر می شود یا زمانی که دوز دارو در حال از بین رفتن است. از طرف دیگر، دیستونی می تواند یکی از عوارض جانبی لوودوپا باشد. دیستونی شایع در PD شامل پیچ خوردگی انگشتان پا یا وارونگی پا (چرخش به داخل) است. این دیستونی اغلب فقط در شرایط خاص مانند راه رفتن یا دویدن اتفاق می افتد. سایر دیستونی ها شامل بسته شدن مکرر و مداوم چشم، معروف به بلفارواسپاسم، یا چرخش گردن، معروف به دیستونی گردن است. اینها می توانند با PD در ارتباط باشند، اما ممکن است سایر اشکال پارکینسونیسم مانند آتروفی چند سیستم یا فلج پیشرفته فوق هسته ای را نیز همراه داشته باشند. تزریق سم بوتولینوم، هدف قرار دادن عضلات خاصی که بیش از حد در حال حرکت هستند، می تواند در همه این حالات موثر باشد.
 2. لرزش اگرچه از سم بوتولینوم معمولاً برای این منظور استفاده نمی شود، گزارش های موردی وجود دارد که استفاده موثر آن را برای کنترل لرزش نشان می دهد.
 3. Drooling – احتمالاً به دلیل کاهش میزان بلع بیماران مبتلا به PD، سیالوره یا آبریزش، می تواند از ویژگی های این بیماری باشد. آروغ زدن نه تنها یک مزاحمت است، بلکه می تواند منجر به خجالت و انزوای اجتماعی قابل توجهی شود. تزریق سم بوتولینوم به غدد بزاقی می تواند تولید بزاق را کاهش داده و در نتیجه باعث کاهش ریزش آب دهان شود.
 4. بی اختیاری ادرار – می تواند توسط یک مثانه کوچک و منقبض ایجاد شود. تزریق سم بوتولینوم به مثانه می تواند مثانه را شل کند و در نتیجه امکان ادرار طبیعی تر را فراهم کند. با این حال، یک عارضه جانبی شناخته شده در این درمان، عفونت دستگاه ادراری است، بنابراین قبل از شروع درمان مطمئن شوید که از همه خطرات و مزایا آگاه هستید. علاوه بر این، دلایلی برای مشکلات ادراری در PD وجود دارد که قابل درمان با سم بوتولینوم نیستند، بنابراین شما باید وضعیت خاص خود را با یک متخصص ارولوژی در میان بگذارید.

سم بوتولینوم در سایر موارد پزشکی مانند دیستونی که به بیماری پارکینسون، میگرن و اسپاستیک اندام یا سفتی پس از سکته مرتبط نیست، استفاده می شود.

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای آزمایش بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

تست انلاین پارکینسون

انواع مختلف سم بوتولینوم

هشت گونه مختلف سم بوتولینوم وجود دارد که در طبیعت موجود است. با این وجود فقط دو مورد وجود دارد که به صورت تجاری تولید می شوند – سم بوتولینوم A و B.

محصولات تجاری موجود:

 • بوتاکس® – سم بوتولینوم A
 • Dysport® – سم بوتولینوم A
 • Xeomin® – سم بوتولینوم A که بدون پروتئین های کمپلکس ساز تولید می شود
 • Myobloc® – سم بوتولینوم B

تزریق بوتاکس در بیماری پارکینسون چگونه است؟

اثرات سم بوتولینوم حدود 3 تا 10 روز پس از تزریق حفظ می شود و تقریباً سه تا چهار ماه طول می کشد، بنابراین درمان ها معمولاً باید به طور منظم تکرار شوند. اگرچه این به معنای تزریق روتین است، اما بدان معنی است که تزریق بوتاکس هیچ عارضه جانبی دائمی ندارد. برخی از عوارض جانبی ممکن است هنوز با تزریق سم بوتولینوم رخ دهد و پزشکی که این روش را انجام می دهد این موارد را با شما بررسی می کند. یک مزیت استفاده از سم بوتولینوم برای درمان بیماری هایی که در بالا ذکر شد، این است که سم معمولاً فقط در مناطقی که به آن تزریق می شود تأثیر می گذارد، در مقابل داروهای خوراکی که تأثیر گسترده تری دارند و در نتیجه احتمال بیشتری برای عوارض جانبی دارند.

عوارض جانبی استفاده از بوتاکس

به طور کلی، عوارض جانبی سم بوتولینوم می تواند به دلیل ضعیف شدن بیش از حد عضله تزریق شده باشد، که مثلاً اگر روی عضلات پا انجام شود، می تواند در راه رفتن تداخل ایجاد کند.

به طور غیرمعمول، سم بوتولینوم می تواند در عضلات همسایه پخش شود و عوارض جانبی گسترده تری ایجاد کند. به عنوان مثال، تزریق عضلات گردن می تواند باعث پخش شدن سم به صورت محلی با عضلات مورد استفاده در بلع شود و در بلع مشکل ایجاد کند. حتی کمتر شایع، عوارض جانبی ناشی از سفر سم به نقاط دوردست بدن از طریق جریان خون است. به عنوان مثال، اگر سم به این عضلات برود، تزریق هر قسمت از بدن می تواند در بلع یا تنفس مشکل ایجاد کند. این بسیار نادر است و تزریق سم بوتولینوم به طور معمول بسیار ایمن است. برای مشخص شدن کامل خطر در شرایط خاص شما، لازم است با پزشک انجام دهنده تزریقات در میان گذاشته شود.

پس از تزریق معمولاً محدودیتی وجود ندارد و می توانید بلافاصله به فعالیت های عادی خود برگردید.

اگرچه متخصصان پوست اغلب از سم بوتولینوم برای اهداف زیبایی استفاده می کنند، اما فقط یک متخصص مغز و اعصاب صلاحیت دارد که تشخیص دهد آیا تزریق می تواند به برخی از علائم PD کمک کند یا خیر. اگر می خواهید بررسی کنید که آیا تزریق سم بوتولینوم می تواند به شما کمک کند، این را با متخصص مغز و اعصاب در میان بگذارید. اگر احساس کرد که ممکن است مفید است، می توانید آن را تزریق کنید.

نکات و دستورالعمل های جالب

 • تزریق سم بوتولینوم می تواند به مدیریت برخی از ویژگی های بیماری پارکینسون کمک کند.
 • اگر فکر می کنید علامتی دارید که با سم بوتولینوم قابل درمان است (دیستونی، آبریزش بزاق، بی اختیاری ادرار) این موضوع را با متخصص مغز و اعصاب در میان بگذارید.
 • تزریق سم بوتولینوم ممکن است نقشی در کنترل لرزش داشته باشد، اما این کار معمولاً کمتر انجام می شود.

منبع: apdaparkinson.org


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آدرس:

مشهد – بلوار رضا - رضا 29 - پلاک 81
مشهد - پارک علم و فن آوری خراسان رضوی

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

تلفن :

05191010991
09056799303

فن آسا با هدف طراحی و توسعه ابزارهای هوشمند و نوین توانبخشی و با استفاده از تکنولوژی روز دنیا تلاش داریم زندگی بهتر و آسانتری برای بیماران عزیز به ارمغان آوریم

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن