Rotigotine روتیگوتین

فهرست مطالب

پچ پوستی روتیگوتین (Rotigotine) برای پارکینسون| Neupro

🔹پچ پوستی روتیگوتین برای درمان علائم و نشانه های بیماری پارکینسون (PD؛ اختلالی در سیستم عصبی که باعث اختلال در حرکت، کنترل عضلات و تعادل می شود) از جمله لرزش قسمت هایی از بدن، سفتی، کندی حرکات و دیگر مشکلات استفاده می شود. 

🔹همچنین چسب های روتیگوتین برای درمان سندرم پای بی قرار (RLS یا سندرم اکبوم؛ وضعیتی که باعث ناراحتی در پاها و میل شدید به حرکت دادن آن ها می شود، به خصوص در شب و هنگام نشستن یا دراز کشیدن) استفاده می شوند. روتیگوتین در دسته ای از داروها به نام آگونیست های دوپامین قرار دارد. این ماده به جای دوپامین– که یک ماده طبیعی تولید شده در مغز برای کنترل حرکات بدن است- عمل می کند.

✅ مطالعه بیشتر: 

🔺درمان پارکینسون در ایران و خارج
🔺داروهای بیماری پارکینسون

فهرست مطالب

Rotigotine روتیگوتین

نحوه مصرف پچ روتیگوتین (Rotigotine)

🔺روتیگوتین به عنوان چسب بر روی پوست و یک بار در روز استفاده می شود. پچ روتیگوتین را تقریباً در زمان مشخصی هر روز استفاده کنید. دقت کنید که این پچ را طبق دستورالعمل پزشک استفاده کنید.

🔺پزشک در ابتدا با دوز کم روتیگوتین شروع می کند و به تدریج دوز را افزایش می دهد.

🔺روتیگوتین علائم بیماری پارکینسون و سندرم پای بیقرار را کنترل می کند اما آن ها را درمان نمی کند. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا فواید کامل روتیگوتین را احساس کنید. حتی اگر احساس خوبی دارید به استفاده از چسب های روتیگوتین ادامه دهید. 

🔺بدون مشورت با پزشک، استفاده از چسب پوستی روتیگوتین را متوقف نکنید. اگر به‌طور ناگهانی استفاده از روتیگوتین را متوقف کنید، ممکن است دچار تب، گیجی، سفتی ماهیچه‌ها، عدم علاقه، اضطراب، افسردگی، خستگی، مشکل در به خواب رفتن، عرق کردن، یا درد را تجربه کنید. پزشک برای قطع مصرف ابتدا دوز مصرفی را کم می کند.

🔺چسب را روی ناحیه ای از شکم، ران، لگن، پهلو (بین دنده ها و لگن)، شانه یا بالای بازو قرار دهید. آن ناحیه از پوست باید تمیز، خشک و سالم باشد. پچ را روی پوست چرب، قرمز، تحریک شده یا زخمی نگذارید. از کرم ها، لوسیون ها، پمادها، روغن ها یا پودرها در ناحیه ای از پوست که چسب قرار می گیرد استفاده نکنید. چسب را روی چین‌های پوستی و نواحی از پوست که ممکن است زیر کمر بند باشد یا با لباس‌های تنگ مالیده شود، قرار ندهید. اگر قرار است پچ روی ناحیه پر مو زده شود، حداقل ۳ روز قبل از استفاده از چسب، آن ناحیه را بتراشید. هر روز یک ناحیه متفاوت از پوست را انتخاب کنید، مانند تغییر از سمت راست به سمت چپ یا حرکت از قسمت بالایی بدن به پایین تنه. پچ روتیگوتین را بیشتر از ۱۴ روز روی یک ناحیه از پوست قرار ندهید.

🔺در زمان استفاده، آن ناحیه را از سایر منابع گرما مانند پدهای گرمایشی، پتوهای برقی و کیسه آب گرم دور نگه دارید. یا در برابر نور مستقیم خورشید، حمام آب گرم یا سونا قرار نگیرید.

🔺مراقب باشید که چسب را در حین حمام کردن یا فعالیت بدنی جدا نکنید. اگر لبه‌های پچ بلند می‌شوند، از نوار بانداژ برای محکم کردن مجدد آن روی پوست استفاده کنید. اگر چسب افتاد، یک پچ جدید را در جای دیگری از پوست خود برای بقیه روز بچسبانید.

🔺اگر ناحیه ای از پوست که توسط چسب پوشانده شده بود تحریک شده یا جوش زد، این ناحیه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید تا زمانی که پوست بهبود یابد. قرار گرفتن این ناحیه در معرض نور خورشید می تواند باعث تغییراتی در رنگ پوست شما شود.

🔺چسب روتیگوتین را نبرید یا به آن آسیب نزنید.

Rotigotine روتیگوتین

برای اعمال پچ، مراحل زیر را دنبال کنید:

🟢 دو طرف کیسه چسب را بگیرید و از هم جدا کنید.
🟠 پچ را از کیسه بردارید. پچ را بلافاصله پس از خارج کردن از کیسه محافظ اعمال کنید.
🟢 وصله را با هر دو دست نگه دارید، با پوشش محافظ در بالا.
🟠 لبه های پچ را از خود دور کنید تا برش S شکل آستر باز شود.
🟢 نیمی از آستر محافظ را جدا کنید. سطح چسبنده را لمس نکنید زیرا ممکن است دارو روی انگشتان شما بچسبد.
🟠 نیمی از چسب را روی ناحیه تمیزی از پوست بمالید و باقی مانده آن را کم کم بچسبانید.
🟢 چسب را به مدت ۳۰ ثانیه با کف دست محکم فشار دهید. لبه ها را با انگشتان خود دور بزنید و خوب روی پوست فشار دهید. اطمینان حاصل کنید که چسب روی پوست صاف باشد (نباید برجستگی یا چین خوردگی در چسب وجود داشته باشد).
🟠 پس از اعمال پچ جدید، حتما پچ روز قبل را بردارید. از انگشتان خود برای جدا کردن آن به آرامی استفاده کنید. پچ را از وسط تا کرده و محکم فشار دهید تا بسته شود. آن را با خیال راحت دور بیندازید تا از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور باشد.
🟢 اگر چسبی روی پوست باقی مانده است، به آرامی محل را با آب گرم و صابون ملایم بشویید یا به آرامی محل را با روغن بچه بمالید تا پاک شود.
🟠 دستانتان را با آب و صابون بشورید. تا زمانی که دست های خود را نشویید به چشم ها یا اشیا دست نزنید.

چه اقدامات احتیاطی خاصی را باید رعایت کنم؟

قبل از مصرف پچ روتیگوتین

🟡 اگر به روتیگوتین، سولفیت ها، یا هر داروی دیگر یا هر یک از مواد تشکیل دهنده چسب های پوستی روتیگوتین حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. از داروساز لیستی از مواد تشکیل دهنده را بخواهید.

🟡 به پزشک بگویید که چه داروهای دیگری با نسخه، بدون نسخه، ویتامین ها، مکمل های غذایی و محصولات گیاهی مصرف می کنید یا قصد دارید مصرف کنید. هر یک از موارد زیر را حتما ذکر کنید: داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد اضطراب، داروهای بیماری عصبی، داروهای تشنج، متوکلوپرامید (رگلان)، آرام بخش ها، قرص های خواب آور و آرام بخش. پزشک ممکن است دوز داروهای تان را تغییر دهد یا شما را به دقت از نظر عوارض جانبی تحت نظر داشته باشد.

🟡 اگر مبتلا به آسم، فشار خون بالا یا پایین، بیماری روحی و روانی، خواب آلودگی ناشی از اختلال خواب هستید یا اگر بارها به طور ناگهانی و بدون هشدار در طول روز به خواب رفته اید یا بیماری قلبی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

🟡 اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در حال شیردهی هستید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر در حین استفاده از روتیگوتین باردار شدید، به پزشک اطلاع دهید.

✅ مطالعه بیشتر: پارکینسون در زنان و بارداری 

🟡 روتیگوتین ممکن است باعث خواب‌آلودگی شما شود یا ممکن است در طول فعالیت‌های روزانه‌تان به طور ناگهانی به خواب بروید. این احتمال وجود دارد قبل از اینکه ناگهان به خواب بروید احساس خواب آلودگی نکنید. در ابتدای درمان تا زمانی که متوجه نشدید دارو بر شما چه تأثیری می گذارد، رانندگی نکنید یا با ماشین آلات خطرناک کار نکنید. اگر در حین انجام کاری مانند تماشای تلویزیون یا سوار شدن در ماشین، ناگهان به خواب رفتید، یا اگر بسیار خواب‌آلود شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

🟡 به یاد داشته باشید که الکل می تواند به خواب آلودگی ناشی از این دارو بیافزاید. اگر به طور منظم مشروبات الکلی مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

🟡 روتیگوتین ممکن است باعث سرگیجه، سبکی سر، غش کردن یا تعریق در هنگام بلند شدن خیلی سریع از حالت دراز کشیدن شود. هنگامی که برای اولین بار استفاده از روتیگوتین را شروع می کنید یا زمانی که دوز آن در حال افزایش است، این امر شایع تر است. برای جلوگیری از این مشکل، به آرامی از رختخواب بلند شوید و چند دقیقه قبل از ایستادن پاهای خود را روی زمین بگذارید.
باید بدانید که فشار خون شما ممکن است در طول درمان با روتیگوتین افزایش یابد. پزشک احتمالاً فشار خون شما را در طول درمان کنترل خواهد کرد.

🟡 پچ روتیگوتین در صورت انجام MRI یا کاردیوورژن (روشی برای عادی سازی ریتم قلب) می تواند باعث سوختگی پوست شود. اگر قرار است یکی از این روش ها را انجام دهید، به پزشک خود بگویید که از روتیگوتین استفاده می کنید.

🟡 برخی از افرادی که از داروهایی مانند روتیگوتین پوستی استفاده می کردند، دچار تمایلات وسواسی، افزایش علاقه به خرید یا رابطه جنسی، مشکلات پرخوری یا سایر هوس‌ها یا رفتارهای شدیدی شدند که برای آن ها اجباری یا غیرعادی بود. اطلاعات کافی وجود ندارد که بگوییم آیا افراد به دلیل مصرف دارو یا دلایل دیگر دچار این مشکلات شده اند. اگر میل شدید به انجام کاری را دارید یا در کنترل هر یک از این رفتارها مشکل دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. این خطرات را به اعضای خانواده خود نیز بگویید تا آن ها در صورت نیاز با پزشک تماس بگیرند.

Rotigotine روتیگوتین

اگر یک نوبت را فراموش کردم چه باید بکنم؟

دوز فراموش شده (پچ) را به محض یادآوری استفاده کنید، سپس روز بعد یک پچ جدید را در زمان معمول تان استفاده کنید. برای جبران دوز فراموش شده از چسب اضافی استفاده نکنید.

عوارض جانبی پچ روتیگوتین

⭕ بثورات، قرمزی، تورم یا خارش پوستی 
⭕ حالت تهوع
⭕ استفراغ
⭕ یبوست
⭕ از دست دادن اشتها
⭕ خواب آلودگی
⭕ مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
⭕ رویاهای غیر عادی
⭕ سرگیجه
⭕ سردرد

⭕ غش کردن
⭕ افزایش وزن
⭕ تورم دست‌ها، پاها، مچ پا یا ساق پا
⭕ افزایش تعریق
⭕ خشکی دهان
⭕ از دست دادن انرژی
⭕ درد مفاصل
⭕ دید غیر طبیعی
⭕ حرکات ناگهانی پاها یا بدتر شدن علائم پارکینسون 
⭕ ضربان قلب سریع یا نامنظم

برخی از عوارض جانبی جدی تر هستند، در صورت تجربه هر کدام از آن ها حتما با اورژانس تماس بگیرید:

🔴 مشکل در تنفس

🔴 مشکلات پوستی غیرعادی

🔴 رفتار پرخاشگرانه

تست آنلاین پارکینسون روشی سریع و آسان برای تشخیص بیماری پارکینسون است. برای شروع تست بر روی تصویر زیر کلیک کنید:

نگهداری و یا دفع چسب روتیگوتین

🟢 این دارو را در همان ظرفی که تهیه کرده اید، محکم بسته و دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. آن را در دمای اتاق و دور از نور، گرما و رطوبت اضافی (نه در حمام) نگهداری کنید.

🟢 حتما دارو را از دید و دسترس کودکان دور نگه دارید، زیرا بسیاری از ظروف (مانند قرص های هفتگی و قطره های چشمی، کرم ها، چسب ها و …) در برابر کودک مقاوم نیستند و کودکان خردسال می توانند آن ها را به راحتی باز کنند. برای محافظت از کودکان خردسال در برابر مسمومیت، همیشه درپوش‌های ایمنی را قفل کنید و بلافاصله دارو را در مکانی امن قرار دهید – جایی که بالا و دور از دید و دسترس آن ها باشد.

🟢 داروهای غیر ضروری باید به روش های خاصی دور ریخته شوند تا اطمینان حاصل شود که حیوانات خانگی، کودکان و سایر افراد نمی توانند آن ها را مصرف کنند. با این حال، نباید این دارو را داخل توالت بریزید. درعوض، بهترین راه برای دور انداختن داروها از طریق یک برنامه بازپس گیری دارو است. با یک داروخانه صحبت کنید و از آن ها شرایط بازپسگیری دارو و یا نحوه معدوم سازی را بپرسید.

درموارد اورژانسی یا مصرف بیش از حد دارو

در زمان هایی که فرد بیش از حد مجاز دارو را مصرف کرده و یا از عوارض ناشی از مصرف دارو آسیب دیده است حتما با اورژانس تماس بگیرید و شرایط را برای آن ها شرح دهید.

علائم مصرف بیش از حد شامل:

🔺حالت تهوع
🔺استفراغ
🔺غش کردن
🔺سرگیجه
🔺سبکی سر
🔺حرکاتی که کنترل آنها دشوار است
🔺دیدن چیزهایی یا شنیدن صداهایی که وجود ندارند (توهم)
🔺گیجی
🔺تشنج

اطلاعات بیشتر ...

✅ تمام قرار ملاقات ها را با دکتر خود ثبت کنید.

✅ نگذارید فرد دیگری داروهای شما را مصرف کند.

✅ همیشه فهرستی مکتوب از تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه ای که مصرف می‌کنید و همچنین محصولاتی مانند ویتامین‌ها، مواد معدنی یا سایر مکمل‌های غذایی را به همراه داشته باشید. هر بار که به پزشک مراجعه می‌کنید یا در بیمارستان بستری می‌شوید، باید این فهرست را همراه داشته باشید زیرا اطلاعات مهمی هستند که باید در مواقع اضطراری ارائه دهید.

منبع: medlineplus.gov

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping Cart
به بالای صفحه بردن